אולימפיאדת המתמטיקה הבינלאומית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הלוגו של האולימפיאדה

אולימפיאדת המתמטיקה הבינלאומית (International Mathematical Olympiad - IMO) היא תחרות בינלאומית למתמטיקה בהשתתפותם של תלמידי חטיבת ביניים ותיכון.

האולימפיאדה מתקיימת מדי שנה, כל פעם במדינה אחרת. האולימפיאדה הראשונה התקיימה בשנת 1959 ברומניה, והשתתפו בה נציגים משבע מדינות. בשנת 2012 התקיימה האולימפיאדה בארגנטינה בהשתתפות כ-100 מדינות, ובשנת 2013 נערכה האולימפיאדה בקולומביה.

מבנה התחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל נבחרת שולחת עד 6 נציגים, ובנוסף גם ראש משלחת וסגן ראש משלחת.

התחרות מורכבת מ-6 שאלות. המבחנים נמשכים יומיים, כאשר כל יום מקבלים המתמודדים 3 שאלות. לרשותם 4 וחצי שעות כדי לפתור אותן. כל שאלה שווה 7 נקודות. אין להשתמש במחשבונים.

השאלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השאלות לקוחות מארבע קטגוריות: אלגברה, גאומטריה, קומבינטוריקה ותורת המספרים. פתירתן לא דורשת ידע במתמטיקה גבוהה.

את השאלות רשאיות להציע כל המדינות למעט המארחת. ועדה של המדינה המארחת מצמצמת את הבעיות ל"רשימה קצרה" (Short list) שבה 30 שאלות (7-8 מכל קטגוריה). מספר ימים לפני האולימפיאדה מתכנסים ראשי המשלחות ובוחרים 6 שאלות (1-2 מכל קטגוריה), ומסדרים אותן לפי רמת קושי.

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל מתמודד מקבל ניקוד על כל שאלה שהוא פתר. המתמודדים מדורגים על פי סכום כל הנקודות שהם צברו. המדינות מדורגות לפי סכום הנקודות שכל המתמודדים צברו יחד.

הפרסים מחולקים בצורה הבאה: כמחצית מהמתמודדים מקבלים מדליה, כאשר ה-1/12 הטובים ביותר מקבלים מדליית זהב, 2/12 שאחריהם כסף ו-3/12 ארד, כך שהיחס הוא 1:2:3. מתמודד שלא זכה במדליה אך הצליח לפחות שאלה אחת באופן מלא זוכה בציון לשבח. בנוסף ישנם פרסים על פתרונות מקוריים.

ישראל באולימפיאדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גם ישראל משתתפת באולימפיאדה, החל משנת 1979 (פרט לשנים 1984 ו-1987).

בשביל להתקבל לנבחרת יש לעבור מבחן מקומי ולאחר מכן מבחן אזורי ולבסוף להצטרף למחנה הכנה.

הדירוג הטוב ביותר של ישראל היה בשנת 2000, בה זכתה ישראל (יחד עם רומניה) במקום ה-11, אחרי איראן.

באולימפיאדת המתמטיקה שנערכה במאר דל פלאטה ביולי 2012, ישראל זכתה במקום ה-31. חברי הנבחרת זכו בשלוש מדליות כסף, מדליית ארד וציון לשבח.‏[1]

באולימפיאדת המתמטיקה שנערכה בקולומביה ביולי 2013 זכו הנציגים הישראלים בשש מדליות – מדליית זהב אחת, שלוש מדליות כסף ושתי מדליות ארד ודורגו במקום ה-13 – זינוק של 18 מקומות בדירוג העולמי ביחס לשנת 2012.‏[2] בשנת 2014, זכתה ישראל גם כן בשש מדליות, בהן 5 מדליות כסף ומדליית ארד ודורגה במקום ה-18‏[3].

בין השנים 1990 ו-2011 התקיימה תחרות הכנה דו-לאומית בין ישראל והונגריה, כל שנה זוגית בישראל וכל שנה אי-זוגית בהונגריה.‏[4]

הדחות ממשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

צפון קוריאה הודחה פעמיים מהתחרות בשנים 1991 ו-2010 עקב רמאויות.‏[5] זוהי המדינה היחידה שהודחה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]