לדלג לתוכן

ביפוביה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ביפוביה היא פחד, רתיעה, ביטול או אפליה נגד ביסקסואלים. רוב צורות ההומופוביה והלסבופוביה משפיעות גם על ביסקסואלים אך ישנם סטראוטיפים ספציפיים לביסקסואליות.

צורות של ביפוביה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק מהצורות של ביפוביה קיימות בכלל החברה חלק רק בקרב הקהילה הגאה וחלק רק בקרב הטרוסקסואלים. ביפוביה בקרב הטרוסקסואלים מבטאת סלידה כלפי הסטייה מנורמות המגדר. ביפוביה בקרב הומוסקסואלים ולסביות מזהה ביסקסואלים כמשמרים את זכויות היתר של הציבור ההטרוסקסואלי בעודם נהנים גם מההטבות של שייכות לקהילה הלהט"בית.

מחיקת זהות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – העלמה ביסקסואלית

הומוסקסואלים והטרוסקסואלים נכללים יחד תחת קטגוריית המונוסקסואליות וישנה תפיסה כי ביסקסואליות איננה נטייה מינית אמיתית או לגיטימית. מחיקת הזהות מתבטאת במגוון אופנים; התייחסות למישהו שהצהיר על ביסקסואליות כהומו, לסבית או הטרוסקסואל, העלמת הביסקסואליות מפעילות של הקהילה הגאה, התייחסויות לקהילה הגאה בתור הקהילה ההומו לסבית, או אי הנגשת מידע בנושאים שונים הקשורים ליחסי מין וזוגיות.

מיניות יתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן מספר תפיסות מחשבתיות ביפוביות שקשורות בתפיסה שהם מיניים יתר על המידה, לדוגמה שביסקסואלים הם מופקרים מינית, פוליגמים או פוליאמורים. ההנחה בעיקר כלפי נשים ביסקסואליות שהיו מעוניינות להשתתף בסקס עם זוג סטרייטים "שלישייה" והצעות חוזרות לכך. העברת מחלות מין ובמיוחד איידס מהקהילה ההומוסקסואלית לציבור ההטרוסקסואלי או לקהילה הלסבית, וכו'. סטראוטיפ נפוץ הוא שביסקסואלים נמשכים לשני המינים, ועל כן מוכנים לקיים יחסי מין ללא אבחנה. לעיתים אף מצוירת הדמות של הביסקסואל כחלק מתאוות כוח וניצול. ייצוג זה מופיע בשלל ייצוגים בהן הדמות הרעה משתמשת במיניות ביסקסואלית כחלק מהיכולת לשלוט בשאר הדמויות. לדוגמה מופע הקולנוע של רוקי.

למרות שחלק מהביסקסואלים אכן אינם מונוגמיים או נהנים מפעילויות כגון שלישיות אין אלו מרכיבים של הקהילה והרבה פעמים ההפרזה בשכיחות של התופעות האלו גורמת לדעות קדומות כלפי חברי הקהילה.

אופנת הביסקסואליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק מהביקורת נגד ביסקסואליות מתייחסת לאופנת הביסקסואליות (bisexual chic) שנפוצה בשנות השבעים בקרב גברים, ובשנות התשעים והאלפיים בקרב נשים. מבקרים טוענים שהיקף הביסקסואליות מנופח על ידי בני נוער וצעירים שאינם אלא מחקים סלבריטאים ביסקסואלים, בעיקר מוזיקאים ושחקנים, או שביסקסואליות היא שלב חולף בהתפתחות המינית, בו צעירים מתנסים בחוויות מיניות שלא יחזרו עליהן בבגרותם. לטענת חברי הקהילה התופעה נובעת דווקא משחרור יחסי בקרב בני הנוער ביחס למיניות שלהם כמו גם עליית המודעות לאופצייה להיות ביסקסואל או ביסקסואלית.

נזקי הביפוביה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין נזקי הביפוביה ניתן למצוא: מתקפות פיזיות והשפלה שמסכנים את חייהם של חברי הקהילה. בריאות לקויה עקב חוסר הנגשת מידע ביחס למחלות מין וגם עקב פגיעה במצב הנפשי הנובעת מחוסר קבלה ותחושה שגם בתוך הציבור הכללי וגם בקהילה הגאה אין לביסקסואלים מקום. כמו כן נמצא שלביסקסואלים יש יחסית הרבה בעיות במציאת עבודה במשרה מלאה, אחוזי דיכאון ואובדנות גבוהים גם יחסית לשאר הקהילה הגאה ובהרבה מקרים ביסקסואלים מרגישים שהם חייבים להישאר בארון.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]