חסן אל-בולקיה, סולטאן ברוניי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חסנאל בלקיה, הסולטאן הנוכחי של ברוניי

חסנאל בלקיה (נולד ב-15 ביולי 1946) הוא הסולטאן ה-29 במספר והסולטאן הנוכחי של ברוניי. הוא בנו הבכור של עומר עלי השלישי שהיה סולטאנה הקודם של ברוניי.

שנים ראשונות וחינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלקיה נולד ב-15 ביולי 1946 בעיר ברוניי (שנקראת היום בנדר סרי בגוואן). הוא הפך לנסיך הכתר בשנת 1961 ולסולטאן ב-5 באוקטובר 1967. הכתרתו נערכה ב-1 באוגוסט בשנה שלאחר מכן על ידי מלכת בריטניה, אליזבת השנייה. הוא רכש את השכלתו בבית ספר במלזיה וגם חונך פרטית בברוניי. לאחר מכן למד בלקיה באקדמיית סאנדהרט באנגליה, אך חזר לברוניי כדי למלא את תפקידו כנסיך הכתר של ברוניי כמה חודשים לפני שסיים את לימודיו.

תפקיד פוליטי כסולטאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי החוקה של ברוניי משנת 1959 הסולטאן הוא ראש המדינה ובעל הסמכות הגדולה ביותר. בלקיה מכהן גם כראש הממשלה ומחזיק תיקים רבים בה וביניהם תיק ההגנה. יש לו תפקיד חשוב בניהול השוק הפיננסי והכלכלה של ארצו, כלכלה אשר נשענת כמעט כולה על נדל"ן ומאגרי הנפט המרובים שבה.

נישואים וילדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לסולטאן יש שתי נשים. אשתו הראשונה, ראג'ה אוסטרי פנגריאן ואשתו השנייה היא אזרינז מזהאר חכים אשר היא בשלושים ושלוש שנים צעירה יותר מהסולטאן עצמו. נכון לשנת 2008 יש לסולטאן חמישה בנים, שבע בנות, שתי נשים ועוד אישה אחת שהתגרשה ממנו. בנו הבכור אל-מוהאטדי בילה הוא יורש העצר.

עושר פיננסי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסולטאן מפורסם מאוד בשל אוסף הרכבים הענק שלו הכולל אלפי מכוניות, ביניהן 350 מכוניות רולס-רויס, שמונה מקלארן F1, שש דאואר 962 LM, מרצדס CLK-GTR היחידה בעולם לנהיגה בצד ימין, למבורגיני דיאבלו ג'וטה, שתי יגואר XJR-15, ודגמים רבים של פרארי, פורשה ובנטלי. בשנת 1998 פרסם מגזין בריטי כי באוסף שלו יש כ-6,000 כלי רכב עתיקים ומפוארים ששויים ארבעה מיליארד דולר אמריקני. האוסף הכניס אותו לספר השיאים של גינס כאדם עם אוסף המכוניות הגדול בעולם.

במעונו של הסולטאן 1,788 חדרים ו-257 חדרי אמבטיה ושירותים, והוא נחשב לארמון השני בגודלו בעולם, אחרי העיר האסורה בבייג'ינג. הארמון כולל מוסך ל-110 מכוניות, אורווה ממוזגת ל-200 סוסי פוני שנועדו למשחקי פולו וחמש בריכות שחייה.

לבלקיה יש גם מטוס בואינג 747 פרטי בשווי 230 מיליון דולר. מגזין פורבס העריך כי שווי הונו הוא 22 מיליארד דולר, והוא נחשב לאחד מהאנשים העשירים ביותר בעולם.