שיחה:שמעון פרס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


איזה רב בירך את שמעון פרס כשפרס היה בין ארבע?[עריכת קוד מקור]

למרבה ההפתעה, יש בערך תשובה לשאלה המאוד טפלה הזו. "ובהיותו בן ארבע אף נסע לראדין וקיבל ברכה מהחפץ חיים". רבותי, הנקודה הזו מאוד לא קריטית. זה ממש טפל75.5.79.115 02:15, 18 ביוני 2009 (IDT)

בהתחשב בעובדה שכיום אין כמעט בכלל אנשים חיים שזכו לראות או לקבל ברכה מהחפץ חיים עצמו - לדעתי המשפט הזה חשוב ונותן פרופורציות בנוגע למה שהאיש הזה עבר בחייו (כמו שבערך על האישה המבוגרת בעולם מוזכרים מפגשים שלה עם אחדים מה"סלבים" העתיקים...). בנוסף, "החפץ חיים" היה גדול דור בזמנו, וזה שקול, למשל, למצב שבו פוליטיקאי כזה או אחר בימינו היה זוכה לפגוש בצעירותו את הרצל (בשביל זה מישהו חי כיום היה צריך להיות בן 106 - אבל גם לפני 10 שנים זה היה יכול להיות "ואוו") ולקבל ממנו, סתם נגיד, הקדשה על ספר כלשהו - הרצל הוא אישיות חשובה ביותר (כמו החפץ חיים, להבדיל) ומפגש איתו, כאשר מדובר על מישהו חי כיום, כאשר הרצל מת לפני 100 שנה+ - זה בהחלט דבר שראוי לציון.

מהו תאריך הלידה שלו?[עריכת קוד מקור]

בתוכנית של יעל דן בגל"צ לפני מספר דקות אמרו שהיום יום ההולדת של שמעון פרס (ואף השמיעו מילות תודה מפיו). עד כמה שאני יודע, זה לא תואם לא את התאריך העברי, ולא את התאריך הלועזי, שמופיע בערך. מה נכון? JavaMan - שיחה 12:16, 16 באוגוסט 2009 (IDT)

ראה שיחה:שמעון פרס/ארכיון 2#תאריך לידה. דוד שי - שיחה 00:19, 17 באוגוסט 2009 (IDT)
עוד מעט ברשת ב' בתוכנית של ירון דקל, דיון בנושא ובו טענת בית הנשיא שהתאריך הנכון הוא 16 באוגוסט ושבויקיפדיה הוטעו
האם שמעון פרס יודע מה תאריך הלידה שלו? זו אינה בושה גדולה שאדם בגילו אינו יודע את תאריך הלידה שלו, אך יש בושה באדם המתיימר לדעת את שאינו יודע. דוד שי - שיחה 10:29, 2 באוגוסט 2010 (IDT)
כדאי להקשיב לשידור המוקלט (באתר רשות השידור). מה שהדוברת אמרה זה שאכן הוא נולד ב כ' באב, ושאכן כ' באב היה 2 באוגוסט, אבל המסורת בבית פרס זה שהוא חוגג ב 16 באוגוסט. מה מקור המסורת הזו היא לא אמרה. eman שיחה 23:34, 2 באוגוסט 2010 (IDT)

בהרצאה בה היתי נוכחת, בה השתתפה בתו של שמעון פרס- ציקי, היא ציינה כי יום הולדתו של אביה חל ב-1 באוגוסט. מדוע אם כן, מצוין אחרת בערך על אודותיו? (נכתב על-ידי אלמונית ב-00:16, 5 במרץ 2011)

נדרשנו כבר לנושא מספר פעמים. את הפעם האחרונה, תוכלי למצוא בראש דף זה ממש. דיונים קודמים בנושא נערכו החל מאוגוסט 2004, כך שתוכלי למצוא את כל הפרטים בארכיון הראשון ובארכיון השני של דף שיחה זה. סופ"ש נעים, Ldorfman - שיחה 05:51, 5 במרץ 2011 (IST)
בכל הדיונים הקודמים טרם הוסבר מדוע הנשיא עצמו חוגג (בטלויזיה ובפומבי) את יום הולדתו ב-16 באוגוסט, ואילו לאתר הכנסת ועוד (משרד הפנים) הוא מסר את המידע שהוא נולד ב-2 באוגוסט. מה שעולה לכאורה מהדיונים הקודמים הוא שהוריו מסרו את התאריך 2 באוגוסט, אך הוא עצמו מתכחש לו מסיבה לא ברורה, אולי עקב גילו המופלג. תקנו אותי אם אני טועה. Yosichen - שיחה 14:04, 26 באוגוסט 2011 (IDT)

גילוי נאות - ראיתי את הדיונים בדפי הארכיון, ואני מודה שלא קראתי את הכל. כמו כן - אני לא מעוניין לפתוח שוב דיון בנושא. אני חושב שאדם שרואה את פרס מתראיין בטלויזיה לכבוד יום הולדתו היום, ויכנס לקרוא עליו את הערך הזה, יסיק שוויקיפדיה לא אמינה - כי זו המסקנה ההגיונית אם הוא מתראיין לכבוד יום הולדתו בתאריך שונה מזה המצויין אצלנו. לכן נראה לי שצריך להתייחס לסוגיה בערך עצמו, אפילו ברמה של הערת שוליים שתסביר ממה נובע הפער • אמיר (שיחה) 21:00, 16 באוגוסט 2011 (IDT)

