שיחה:חטיבת גולני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חיפשתי מבצעים וקרבות מיוחדים של החטיבה, כאלו שנחשבים כציוני דרך בתולדותיה ולא ראיתי חושב שראוי להוסיף. תודה

אהלן[עריכת קוד מקור]

בתור קצין ביחידה, הרשתי לעצמי לעשות קצת שינויים בפיסקה של הגדס"ר. כמו כן, פתחתי דף נפרד לגדס"ר פה. לא לדאוג - לא נגעתי בפלס"ר....

שם אני מתן ילד בכיתה ז' אני רציתי לדעת כמה דברים על חטיבת גולני א. מה אתם עושים בימים שאין מלחמה.

שלום מתן, בימים שאין מלחמה חטיבת גולני, כמו כל שאר הצבא, מתאמנת לקראת המלחמה. דוד שי 18:48, 20 מרץ 2005 (UTC)

שלום. מישהו יכול להרחיב קצת על על "חילוץ" לוחמי 669 מלבנון בשל"ג.שויקיש - שיחה 22:08, 19 באוגוסט 2013 (IDT)

מסייעת 51[עריכת קוד מקור]

אני ממליץ למחוק את "נשקים ואמצעים"[עריכת קוד מקור]

אני ממליץ למחוק את "נשקים ואמצעים". הנושא הזה ממש לא נראה מקצועי ואפשר להגיד אותו, לא רק על כל חטיבות החי"ר בצה"ל אלא גם על הרבה יחידות אחרות כמו הנ"מ או התותחנים. לנושא כולו יש לפתוח ערך אחר שיקרא "נשק ואמצעים בחיל הרגלים של צה"ל" או משהו דומה ולכתוב אותו בצורה מקצועית יותר ומסודרת, כמו כן יש להדגיש שאלו דוגמאות לאמצעים ידועים יותר כי כמובן שלא ניתן להכניס את כל האמצעים למאמר אחד.

ראשית, בלי שום קשר לסעיף זה, אשמח מאוד אם תכתוב מאמר "נשק ואמצעים בחיל הרגלים של צה"ל", למרות שהוא פחות או יותר אחיד יש הבדלים קטנים, בעיקר ברמת הנגמ"שים.
שנית, מטרת הפיסקה הנ"ל הייתה לתת טעימה על קצה המזלג לכלי הנשק שנמצאים בשימוש. זה נשמר ברמת הרשימה ופירוט כל כל אמצעי נמצא בערך המתאים.
שלישית, הרשימה מוגבלת כרגע רק לכלי נשק ורכבים, וכן רק לאמצעים שאינם מסווגים.
רביעית, לאור האמור לעיל - לדעתי יש לשמור את הפיסקה, שכן היא מהווה תקציר ונותנת מידע החשוב למתגייסים/מורעלים, אפילו אם בצורה לקונית. MathKnight 22:23, 19 יוני 2005 (UTC)

מקורות שמות הגדודים[עריכת קוד מקור]

שיניתי את את הערך עבור 13, אני כמעט בטוח שהדבר נכון גם עבור 12. בנוסף, אני חושב שהמג"ד הראשון היה אברהם יפה.

עשיתי שינויים קוסמטיים[עריכת קוד מקור]

אפשר גם להביא תמונות של סיכת לוחם בגולני...
נתן פלייר 23:32, 11 יולי 2006 (IDT)

הטנק שבשער דגניה א' הוכרע ע"י לוחם גולני :[עריכת קוד מקור]

בניגוד למיתוס שטופח במשך שנים על "הגיבור חבר דגניה א' עם בקבוק המולוטוב". מתברר שאת הטנק המשמש היום כאנדרטה בשער הכניסה לקיבוץ, הכריע לוחם גולני באמצעות מטול פיאט.למרות שבדגניה א' עשו כל מאמץ לנכס לעצמם את עצירת הטנק. באה כתבתו של רמי רוזן במוסף 'הארץ' מ 14.12.90 תחת הכותרת "של מי הטנק הזה לעזאזל" ובדיקת חיל החימוש מ 1991 ומפריכות את המיתוס השקרי והמטעה. - בכיפת הצריח של הטנק נמצא חור חדירה של פגז פיאט, נשק שהופעל רק בידי אנשי התגבורת מחטיבת גולני שהוחשו לעזרת הקיבוץ ערב הקרב...


קרא את "הבלוג של שלמה אנשל" --- ס.ש.נ. 6.6.2007

מה לגבי ה"מרד" בגדוד 51?[עריכת קוד מקור]

האם אין מקום להוסיף זאת לערך? [1]

תראה,בגולני ישמרד פעם ביומיים,אין מה להתרגש... קוני למל יהודי? 16:07, 9 במרץ 2007 (IST)שהואי"ט באדר ה'ןס"ז.

היסטוריה[עריכת קוד מקור]

בס"ד המלצה: את סעיף ההיסטוריה (הענפה יש לציין!!!) של חטיבת גולני יש לערוך בצורה שתכלול חלוקה למלחמות ומה שביניהם (יתכן שיצריך ערך מורחב). אני לא עושה את זה בעצמי משום שתי סיבות: א.אני לא בקיא בהסטוריה של גולני (דבר שלא מונע ממני להבחין שהסעיף חסר וערוך לא טוב) ב.אני לא בקיא ברזי ויקיפדיה ובכללי הכתיבה (שוב עיין סוגריים קודמים) בהצלחה! נהג מרכבה2 16:06, 28 במרץ 2007 (IST)

תג / סמל החטיבה[עריכת קוד מקור]

מעניין יהיה להוסיף מידע על הסמל של החטיבה - היכן, מתי וע"י מי נוצר, האם השתנה או נשאר כפי שנולד. 195.207.101.112 (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

על פי אבשלום (אבשה) שחר מעמותת גדוד 13, עץ האלון בתג החטיבה צויר ע"י דוד אלף לבקשתם של המח"ט הראשון משה מן והסמח"ט נחום גולן. שמו של הגדוד הראשון, אלון, נגזר מהסמל. בכלל, יש בארץ מספר עצי אלון וזית עליהם נטען שהם "העץ של גולני". ראוי להוסיף פסקה בנושא התג והעץ. שיחה 17:38, 5 בספטמבר 2017 (IDT)

הפלחי"ק היא חלק מהגדס"ר[עריכת קוד מקור]

יש סיבה שכאן זה שונה? נעה 14:30, 8 בספטמבר 2007 (IDT)

כן,כיוון שבניגוד לחטיבות אחרות,בגולני הפלח"יק הוצאה מהגדס"ר כבר מזמן. 79.182.99.214 (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום
טוב,אני רוצה להבהיר משהו כאן,כבר בפעם השניה. לפחות בגולני,הפלח"יק היא לא חלק מהגדס"ר. גדס"ר גולני כולל את הסיירת,עורב,ופלחה"ן. הפלח"יק בגולני היא פלוגה עצמאית. בתור חייל בפלח"יק בהווה,אני חושב שיש לי איזשהוא מושג בנושא. רק בתקופת האימון המתקדם צוות הלוחמים של הפלח"יק מסופח לגדס"ר לצורך האימונים,ואולי מפה נובעת הטעות. איך שלא יהיה,זה לא נכון ואני לא מתכוון לערוך את הערך שוב רק כדי שמישהו שלא באמת יודע,יחזיר את הטעות. אני מבקש ממי שמתעקש להוסיף את הטעות כל פעם,להפנים את הטעות ולהסיר אותה. 79.177.110.171 (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

גדוד 17[עריכת קוד מקור]

מדוע גדוד 17 אינו מוזכר? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

אתה מוזמן להוסיף, אם כי כיום הגדוד אינו שייך לחטיבה. ‏עמיחי 13:35, 11 בפברואר 2009 (IST)

פלחי"ק גולני[עריכת קוד מקור]

הפלחי"ק אינו חלק מהגדס"ר. יש פה טעות. הפלחי"ק זו היח"טית (יחידה חטיבתית) האחרונה בחטיבה, כשהסיירת, הפלנ"ט והפלחה"ן אוחדו לגדס"ר - הפלחי"ק נותר ת"פ החטיבה ישירות, היינו המ"פ הינו תחת פיקודו הישיר של המח"ט ולא של מג"ד הגדס"ר. גם צוות הלוחמים אינו ת"פ הגדס"ר (בגבעתי הצוות מסופח תמיד לגדס"ר, בגולני הצוות משתלב בתעסוקה מבצעית באופן רנדומלי לפי החלטת המח"ט ובאימונים הוא עצמאי-אימונים ייעודיים לחפ"ק מח"ט בחירום).

גדודי חטיבת גולני בתש"ח[עריכת קוד מקור]

אבי המנוח, היה במהלך מלחמת השחרור קשרו האישי של מאיר עמית. בשלב מסוים במהלך המלחמה, מאיר עמיד הפך למג"ד ואבי עבר עימו לגדוד 19, לו קרא "הגדוד המתנייע". אני מניח שהתכוון לגדוד 19 הממוכן. הגדוד השתתף במבצע עובדה ואינו מוזכר ברשימת גדודי תש"ח של גולני, המופיעים בערך זה. מוטי Assayas - שיחה 10:48, 18 בדצמבר 2009 (IST)

פלס"ר גולני[עריכת קוד מקור]

שכתבתי חלק ניכר מהפיסקה שהיתה מנוסחת בצורה מזעזעת, אך אצטרך עזרה לאור הקפיצות בתחילתה בין הפלסר, הגדסר והיחסר. צריך להחליט על מה הפיסקה מדברת. לדעתי יש לכלול את כל הגדסר, ואין צורך לתחזק ערך נפרד לפלסר. אשמח לדעות נוספות. בנוסף, תיאור הסמל של היחידה דורש הבהרה שאין ביכולתי לתת וגם כאן אשמח לשמוע ממי שיודע. AaronShapira - שיחה 19:07, 14 בנובמבר 2010 (IST)

סידרתי את העניין, ולדעתי אפשר להוריד את ה"עריכה". AaronShapira - שיחה 13:36, 15 בנובמבר 2010 (IST)

מלחמת העצמאות[עריכת קוד מקור]

הערך עוסק בחטיבת גולני באופן כללי. כאשר ייכתב הערך חטיבת גולני במלחמת העצמאות ניתן יהיה להיכנס לרזולציה יותר גבוהה על קרבות ומקרים פרטיים שאירעו במהלך המלחמה. האירוע המדובר מוזכר בערך על הכפר. דרך - שיחה 08:44, 23 בנובמבר 2010 (IST)

