איקאה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איקאה
Ikea logo.svg
סוג: חברה פרטית
סיסמה: פתרונות במחיר סביר לחיים טובים יותר
שנת הקמה: 1943
משרד ראשי: אלמהולט (Älmhult), שוודיה
מייסדים: אינגבר קמפרד
אנשי מפתח: * אינגבר קמפרד, בעל שליטה
מוצרים עיקריים: רהיטים להרכבה עצמית
הכנסות: 23.1 מיליארד אירו (2009)
עובדים: 127,000 (2009)
www.ikea.com
מדינות העולם בהן יש סניפי איקאה.
חנויות איקאה מתאפיינות בתצוגה מוחשית של עיצוב על פי צרכים שונים, בעיקר בחללים קטנים.
תצלום אוויר של סניף איקאה בנתניה.
חזית סניף איקאה בנתניה לפני השריפה באתר.

אִיקֶאָה (IKEA) היא חברה המשווקת ריהוט ביתי. לחברה 375 חנויות ב-47 מדינות.[1] רוב חנויותיה של החברה פזורות ברחבי אירופה, כששאר החנויות ממוקמות בעיקר בארצות הברית, קנדה, אסיה, המזרח התיכון ואוסטרליה. בחנויות אלו ביקרו בשנת 2004 למעלה מ-400 מיליון איש, שהניבו לחברה פדיון של 14.8 מיליארד אירו. בשנת 2009 הגיעה החברה לרווחים של 2.5 מיליארד אירו מתוך פדיון של כ-23 מיליארד אירו. קטלוג איקאה מופץ מדי שנה בלמעלה מ-160 מיליון עותקים.

מייסד איקאה הוא אינגוואר פיודור קמפראד השוודי שנכון לשנת 2009 היה האיש החמישי בעושרו בעולם, כשאומדן נכסיו עמד על 22 מילארד דולר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איקאה נוסדה בשוודיה בשנת 1943 על ידי אינגבר קמפרד, בהיותו בן שבע עשרה. שם החברה נבנה מהאותיות הראשונות של שמו הפרטי, שם משפחתו, שם החווה (אלמְטָריד Elmtaryd) ושם הכפר (אגונאריד Agunnaryd) בהם גדל. ייתכן וראשי התיבות נבחרו משום שהגייתן קרובה למילה היוונית "בית" (οίκος, אויקוס) והמילה הפינית "נכון" (oikea, אויקאה).

איקאה החלה את דרכה בשוודיה כחנות למכירת עטים, ארנקים, מסגרות תמונה, רגלי שולחן, שעונים, תכשיטים וגרבי ניילון, וכל מוצר אחר שקמפרד גילה כי יש צורך בו והוא יכול לספקו במחיר מוזל. רהיטים שולבו במגוון מוצרי החברה בשנת 1947 ובשנת 1955 החלה איקאה לעצב את רהיטיה בעצמה. המוטו הבסיסי שלה היה ועודנו עד היום: אספקת רהיטים מעוצבים היטב ובמחיר סביר להמונים.

בתחילה מכר קמפרד את מוצריו מביתו ובאמצעות הזמנות בדואר, אך לבסוף פתח חנות בעיר הסמוכה, אלמהולט (Älmhult). כאן הוקם גם ה"מחסן" הראשון של החברה, שהפך מודל לחנויות איקאה במקומות אחרים. ב-23 במרץ 1963 הוקמה חנות איקאה הראשונה מחוץ לשוודיה, באסקר הסמוכה לאוסלו בנורווגיה.

החברה המשיכה לפתוח סניפים בדנמרק, שווייץ ואחר כך בגרמניה. בשנת 1975 החברה פתחה סניפים באוסטרליה ואחר כך במזרח הרחוק ובקנדה. בשנת 1983 פתחה החברה חנות ראשונה במזרח התיכון (בערב הסעודית), ובשנת 1985 נפתחה החנות הראשונה של החברה בארצות הברית. בשנת 2010 פתחה איקאה חנות בבירת הרפובליקה הדומיניקנית, סנטו דומינגו, לראשונה באמריקה הלטינית. קמפרד אינו נמנה היום עם בעלי החברה הישירים אבל למעשה החברה תחת פיקוחו ההדוק, חברת האחזקות שבבעלות משפחתו מחזיקה בבעלות מלאה על איקאה.

שיטת הניהול ומוצרי החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איקאה ידועה כמשווקת רהיטים בעלי עיצוב מודרני, אשר ברוב המקרים מוצעים למכירה כשהם ארוזים באריזה רבועה, ומורכבים מאוחר יותר על ידי הקונה בביתו. שיטה זו, לטענת איקאה, מאפשרת לה להפחית בעלויות ההובלה של הרהיטים ובכך לקצץ גם בעלויות הקנייה. איקאה ככלל נוקטת בשיטה של גלגול חלק מהתפעול השוטף אל הלקוחות היכן שמתאפשר, כך למשל לאחר בחירת המוצר הלקוח אמור לגשת אל המדפים שליד הקופות ולהביא את המוצר הארוז אל הקופה, במסעדה הצמודה לחנות מתבקשים הסועדים לפנות את הכלים לאחר הארוחה, ואף בפינה שבה נמכר בד גולמי, מתבקשים הקונים לחתוך את הבד בעצמם.