הוספתי בינתיים הפניה לאתר הכנסת, שאם מישהו היה מסיק קודם שוויקיפדיה לא אמינה - הוא יסיק כעת כי אתר הכנסת לא אמין... תומר - שיחה 21:17, 16 באוגוסט 2011 (IDT)

נראה שיש טעות בנוגע לתאריך הלידה. לפי העיתונים, אתמול ה16/8 הוא תאריך הולדתו של שמעון פרס ואצלכם מופיע שנולד ב2/8 89.138.47.228 10:13, 17 באוגוסט 2011 (IDT)

גם אני תוהה. אתמול באמת חגגו לו 88 שנים, אבל לפי אתר הכנסת כתוב שזה ב-2/8. אני לא יודע מי נכון יותר. ‏Ofekalefשיחההצטרפו למיזם המקורי!‏ 10:16, 17 באוגוסט 2011 (IDT)


ומה עם האמא הערביה של פרס? זו עובדה שמתעלמים ממנה[עריכת קוד מקור]

ומה עם האמא הערביה של פרס? זו עובדה שמתעלמים ממנה-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

מתעלמים מזה כי מדובר בשטות, לא בעובדה. ‏odedee שיחה 16:24, 18 באוקטובר 2009 (IST)
אולי הוא התכוון שצריך לציין בערך במפורש שמדובר בהבל הבלים. ינון - שיחה 10:36, 14 בנובמבר 2009 (IST)
מה זאת אומרת שטות? אמו לא ערביה?! גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 10:37, 14 בנובמבר 2009 (IST)
זאת שהורישה לו את מניות תדיראן היא ערביה, אבל האחרת - פולניה. דוד שי - שיחה 13:14, 14 בנובמבר 2009 (IST)
ערביה עם מבטא גליצאי כבד. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 10:53, 2 באוגוסט 2010 (IDT)
אמא של פרס זו לא זו שהיניקה את עמיר פרץ? אור יקרות - שיחה 21:36, 6 בספטמבר 2010 (IDT)

תואר אבירות מופיע בסמוך לשם[עריכת קוד מקור]

כמו תואר אקדמי ("פרופסור") או דתי ("רב") או מקצועי ("רואה חשבון"), תואר אבירות מופיע בסמוך לשם, בדרך כלל אחריו (ראה [1]). מיקום התואר תחת הכותרת "תדמית, חזון ומורשת" נראה מוזר.TippTopp - שיחה

המדובר בתואר של כבוד, שבניגוד לתואר "פרופסור", "רב" או "רואה חשבון" (הלומדים שנים ועוברים הכשרה מקצועית ובחינות מייגעות) פרס לא עשה דבר על מנת לקבלו. כאשר מדובר בבריטי, שם יש משמעות מעמדית להיותו של אדם "סיר" או "דיים", יש לציין את התואר. כאשר המדובר בבוגר בן שמן, אין לכך משמעות מיוחדת. העובדה שמלכת אנגליה העריכה אותו אינה בעלת משמעות רבה יותר מכיבודים אחרים כגון דוקטור לשם כבוד באוניברסיטאות (שלרוב אינו מצויין בסמוך לשם בפיסקת הפתיחה) וכיוצא בזה. ולהיפך, פתיחת פיסקת הפתיחה במילים "סיר שמעון פרס" מעבר להיותה מגוחכת, גם הופכת אירוע לא ממש משמעותי זה בחייו לחשוב בהרבה, וזוכה לאיזכור הרבה לפני דברים אחרים חשובים ומשמעותיים הקשורים בו.אלמוג 07:27, 18 במאי 2010 (IDT)

ניתן להתווכח האם מקבל תואר אבירות עשה או "לא עשה דבר" כדי לקבלו. אם תבחן את רשימת מקבלי תואר אבירות, סביר להניח שתראה שרובם עברו יותר מהכשרה מקצועית ובחינות "מייגעות" לפני שנמצאו מתאימים לתואר אבירות. במילים אחרות, לא כל "פרופסור", "רב" או "רואה חשבון" זכאי לתואר אבירות. בכל אופן, לא יתכן שהמדיניות לגבי ציון תארים תלויה במאמץ הכרוך בהשגת התואר (כיצד תמדוד זאת?) או בחשיבותו למקבל (כיצד תמדוד זאת?). המדיניות צריכה להיות אחידה, ובוודאי שמדובר בתואר רם מעלה כמו תואר אבירות. TippTopp - שיחה 01:32, 10 בינואר 2011 (IST)

תואר ד"ר לשם כבוד[עריכת קוד מקור]

אם אני לא טועה הוא קיבל לא מזמן ממכון ויצמן תואר ד"ר לשם כבוד. 128.253.10.58


סוניה פרס[עריכת קוד מקור]

מדוע הערך סוניה פרס מצביע לשמעון פרס? יכול לעמוד כערך עמצאי

אבירות[עריכת קוד מקור]