מצטער, אבל זה תירוץ לא ממש משכנע. כשיש פסקה שלמה על קרב מסויים שבו מפורטים תנאי מזג האוויר אז אפשר להוסיף משפט אחד על מקרה כזה של טבח של אזרחים שנבחרו אקראית מכיכר הכפר ונורו ע"י חיילי החטיבה. בשביל שיגיעו לערך של הכפר צריך להיות איזכור לפחות מינימאלי. ולגבי מה שכתב האלמוני. זה לא לטענת היסטוריונים פוסט-ציוניים. הדבר מוזכר (בפחות פירוט) למשל גם בספר של יואב גלבר. emanשיחה 11:07, 23 בנובמבר 2010 (IST)
אותי זה משכנע. אכן התלבטתי לגבי הקרב בפיסקה שאחריו. יתכן ויש מקום להערתך, אך כאמור הערך עוסק בחטיבת גולני וייתכן שלקרב זה יש חשיבות רבה במורשת הקרב של החטיבה, מה שאין כן האירוע שהזכרת שיש לו חשיבות רבה עבורך, אך לא כך לגבי ההיסטוריה של החטיבה. דרך - שיחה 12:05, 23 בנובמבר 2010 (IST)
מורשת הקרב בגולני אכן ראויה לאתר שיארח אותה (ואני בטוח שיש כאלה), אך כאן מדובר בערך אנציקלופדי.
אני לא בטוח אם מה שאירע בעילבון צריך להיכנס לערך, אבל בוודאי שהאירוע בו הוכתם טוהר הנשק הצה"לי חשוב יותר מתנאי מזג האוויר בקרב כזה או אחר. יוסאריאןשיחה 12:12, 23 בנובמבר 2010 (IST)

כתבתי לפני התנגשות עריכה: :::::אסביר עוד, במהלך הלחימה אירעו אני מניח עשרות אירועים שיכולים להיות מוזכרים במשפט אחד, חלקם מתועדים בספרים שהזכרת. מדוע דווקא אירוע זה נבחר לאיזכור? אם נוריד את הרצון להשתמש בו באופן פוליטי אני חושב שאין תשובה לשאלה זו. דרך - שיחה 12:14, 23 בנובמבר 2010 (IST)

אני צריך לבדוק קודם מה כתוב בספר בדיוק ומה המקורות לכך, אבל (לדעתי?) החשיבות של הריגת\רציחת 12 אזרחים לא חמושים גדולה מזו של עשרות אירועים אחרים מהקרב. יוסאריאןשיחה 12:22, 23 בנובמבר 2010 (IST)

די לניגוח פוליטי. בערך על חטיבת גולני לא רלוונטי להכניס ויכוחים (לגיטימיים בפני עצמם) על הנכבה, יחסי צה"ל ופלסטינאים ועוד. זהו ערך אנציקלופדי. ויכוחים אלו יקבלו את מקומם בערכים שבאמת עוסקים בבעייה כמו הנכבה. אמירות חד צדדיות כמו הטבח וכו' לא תורמות לערך גולני אלא רק נכנסות לויכוח הפוליטי- היסטורי. מה גם שלא כתוב על כל אחד שעשה פיגוע נגד ישראל, טבח ביהודים, שחט ילדים, ריטש גופות של זקנים וכו' גם אם לכאורה התיאור הזה לא חוטא לעובדות בפיגוע התאבדות למשל. זה למניפסטים, לא לויקיפדיה. די לפוליטיזציה. 192.114.91.226 14:33, 23 בנובמבר 2010 (IST)

אין פה "ויכוחים על הנכבה, יחסי צה"ל ופלסטינאים" או דברים שכאלה. יש פה איזכור של פעולה אחת שביצעו לוחמי החטיבה, ושיש הסבורים שיש לה חשיבות בערך עליה. האם גם מהערך משמר הגבול נסיר את איזכור טבח כפר קאסם? האם מהערך אש"ף נסיר את טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן, כי זה קשור לסכסוך הישראלי פלסטיני ומוזכר בערכים אחרים? יוסאריאןשיחה 14:38, 23 בנובמבר 2010 (IST)

כל זה טוב ויפה אך ראשית העובדות כאן נתונות במחלוקות בין היסטוריונים (לא במקרה לפי שיוך פוליטי). שנית, כמובן שלא הוזכר כאן התהלוכה עם שני ראשיהם הערופים של חיילי גולני בכפר עיילבון. כלומר הוספת פרט הנתון במחלוקת מבלי להזכיר את ההקשר שלו, נדמה לי, שנגועה ברווח פוליטי, ולא בהרחבת הידע האנציקלופדי. נראה לי שאם תחשוב מה באמת המניעים של מי שהכניס /החזיר את המידע הזה, תסכים איתי. 192.114.91.226 14:49, 23 בנובמבר 2010 (IST)

אני מסכים עם דברי האלמוני. אי אפשר להזכיר בלי ההקשר ולכן עדיף שהאזכור יישאר בערך על הכפר. ‏עמיחישיחה 14:56, 23 בנובמבר 2010 (IST)
כל זה טוב ויפה אבל ראשית - לא ראיתי שיש מחלוקת בנוגע לפרט זה, ספר והבא ראיות לכך אם זה המצב. יש להביא מקורות לנאמר, להבהיר מי אומר מה, ולהציע מה לכתוב (או לא לכתוב) בערך. יוסאריאןשיחה 14:58, 23 בנובמבר 2010 (IST)
ואגב, ההצעה להסיר בנימוק האחרון (יש הקשר רחב), שקולה (פחות או יותר) להצעה להסיר את איזכור טבח הספורטאים מהערך אש"ף מכיוון שאין שם מקום להרחיב ולספר שלמבצע ניתן הכינוי "מבצע בירעם ואיקרית", ולתת שם את ההקשר הרחב לדברים. אני לא בטוח שתתמוך בכך שם, למה פה? יוסאריאןשיחה 15:04, 23 בנובמבר 2010 (IST)
ואגב אחרון (אני מקווה) - כאמור, אני לא יודע הרבה על המקרה, אבל עד עכשיו הייתי תחת הרושם שמדובר בכמה חיילים סוררים, או במ"פ קיצוני, שנכנסו לכפר, בחרו כמה אזרחים והוציאו אותם להורג על מנת להטיל אימה ופחד. לאור מה שאתה מעלה כאן אפשר לחשוב שזה חמור יותר וחשוב יותר - שמדובר ממש בפעולת נקמה של החטיבה (באיזה דרג זה הוחלט?) במדגם אקראי של אזרחי הכפר בשל מקרה שאירע בו. צריך לברר את העובדות לאשורן, אבל אם מדובר בנקמה שכזו זה מקרה שראוי לציון בערך על החטיבה, לדעתי. יוסאריאןשיחה 15:09, 23 בנובמבר 2010 (IST)

משיחת משתמש:יוסאריאן:

למה פשוט לבטל את העריכה ולא להתייחס בדף השיחה.[עריכת קוד מקור]

הוכנס דיון פוליטי בערך חטיבת גולני, שאינו רלוונטי לטעמי. יש ערכים מתאימים לדיונים כאלו. אנא התייחס בדף השיחה ולא פשוט לחץ על ביטול עריכה. 192.114.91.226 14:37, 23 בנובמבר 2010 (IST)

אני מתייחס בדף השיחה. מתקיים שם דיון, שעריכתך, עם התקציר התוקפני שלה "מספיק עם ניגוח פוליטי", לא תרמה לו. לכן ביטלתי אותה, והזמנתי אותך להשתתף בדיון, ואני שמח שנענית להזמנתי. השאלה האמיתי שצריכה להישאל היא - למה לפנות אליי בדף השיחה אחרי שנימקתי בבהירות בתקציר העריכה, ולאור העובדה שאנחנו מנהלים דיון בדף השיחה של הערך? יוסאריאןשיחה 14:42, 23 בנובמבר 2010 (IST)

המשך הדיון[עריכת קוד מקור]

אין זה המקום לקבוע את חומרת הדברים מבחינה מוסרית ולא זה השיקול שאמור להנחות אותנו בכתיבת ערך אנצ'. אין להשוות מקרה זה (שכאמור דורש כתיבה יותר ברורה: מי דיווח עליו, מי כתב על זה וכו') למקרים כמו כפר קאסם ואחרים, מבחינת חשיבות היסטורית, הד ציבורי וכו'. כרגע מוצג בערך: חטיבת גולני השתתפה במבצע חירם, מבצע חורב וגם הרגה בתושבי עילבון. מצטער זו לא כתיבה אנצ', זו כתיבה פוליטית מנגחת ולא ראויה. בשולי הדברים אתמה מדוע לא שוחזרנו לגרסה שלפני הכנסת המידע השנוי במחלוקת. דרך - שיחה 15:22, 23 בנובמבר 2010 (IST)

