יובנליס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דקימוס יוניוס יובנליס (לטינית: Decimus Iunius Iuvenalis; בערך 60 - 130 לספירה) היה משורר סאטירי רומי.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

יובנליס, בנו של עבד משוחרר שהתעשר, נולד בעיר אקווינום שבלטיום (כיום מחוז לאציו שבאיטליה). כל שידוע אודותיו מסתמך על הסאטירות שכתב. הוא הגיע לרומא כדי ללמוד, והתחיל את הקריירה שלו כפרקליט, דבר שאפשר לו להוכיח את אמנות הנאום שרכש בתקופת לימודיו. יובנליס, שהיה ידידו של המשורר הרומי מארטיאליס, תיאר כמוהו את חיי תקופתו בשנינות רבה. לא הייתה לו הצלחה מהירה ברומא, וחלק מן הביקורת שלו על אורח חייה נובע מעובדה זו.

יובנליס, שבחר בסאטירה כצורה אופיינית של ביטוי ספרותי, הושפע מכתביהם של לוקיליוס, של הוראטיוס ושל פרסיוס. הוא כתב 16 סאטירות שהופיעו ב-5 ספרים: ספר ראשון - סאטירות 5-1, ספר שני - סאטירה 6, ספר שלישי - סאטירות 9-7, ספר רביעי - סאטירות 12-10 וספר חמישי - סאטירות 16-13. בסאטירות אלה הוא מטפל בנושאי המוסר החברתי והניסיון האנושי.

יובנליס כותב: "הגענו לשיאו של הרוע, והדורות הבאים לא יוכלו לעולם להתעלות עלינו בכך". בסאטירות שלו חושף יובנליס תפיסת עולם שמרנית ואתנוצנטרית. הוא מלגלג על ההמונים שניתן לקנותם באמצעות "לחם ושעשועים", מותח ביקורת על תאוות הבצע שהשתלטה על בני זמנו, ומביע התנגדות נמרצת להשפעותיה של התרבות היוונית ושל תרבויות אחרות מן המזרח על רומא ועל אורחות חייה. הוא מרבה ללעוג לסטיותיהם המיניות של הגברים, ומביע בוז כלפי נשים החפצות להשתוות אליהם. בסאטירה השישית, המוקדשת כולה למתקפה על נשות רומא, הוא מייעץ לגיבורו פוסטומוס שלא להינשא, ומייחס לנשים הרומיות שורה ארוכה של תכונות שליליות. הוא מייעץ לגיבורו לעזוב את רומא המושחתת, לחיות בעיירה קטנה, להסתפק במועט ולהיות בעל "נפש בריאה בגוף בריא".

בכתיבתו יובנליס מותח ביקורת ארסית על "אופנת" ההתיהדות שסחפה רבים וטובים מבני רומא: "יש שנולדו להורה ירא שבת, והללו מתפללים לעבים ולאלוהות השמיים. בשר החזיר שממנו האב התנזר, לא נבדל כלל, לפי אמונתם, מבשר האדם. במועד יסירו את ערלתם. יעדיפו לבוז לחוקי רומא, ובלבד שמשפטם העברי יראה, ישמרו וישננו כל שציוום משה במגילת ספרו הנסתרת-לא להראות את הדרך אלה לשלומי אותו קודש, ולא להוליך בלתי נימולים לבאר שביקשוה. והאשם הוא באב שהופך עצל בהגיע הים השביעי ורחק משגרת החיים שחי בה"‏[1].

יובנליס שימש כמודל ליצירותיהם של מחברים בני המאה ה-17, ובהם ניקולה בואלו שכתב את הסאטירה הראשונה שלו בהשפעתו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ סאטירה 14, שורות 106-96 (תרגום: רחל בירנבאום).