אשתאול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אשתאול
כניסה אשתאול .jpg
מחוז ירושלים
מועצה אזורית מטה יהודה
גובה ממוצע[1] ‎282‏ מטר
תאריך ייסוד 1949
תנועה מיישבת תנועת המושבים
סוג יישוב מושב
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2017[1]
  - אוכלוסייה 1,267 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎2.8%‏ בשנה עד סוף 2017
http://www.eshtaol.org.il

אֶשְׁתָאוֹל הוא מושב צפונית לעיר בית שמש השייך למועצה אזורית מטה יהודה. היישוב הוקם על ידי עולים מתימן, בשנת 1949, מיד עם תום מלחמת העצמאות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המושב נוסד עם שאר יישובי פרוזדור ירושלים בתום מלחמת העצמאות, על קרקעות הכפרים הערביים אישוע (إشوع) ועיסלין (عسلين), שנכבשו במבצע דני על ידי חטיבת הראל, ותושביהם עזבו ולא הורשו לחזור[דרוש מקור]. [2] וזאת כדי ליצור רצף התיישבותי בין השפלה לבין ירושלים.

גרעין המייסדים הראשון עלה לקרקע בחודש דצמבר בשנת 1949, והורכב רובו ככולו מעולים יוצאי תימן. בתחילה, היישוב היה כפר עבודה[3] ותושביו התפרנסו מעבודות יערנות במסגרת הקרן הקיימת לישראל. בשלב מאוחר יותר נרתם ארגון הג'וינט בארץ, וסייע לתושבי המקום לפתח את ענפי החקלאות, ובכלל זה הלול. שמו של היישוב כאחת מערי שבט דן. על פי התנ"ך, שמשון החל להתנבא בין צרעה לאשתאול.[4].

בסוף שנות ה-90 בוצעה הרחבה במושב, במסגרתה נקלטו כ-100 משפחות חדשות שבנו את ביתן במגרשים ששווקו על ידי מינהל מקרקעי ישראל. כיום גרים במושב מעל 200 משפחות ובתי-אב המנהלים חיי קהילה ערים.

תושבי אשתאול מתפרנסים מענפי חקלאות מסורתיים, לולי מטילות, תיירות פנים, ומגוון מקצועות חופשיים בהם עוסקים תושבי המושב וההרחבה.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]