זה בדיוק המקום להחליט על חשיבות הדברים וזה מה שנעשה. אני שחזרתי כי סברתי שהגרסא היציבה כוללת את המשפט, רק הרגע גיליתי שזו היתה טעות. יוסאריאןשיחה 15:15, 24 בנובמבר 2010 (IST)
כרגע כתוב: "השתתפה במבצע חירם לסילוק "צבא ההצלה" של פאוזי אל קאוקג'י מצפון הארץ והגליל". ובכן, זה לא הדבר היחידי שגולני עשתה במבצע. למען האמת תפקידה במבצע הזה היה יחסית משני לחטיבות אחרות (אם אני זוכר נכון בחלק מהמקורות אפילו זה מוצג כפעולת הטעיה). לעומת זאת, הטבח בדם קר בו נבחרו 12 צעירים מהקהל של התושבים שרוכזו בכיכר המרכזית, ואחר כך נורו כנקמה, הוא אירוע בולט הן במבצע היחסית קצר הזה (אם כי לא יחיד), ובוודאי בחלקה של גולני בו. לכן ראוי להזכירו פה, ולו בתמצות. emanשיחה 14:00, 25 בנובמבר 2010 (IST)
לא השתכנעתי. כדאי לחכות לדעות נוספות. ‏עמיחישיחה 14:37, 25 בנובמבר 2010 (IST)
מדובר באירוע חריג, בעל חשיבות רבה. אין ספק של 12 הצעירים, וכנראה שלכל האנשים שסביבם זה שינה. אני מקווה שגם לחיילים שירו זה שינה משהו. לא מדובר במחקר מקורי אלא במשהו עם מקורות. אינני רואה שום סיבה שבעולם שלא להזכיר זאת בערך, פרט לכך שאולי לחלק מהאנשים זה מפריע כי זה מציג צד שלילי של החטיבה. מן הסתם זהו לא נימוק אנציקלופדי. אם כן, למה לא לציין את הפרט הזה? נינצ'ה - שיחה (הזהרו מחיקויים!) 19:33, 26 בנובמבר 2010 (IST)
נינצ'ה - ראשית לגבי המקורות: מקורות לבד אינם נימוק לאזכור בערך. עיקר טענתי שנראה לי שלא אתה ולא עמנואל התייחסתם אליה היא, שבערך כללי אין מקום לאזכור מאורע פרטי בהצטרף העובדה שאי אפשר לכותבו ללא רקע מתאים, מה היו הנסיבות, מה בדיוק קרה, מי העיד על הדברים ומי כתבם. לכל זה אין מקום בערך על חטיבת גולני. בהמשך וודאי ייכתב ערך שיסקור את פעולות החטיבה במלחמת העצמאות ושם ניתן יהיה להזכיר אירוע זה. לגבי המוטיבציה: ניכר מדברי הכותבים שלדידם זה מהאירועים המשמעותיים של הלחימה בצפון במלחמת העצמאות, אך נדרש להוכיח שאכן כך הם הדברים (לדעתי לא). ויקפדיה אמורה לשקף ולא להדגיש פרטים מסויימים לפי השקפת הכותבים. דרך - שיחה 21:46, 27 בנובמבר 2010 (IST)
אני מוצא טעם בדברי דרך. יש מקום לאזכור המקרה בערכים אחרים. זה כנראה אינו נחשב כאחד האירועים הבולטים בפעילות החטיבה. לא בגלל שזה היה בסדר, זה פשוט לא התפרסם. נרו יאירשיחה • כ' בכסלו ה'תשע"א • 22:46, 27 בנובמבר 2010 (IST)
רק הערה ביחס לטענות בדבר "לא אחד האירועים הבולטים", או שלפרטים אחרים יש "חשיבות רבה במורשת הקרב" - השאלה אם יש לגזור חשיבות מאירועים שמובלטים ועליהם מרחיבים בספרי מורשת הקרב של גולני, או בספרים רשמיים של משרד הביטחון (שם אני בטוח שלאירוע הנידון אין איזכור), או ממקורות אחרים - שצריך לברר היטב מהם ומה מעמדו של האירוע בהם. יוסאריאןשיחה 08:36, 28 בנובמבר 2010 (IST)
יש בכתיבת הסטוריה גם ממד סובייקטיבי. לדעתי את הערך על חטיבת גולני יש לבסס בעיקר על הפרסומים העוסקים בנושא זה, כפי שאת הערך על הנאכבה יש לבסס בעיקר על פרסומים אחרים. בסוגייה של אל מוחרקה ראינו שבספרים רשמיים של משרד הביטחון יש גם דברים נוחים פחות מנקודת המבט הציונית. נרו יאירשיחה • כ"א בכסלו ה'תשע"א • 10:22, 28 בנובמבר 2010 (IST)
לדעתי זו היתממות - הרי גם הספר של מוריס עוסק בחטיבת גולני ובמעשיה בזמן המלחמה, אמנם היא לא במרכז הספר, אבל לא ברור מהם בדיוק "פרסומים העוסקים בנושא". בקשר לאל מוחרקה, אני לא בטוח אם זה המקום לדיון, אבל נדמה לי שהעובדה שבפקודת המבצע נכתב "גירוש" נחשפה רק בספרו של מוריס, שהלך ובדק ("חפר") בארכיונים המקוריים, ולא נזכרת בספרים הרשמיים של הוצאת משרד הביטחון. יוסאריאןשיחה 10:36, 28 בנובמבר 2010 (IST)
מהי אמת המידה אם כן שעל פיה אפשר לקבוע עם מאורע הוא חשוב? למי בכלל, הוא אמור להיות חשוב? כלומר - אף אחד לא מערער שיש למידע הזה חשיבות אנציקלופדית, אז לדעת כמה עורכים, וכן דעתי העניה, האירוע הזה הוא משהו בעל משקל רב, ואת המשקל שלו לא מודדים על פי פירסומים של גולני. אתם באמת אומרים שהנושא הזה הוא לא דבר מהותי מספיק בשביל איזכור של כמה שורות? נינצ'ה - שיחה (הזהרו מחיקויים!) 13:18, 28 בנובמבר 2010 (IST)
זה שזה לא מופיע במורשת הקרב של החטיבה זה מובן, אבל ממש לא מחייב אותנו. השאלה היא האם מישהו בימינו שרוצה לדעת על תולדות החטיבה צריך לדעת שבעברה יש את המקרה הזה (ולו באופן מינימאלי, ומשם שיוכל להרחיב במקומות אחרים)? התשובה לדעתי היא בהחלט כן. emanשיחה 13:30, 28 בנובמבר 2010 (IST)
כמובן שמורשת הקרב של החטיבה אינה הקובעת, אבל כדי להגדיר את האירוע בין כאירוע הבולט של המלחמה נדרשים מקורות נוספים מלבד דעתם של שלושה כותבים בויקיפדיה הבוחנים את האירוע לאחר 60 שנה. אימן - ישנם אירועים נוספים חשובים שלא הוזכרו בערך זה ואני חוזר על הצעתי לכתיבת הערך חטיבת גולני במלחמת העצמאות. לבנתיים כדאי גם לדייק בכתיבת האירוע בערך על הכפר, כאמור לעיל, מה מקורות הדיווח, מי כתב זאת בספרו וכיצד, מהן הגרסאות השונות ומהן הנסיבות. דרך - שיחה 16:11, 29 בנובמבר 2010 (IST)
זה אחד מכמה וכמה אירועים שמוזכרים, חלק מהם אף ביתר אריכות. ולא הבנתי מה לא מדוייק בכתיבת האירוח בערך על הכפר? emanשיחה 16:27, 30 בנובמבר 2010 (IST)
אירוע מסוג זה דורש כתיבה ברורה כדברי בהודעה הקודמת. כאמור לעיל כמה פעמים אין סיבה להסתיר מידע אבל הוא צריך להינתן בהקשר הנכון. במצב הערך כרגע אין מקום לתיאור מסוג החטיבה לחמה בצפון ובדרום וגם בכפר עיילבון. דרך - שיחה 00:57, 1 בדצמבר 2010 (IST)
אבל זה לא המצב. מוזכרים דגניה א', ודגניה ב', ונצרת, והערבה, ואילת, וטבריה, ומוצב 86 המצרי אשר נמצא כשני קילומטר מזרחית למסילת הרכבת בדרך בין חאן יונס לעיר עזה. emanשיחה 02:32, 1 בדצמבר 2010 (IST)
צודק. אז תכניס את זה באותו הקשר ששאר האירועים מוזכרים (ידוע איזה גדוד כבש את הכפר?). ניסחתי מעט בערך עילבון. במידע מסוג זה כדאי לציין במדויק את המקור לכל טענה. לכן צירפתי שם דרישת מקור כיון שאין ספריהם של מוריס וגלבר לפני. דרך - שיחה 03:20, 1 בדצמבר 2010 (IST)

ציונים לשבח[עריכת קוד מקור]

אלה כל הציונים לשבח שקיבלו יחידות ולוחמים בחטיבה?

לא. אלה ציונים לשבח לחטיבה עצמה ולא ללוחם ספציפי. גילגמש שיחה 10:24, 11 בפברואר 2011 (IST)

משוב מ-22 בספטמבר 2011[עריכת קוד מקור]

תקנו את הערך אתם לא מעודכנים גדסר גולני לכל הגדסר קוראים סיירת גולני החלטה של הרמטכל גבי אשכנזי בכל המסמכים הרישמיים של הצבא ככה רשום פלסר גולני הוא חלק מסיירת גולני הוא לא סיירת גולני סיירת גולני זה פלסר פלנט ופלחן 46.116.50.124 00:22, 23 בספטמבר 2011 (IDT)

משוב מ-22 בספטמבר 2011[עריכת קוד מקור]

בשנים האחרונות, התבצע שינוי מהותי במה שנקרא פעם יחטיו"ת. בכל חטיבת חי"ר היו 3 פלוגות בפיקוד ישיר של המח"ט שאחת מהן היתה הסיירת החטיבתית והשתיים האחרות היו הפלחה"ן והפלנ"ט. שלושת היחידות שהיו קודם לכן יחידות עצמאיות ונפרדות אוגדו לתוך גדוד אחד-, גדוד הסיור החטיבתי.צומצמו מאד המפקדות של שלושת הפלוגות, והוקם מבנה של גדוד נוסף עם כל הדרגים והפיקוד הדרוש, כאשר מפקד הגדוד תחת פיקודו הישיר של המח"ט. בדרך כלל מפקד גדוד הסיור יקבל תפקיד זה רק כתפקיד שני אחרי שהיה מגד בגדודים, כמו כן, מפקדי הפלוגות בגדוד הסיור רובם עשו כבר תפקיד מ"פ קודם לכן בגדודים.


שם היחידה החדשה – גדוד הסיור החטיבתי- נקבע עבור כל צהל כשם אחיד, אין יותר יחטיו"ת, או יחס"ר. שלושת הפלוגות המרכיבות את גדוד הסיור הינן בעלת מעמד שוה , זהה, ואין בניהן שום תיעדוף – לא בציוד יעודי, לא בתנאי שרות או רווחה, ולא בעדיפות כל שהיא בבחירת הלוחמים בסוף הגיבוש . כל הקצאות החיילים המתגייסים והאיכויות,שוות לשלושת פלוגות הגדס"ר.

הפלנ"ט, הפלס"ר והפלחה"ן של חטיבות החי"ר, יחד עם מפקדת היחידה ובראשה מפקד הגדוד , מטרתם ויעודם- להוביל את חטיבת החי"ר בלחימה ובעיקר להוות ראש החנית שמסייר , מנווט פורץ את הדרך ומסלק מיכשולים וכוחות שריון אויב לפני החטיבה. לפלוגות הגדס"ר יש את המיומנות המירבית ככוח פשיטה לטווחים ארוכים.

פלוגת הסיור תפקידה העיקרי להוביל ולנווט את החטיבה בתנועה, לסייר מערכי אוייב ולהביא מודיעין למפקד החטיבה, לטפל בכיסי התנגדות מיוחדים, לפעול בטווחים ארוכים לפעמים רחוק מאד מגוף החטיבה, לבצע משימות נקודתיות בהם יש צורך במיומנויות לחימה גבוהות ביותר, לאתר ולזהות את מערכי האויב.

פלוגת נגד טנקים תפקידה להוביל את הגוף העיקרי של החטיבה ולטפל בכל מכשול מבוצר או בכוחות משוריינים של האוייב, יכולתה להשמיד איומים בטווח רחוק, משמשת את החטיבה כמחושים שלפני המחנה, הפלנ"ט הינה יחידה מובחרת ולוחמיה פועלים בכל משימות החיר המיוחדות שמוטלות על גדוד הסיור .

פלוגת חבלה הנדסה תפקידה להבקיע את המערך המבוצר של האויב לפני החטיבה, לפתוח או להקים מיכשולי מיקוש, קרקע, ביצורים או תואים קשים, לטפל במשימות חבלה, גישור, הפעלת ציוד מכני, להבקיע מכשולים מורכבים ולכבוש את יעדי האויב שבציר התנועה. הפלחה"ן פועלת בכל המשימות המיוחדות שמוטלות על גדוד הסיור.

בלחימה בבט"ש ובמבצעים קטנים או גדולים יש לגדוד הסיור על שלושת פלוגותיו, תפקידים וביצועים שנובעים מהיותם יחידה מובחרת , שלוחמיה הם המשובחים שבחטיבה. הקמתם של הגדודים הללו, לווה בקשיים רבים, עקב הרצון לשמר מצד אחד את אופייה המיוחד והייחודי של כל יחידה, ומצד שני- להצליח ליצור צביון יחידתי משותף לכולן. השינויים המרכזיים בהקמת הגדוד, הם בנושא כוח האדם והכשרת הלוחם. כיום, תהליך הכשרת הלוחם עד לסיום המסלול- עבר מאחריות היחידה לאחריות פלוגת ההכשרות. מסלול הלוחם הינו שנה וארבעה חודשים, כאשר אין השתתפות של צוותי ההכשרה בפעילות המבצעית אלא רק באימונים. לאחר שסיים הלוחם מסלול בן שנה הוא עולה לצוות הלוחמים, כאשר חודשיים לאחר מכן יצאו מאותרי הפיקוד לקורס מ"כים, ולאחריו- לקורס קצינים. בנוסף, המבנה הפלוגתי יורכב מ-3 צוותים מבצעיים המורכבים מ-6 מחזורי גיוס, דבר שיחזק באופן משמעותי את העשייה המבצעית של הפלוגה. מפקדת הפלוגה צומצמה באופן משמעותי, באופן כזה שמחזק את תחום המבצעים והמודיעין ומותיר כמות קטנה של אנשים לטיפול שוטף בנושאי מנהלה.

