לדלג לתוכן

פונקציה רציפה (טופולוגיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף רציפות (טופולוגיה))


שגיאות פרמטריות בתבנית:מקורות

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

בטופולוגיה, פונקציה רציפה היא פונקציה בין מרחבים טופולוגיים, שעבורה המקור של כל קבוצה פתוחה בטווח הוא קבוצה פתוחה בתחום. תכונה זו מהווה הכללה למושג הרציפות של פונקציות ממשיות, והיא מרכזית במידה כזו שלמעשה כל המשפטים הטופולוגיים על פונקציות עוסקים בפונקציות רציפות.

מרחב טופולוגי הוא מרחב דיסקרטי אם ורק אם כל פונקציה מ- היא רציפה. מרחב טופולוגי הוא מרחב בעלת טופולוגיה טריוויאלית אם ורק אם כל פונקציה אל היא רציפה.

הדוגמה החשובה ביותר לרציפות היא זו של פונקציות ממשיות; עבורן, פונקציה רציפה בנקודה היא פונקציה שהערכים שלה בנקודות קרובות ל- קרובים לערך שלה בנקודה עצמה. רעיון זה, אף על פי שהוא מנוסח בלשון של 'קרבה' שיש לה משמעות רק במרחב מטרי, ניתן להכללה למרחב טופולוגי כלשהו, אם נחליף את הדרישה על המרחק בדרישה שיש "הרבה" קבוצות פתוחות שמכילות את שתי הנקודות. הכללת מושג הרציפות למרחב טופולוגי כלשהו נעשית באופן דומה להכללת מושג הגבול ממרחב מטרי למרחב טופולוגי כלשהו.

יהיו מרחבים טופולוגיים, ו- פונקציה. אומרים ש- רציפה בנקודה , אם לכל קבוצה פתוחה קיימת קבוצה פתוחה , כך ש- .

הפונקציה רציפה, או רציפה בכל המרחב, אם היא רציפה בכל נקודה . ניסוח שקול וקצר יותר:

היא פונקציה רציפה אם לכל קבוצה פתוחה , הקבוצה פתוחה. דהיינו, פונקציה היא רציפה אם המקור של כל קבוצה פתוחה תחתיה הוא פתוח.

בפרט, אם הם מרחבים מטריים עם מטריקות בהתאמה, פונקציה היא רציפה אם לכל כדור סביב קיים כדור סביב כך ש- מעתיקה את הכדור הראשון אל תוך השני. כלומר, אם לכל ולכל קיים כך ש-. במילים אחרות, אם מקיים אז . בפרט הגדרת הרציפות שהגדרנו מתלכדת עם זאת שהגדיר ויירשטראס עבור מרחבים מטריים ועם הגדרת היינה בפרט (כתוצאה ממשפט באנליזה)

הגדרות שקולות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

התכונות הבאות לגבי העתקה בין שני מרחבים טופולוגיים הן שקולות:

  1. היא פונקציה רציפה.
  2. התכונה שבהגדרה מתקיימת לכל קבוצה בתת בסיס של הטופולוגיה ב- .
  3. התכונה שבהגדרה נכונה אם מחליפים כל מופע של "קבוצה פתוחה" ב"קבוצה סגורה".
  4. רציפה נקודתית בכל במרחב. כלומר, לכל , לכל סביבה של קיימת סביבה של כך ש-.
  5. לכל מתקיים: כאשר הוא הסגור של קבוצה .

כל פונקציה ממשית רציפה על קבוצה קומפקטית מקבלת שם מקסימום. תכונה זו אינה מאפיינת קומפקטיות: מרחב שלכל פונקציה ממשית רציפה ממנו יש מקסימום נקרא מרחב פסאודו-קומפקטי. כל מרחב קומפקטי מנייתית הוא פסאודו-קומפקטי, אבל ההפך אינו נכון.

פונקציות פתוחות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

התכונה הדואלית לרציפות היא היות הפונקציה פונקציה פתוחה (אנ'), דהיינו פונקציה כזו שלכל פתוחה, הקבוצה גם היא פתוחה. באופן דומה מגדירים גם פונקציה סגורה. יש לציין שלו היינו מחליפים את הקבוצות הפתוחות בהגדרת הרציפות בקבוצות סגורות, הייתה מתקבלת אותה הגדרה. לעומת זאת, פונקציה פתוחה אינה בהכרח סגורה, ולהפך. פונקציה הפיכה (כלומר, שהיא חד-חד-ערכית וגם על), שגם היא וגם ההפכית לה שתיהן רציפות, נקראת הומיאומורפיזם בין המרחבים הטופולוגיים.

פונקציות ההטלה הן דוגמה לפונקציות פתוחות: אם הוא מרחב מכפלה ו- היא פונקציית היטל, אז היא פונקציה פתוחה.בטופולוגיה, בכדי לבנות מרחבי מנה מתוך מרחבים טופולוגים קיימים נשתמש בפונקציית ההטלה כפונקציה רציפה בינן