פרופיל אווירודינמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

באווירודינמיקה, פרופיל אווירודינמי הוא צורת החתך של הכנף.

פרופיל אווירודינמי אופייני

צורת הפרופיל האווירודינמי היא אחד הפרמטרים החשובים המשפיעים על ביצועים של מטוס כמו יצירת כח העילוי וכח הגרר כתוצאה מזרימת אוויר על הפרופיל.

בפרופיל אווירודינמי, החלק הקדמי ביותר (החלק המעוגל) נקרא שפת התקפה והחלק האחורי ביותר (החלק החד) נקרא שפת זרימה. על פי תנאי קוטה שפת הזרימה חייבת להיות חדה כדי לאפשר לפרופיל האווירודינמי ליצור עילוי.

הקו הישר המחבר את שפת ההתקפה ושפת הזרימה נקרא מיתר אווירודינמי. המשטח העליון של הפרופיל נקרא עקימון עליון והמשטח התחתון בהתאם עקימון תחתון. עובי הפרופיל מוגדר כמרחק הגדול ביותר בין העקימון העליון לעקימון התחתון. בחישובים אווירודינמים מקובל להשתמש ביחס בין עובי הפרופיל לבין אורך המיתר, יחס זה נקרא העובי היחסי של הפרופיל. הקו הדמיוני העובר בתוך הפרופיל שכל אחת מנקודותיו נמצאת במרחק שווה מן העקימון העליון והעקימון התחתון נקרא קו עקימון ממוצע. הגובה הגדול ביותר של קו עקימון ממוצע מעל המיתר נקרא קימור המקסימלי.

זווית התקפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – זווית התקפה
זווית התקפה חיובית

זווית התקפה זוהי הזווית בין כיוון הזרימה החופשית של האוויר (זרימה כנגד בפרופיל) לבין מיתר הפרופיל. לזווית ההתקפה חשיבות רבה מאוד, וכל שינוי בזווית ההתקפה משפיע על התכונות האווירודינמיות של פרופיל הכנף. כאשר קו זרימת האוויר מקביל למיתר, זווית ההתקפה תהיה - 0. כאשר שפת ההתקפה תעלה מעל קו זווית - 0, זווית התקפה תהיה חיובית. כאשר שפת התקפה תרד מתחת לקו - 0, זווית התקפה תהיה שלילית. עבור כל סוג פרופיל קיימת זווית התקפה מינימלית שבה נוצר כוח עילוי שהיא בין הערכים הנמוכים של זווית חיובית (1, 2 מעלות) ועד ערכים של זווית שלילית קטנות (מינוס 1, 2 מעלות). קיימת גם זווית התקפה שעבורה העילוי הוא מרבי. הגדלת זווית התקפה מעבר לזווית של עילוי מרבי תגרום להקטנה של כוח עילוי עד להזדקרות (נתק של זרימה אוויר מהפרופיל) ואיבוד העילוי.

P physics.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא פיזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.