כדי לקצץ בעלויות, נוקטת החברה הליכים של ייצור חכם בהם נעשה שימוש ברכיבים אחידים יחסית, ושימוש רחב ביחידות עץ סנדוויץ'. בשנים האחרונות מציעה החברה גם מתכונות ריהוט שלם לבית תחת השם "בוקלוק".

מחיריה הנוחים של החברה, איכות המוצרים, והאפשרות הנוחה עבור לקוחות לבחור ברהיט ולהובילו מיידית ובצורה נוחה לביתו התבררו כשילוב נדרש ואהוד על לקוחות ברחבי העולם. החלטתה של החברה לפתוח רק מספר קטן של חנויות בכל מדינה, הוביל לביקוש שהיה גדול בהרבה מן ההיצע למוצריה ולתופעות הגובלות בהיסטריה המונית עם פתיחתן של חנויות חדשות[דרוש מקור]. חנויות איקאה, על אף שהן ממוקמות תמיד מחוץ לערים הגדולות, גורמות לעתים קרובות גם לפקקי תנועה בסביבתן[דרוש מקור].

חנויות איקאה בנויות לרוב כקופסאות גדולות, שהלקוח עובר בהן בכיוון אחד דרך כמעט כל חלקי החנות עד שהוא מגיע לקופה. התצוגה מתחילה בחדרי תצוגה לרהיטים וכלי מטבח, ולאחר מכן המחסן בו ניתן לאסוף את החבילות עבור המוצרים ולהמשיך לקופה. תצוגה זו מאפשרת לאיקאה גם לצמצם במידה ניכרת את צוות המוכרים בחנות, שכן בחירת המוצרים נעשית באופן עצמאי על ידי הלקוחות. לעתים, נספחת לחנות גם מסעדה, המגישה לרוב מאכלים שוודיים, שלעתים קרובות ניתן לרכוש גם בה את מרכיבי המזון בנפרד, להכנה בבית. צבעי החנויות, צהוב וכחול, מפגינים גם הם גאווה שוודית (איקאה רשומה כחברה הולנדית), בהיותם צבעי הדגל השוודי, כמו כן, אף הספרים המוצגים כדוגמה בכונניות אף הם הם בשוודית.

לרוב החנויות מעוצבות בגישה מוכוונת לקוח. במרחבי החנות פזורים סלים שניתן לקחת עד לקופה, ועגלות הקניה אינן נעולות באמצעות מטבעות, וניתן לגשת איתן עד לחניה, ואין צורך להחזירן לאחר פריקתן. במקומות הטעונים הסבר, קיים הסבר מפורט, מדוע דבר מסוים מעוצב או מונח באופן כזה ולא אחר. כך למשל ישנו שלט הסבר מדוע השלבים התחתונים של סולם שמוצג לדוגמה חסומים באמצעות יריעת פרספקס, וישנו שלט מאיר עיניים המסביר מדוע נדרשים הלקוחות הסועדים במסעדה לפנות את הכלים בעצמם.

מבנה השליטה בחברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת האם של איקאה היא חברה פרטית מהולנד, בשם אינגקה אחזקות (Ingka Holding), אשר שייכת בשלמותה לקרן אינגקה מהולנד. קרן אינגקה היא קרן הצדקה העשירה בעולם (לפחות 36 מיליארד דולר), אשר מקדישה את תרומתה ליצירתיות בשדה האדריכלות ועיצוב הפנים.[2] קרן אינגקה מעבירה את הכסף לקרן צדקה הולנדית אחרת, בשם קרן איקאה, שמטרותיה זהות. הקרן האחרונה נשלטת על ידי ועדה של 5 אנשים בראשות אינגבר קמפרד. למעשה, שולט קמפרד בכול הנעשה באיקאה.

איקאה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפריל 2001 נפתח סניף ראשון של איקאה בישראל, באזור התעשייה קריית ספיר, נתניה, על ידי הזכיין בישראל, חברת איקאה-ישראל, שבשליטת אגודה שיתופית קואופ הריבוע הכחול. בשנת 2005 נרכש החלק של קו-אופ ריבוע כחול בידי מתיו ברונפמן, שבהמשך הגדיל את חלקו בבעלות. בפברואר 2006 הודיעה החברה כי בכוונתה לפתוח חנות שנייה בישראל, בראשון לציון. לאחר שקבלה מהעירייה אישורים שחרגו מתוכנית המתאר, עימותים ממושכים עם סוחרי העיר ראשון לציון ומאבק משפטי ממושך,[3] הסניף נפתח במרכז עסקים שורק ב-9 במרץ 2010.[4]

ב-5 בפברואר 2011 פרצה שריפה בסניף איקאה שבנתניה והסניף נשרף כליל.[5][6] הסניף נבנה מחדש, ונפתח ב-6 במרץ 2012.[7]

חנות שלישית של הרשת בצומת קריית אתא נפתחה לציבור ב-11 במרץ 2014.[8] הסניף בקרית אתא הוא למעשה חלק מקניון "שער הצפון" שנבנה במקביל להקמת החנות ומכיל אותה בתוכו. זהו הסניף הראשון בישראל שבו חנות איקאה בנויה בתוך מבנה שאינו שייך לה בלבד. קונספט דומה של קניון משולב עם חנות איקאה קיים ברוסיה תחת המותג "MEGA" שמנוהל על ידי חברת איקאה העולמית, אך מלבד רעיון כללי אין קשר ביניהם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא איקאה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]