על סמך השורה: "ב-20 בנובמבר 2008 הוכתר פרס כאביר במסדר מיכאל הקדוש וג'ורג' הקדוש על ידי אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת, בארמון בקינגהאם בלונדון." צריך לרשום בשורה הראשונה סר שמעון פרס ולא שמעון פרס לדעתי.--Haya831 - שיחה 19:06, 30 ביולי 2011 (IDT)

נוותר על הסר. גילגמש שיחה 19:10, 30 ביולי 2011 (IDT)
למה?, בערכים על אנשים אחרים(שרובם שחקנים או זמרים) מופיעה סר לפני השם, אז למה כאן לא?--Haya831 - שיחה 19:15, 30 ביולי 2011 (IDT)
ראו דיון בעניין שתי פיסקאות למעלה. פומפריפוזה - שיחה 19:27, 30 ביולי 2011 (IDT)
אה, מצטערת לא שמתי לב,למרות שלדעתי עדיין כשלמישהי יש מעמד של בר זה ראוי להופיע לפני השם בערך--Haya831 - שיחה 19:30, 30 ביולי 2011 (IDT)

תואר "סר" ניתן רק למי שמקבל את התואר והוא בעל אזרחות בריטית. עם זאת, בוויקיפדיה האנגלית, תואר האבירות מופיע בסמוך לשם. --Mickeykislev - שיחה 03:02, 15 באוקטובר 2012 (IDT)

מותר לבקר את שמעון פרס[עריכת קוד מקור]

המשתתפת "דורית", שבניסיונות ה"עריכה" שלה כבר נתקלתי לא אחת, חושבת, כנראה, שהערך על שמעון פרס אסור שתופיע בו ביקורת על האיש והתנהגותו, אפילו לא בעניינים ידועים ומפורסמים בקרב כל יודעי דבר. לכן, כנראה, היא מחקה את ההערה שהציבה סימן שאלה על אמינות טענתו של שמעון פרס כאילו הוא אבי הגרעין הישראלי. אביא כאן רק אסמכתא אחת, זו של שבתי טבת, סופר, חוקר ועיתונאי מהמעלה הראשונה, שכתב ספרים חשובים יותר מכל אגם אחר על בן גוריון ותקופתו. הדברים שהוא כתב על התיימרויותיו של שמעון פרס הם חד-משמעיים!: http://www.nrg.co.il/online/archive/ART/228/609.html 109.186.59.165 (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