הגעה ליחידה

לאחר הגעה לבסיס הטירונות של החטיבה,בתקופת טרום טירונות,בדרך כלל בשבוע השני מהגיוס, מתקיים הגיבוש ליח"טיות. משך הגיבוש עד שלשה ימים. כל חייל שנמצא כשיר לשרות בקרבי והתקבל לחטיבת החיר, רשאי לצאת לגיבוש. אין מיון מוקדם, אין מבחנים מוקדמים . יציאה לגיבוש היא התנדבות. במהלך הגיבוש, מוטלים על החיילים מטלות שבוחנות את הכושר הפיזי ובעיקר את הכושר הנפשי - מנטאלי להתמודד עם מטלות קשות ולוחצות, יכולות אישיות גבוהות.ש התכונות אותם מחפשים בחיילי היחס"ר, הם:

נחישות היכולת להתמיד במצבי קושי ולחץ תכופים ומשתנים, למרות רגעי משבר לא מעטים.

איתנות היכולת להתמודד ולספוג לחצים וקשיים מסוגים שונים ומכיוונים בלתי צפויים. יכולת תיפקוד גבוהה בצוות - יחסי אנוש ועבודה בהדדיות

מנהיגות (לחלק מהלוחמים) היכולת לקבל החלטות, ולהוביל אנשיםוכן להשרות עליהם בטחון ברגעי משבר. בסיום הגיבושים נוהגים להעביר בין הנבחנים שאלון סוציומטרי שבו הם נשאלים על תפקוד חבריהם. להערכת החברים יש משקל מתוקף הידיעה כי הם חשים הכי טוב את השפעת חבריהם עליהם לחיוב, או לשלילה. חשוב להדגיש יש חשיבות למוכנות של הכושר הגופני איתו מגיעים לגיבוש.למרות שיש מישקל רב לעובדה שהגיבוש, הוא "בראש", ולא נמצא בשרירים, מי שמגיע בכושר גבוה יכול להתמודד הרבה יותר טוב עם הלחץ הפסיכולוגי, התחרות, הצורך להראות יכולת גבוה, ועמידה בלחצים ללא סימני שבירה.

פרופיל רפואי הגבלות רפואיות: פרופיל קרבי (82 ומעלה) ללא סעיפים פוסלים. כל מי שמתאים לחטיבת חי"ר יכול להתקבל לגדסר. מבחינת משקפיים- ניתן להתקבל עם מספר משקפיים כפי שמוגדר לקרביים. נתונים אישיים: קב"א פיקודית ומעלה (48+). חתימת חודשי קבע נוספים: לא נדרשים.

לבוש
גדס"ר נח"ל, כומתה ירוקה, נעליים אדומות, תג חטיבת הנח"ל, סיכתגדס"ר, סיכת צניחה.
גדס"ר גולני, כומתה חומה, נעליים שחורות, תג חטיבת גולני, סיכת גדס"ר, סיכת צניחה.
גדס"ר גבעתי, כומתה סגולה, נעליים שחורות, תג חטיבת גבעתי, סיכתגדס"ר , סיכת צניחה.
גדס"ר צנחנים, כומתה אדומה, נעליים אדומות, תג חטיבת צנחנים, סיכת גדס"ר, סיכת צניחה.
כיום נענדת סיכת גדוד הסיור, שהחליפה את סיכות שלושת הפלוגות, ובנוסף לה סיכת כנפי צניחה – יש אפשרות שבעתיד תענד בנוסף גם סיכת הפלוגה הקודמת מתחת לסיכת הגדס"ר. הפלס"ר

תפקידה- לשמש כוח חוד במשימות חטיבתיות וכלל צה"ליות, להוביל את הכוחות בנתיבים מיוחדים ולפעול במשימות מוצנחות, מוטסות, רכובות או רגליות- כוח מובחר למשימות מיוחדות.
מסלול הלוחם מתחיל בחצי שנה בבסיס האימונים החטיבתי, שם עוברים החיילים טירונות ואימון מתקדם.
משם עוברים החיילים לבסיס היחס"ר ושם לומדים את מיומנות הניווט הבסיסית, מיומנות התצפית, ויסודות לחימת הטרור.
במהלך המסלול, חיילי הצוותים עוברים ניווטים (לעיתים- על פי הפקודות, גם ניווטי בדד), ניווטים עם משקלים, השתלמויות בהסוואה, שבועות לוחמת טרור, ולבסוף סדרות המסמיכות את הלוחם לקראת הלחימה הצפויה.
לבסוף- סידרת "מסכמים", קשה במיוחד., הסידרה מסכמת את המסלול בנושא הניווטים, תצפיות, לחימת חי"ר ולחימה במתארים שונים כגון שטח בנוי, מחנות פליטים ולוחמה בטרור.
לאחר כשנה ו-4 חודשים מסיים הלוחם את הכשרתו, ומבצע אין ספור מבצעים, בין היתר- סיכול פיגועים, תפיסת מבוקשים, מארבים, ומבצעים מורכבים אחרים.
תפקידי הפלס"ר
1. השגת ידיעות על האויב, הקרקע וגורמים נוספים בגזרת הלחימה.
2. ביצוע משימות אבטחה (משמר קדמי, פטרול) קישור וניווט.
3. גילוי, זיהוי והתרעה על הפעלת נשק כימי.
4. ביצוע הכוונת כוחות והפעלת כוחות סיוע (אוויר וארטילריה).
5. ביצוע משימות חי"ר.
6. השתתפות במבצעים מיוחדים.
פלוגת העורב - הפלנ"ט
היחידה מיועדת לפעול בצורה חשאית בחזית או בעורף האויב תוך ביצוע משימות מורכבות ומדויקות. לפגוע ברכבים משוריינים של האויב ובמטרות איכות בצורה נסתרת ע"י שיגור טילים נגד טנקים. בנוסף, מטרתה להוביל את הלחימה בחטיבה ולפעול בקדמת ובאגפי החטיבה.
יחידת הפלנ"ט מתמחה בהפעלת טיל העורב-- שמשמש כטיל נ"ט- נגד טנקים, וכן נגד ביצורים.
בנוסף, הטיל ניתן לשימוש נגד מטרות רכב רך יותר וכן נגד אדם.
פלוגת העורב מתפקדת גם כפלוגת חי"ר מובחר- לכל דבר.
אורך המסלול: כשנה ו- 4 חודשים. במהלך המסלול, עוברים הלוחמים תכנים בנושא פק"לים, לחימה במתארי שטח שונים, לימוד טיל העורב והפעלתו- שנקרא קורס כווני עורב, הסוואה, נהיגה ע"ג נגמ"שים והאמרים ועוד.
בסיום המסלול, ישנם מסכמי המסלול- החלק הקשה ביותר בו, ולאחריו- החייל נחשב ללוחם מן השורה ביחידת העורב.
פלוגת החבלה - הפלחה"ן 

הפלחה"ן היא פלוגת החבלה של החטיבה. מדובר בפלוגת חיל רגלים והנדסה מקצועית.

הפלוגה עוסקת במגוון נושאים הקשורים לחבלה: מיקוש, נטרול מיקוש, פריצה חמה, פריצה קרה, הטמנת מטענים, מעבר מכשולים, פריצה והבקעת מערך האויב לפני כוחות החטיבה והצבא, חבלה, פיצוץ, גישור ולחימת חי"ר.
פרט לנושא ההנדסי, הפלוגה משמשת כיחידת חי"ר מיוחדת למשימות חי"ר.
הפלוגה- שבשלב ההכשרה עוברת את כל מסלול הפלס שיכת לחטיבת החי"ר ומהווה יחידה מובחרת ומתפקדת כיחידת חי"ר.
אורך המסלול:
כשנה ו- 4 חודשים. 

במהלך המסלול, עוברים הלוחמים תכנים בנושא פק"לים, לחימה במתארי שטח שונים, קורס מלא פלסים שכולל חבלה, הסוואה,מיקוש, גידור, ביצורים, פריצת דרכים, גישור, מכשולים וכן הכשרת חיר מלאה.

תוספות
גדוד הסיור של גולני נקרא גם – "סיירת גולני" . 

בכל חטיבות החי"ר יש פלוגת קשר חטיבתית הנקראת פלחי"ק , פלוגה זאת אינה חלק מגדוד הסיור, ולוחמיה אינם עוברים את הגיבוש ומסלול הלוחמים של גדוד הסיור. למעשה הפלחי"ק זאת הפלוגה היחידה בחטיבה שמוגדרת גם כיום כיחטי"ת – יחידה חטיבתית.

בשנים האחרונות, התבצע שינוי מהותי במה שנקרא פעם יחטיו"ת.

בכל חטיבת חי"ר היו 3 פלוגות בפיקוד ישיר של המח"ט שאחת מהן היתה הסיירת החטיבתית והשתיים האחרות היו הפלחה"ן והפלנ"ט.
שלושת היחידות שהיו קודם לכן יחידות עצמאיות ונפרדות אוגדו לתוך גדוד אחד-, גדוד הסיור החטיבתי.צומצמו מאד המפקדות של שלושת הפלוגות, והוקם מבנה של גדוד נוסף עם כל הדרגים והפיקוד הדרוש, כאשר מפקד הגדוד תחת פיקודו הישיר של המח"ט.
בדרך כלל מפקד גדוד הסיור יקבל תפקיד זה רק כתפקיד שני אחרי שהיה מגד בגדודים, כמו כן, מפקדי הפלוגות בגדוד הסיור רובם עשו כבר תפקיד מ"פ קודם לכן בגדודים.


שם היחידה החדשה – גדוד הסיור החטיבתי- נקבע עבור כל צהל כשם אחיד, אין יותר יחטיו"ת, או יחס"ר.

שלושת הפלוגות המרכיבות את גדוד הסיור הינן בעלת מעמד שוה , זהה, ואין בניהן שום תיעדוף – לא בציוד יעודי, לא בתנאי שרות או רווחה, ולא בעדיפות כל שהיא בבחירת הלוחמים בסוף הגיבוש . כל הקצאות החיילים המתגייסים והאיכויות,שוות לשלושת פלוגות הגדס"ר.

הפלנ"ט, הפלס"ר והפלחה"ן של חטיבות החי"ר, יחד עם מפקדת היחידה ובראשה מפקד הגדוד , מטרתם ויעודם- להוביל את חטיבת החי"ר בלחימה ובעיקר להוות ראש החנית שמסייר , מנווט פורץ את הדרך ומסלק מיכשולים וכוחות שריון אויב לפני החטיבה. לפלוגות הגדס"ר יש את המיומנות המירבית ככוח פשיטה לטווחים ארוכים.