שבתי טבת מדבר על אי דיוק בפרטים הקטנים. טבת כלל אינו עוסק בשאלה מיהו אבי הגרעין הישראלי. באשר לפרטים הקטנים שטבת עוסק בהם בהתלהבות רבה: הם קטנים מכדי שתהיה להם חשיבות בערך אנציקלופדי. את המשפט שהוספת לערך ראוי היה להסיר. דוד שי - שיחה 11:13, 30 בספטמבר 2011 (IDT)
שבתי טבת מדבר גם מדבר ברשימתו הנזכרת לעיל קודם כל על הסוגיה "מיהו אבי הגרעין הישראלי". הוא מזכיר "ראיון מצולם פומבי ראשון עם שמעון פרס, שבו כאילו הציג את מועמדותו לתואר 'אבי פצצת הגרעין הישראלית'". אחר כך הוא מלין על המצב, שבו אי אפשר להפריך דברים המופיעים בכתבת טלוויזיה, לעומת העיתונות הכתובה: "המצב הקיים, ­ חוסר האפשרות לתגובה הולמת בטלוויזיה על שידורי טלוויזיה ­ הוא פירצה המתירה למרואיינים להפיץ ברבים לא רק דברי הבל אלא גם דברים חסרי­ שחר. מצב זה מטיל על האחראים לשידורי התעודה והשיח חובת דיוק כפולה ומכופלת. גם כשמדובר באישיות מכובדת וחשובה כשמעון פרס." המקרה הזה ידוע, ואין זו ההזדמנות היחידה שבה טען טבת את הטענה הזאת. גם כאן, שבתי טבת ביקש להפריך את הטענה כאילו פרס הוא "אבי הגרעין הישראלי" וכינה את הדברים האלה "דברים חסרי שחר". אחר כך הוא נפנה לתת דוגמאות נוספות. לכן, טענתך, שטבת אינו עוסק בשאלה הזאת היא, במקרה הטוב, מוטעית. 12:39, 30 בספטמבר, 2011 -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
ניתן לייחס את תלונתו של טבת לשאלה מיהו אבי הגרעין הישראלי (שקיומו לוט בערפל, כידוע), וניתן לייחס אותה לאי הדיוק בפרטים. אתה בוחר בפרשנות אחת, אך היא לא בהכרח הנכונה. אני משער שלדעת טבת, הביוגרף של בן גוריון, בן גוריון הוא אבי הגרעין הישראלי. נדמה לי שהוויכוח מיותר. הערך שלפנינו אומר במפורש: "על פי חזונו של בן-גוריון, שפרס היה שותף לו, היה על ישראל להצטייד בנשק גרעיני". בתקופה הנידונה, בן גוריון היה ראש הממשלה ושר הביטחון, ופרס היה מנכ"ל משרד הביטחון. אין ספק שהאחריות המיניסטריאלית ליוזמה היא של בן גוריון, ולכן הוא ראוי לתואר "אבי הגרעין הישראלי". עם זאת, על הביצוע שקד פרס, ולכן ראוי שגם הוא יהיה שותף לתואר. לפנינו מקרה נוסף של הביטוי "להצלחה אבות רבים". דוד שי - שיחה 17:55, 30 בספטמבר 2011 (IDT)
"אחריות מיניסטריאלית" של בן גוריון, וזהו? בן גוריון נפגש במהלך מלחמת העצמאות עם מהנדס ישראלי יורד, מוריס סורדין, בהמלצת האחים קציר-קצ'לסקי. סורדין היה מראשי פרויקט הגרעין הצרפתי. ביומנו של בן גוריון מצוי רישום מדויק בעת אותה פגישה ב- 1948 מה דרוש כדי להקים ולהפעיל כור גרעיני. האם יש ספק בכלל, שכבר אז ב"ג, הוא ולא אחר - גם לא פרס - הגה את רעיון הקמת הכור הגרעיני בישראל??? כמו כן, אין ויכוח על כך, שללא הפרופסורים א"ד ברגמן מצד אחד ואהרן קציר מצד שני - לא היה קם הכור הגרעיני. ללא פרס, הכור היה קם ועוד איך. לא היו חסרים אנשים אחרים, שב"ג היה יכול להטיל עליהם להיות הקבלן של הקמת הכור. לכן, ההתקשטות של פרס בתואר "אבי הגרעין הישראלי" היא, במקרה הטוב, שנויה במחלוקת, ובנושא חשוב זה, יש להבליט את העניין. בכלל, מותר לכתוב גם דברי ביקורת על פרס, ולא רק להלל ולשבח אותו ללא הסתייגות. עורך אחראי ואובייקטיבי היה מוצא את הדרך לעשות זאת. אגב, לדעת שבתי טבת, לא זו בלבד שב"ג היה "אבי הגרעין" אלא פרס דאג במהלך השנים ליצור ב"עמימות" את הרושם כאילו הוא היה, ולא היה אחר בלתו. ושבתי טבת, כמובן, איננו היחיד שגרס כך. 22:09, 30 בספטמבר, 2011 -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
הערות אחדות:
  • הערך שלפנינו עוסק בשמעון פרס, ולדעתי אינו מפריז בתיאור תרומתו לתחום הגרעין בישראל (הערך אינו מכנה את פרס "אבי הגרעין הישראלי", כך שאין צורך שנתווכח על כך).
  • בערך מדיניות הגרעין של ישראל מופיעה תמונתו של דוד בן-גוריון ולא מופיעה תמונתו של פרס, ומכאן (כמו גם מהטקסט באותו ערך) ניתן ללמוד על חלקו המכריע של בן-גוריון בפרויקט זה, כמו גם על חלקו של ארנסט דוד ברגמן (אהרן קציר אינו מוזכר שם, אם יש לך אסמכתא נאותה ניתן יהיה להזכירו).
  • לפחות מאז שיצחק רבין טבע את הביטוי "חתרן בלתי נלאה", מותר למתוח ביקורת על פרס. אין זה אומר שכל ביקורת תמצא דרכה לאנציקלופדיה.
  • אני מסכים אתך שמנכ"לים קל להחליף, משום שרבים מתאימים לתפקיד זה, ואילו לאנשי מדע בולטים אין תחליף. כל זה לא משנה את העובדה שפרס היה המנכ"ל ותרם את חלקו.
  • גם בוויקיפדיה, כותבים בדפי שיחה לא חסרים, בזמן שכותבים במרחב הערכים יש מעט. אני מציע שתירשם (זה קל מאוד, ואינו דורש הזדהות) ותתחיל לתרום במרחב הערכים. אל תתיאש מניסיונך בערך זה. גם אם תרומתך בו לא הייתה ראויה ונמחקה, אין לי ספק שתוכל לתרום בערכים אחרים. דוד שי - שיחה 23:18, 30 בספטמבר 2011 (IDT)
אכן, בתשובתך ובדבריך, שכבר נתקלתי בשכמותם, אתה משתמש - כאמור, כאן ובמקרים נוספים - במעמדך כדי "לערוך" את הערכים כראות עיניך, שאינן אובייקטיביות כל כך, כשמדובר באנשים ובנושאים פוליטיים. במקרה שלפנינו, שמעון פרס היה תמיד אדם שנוי במחלוקת. אבל הערך הזה כתוב כערך "מטעם", שמביא מפעם לפעם רמז, שאפשר לכאורה להיתלות בו ו"להוכיח", שהוא "מאוזן". אלא שאדם, שמשפץ בעקביות את קורות חייו, ולא רק בעניין הכור, משפיע על כתיבת ההיסטוריה הקשורה בו, ולא רק בעניין הכור. למשל, הערך כאן מדבר על מילוי תפקידו "כראש שירותי הים" ועל עיסוקיו המגוונים בתפקיד זה. אלא שפרס מילא את ה"תפקיד" הזה שבועות בודדים מאוד, ואפילו לא חויל. הוא לא השאיר את רישומו בחיל הים בשום עניין, בלשון המעטה. בדומה, כתוב בפתיח לערך שלפנינו, שפרס יזם את הקמת הקרייה בדימונה. הדבר סותר את הכתוב בערך "הקרייה למחקר גרעיני" - ואת האמת - ולפיהם היוזם היה פרופ' ברגמן. (אגב, היכן העריכה האובייקטיבית כאן??). אלו בדיוק הדוגמאות הממחישות מדוע לא "אירשם" ואתחיל לתרום ל"מרחב הערכים". התנשאותך הגלומה בקביעה, שתרומתי "לא היתה ראויה" לעומת דעתי המגובשת, שאינך עורך אובייקטיבי, זו גם זו הן נימוק מספיק מדוע לא אפקיר את ניסיוני והידע שלי בידיך ובידי אחרים, ה"עורכים" את הכתוב בשרירות לב, המלווה לעיתים אף בבורות. 12:45, 1 באוקטובר, 2010
כיוון שהגענו לשלב ההתקפות האישיות, זה הזמן להיפרד. שנה טובה, דוד שי - שיחה 12:53, 1 באוקטובר 2011 (IDT)
שתהיה זו שנה טובה, שבה - במקום לדבר על התקפות אישיות, תענה לעניין, לגופם של דברים, כמו למשל, לשאלה איפה אי-הדיוק: בערך הוויקיפדיה שמעון פרס או בערך הוויקיפדיה קריה למחקר גרעיני - נגב. 16:44, 1 באוקטובר, 2011
אם יורשה לי, ללא קשר למהות הדיון הזה, גם אני קורא לך לבחור לעצמך שם משתמש - להרשם כדי להשפיע. לא תרשם - לא תוכל להשפיע. חבל. אם דברים אינם תקינים כאן לדעתך, מדוע לא להצטרף ולפעול לתקנם? בטוחני שכמשתמש רשום יהיה לך כוח רב יותר לעשות זאת. נסה - אין לך ממש מה להפסיד. בברכת שנה טובה לכולנו, ‏Ldorfman‏ • שיחה 01:27, 2 באוקטובר 2011 (IST)
חבל שאינך מתייחס למהות הדיון, ממש כשם שדוד שי מתחמק משאלות מהותיות (כמו, למשל, באיזה מהערכים כתובה האמת) בטענה, שהוא פורש מהדיון בגין "התקפות אישיות". והתשובה לשאלתך - כל עוד דוד שי משתמש בכוח היתר שיש לו (עובדה!) כדי להשליט בערכים אודות אישים, עמדות ודיעות את דיעותיו, העדפותיו, אהבותיו ושנאותיו, אין ל"משתמש רשום" רגיל יכולת להתמודד מולו יותר מאשר למשתמש "לא רשום"! אגב, בעקבות המישדר על פרשת קו 300 מאמש (ערוץ 10, 2.10.2011), מתגלות החד-צדדיות והחלקיות שבתיאור הפרשה בערך שלפנינו. והסיפא של התיאור משבח את "אצילותו" של פרס, על שלא השתמש בדברי ראש השב"כ כדי לנגח את שמיר. ומה עם דברי אותו ראש השב"כ, לפי מה שפורסם (גם אמש), ש"פרס עושה רק מה שטוב לפרס"? 15:33, 3 באוקטובר, 2011
בתור משתמש רשום תוכל לפנות לכל קהילת הכותבים ולשאול את דעתם על כל דבר שנראה לך לא תקין - גם לגבי התנהלות מול כותב אחר, ואפילו אם זה דוד שי. בכל מקרה, מנסיוני, הרושם שקיבלת לגבי דרך קבלת ההחלטות כאן הוא ממש מוטעה. ‏Ldorfman‏ • שיחה 17:02, 3 באוקטובר 2011 (IST)