פלוגת הסיור

תפקידה העיקרי להוביל ולנווט את החטיבה בתנועה, לסייר מערכי אוייב ולהביא מודיעין למפקד החטיבה, לטפל בכיסי התנגדות מיוחדים, לפעול בטווחים ארוכים לפעמים רחוק מאד מגוף החטיבה, לבצע משימות נקודתיות בהם יש צורך במיומנויות לחימה גבוהות ביותר, לאתר ולזהות את מערכי האויב.
פלוגת נגד טנקים
תפקידה להוביל את הגוף העיקרי של החטיבה ולטפל בכל מכשול מבוצר או בכוחות משוריינים של האוייב, יכולתה להשמיד איומים בטווח רחוק, משמשת את החטיבה כמחושים שלפני המחנה, הפלנ"ט הינה יחידה מובחרת ולוחמיה פועלים בכל משימות החיר המיוחדות שמוטלות על גדוד הסיור .
פלוגת חבלה הנדסה
תפקידה להבקיע את המערך המבוצר של האויב לפני החטיבה, לפתוח או להקים מיכשולי מיקוש, קרקע, ביצורים או תואים קשים, לטפל במשימות חבלה, גישור, הפעלת ציוד מכני, להבקיע מכשולים מורכבים ולכבוש את יעדי האויב שבציר התנועה. הפלחה"ן פועלת בכל המשימות המיוחדות שמוטלות על גדוד הסיור. 

בלחימה בבט"ש ובמבצעים קטנים או גדולים יש לגדוד הסיור על שלושת פלוגותיו, תפקידים וביצועים שנובעים מהיותם יחידה מובחרת , שלוחמיה הם המשובחים שבחטיבה.

הקמתם של הגדודים הללו, לווה בקשיים רבים, עקב הרצון לשמר מצד אחד את אופייה המיוחד והייחודי של כל יחידה, ומצד שני- להצליח ליצור צביון יחידתי משותף לכולן.
השינויים המרכזיים בהקמת הגדוד, הם בנושא כוח האדם והכשרת הלוחם.
כיום, תהליך הכשרת הלוחם עד לסיום המסלול- עבר מאחריות היחידה לאחריות פלוגת ההכשרות. מסלול הלוחם הינו שנה וארבעה חודשים, כאשר אין השתתפות של צוותי ההכשרה בפעילות המבצעית אלא רק באימונים.
לאחר שסיים הלוחם מסלול בן שנה הוא עולה לצוות הלוחמים, כאשר חודשיים לאחר מכן יצאו מאותרי הפיקוד לקורס מ"כים, ולאחריו- לקורס קצינים.
בנוסף, המבנה הפלוגתי יורכב מ-3 צוותים מבצעיים המורכבים מ-6 מחזורי גיוס, דבר שיחזק באופן משמעותי את העשייה המבצעית של הפלוגה.
מפקדת הפלוגה צומצמה באופן משמעותי, באופן כזה שמחזק את תחום המבצעים והמודיעין ומותיר כמות קטנה של אנשים לטיפול שוטף בנושאי מנהלה.הגעה ליחידה

לאחר הגעה לבסיס הטירונות של החטיבה,בתקופת טרום טירונות,בדרך כלל בשבוע השני מהגיוס, מתקיים הגיבוש ליח"טיות. משך הגיבוש עד שלשה ימים.
כל חייל שנמצא כשיר לשרות בקרבי והתקבל לחטיבת החיר, רשאי לצאת לגיבוש. אין מיון מוקדם, אין מבחנים מוקדמים . יציאה לגיבוש היא התנדבות.
במהלך הגיבוש, מוטלים על החיילים מטלות שבוחנות את הכושר הפיזי ובעיקר את הכושר הנפשי - מנטאלי להתמודד עם מטלות קשות ולוחצות, יכולות אישיות גבוהות.ש
התכונות אותם מחפשים בחיילי היחס"ר, הם:
נחישות
היכולת להתמיד במצבי קושי ולחץ תכופים ומשתנים, למרות רגעי משבר לא מעטים.
איתנות
היכולת להתמודד ולספוג לחצים וקשיים מסוגים שונים ומכיוונים בלתי צפויים. יכולת תיפקוד גבוהה בצוות - יחסי אנוש ועבודה בהדדיות
מנהיגות
(לחלק מהלוחמים) היכולת לקבל החלטות, ולהוביל אנשיםוכן להשרות עליהם בטחון ברגעי משבר.
בסיום הגיבושים נוהגים להעביר בין הנבחנים שאלון סוציומטרי שבו הם נשאלים על תפקוד חבריהם.
להערכת החברים יש משקל מתוקף הידיעה כי הם חשים הכי טוב את השפעת חבריהם עליהם לחיוב, או לשלילה.
חשוב להדגיש יש חשיבות למוכנות של הכושר הגופני איתו מגיעים לגיבוש.למרות שיש מישקל רב לעובדה שהגיבוש, הוא "בראש", ולא נמצא בשרירים, מי שמגיע בכושר גבוה יכול להתמודד הרבה יותר טוב עם הלחץ הפסיכולוגי, התחרות, הצורך להראות יכולת גבוה, ועמידה בלחצים ללא סימני שבירה.
פרופיל רפואי
הגבלות רפואיות: פרופיל קרבי (82 ומעלה) ללא סעיפים פוסלים. כל מי שמתאים לחטיבת חי"ר יכול להתקבל לגדסר.
מבחינת משקפיים- ניתן להתקבל עם מספר משקפיים כפי שמוגדר לקרביים.
נתונים אישיים: קב"א פיקודית ומעלה (48+).
חתימת חודשי קבע נוספים: לא נדרשים.
לבוש
גדס"ר נח"ל, כומתה ירוקה, נעליים אדומות, תג חטיבת הנח"ל, סיכתגדס"ר, סיכת צניחה.
גדס"ר גולני, כומתה חומה, נעליים שחורות, תג חטיבת גולני, סיכת גדס"ר, סיכת צניחה.
גדס"ר גבעתי, כומתה סגולה, נעליים שחורות, תג חטיבת גבעתי, סיכתגדס"ר , סיכת צניחה.
גדס"ר צנחנים, כומתה אדומה, נעליים אדומות, תג חטיבת צנחנים, סיכת גדס"ר, סיכת צניחה.
כיום נענדת סיכת גדוד הסיור, שהחליפה את סיכות שלושת הפלוגות, ובנוסף לה סיכת כנפי צניחה – יש אפשרות שבעתיד תענד בנוסף גם סיכת הפלוגה הקודמת מתחת לסיכת הגדס"ר. הפלס"ר

תפקידה- לשמש כוח חוד במשימות חטיבתיות וכלל צה"ליות, להוביל את הכוחות בנתיבים מיוחדים ולפעול במשימות מוצנחות, מוטסות, רכובות או רגליות- כוח מובחר למשימות מיוחדות.
מסלול הלוחם מתחיל בחצי שנה בבסיס האימונים החטיבתי, שם עוברים החיילים טירונות ואימון מתקדם.
משם עוברים החיילים לבסיס היחס"ר ושם לומדים את מיומנות הניווט הבסיסית, מיומנות התצפית, ויסודות לחימת הטרור.
במהלך המסלול, חיילי הצוותים עוברים ניווטים (לעיתים- על פי הפקודות, גם ניווטי בדד), ניווטים עם משקלים, השתלמויות בהסוואה, שבועות לוחמת טרור, ולבסוף סדרות המסמיכות את הלוחם לקראת הלחימה הצפויה.
לבסוף- סידרת "מסכמים", קשה במיוחד., הסידרה מסכמת את המסלול בנושא הניווטים, תצפיות, לחימת חי"ר ולחימה במתארים שונים כגון שטח בנוי, מחנות פליטים ולוחמה בטרור.
לאחר כשנה ו-4 חודשים מסיים הלוחם את הכשרתו, ומבצע אין ספור מבצעים, בין היתר- סיכול פיגועים, תפיסת מבוקשים, מארבים, ומבצעים מורכבים אחרים.
תפקידי הפלס"ר
1. השגת ידיעות על האויב, הקרקע וגורמים נוספים בגזרת הלחימה.
2. ביצוע משימות אבטחה (משמר קדמי, פטרול) קישור וניווט.
3. גילוי, זיהוי והתרעה על הפעלת נשק כימי.
4. ביצוע הכוונת כוחות והפעלת כוחות סיוע (אוויר וארטילריה).
5. ביצוע משימות חי"ר.
6. השתתפות במבצעים מיוחדים.
פלוגת העורב - הפלנ"ט
היחידה מיועדת לפעול בצורה חשאית בחזית או בעורף האויב תוך ביצוע משימות מורכבות ומדויקות. לפגוע ברכבים משוריינים של האויב ובמטרות איכות בצורה נסתרת ע"י שיגור טילים נגד טנקים. בנוסף, מטרתה להוביל את הלחימה בחטיבה ולפעול בקדמת ובאגפי החטיבה.
יחידת הפלנ"ט מתמחה בהפעלת טיל העורב-- שמשמש כטיל נ"ט- נגד טנקים, וכן נגד ביצורים.
בנוסף, הטיל ניתן לשימוש נגד מטרות רכב רך יותר וכן נגד אדם.
פלוגת העורב מתפקדת גם כפלוגת חי"ר מובחר- לכל דבר.
אורך המסלול: כשנה ו- 4 חודשים. במהלך המסלול, עוברים הלוחמים תכנים בנושא פק"לים, לחימה במתארי שטח שונים, לימוד טיל העורב והפעלתו- שנקרא קורס כווני עורב, הסוואה, נהיגה ע"ג נגמ"שים והאמרים ועוד.
בסיום המסלול, ישנם מסכמי המסלול- החלק הקשה ביותר בו, ולאחריו- החייל נחשב ללוחם מן השורה ביחידת העורב.
פלוגת החבלה - הפלחה"ן 

הפלחה"ן היא פלוגת החבלה של החטיבה. מדובר בפלוגת חיל רגלים והנדסה מקצועית.

הפלוגה עוסקת במגוון נושאים הקשורים לחבלה: מיקוש, נטרול מיקוש, פריצה חמה, פריצה קרה, הטמנת מטענים, מעבר מכשולים, פריצה והבקעת מערך האויב לפני כוחות החטיבה והצבא, חבלה, פיצוץ, גישור ולחימת חי"ר.
פרט לנושא ההנדסי, הפלוגה משמשת כיחידת חי"ר מיוחדת למשימות חי"ר.
הפלוגה- שבשלב ההכשרה עוברת את כל מסלול הפלס שיכת לחטיבת החי"ר ומהווה יחידה מובחרת ומתפקדת כיחידת חי"ר.
אורך המסלול:
כשנה ו- 4 חודשים. 

במהלך המסלול, עוברים הלוחמים תכנים בנושא פק"לים, לחימה במתארי שטח שונים, קורס מלא פלסים שכולל חבלה, הסוואה,מיקוש, גידור, ביצורים, פריצת דרכים, גישור, מכשולים וכן הכשרת חיר מלאה.

תוספות
גדוד הסיור של גולני נקרא גם – "סיירת גולני" . 

בכל חטיבות החי"ר יש פלוגת קשר חטיבתית הנקראת פלחי"ק , פלוגה זאת אינה חלק מגדוד הסיור, ולוחמיה אינם עוברים את הגיבוש ומסלול הלוחמים של גדוד הסיור. למעשה הפלחי"ק זאת הפלוגה היחידה בחטיבה שמוגדרת גם כיום כיחטי"ת – יחידה חטיבתית.
46.116.50.124 00:25, 23 בספטמבר 2011 (IDT)

אז מתי הוקמה חטיבת גולני?[עריכת קוד מקור]

בערך מצויין 22 בפברואר (וגם ב"היום בהיסטוריה"), אך בערך חטיבת כרמלי מצויין כי החטיבה הוקמה ב-28 בפברואר, מה שגם נתמך על ידי אתר דובר צה"ל --‏ Itzike שיחה 17:08, 25 בפברואר 2013 (IST)

לא הייתי שם את הראש שלי על זה אבל נראה לי שה-22 כאן זו שגיאת-קולמוס. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 20:55, 25 בפברואר 2013 (IST)
לפי הספר אילן ושלח הוקמה ב22 בפברואר 1948. ראה גם בדף הכה את המומחה.--א 158 - שיחה 17:03, 26 בפברואר 2013 (IST)
כרגע רשום בערך שגולני הוקם ב28 בפברואר, אבל בתר של צה"ל באנגלית רשום במפורש שגולני הוקם ב22 בפברואר, ובאתר צה"ל בעברית גם רשום שגדודים 12 ו13 הוקמו ב22. לא מוזכר בשום מקום שהיה ב28. אלכן אני משנה. PasterofMuppets - שיחה 09:53, 22 בפברואר 2018 (IST)

קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 08:08, 4 במאי 2013 (IDT)

תיקון פגם במידע[עריכת קוד מקור]

ברשימת המפקדים של גדוד 12 (ברק) לא הוזכרו זאב עופר וגבי ברשי. מן הראוי הוא לתקן פגם זה גבי ברשי 37.142.178.10 16:31, 2 ביולי 2013 (IDT)

אתה מוזמן להוסיף! ‏עמיחישיחה 23:19, 2 ביולי 2013 (IDT)

סירבול הערך[עריכת קוד מקור]

לטעמי הערך במצבו היום מסורבל נורא. אין לי בנמצא דרך להביע את הערכתי לפועלה של החטיבה וגדודיה, אולם הכנסת פירוט יתר בערך על קרבותיו של כל גדוד וגדוד, לא באמצעות קישור, אלא תוך פירוט רב, מסרבלת את הערך. כך למשל במקרה של גדוד 13 והקרבות בביירות ובכפר סיל. הרוצה להנציח את חלקה של גולני בקרבות ייצור להם ערך נפרד. זו לא הדרך. אף כי נתיב הקרבות של גולני הוא מהמרשימים והמפוארים בצה"ל, הדבר רק מסרבל ומסבך ערך האמור להיות תמציתי ומפנה לערכים נוספים הקשורים בו. תודה. פרל - שיחה 15:01, 12 באוגוסט 2013 (IDT)

מסכים. לכן שמתי עליו תבנית:עריכה. אני לא מציע להשמיט את המידע, רק לארגן אותו בצורה אחרת. למשל ערך מישנה חטיבת גולני במלחמת העצמאות או כל רעיון אחר. בורה בורה - שיחה 17:51, 12 באוגוסט 2013 (IDT)
אני מבקש לא להשמיט את המידע. יידעתי כבר את דמזוב. אנחנו נטפל בזה ובמידת הצורך נפצל לערכי משנה לפי המתכונת "חטיבה במלחמת X", כמקובל אצלנו לערכים גדולים. פניתי גם לכותב ואני מקווה שימשיך להוסיף מידע. גילגמש שיחה 18:13, 12 באוגוסט 2013 (IDT)
בסדר גמור. תודה. פרל - שיחה 08:00, 13 באוגוסט 2013 (IDT)
אני רוצה גם להעיר שאני הייתי שמח לו לחלק מן ההרחבות החדשות בערך (גדוד 13 כדוגמה) היה ניתן גם מקור ממנו נשאב המידע, כדי לבססן יותר. תודה. 08:15, 20 באוגוסט 2013 (IDT)
זה כמובן תמיד טוב גילגמש שיחה 08:18, 20 באוגוסט 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 05:45, 25 בספטמבר 2013 (IDT)

מקום הפלח"יק בחטיבה[עריכת קוד מקור]

בחטיבה לא ממש יודעים מה לעשות עם יחידת הלוחמים של הפלח"יק ולכן משנים את מיקומה בבט"ש כל כמה שנים. בערך כתוב שהפלח"יק מסופחים לגדוד 12,אך הדבר נכון חלקית: הפלח"יק היא עדיין פלוגה יחט"ית שמפולגת לפלוגה של תומכי הלחימה:מחשוב,אלחוטנים,כ"ס,קצ"ק וטכנאים. חלק זה של הפלח"יק לא כפוף לשום גדוד. צוות הלוחמים של הפלח"יק הוא זה שמסופח בבט"ש לגדוד 12 (אך עדיין נותר ת"פ של הקשר"ח ולא של מג"ד 12). 77.125.134.115 17:53, 1 בינואר 2014 (IST)

משוב מ-14 ביוני 2014[עריכת קוד מקור]

רשימת המג"דים בגדוד 51 לוקה בחסר קשה. חסרים בה כל המג"דים מתקופת גבעתי (שמעיה ברקת שהקים את הגדוד,אשר לוי שפיקד עליו במבצע ירקון,ואחרים.) בתקופת גולני חסרים מג"דים (מיכה פייקס, עמוס מדרוני, מיקי כהן), אלה שרשומים לא תמיד מופיעים בנקודה הנכונה על ציר הזמן. 84.228.243.10 03:13, 14 ביוני 2014 (IDT)

אין ספק. הרשימה מאד מבולגנת וחסרה, לא רק בגדוד 51, ובמיוחד במג"דים הראשונים מסודרת בצורה לא נכונה. אני פשוט לקחתי את סדר השמות כפי שהם הופיע בערך והכנסתי לטבלה, וניסיתי פה ושם לתקן על פי הצלבות מידע. אבל זה עדיין מאד מאד מבולגן ודורש הרבה עבודה ודיוק. האם למישהו יש גישה לאיזשהו ספר/עיתון/ משהו שאולי עשה פעם רשימה של המג"דים? Ubub92 - שיחה

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

בדף מפקדי גדוד 51 לא מופיעים שניים ממפקדי הגדדוד הראשון הוא סא"ל מיקי כהן המג" בשנים 1972-1973 והוא אל"ם אברהם חידו ז"ל כנראה בשנת 1975 לא בטוח. אני אומר זאת מידיעה אישית כלוחם בגדודץ דווח על ידי: מרדכי מקס 104.34.136.254 00:03, 23 ביולי 2014 (IDT)

תודה רבה! אנחנו צריכים גם מקור נוסף לדברים. האם זה כתוב במקום כלשהו? (אפילו לא באינטרנט) ‏עמיחישיחה 10:46, 23 ביולי 2014 (IDT)

משוב מ-1 באוגוסט 2014[עריכת קוד מקור]

בהמשך למשוב האחרון:שירתי בגד' 51 בין השנים 1973-1976. המג"דים שהייתי תחת פיקודם: מיקי כהן, יודקה פלד, יואב לוי-גולן ז"ל, אברהם חידו ז"ל. אם מחפשים אסמכתאות כתובות,יש איזכור לשלושת הראשונים (וגם לדוד כהן ולרובקה אליעז ז"ל) בספר "אינדיאנים על גבעה 16" מאת אביחי בקר. על אברהם חידו ז"ל נכתב ספר בשם "כמו חידה" (לא השגתי,לצערי)ואני מניח ששם האסמכתא. לזכרו שלחידו ז"ל, שבזכותו הייתי לוחם. יגאל. 84.228.247.105 01:09, 2 באוגוסט 2014 (IDT)

תודה, הוספתי. ‏Tomtom‏ ‏ • שיחה 01:20, 2 באוגוסט 2014 (IDT)

פיצול הערך[עריכת קוד מקור]

לדעתי, פיצול החלקים הרלוונטים לערכי משנה, למשל גדוד 13 על ההיסטוריה הגדודית שלו, יעזור לעשיית סדר בערך החשוב הזה. האם מישהו מהמומחים בתחום מוכן ליטול על עצמו את המשימה? אם לא תהיה התנגדות ולא תהיה התנדבות, אפצל בעצמי, ואחר כך אקרא למומחים לדבר לבדוק אם לא נפלו שגיאות. ביקורת - שיחה 09:44, 5 באוגוסט 2014 (IDT)

בעבר אוחדו לערך זה ולערכים מקבילים מידע על יחידות הגדס"ר והגדודים של החטיבה למשל [2], [3], זה בוצע לאחר שהתקיים דיון בנושא והוחלט שלא יכתבו ערכים נפרדים לגדודים או יחידות קטנות יותר של חטיבות, אלא אם מדובר במקרים יוצאי דופן. לכן כל עוד החלטה זו בתוקף (וניתן לדון עלייה וה , אך היא לא קשורה רק לגולני) הפיצול שאתה מציע יכול להיות אחר כמו שיש גולני במלחמת העצמאות, יכול להיות גולני במלחמת יום הכיפורים וכ' ‏Tomtom‏ ‏ • שיחה 13:13, 5 באוגוסט 2014 (IDT)

המלחמה ברצועת הביטחון[עריכת קוד מקור]

מדוע לא כתוב על פעילות הגדוד ברצועת הביטחון בלבנון בשנים 1985-2000 ? דף עזר - שיחה 18:55, 9 באוקטובר 2014 (IDT)

סא"ל רועי לוי[עריכת קוד מקור]

שלום, למי שדאג לעדכן בטבלת מפקדי גדס"ר גולני את שמו של המפקד החדש, מדובר בטעות, אומנם בבטאון "במחנה" גליון 1 8 בינואר 2015, נכתב במדור 'מינויים' שסא"ל יצחק החליף את סא"ל רועי לוי בתפקיד מפקד הגדס"ר, אך מבירור שלי, מדובר בטעות, וכוונת הבטאון הייתה שסא"ל יצחק ימונה בהמשך השנה לתפקיד זה, מה גם שאך עתה בכל אתרי האינטרנט דווח על נסיעתו העכשווית של הרמטכ"ל גנץ לארה"ב וקנדה, ובין המלווים נוכח מפקד הגדס"ר רועי לוי. 79.176.164.228 19:52, 12 בינואר 2015 (IST)

משוב מ-17 באפריל 2015[עריכת קוד מקור]

בין מפקדי בא"ח 1 לא הוזכרו איתן לחמן ויוסי מור שפיקדו על הבא"ח בראשית שנות ה-70 (מור היה מפקד בא"ח 1 במלחמת יוה"כ). 77.127.223.89 22:03, 17 באפריל 2015 (IDT)

הפירוט המלא של מפקדי גדוד 13 לדורותיהם[עריכת קוד מקור]

שלום, עדכנתי את הטבלה של מפקדי גדוד 13 ותאריכי פיקודם. מקור - אתר הפייסבוק "גולני שלי - עמותת גדוד 13 גדעון" שם מובאת טבלה מעודכנת ומפורטת היטב, על מפקדי הגדוד לדורותיהם, ותאריך פיקודם. בברכה, אודי. 79.177.150.18 03:22, 30 ביולי 2015 (IDT)

שוקי ריבק[עריכת קוד מקור]