פרס יזם את עיטור נשיא מדינת ישראל[עריכת קוד מקור]

לא שווה לאזכר את זה בערך שלו? אגסי - שיחה 18:50, 18 ביוני 2012 (IDT)


פרס מנקודת מבטו של רבין[עריכת קוד מקור]

הערך כתוב טוב ומעניין, אבל חלקים גדולים ממנו מבוססים על האוטוביוגרפיה של רבין, שהיה היריב הפוליטי העיקרי שלו במערך. החלקים האלה חשובים - זאת יריבות שליוותה את הקריירה הפוליטית של פרס משנות ה-70 ועד רצח רבין - אבל במידה! אם למישהי/ו כאן יש סבלנות לפתוח את הבירורגפיה המייגעת על פרס ("כעוף החול" של מיכאל בר-זוהר), זה עשוי לתרום לאיזון הערך. ארנב - שיחה 19:45, 19 ביוני 2012 (IDT)

אני מסכים לגמרי, ובכוונתי להשקיע את הזמן כפי שהצעת. ככלל, לדעתי הערך עמוס בפרטים ששייכים ברובם לערכים אחרים, והוא יוצר קישור בין פרס לבין עניינים היסטוריים רבים שאינם קשורים אליו ישירות, ועל כן עלולים להצטייר כביקורת מרומזת מוגזמת עליו, ללא הצדקה אנציקלופדית. גילוי נאות: אני נענה ליוזמה של דוברת מרכז פרס לשלום ונפגשתי איתה במטרה לשפר את הערך לטובת הציבור. הסברתי לה בפירוט רב ובאופן ברור מאד את כללי ויקיפדיה, ושאין בכוונתי לעשות עבודת דוברות, והיא קיבלה והסכימה לגמרי. קיבלתי ממנה את הספר של בר-זוהר, שהתרשמתי שלא היה חסיד לא של פרס ולא של רבין (אם כבר, אז הוא תמך יותר ברבין). אין בכוונתי לקרוא את כל הספר, אני אעזר בדוברת בשביל מידע שגוי או חסר, ואשתדל לעשות עבודה נייטרלית לגמרי, והציבור ישפוט. המתנהלאיטושיחהאופניים, זה האוטו שלי בחיים 19:06, 16 במאי 2016 (IDT)
המתנהלאיטו, אין לבצע שינויים מפליגים ללא דיון מסודר. יתרה מכך, זאת הערה מלפני 4 שנים - זה כבר לא רלוונטי למצב כיום. אם תרצה, פתח דיון מסודר בתחתית דף השיחה (כמקובל) ונמק מה בדיוק אתה רוצה לשנות. בשום פנים ואופן אין לבצע שום שינוי ללא דיון שקודם לשינוי. גילגמש שיחה 19:11, 16 במאי 2016 (IDT)
בכל הכבוד, לדעתי חלק מהטקסט עדיין סובל מהפגם שעליו הצביע ארנב לפני 4 שנים. אין בכוונתי לבצע שינויים מפליגים, אלא שינויים רגילים. לא ידעתי שאין לבצע שום שינוי ללא דיון שקודם לשינוי, אלא אם כן זה מה שמקובל בערך מומלץ? אנא האר את עיני. המתנהלאיטושיחהאופניים, זה האוטו שלי בחיים 19:47, 16 במאי 2016 (IDT)
אני לא יודע מה הם "שינויים רגילים". שינויים גדולים שיבוצעו ללא דיון, כמקובל, ישוחזרו לגרסה יציבה. לכן, כדי שמה שתעשה לא ימחק לאלתר עדיף לך להקדים דיון לעריכה בערך. כל שינוי גדול שלא יתקבל בדיון ישוחזר לאלתר לגרסה יציבה. גילגמש שיחה 20:52, 16 במאי 2016 (IDT)

משוב מ-19 ביולי 2012[עריכת קוד מקור]

שמעון פרס נולד ב16 לאוגוסט , ולא כפי שכתוב 89.138.6.77 23:28, 19 ביולי 2012 (IDT)

היו כאן כבר דיונים בנושא. בערך כתוב בהערת שוליים 1 "אך פרס נוהג לציין את יום הולדתו שבועיים מאוחר יותר, ב-16 באוגוסט". עיתון "הארץ" פרסם ב-2110 כתבה: שיעור היסטוריה תעלומת תאריך הולדתו של שמעון פרס. באתר הנשיא כתוב רק הוא נולד בשנת 1923 בלי לציין תאריך מדוייק. אגסי - שיחה - עדכונים אקטואליים נחוצים! 00:02, 20 ביולי 2012 (IDT)

סוגיית יום ההולדת[עריכת קוד מקור]

מדוע ב-meta description של הערך כתוב כי נולד ב-2 באוגוסט (ניתן לראות זאת בתוצאות החיפוש בגוגל), ואילו כשנכסים לערך כתוב 16 באוגוסט? כמו כן, כ' באב תרפג הוא ה-2 באוגוסט. קראתי אודות אי ההסכמות בנוגע למועד הולדתו של שמעון פרס ברחבי הרשת, אבל אם בחרתם לציין את המועד, מומלץ לדבוק בגרסה אחידה או לספק הסבר לסתירה. זה נראה כמו טעות/חוסר רצינות של ויקיפדיה 93.173.166.192 20:31, 16 באוגוסט 2012 (IDT)

ויקיפדיה היא אנציקלופדיה שכל אחד יכול לערוך, וכנראה צפית בערך בזמן שבו מישהו שינה את תאריך הלידה ל-16 באוגוסט (שינוי זה שוחזר). דוד שי - שיחה 21:04, 16 באוגוסט 2012 (IDT)

אכן. ראיתי כי תוקן. תודה על הפידבק93.173.166.192 02:41, 17 באוגוסט 2012 (IDT)

תחקיר 'ידיעות אחרונות' בנושא טיוח חקירת ההריגה של החייל חיים אשטיבקר[עריכת קוד מקור]

מדוע התחקיר הזה לא מוזכר בערך? http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=11717 אור יקרות - שיחה 09:42, 26 באוגוסט 2012 (IDT)

בכוונתי להוסיף את המידע לפסקה המדברת על התקופה בה כיהן פרס כשר התחבורה אור יקרות - שיחה 17:01, 28 באוגוסט 2012 (IDT)

ישיבת הנשיא[עריכת קוד מקור]

תספרו על ישיבת הנשיא שמתרחשת כל שנה ושמעון נפגש עם מפורסמים מכל העולם 84.109.24.68 21:49, 18 ביוני 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 05:16, 9 ביולי 2013 (IDT)

נמחק. דוד שי - שיחה 08:04, 26 בספטמבר 2013 (IDT)

יום הולדת 90[עריכת קוד מקור]

יום הולדת 90 של שעמון פרס היה אירוע גדול באותה תקופה. האם כדי להוסיף פסקה נוספת בערך שתספר על האירוע. אם עד ה: 10.8.13 אף אחד לא יתנגד אני יכותב פסקה על הנוסף.

בתודה, לירן.

--Lir52341 - שיחה 02:16, 2 באוגוסט 2013 (IDT)--85.65.88.250 02:14, 2 באוגוסט 2013 (IDT)

ללא ספק צריך לתאר את יום ההולדת, נאום קלינטון (ועלותו), הופעת סטרייסנד ואחרים, השידור הישיר בכל ערוצי הטלויזיה וגם הביקורת הציבורית שנמתחה. נרו יאירשיחה • כ"ו באב ה'תשע"ג • 12:54, 2 באוגוסט 2013 (IDT)
כן, צריך לתאר, אך לשמור על פרופורציות. גודל הטקסט שיתאר את הדבר לא צריך לחרוג מגודלה של פסקה אחת - 4-5 שורות. גילגמש שיחה 12:55, 2 באוגוסט 2013 (IDT)
וואלה?! אולי נכתוב את הערך יום הולדת 90 של שמעון פרס? דוד שי - שיחה 19:01, 2 באוגוסט 2013 (IDT)
אם זה היה אירוע מספיק חשוב בשביל להזמין אליו אנשים כמו ביל קלינטון וברברה סטרייסנד, צריך להתייחס לזה בקצרה על ההיבטים השונים. לא צריך להפריז בזה יותר מדי, כי מן הסתם בעוד 10 שנים יהיה אותו דבר. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 19:04, 2 באוגוסט 2013 (IDT)
הוספתי משפט בנושא. דוד שי - שיחה 20:40, 2 באוגוסט 2013 (IDT)

שר לפיתוח כלכלי איזורי ?[עריכת קוד מקור]

כתוב בערך: "לאחר הבחירות לכנסת ה-17, מונה פרס לתפקיד המשנה לראש הממשלה והשר הממונה על פיתוח הנגב והגליל ועל הפיתוח הכלכלי האזורי".

הן באתר הכנסת בכתובת http://www.knesset.gov.il/president/heb/peres.htm והן באתר בית הנשיא בכתובת http://www.president.gov.il/THEPRESIDENT/Pages/CV.aspx כתוב שהיה רק הממונה על פיתוח הנגב והגליל (בלי פיתוח איזורי). כמו כן, בחיפוש בגוגל לא מצאתי מידע פורמאלי המאשר את הניסוח השונה שבוויקיפדיה. למישהו יש תובנה בנושא ?. אם לא צריך לשנות. דין נוזאור - שיחה 21:28, 8 באוקטובר 2013 (IDT)

שירים שנכתבו על מר פרס[עריכת קוד מקור]

יש מקוום להוסיף כי עליו נכתב השיר המפורסם: "איך זה שהפשפש עלה למעלה" זאת מתוך הבעת דעה של המשורר על אופיו של האיש. 147.237.70.61 07:51, 19 בנובמבר 2013 (IST)

האם תוכל להביא הפנייה למקור המאשר שזה היה הרעיון מאחורי השיר? Ldorfmanשיחה 11:35, 19 בנובמבר 2013 (IST)

משוב מ-28 במאי 2014[עריכת קוד מקור]

נחמד 217.194.204.9 13:41, 28 במאי 2014 (IDT)

משוב מ-28 במאי 2014[עריכת קוד מקור]

יש מקום להוסיף עוד על ההיסטוריה של האיש הגדול הזה ותפקידיו ישר כח ויקיפדיה 217.194.204.9 13:43, 28 במאי 2014 (IDT)

מחיקת היותו של פרס אחראי על איסוף התרומות לבניית הכור בדימונה[עריכת קוד מקור]

בערך קריה למחקר גרעיני - נגב כתוב: "שמעון פרס, שאמון היה, בין היתר, על גיוס התרומות לבנייה‏‏", עם לינק ל-מירב ארלוזורוב"פעם הפוליטיקאים מתו עניים", באתר הארץ, 5 ביוני 2008. אפילו אצל פרס זה לא פרט שולי. השיחזור של דוד שי , (שעשה לי כבר שיחזורים רבים כאלה), כאילו זה השחתה, מנוגד לכללים ולא מתאים למיזם שיתופי. אגסי - שיחה 08:58, 24 בספטמבר 2014 (IDT)