"כיום מח"ט עודד, לשעבר רע"ן חי"ר במל"י, מפק"ץ במלט"ק וסמח"ט גולני". אפשר את זה עם עוד ר"ת? אפילו בצה"ל ז"מ (זה מוגזם). חזרתישיחה 06:01, 18 בספטמבר 2015 (IDT)

לימים[עריכת קוד מקור]

הסרתי מהערך את הפירוט על מה עשו מפקדי הגדודים והחטיבה "לימים": אלו פרטים שמקומם בערכים על המפקדים ולא בערך של חטיבת גולני. זה מאוד מעמיס על הערך שעוסק בחטיבה עם היסטוריה ארוכה ומכובדת בפני עצמה. ערן - שיחה 21:29, 1 בינואר 2016 (IST)

משתמש:ערן, הסרת את הפרטים הנוספים על המפקדים למרות שכתבתי בשחזור שלי כי זה כך בכל הערכים ויש לשמור על אחידות. בעיקרון נכנסת כאן למלחמת עריכה, ולא אמשיך בה. אם אתה רוצה לדון על זה, יש לחזור ראשית למצב היציב ולדון על כך בפורום המתאים, שהוא מעבר לערך זה. לא יתכן כי תחליט ללא דיון כי זה מפריע בערכים למרות שזה כך בעשרות או מאות ערכים. אבקשך לשחזר את עצמך ולפתוח דיון על כך תחילה. תודה. בורה בורה - שיחה 00:36, 2 בינואר 2016 (IST)
בורה בורה, הערך סומן כמבולגן ודורש עריכה והתבנית מופיעה כבר במשך יותר משנתיים. אני מתכוון (וכבר התחלתי) לעבור על הערך ולעשות בו סדר. אחד הדברים הראשונים לעשות בו הוא לקבץ את רשימות המפקדים, שיש זיקה ביניהן, לפרק מאוחד, על מנת שיהיה רצף קריאה ביתר הערך. את פרק המפקדים אפשר כעת להגדיר באמצעות טבלה קומפקטית שמספקת את המידע הרלוונטי ולא מרחיבה במידע לא קשור: מה עשו מפקדים "לימים" אחרי שסיימו את תפקידם מקומם בערכים על המפקדים וממילא בחירת התפקידים שכן או לא מוזכרים בערך היא שרירותית (הם עשו עוד הרבה דברים אחרים "לימים"). כן רלוונטי וכן השארתי כל הערה שקשורה באופן ישיר לתפקיד בגולני (למשל מפקדים שנהרגו/נפצעו/הוחלפו וכו'). ערן - שיחה 10:03, 2 בינואר 2016 (IST)
אני חושב שיש חשיבות רבה ל"לימים". אולי צריך לנסח איזה כלל ולכתוב את זה רק על תפקידים מדרגה/חשיבות מסויימת, אבל זה מאד אינפורמטיבי לדעת לאן כל מיני אנשים הגיעו בהמשך. למשל, כך אפשר לדעת כמה רמט"כלים הגיעו מגדוד 13, או כמה אלופים מגדוד 12. זה מידע חשוב שאין שום דרך אחרת להגיע אליו ולראות אותו. זה הרי לא באמת עושה בלאגן בעיניים, זה כולה שורה קטנה בתוך טבלה. התבנית עריכה מתייחסת לבעיות יותר מהותיות בערך.
וכמובן, העובדה שבכל ערך אחר יש את "הלימים" הזה רק מחזק כמה אין סיבה לעשות פה יוצא דופן. אוּרי - שיחה 12:35, 2 בינואר 2016 (IST)
  • סיימתי את העבודה על הערך. אשמח לשמוע מכם ומביקורת (בהקשר להערתו ב#פיצול הערך), האם הערך לאחר העריכה מסודר דיו וניתן להסיר את תבנית העריכה, ואם לא אשמח גם לעזרה בהבאתו למצב כזה.
  • בורה בורה ואוּרי, בעניין מה עשו המפקדים בעתיד - לא מעט מההאזכורים שהופיעו בערך הם לא בעלי חשיבות או בעלי חשיבות גבולית (בהקשר של חטיבת גולני - למשל נספחים צבאיים או מפקדי חטיבות מילואים) ואין מקום לפרט אותם בערך זה אלא די בהפניה לערך אודותם. יש גם מקרים שכבר מוזכרים בערך (עבור מגד"ים שאח"כ פקדו על החטיבה). לדעתי האזכור של מפקד שהיה לימים רמטכ"ל מקומו בערך עליו ולא כאן, אבל אין לי התנגדות להחזרת פרטים כאלו עבור רמטכ"לים/אלופים כל עוד הם לא יעמיסו יותר מדי על הערך. ערן - שיחה 15:55, 2 בינואר 2016 (IST)
אני חושב שראוי לציין תא"לים ומעלה. אם ממש לא תסכים, גם אלופים ומעלה אפשרי. אבל זה כבר חשוב. אוּרי - שיחה
ואפשר בהערת שוליים, אם זה מפריע בגוף הערך. ‏עמיחישיחה 12:18, 3 בינואר 2016 (IST)
הערת שוליים זו הטרחת הקורא וניג'וז יותר משורה אינפורמטיבית בטבלה. אני מוכן להתפשר כמו שציין אוּרי, שכתב ועדכן מאות ערכים בנושאי צבא ומבין מאוד בנושא, על כך ש"שראוי לציין תא"לים ומעלה.". לעריכת הערך אין כלל השפעה על הטבלה הזו. טוב שנעשתה, אבל הפירוט בטבלה הוא לא זה שעשה את הערך "מבולגן". בורה בורה - שיחה 17:20, 3 בינואר 2016 (IST)
אני תומך בעמדה של אורי. גילגמש שיחה 17:25, 3 בינואר 2016 (IST)
אני חושב שניתן לוותר, לכל האלופים ולרוב מוחלט של האישים החשובים האחרים יש ערך, לחיצה על הקישור תוביל לפירוט מקיף עליהם לאחר השירות כמפקדי הגדוד. ‏Tomtom‏ ‏ • שיחה
Tomtom‏ כן, בוודאי. אבל אני עכשיו מלש"ב להוט/סטודנט שעושה מחקר בתולדות גולני/סתם חובב ידע צבאי, ואני מעוניין לדעת כמה אלופים צמחו מגדוד 12. לא תרחיש מוגזם תסכים איתי. אני יכול להיכנס אחד אחד לכל שם ברשימה, לגלות שחלק היו אלופים או רמטכ"לים, חלק לא התקדמו מעבר למג"ד. זה יקח לי המון זמן, טרחה ובלאגן. או שאפשר להכניס בשורה הזו, שבמילא קיימת בטבלה, "לימים אלוף פיקוד מרכז". זהו. לא תופס מקום נוסף או מבלגן את הערך, אבל איזה הנגשה מהירה ונוחה של אינפורמציה! אוּרי - שיחה 18:08, 3 בינואר 2016 (IST)
אוּרי, לאחר הסרת הערות ניתן להציג את הטבלאות זו לצד זו, ולראות בקלות אילו מפקדים שירתו יחד באותה התקופה כמג"דים מבלי לגלול בין טבלאות נפרדות, כך שגם עודף פירוט יכול להפריע. אין לי התנגדות להוספת תא"לים ומעלה כפי שהצעת, אבל אני לא בטוח מה הדרך הטובה ביותר לעשות זאת: אולי אפשר להוסיף משפט פתיחה לפני הטבלה שיציין "רבים ממפקדי הגדודים שירתו בהמשך בתפקידים צבאיים בכירים ובהם..." ולפרט לפי סדר חשיבות יורד, או אולי להוסיף סימון גרפי (תמונת דרגה, כוכבית וכו') כדי לציין זאת בטבלאות עצמן בצורה קומפקטית. (או אם יש לך רעיונות טובים יותר איך לעשות זאת אשמח אם תיישם אותם Face-smile.svg). ערן - שיחה 19:51, 3 בינואר 2016 (IST)
ערן, משפט פתיחה כזה רק יוסיף עוד מידע ויסרבל (מה, תוסיף לפני כל טבלה רשימה כזו? מה עשינו בזה בעצם). גם סימון גרפי (יש מעל 12 תפקידי אלופים בצה"ל, תעשה סימון גרפי ומקרא לכל אחד מהם?). אני בכנות לא מבין מה הבעיה להוסיף את זה ב"הערות". זה משפט קצרצר, שתופס מעט מאד מקום, לא מבלגן והורס את סדר הטבלה, ומוסיף המון אינפורמציה,ונראה שאני לא היחיד שלא מבין מה הבעיה בזה. זה נחמד הניסיון להקביל בין תקופות שירות, אבל כפי שאתה רואה במו עיניך בערך, זה לא באמת עובד, כי כל גדוד התחיל בשנה אחרת, ובגדוד אחד היה מג"ד במשך שנה ובאחר אחד במשך שלוש שנים. אוּרי - שיחה 19:59, 3 בינואר 2016 (IST)
אוּרי - גם אם אי אפשר לעשות התאמה מדויקת של השורות לפי שנים עדיין הטבלאות מוצגות זו לצד זו ואפשר לקרוא אותן במקביל. בהרבה מקרים מפקדים מופיעים במספר מקומות (גדוד, בא"ח, חטיבה) - האם הערה תופיע בכל אחד מהם? (למשל בגרסה מ-28 בדצמבר 2015, משה צין מופיע כ"לימים מפקד המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה" מספר פעמים). כאשר זה מוצג לפני או אחרי הטבלאות אפשר להתייחס לזה פעם אחת. ערן - שיחה 20:12, 3 בינואר 2016 (IST)
ערן וגם אם תוסיף את שורת "הערה" שם, הטבלאות יהיו אחד לצד השניה. יש שם הרבה מקום, ומקסימום אחת הטבלאות תרד למטה. אני לא רואה איזה נזק יש בזה שמשפט יופיע פעמים על אותו אדם בשתי טבלאות שונות. לגיטימי. אתה גם מציין אותו פעמיים בטבלאות שונות ולא כותב בהערות "היה גם מפקד הבא"ח בשנים X". זו אינפורמציה, יש לה משמעות. בני אדם יסתדרו עם לראות פעמים את אותו משפט. אוּרי - שיחה 20:29, 3 בינואר 2016 (IST)
אוּרי אני לא חושב שכדאי לציין פעמיים מידע שהרלוונטיות שלו לערך גבולית אפילו לפעם הראשונה, אבל כיוון שבגרסה היציבה זה הופיע אין לי התנגדות שתארגן את זה איך שתרצה. אפשר אח"כ לדון במזנון איך כדאי שבאופן כללי נטפל בסוגיה הזו ולא רק בערך הזה ונציג את האפשרויות השונות (זו שמופיעה עכשיו וזו שתופיע לאחר הוספת עמודת הערות). ערן - שיחה 20:43, 3 בינואר 2016 (IST)
השתכנעתי עוד יותר מטיעוני אורי. יש לתת משקל רב לדעותיהם של אורי וגילגמש העוסקים רבות בתחומי הצבא. בורה בורה - שיחה 20:47, 3 בינואר 2016 (IST)
ערן שלום, אומנם מחד, הטבלאות וההערות תפסו מעט נפח בערך, אבל מאידך הוסיפו רבות לכותבי הערכים על קצינים אלו ולהרבה אחרים שהתענינו מסיבות שונות. אבל לא הטבלאות ולא ההערות הן שבילגנו את הערך, ובטוחני שלא לכך כיוון ה"משורר" בשימו את ה"תבנית" ובציינו את הערך כמבולגן. ראיתי שטרחת רבות בסידורו של הערך, והיה הרבה מה לסדר וע"כ תודה. אך בצד זה, לגבי הטבלאות באת לתקן ויצאת "מקלקל", ואסביר זאת: כשנכנסתי לערך נהיה לי קצת "שחור" בעיניים, הטבלאות בגלל סמיכותן הקרובה מידי, נראו יותר כסלט או כבלילת שמות ותאריכים מאשר כטבלאות, במבט ראשון לא הבנתי "מי נגד מי".
בנוסף, בין טענותיך שזרת את הענין, שיוכלו לראות אלו מפקדים שירתו בתקופות מקבילות, רק שמבט נוסף בטבלאות, יתן למשל את העובדה שישנם מפקדים ששירתו תקופה קצרה בתפקידם ואחרים תקופה ארוכה יותר, וכן שגם המג"דים המקבילים לא מונו באותה שנה (למשל כעת, פרידלר וזעפרני (2014) פלאי ובן בסט (2015)) וכן את טבלת מפקדי גדוד הסיור הקצרה והלא מקבילה בעליל, מכיון שהחל לפעול רק לפני עשור וחצי. (יחידת אגוז ראויה לקצת יותר איזכור לאור שני העשורים שבהם הייתה חלק בלתי נפרד מהחטיבה) לסיום אומר: שמחד, חשוב בעיני להחזיר את המצב לקדמותו במידת האפשר, ולשמור על הנוהג ששרר עד כה בדבר הטבלאות וההערות וכן לשמור על האחידות בין הערך של חטיבת גולני לחטיבות האחרות, ומאידך אפשר להבין שהטבלאות הפזורות בין הגדודים יצרו מעט חוסר סדר, לכן הצעתי היא: לגלול את הטבלאות של הגדודים בזה אחר זה ברצף(ולא זה לצד זה) עם הערות קצרות מעודכנות ורלוונטיות לעניין. בתקווה להבנה, ובתודה על לקיחת האחריות לסידור הערך. אודי.79.182.190.217 23:21, 3 בינואר 2016 (IST)
ערן, סלח לי יקירי, אבל אני לא רואה מדוע עלי להשקיע מזמני ומאמצי כדי לתקן בלאגן ערכתי שאתה ביצעת, בלי לשאול ולהתייעץ ראשית. אנא הקדש לכך זמן והחזר את זה, אני חושב שכך ראוי. (ובאופן מעשי יותר, פשוט אין לי זמן כרגע להיכנס לעריכה כזו ספציפית). יותר מאשמח אם תפתח דיון במזנון, אני חושב שזה יכול רק להועיל ולעזור לגבש כללים ברורים לנושא שעד עכשיו הוא אפור. אנא הודע לי כשאתה פותח את הדיו. אוּרי - שיחה 06:15, 4 בינואר 2016 (IST)
אוּרי, החזרתי את פירוט התפקידים לערך ופתחתי דיון בנושא זה במזנון, ואשמח אם תסביר את דעתך שם. בברכה, ערן - שיחה 08:12, 4 בינואר 2016 (IST)