הוספת את המשפט "פרס היה האחראי על גיוס תרומות לבנייתה", וביטלתי תוספת זו עם ההסבר "פרט שמגמד את חלקו של פרס במיזם", למענך אפרט מעט יותר. פרס, מנכ"ל משרד הביטחון, היה הרוח החיה במיזם זה, ועסק בהרבה יותר מאשר גיוס תרומות. ציון גיוס התרומות, שהוא רק חלק זעיר מתרומתו של פרס למיזם, מגמד את תרומתו. עריכתך אינה השחתה (אין בה זדון), אך היא פוגעת בערך, ולכן ראוי לבטלה. דוד שי - שיחה 09:12, 24 בספטמבר 2014 (IDT)
ממש לא נכון ומקומם. אין חולק שהקמת הקריה למחקר גרעיני מהווה את אחת התרומות הכי חשובות של פרס. בערך קריה למחקר גרעיני - נגב כתוב רק משפט אחד על חלקו של פרס בהקמה, שכולל את גיוס התרומות לבניה. זה כל מה שכתוב שם על פרס: "ולקידומו תרם מנכ"ל משרד הביטחון, שמעון פרס, שאמון היה, בין היתר, על גיוס התרומות לבנייה‏‏". לכן גיוס התרומות אינו פרט שולי, אלא להפך, והשיחזור הכוחני שעשית לעריכה תורמת שלי זו (בפעם השלושים ומשהו- חרף תלונות חוזרות שלי) אינו מקובל כאן, ורק פוגע בערך ובוויקיפדיה. אגסי - שיחה 09:26, 24 בספטמבר 2014 (IDT)
אז כולם מסכימים שנושא גיוס התרומות שולי ושווה שיחזור כוחני, אז אני אמחוק זאת גם מהערך קריה למחקר גרעיני - נגב. אגסי - שיחה 11:41, 24 בספטמבר 2014 (IDT)
אין ספק שכמנכ"ל משרד הביטחון פרס היה מעורב בהקמת הכור. השאלה היא מה בדיוק. דברי הדוברת של פרס, 50 שנה לאחר ההתרחשות, שפרס היה אחראי על "גיוס התרומות" לבנייה אינם מספקים בעיניי. אני אפילו מופתע לשמוע שהכור נבנה מכספי תרומות. על הקמת הכור ישנם פרסומים אקדמיים מקיפים, יש להביא מהם מקורות לגבי חלקו של פרס ובינתיים אכן יש למחוק את זה גם מהערך השני. נרו יאירשיחה • כ"ט באלול ה'תשע"ד • 11:43, 24 בספטמבר 2014 (IDT)
סיבת המחיקה (הכוחנית) היא שהעניין "שולי", ולא שאין מקור (יש שם לינק להארץ). אז מחקתי גם שם. לא נשאר שם כלום על פועלו של פרס. אבל למה דוד שי מחק רק כאן ולא מחק שם? התשובה ברורה. אגסי - שיחה 11:49, 24 בספטמבר 2014 (IDT)
הוא לא חייב למחוק גם שם, והסיבה שלו לא ברורה וגם לא משנה לי. כתבתי את הסיבה שלי. חוץ מזה, הסגנון שלך לא מקובל עליי והגיע הזמן שמישהו יטפל בו. נרו יאירשיחה • כ"ט באלול ה'תשע"ד • 11:58, 24 בספטמבר 2014 (IDT)
ברור שהוא לא חייב, למרות שטובת וויקיפדיה לטובת עיניו. הוא אפילו שחזר אותי שם, וכתב בתקציר העריכה "גובל בהשחתה", כי שם לדעתו זה חשוב, (בניגוד לדעתך). לא מפתיע אותי שאתה מעדיף את הסגנון של המחקנים והכוחניים. אגסי - שיחה 12:24, 24 בספטמבר 2014 (IDT)

מה קרה?שום דבר על מה שפרס עבר ובגללו הוא נסע לבית החולים?[עריכת קוד מקור]

בבקשה תתקנו.--נבו111 - שיחה 13:58, 3 בפברואר 2016 (IST)

אפשוז יום אינו דבר כל כך נדיר או כל כך חשוב. כל אדם היה מתי שהוא בבית חולים. 109.160.171.161 13:59, 3 בפברואר 2016 (IST)
מסכים עם האנונימי. הרבה אנשים בגילו נאלצים להתאשפז מידי פעם. כל עוד לא מדובר באירוע חריג במיוחד (מחלה חמורה במיוחד או אירוע אחר שקשור לאישפוז) אין טעם לאיזכור. ‏DGtal‏ - שיחה 14:02, 3 בפברואר 2016 (IST)

שמעון פרס לא היה שר בממשלת אשכול[עריכת קוד מקור]

הערה אחת (לא קראתי את הערך בשלמותו): שמעון פרס לא היה שר בממשלה בתקופת כהונתו של לוי אשכול כראש הממשלה. כהונתו המיניסטריאלית הראשונה, כשר בלי תיק, הייתה בממשלה גולדה מאיר שקמה באמצע מרס 1969 בעקבות מותו של אשכול ב-26 בפברואר 1969. נא לתקן. 82.69.52.9 15:05, 23 ביוני 2016 (IDT)

תודה, תיקנתי. נרו יאירשיחה • י"ז בסיוון ה'תשע"ו • 15:31, 23 ביוני 2016 (IDT)