משוב מ-29 בפברואר 2016[עריכת קוד מקור]

ברשימת המג"דים של 51 חסר תא"ל מיל' שלום בן משה. 77.125.140.121 23:33, 29 בפברואר 2016 (IST)

שינוי בטבלת המג"דים של גדוד 13[עריכת קוד מקור]

שלום, בעקבות בירור יסודי ומקיף עם אנשי עמותת "גדוד 13-גדעון", הוברר לי כי רם רון לא שימש מעולם כמג"ד 13, והמקור מעיתון הארץ שמובא בערך הויקיפדי של רם רון שכביכול מצביע ע"כ ששימש כמפקד הגדוד, לדעתם בטעות יסודו, לדבריהם, לאחר שמייסד הגדוד אברהם יפה נפצע כתוצאה ממוקש ב-1948, נכנס לתפקיד משה (אלן) חורין ושימש בתפקיד בשנים (50-48) ולאחריו רחבעם זאבי (52-50) וכו'. על כן אני מוחק את שמו של רם רון מטבלת המג"דים. בברכה, אודי. 79.177.83.13 23:05, 22 במרץ 2016 (IST)

תודה, יש מקור פה [4] לעניין כך שחורין החליף את יפה ‏Tomtom‏ ‏ • שיחה 23:28, 22 במרץ 2016 (IST)
תודה, המקור בהחלט מחזק את הבירור שערכתי. נ.ב. הובטח לי מטעם העמותה, לקבל מידע, בדבר שמות המג"דים החסרים בגדודים: 51 ו-12 ושנות פיקודם, מקום החטיבה ועד אמצע שנות ה-80. (מאמצע שנות ה-80 ועד ימינו אנו, עדכנתי בעבר) בימים הקרובים אעדכן את הטבלאות במידע שאקבל. בברכה, אודי.79.181.51.138 01:33, 23 במרץ 2016 (IST)


הפירוט המלא של מפקדי גדודים 12 ו-51 לדורותיהם[עריכת קוד מקור]

שלום, כפי שכתבתי בהערה הקודמת, הובטח לי ע"י אנשי עמותת "גדוד 13-גדעון" לקבל מידע על המג"דים החסרים בגדודים 51 ו-12 ושנות פיקודם. ואכן כך נעשה, אנשי העמותה ובראשם מר אבשלום (אבשה) שחר הראו אחוות "משפחת גולני" מהי, והעבירו לי את המידע הדרוש, וע"כ תודתי נתונה להם. הנקודות היחידות שטעונות בירור והובטח לי שכך יעשה, הן: בטבלה של גדוד 12, היו מעודכנים שמות של מג"דים לכאורה בשמות, 1) דוד פרדקין, 2) יצחק אברכהן. לטענתם, לא היו מג"דים בשמות אלו, אך לבקשתי, יערך בירור נוסף. בברכה, אודי.109.64.190.60 23:55, 27 במרץ 2016 (IDT)

תודה על העדכונים, דוד פרדקין שהסרת אותו מרשימת המפקדים, הוא מופיע באתר נזכור את כולם [5] כמפקד גדוד ברק וכך גם בספ של יואב גלבר, גרעין לצבא עברי. פרדקין מופיע גם במקורות נוספים כמו לקסיקון כוח המגן של ההגנה מאת מרדכי נאור ובספר תולדות ההגנה. נראה שבעמותה שכחו אותו. כדאי לבדוק שוב גם לגבי אברכהן. ‏Tomtom‏ ‏ • שיחה 23:49, 27 במרץ 2016 (IDT)
שלום, לאחר עיון במקור אתה בהחלט צודק, אכן מוזר שהוא נשכח, אעדכן אותם כמובן ע"כ. אבל בעוד עם פרדקין אפשר להבין את השכחה, מכיון ששירת כמג"ד זמן קצר עד שנהרג, וכן הזמן הרב שחלף מאז היותו מג"ד. אך בקשר ליצחק אברכהן, נכתב בערך שלו שהתגייס בשנת 1973, לפיכך אם שימש כמג"ד בגולני, זה לא היה לפני אמצע שנות השמונים, והשם שלו לא מופיע אצלם כמי ששימש מג"ד בגדוד, זה לכאורה מעיד משהו (השם של יצחק אברכהן כן מופיע בתור מג"ד 50 באתר של חטיבת הנח"ל) אבל כמובן שאמשיך לברר זאת. נ.ב. יצרו עימי קשר, לגבי הטבלה של גדוד 13, ונאמר לי שבשנת 1954 שימש כמג"ד בגדוד, אחד בשם 'גרבר', נמסר לי מספר טלפון של זאב עופר ששימש מ"פ בגדוד 13 תחתיו, אברר גם זאת. בברכה, אודי.109.64.190.60 00:25, 28 במרץ 2016 (IDT)
בראיון עם יצחק אברכהן בבטאון בצוות [6] מופיע שהיה מג"ד 12. אבל אולי יש שם טעות. ‏Tomtom‏ ‏ • שיחה 00:49, 28 במרץ 2016 (IDT)
לכאורה אתה צודק, אבל בעבר היתה נטייה לסמוך באופן מובהק על הנכתב בעיתונות/ביטאונים והם שימשו מקור נפוץ ואמין בערכים הויקיפדים, בשנים האחרונות (בעיניי לפחות) אפשר להמשיל על העיתונות הכתובה והעיתונות המקוונת את פרדוקס הביצה והתרנגולת. יתכן אפשרות שזה שכתב את הכתבה בעניין אברכהן התעצל וציטט מהערך הויקיפדי עליו, במקום לשאול את מושא הכתבה, ואח"כ הופכים את הכתבה למקור לערך הנ"ל. (סתם לדוגמה: בסיקור של העיתונות המקוונת לגווניה באסון התרסקות מטוסו של מוניר עמאר התיאור על עברו הצבאי היה בפירוש מילה במילה כפי שנכתב עליו בערך הויקיפדי, וכך גם בסיקור על פרשת אופק בוכריס, סוג של עצלות הכתב והסתמכות על ויקיפדיה וכו') בכל אופן כפי שציינתי, אמשיך לברר זאת. תודה, אודי.79.182.0.78 02:03, 28 במרץ 2016 (IDT)
שכחתי לציין שבדקתי את האפשרות שאתה מעלה (שאכן מתרחשת פעמים רבות), הכתבה פורסמה במרץ 2014 לפני הערך הוויקיפדי שפורסם רק באוקטובר 2014, אז במקרה זה אין את הבעיה המתוארת. ‏Tomtom‏ ‏ • שיחה 16:14, 28 במרץ 2016 (IDT)

לבחות לדייק בתאריכים מלחמת לבנון השניה לא התחילה אפילו ביוני והאירוע היה באוגוסט וזה לא מה שקרה שם . אם לדעתך זהו אירוע לא חשוב אחלה אז למחוק אך לא להשאיר חצי שלא נככון

תודה. תוקן. ‏עמיחישיחה

שינוי התרשים[עריכת קוד מקור]

התרשים של הלוחם (התרשים נמצא מול הפיסקה של מפקדי הגדס"ר) כבר לא רלוונטי כי שינו גם את הווסט וגם את הברכיות וכפי שצויין גם את הנשק. אז אולי כדאי להסיר או לשנות.Nachshon55 - שיחה 22:04, 30 בינואר 2019 (IST)

הסרת תבנית עריכה[עריכת קוד מקור]

למה עדיין יש את תבנית העריכה בראש הדף? נחשוןשיחה • י' באייר ה'תשע"ט • 23:23, 14 במאי 2019 (IDT)

הרוגי תל מוטילה[עריכת קוד מקור]

בתל מוטילה 2-6/5/1951 לא נהרגו 41 לוחמים!!! למרות זאת הארועים מטוייחים. לפחות 3 אינם מגולני אלא מחטיבה 3. לפחות אחד (כנראה יותר) נהרגו בתרגיל "אילן" וסופר שנפלו בתל מוטילה. 69 שנים של טיוח !