א-מיניות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
דגל הגאווה האסקסואלית

אָ-מִינִיּוּת, או אָסֶקְסוּאָלִיּוּת, היא חוסר משיכה מינית כלפי אחרים ונחשבת לסוג של נטייה מינית. א-מיניות נבדלת מהתנזרות או מסגפנות, בכך שהאחרונות נעשות מתוך החלטה מודעת להימנע מקיום יחסי מין.

א-מיניות אינה לקות פיזיולוגית ובכך נבדלת מאימפוטנציה.

קיימות צורות רבות של א-מיניות, וניתן להתייחס אל מכלול הצורות בתור רצף או קשת: בקצה האחד ניתן למצוא היעדר חשק מיני מוחלט, והימנעות מפעילות מינית, כולל אוננות. במקרים אחרים ניתן למצוא אוננות בלי פנטזיות מיניות. לפעמים קיימות פנטזיות מיניות ואפילו משיכה מינית הטרוסקסואלית או הומוסקסואלית או ביסקסואלית, אבל המשיכה המינית היא נמוכה מכדי לגרום לאדם לרצות לקיים יחסי מין.

גם תחושת הצורך בקשר רומנטי משתנה, לא בהכרח בתלות במידת הדחף המיני. חלק מהא-מיניים מעוניינים בקשר רומנטי, אחרים חשים צורך מועט וחלק לא חשים צורך כלל (א-רומנטיות).

נכון להיום קיימת נראות גבוהה יותר של נשים המגדירות עצמן בתור א-מיניות לעומת גברים המגדירים את עצמם ככאלה. הדבר לא בהכרח מצביע על העובדה שא-מיניות רווחת יותר אצל נשים, אלא ייתכן שנובע מתוך מוסכמות חברתיות שמעודדות מיניות בעיקר אצל גברים, מה שעשוי להקשות על הא-מיניים שביניהם להודות בא-מיניות בפני עצמם ובפני אחרים.

התחום האפור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיניות וחוסר מיניות הן לא שחור ולבן; קיימים אנשים המזדהים עם התחום האפור (באנגלית מכונים Gray-A) ביניהן. אנשים שמזדהים עם תחום זה עשויים לכלול, אך לא מוגבלים להגדרות אלה:

 • אנשים שלא חווים משיכה מינית באופן סדיר, אך חווים אותה לעיתים.
 • אנשים שחווים משיכה מינית, אך דחף מיני נמוך.
 • אנשים אשר באופן טכני ופיזי מיניים, אך מרגישים שזה לא חלק חשוב בחייהם ולא מזדהים עם הסטנדרט של התרבות המינית.
 • אנשים שחווים משיכה ודחף מיניים, אך לא חזקים מספיק בשביל להפוך אותם למעשים.
 • א-מיניים בתפקודם, החווים רגשות מיניים אך לא מממשים אותם
 • אנשים המסוגלים ליהנות ולרצות בסקס, אך רק בנסיבות ספורות וספציפיות
 • אנשים שחווים חלקים ספורים של מיניות, אך לא אחרים, על פי המודל התאורטי של ראבג'ר (Rabger)

רוב האנשים בקהילת AVEN המחשיבים את עצמם כא-מיניים, מזדהים עם התחום האפור, מפני שהם מעדיפים הגדרה צרה יותר של אסקסואליות מההגדרה הכללית.

באופן דומה, כמה מהאנשים שמבחינה טכנית שייכים לתחום האפור בוחרים להזדהות עם ההגדרה הכללית של א-מיניות מפני שהיא קלה יותר להסבר.

תת-קטגוריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוש אסקסואלי במצעד הגאווה בתל אביב - 2010

א-מיניים, אשר חסרים את התשוקה המינית התשוקה לכל המינים, עשויים להבחין בין משיכה מינית, אותה הם לא חווים, לבין חוויות כמו משיכה פיזית (רצון לקיים מגע לא מיני, הנובע ממאפיינים פיזיים מושכים של אדם או אנשים מסוימים) ומשיכה רומנטית, עליה חלקם מעידים. עשויים לרצות במערכת יחסים שמבוססת על רגשות בלבד. מונחים שמתייחסים לכך הם:

 • הטרו-רומנטי/ת: משיכה רומנטית בעיקר או רק כלפי אדם או אנשים מהמין השני.
 • בי-רומנטי/ת: משיכה רומנטית כלפי אדם או אנשים מכל המינים.
 • הומו-רומנטי, לסבו-רומנטית: משיכה רומנטית בעיקר או רק כלפי אדם או אנשים מאותו מין.
 • א-רומנטי/ת: חוסר משיכה רומנטית כלפי אף אחד מהמינים.

המושג הנפוץ ביותר המתאר א-מיניים השייכים לתחום האפור הוא "Gray-A". מונחים אחרים שעוד לא השתרשו לשפה העברית הם: demisexual", "semisexual" "pseudosexual "low sexual intensity", "low-key sexual", "soft sexual", "nearly sexual", "not quite sexual", "halfway sexual", "asexual-ish", "sexual-ish", "sexual but not very sexual", "almost sexual", "middling", and "gentle sexual". חלק מהמונחים האלה מתייחסים יותר לחלקים ספציפיים של התחום האפור ופחות לתחום האפור בכללותו. "היפוסקסואל/ית" הוא מהמונחים הנפוצים, ויכול לתאר את כל המונחים מהתחום האפור, וספציפית מתייחס לאדם מיני בעל דחף מיני נמוך. זה עשוי להיות מצב מתמשך לאורך כל החיים, או לקרות בעקבות לחץ או שינוי ברמות ההורמונים. רוב המומחים מתייחסים להיפוסקסואליות כאל הפרעה מינית, אך ב-AVEN קיימת הסכמה כי, בדומה לא-מיניות, אין להתייחס אליה כאל הפרעה אם היא לא מסבה מצוקה לגבר או אישה ההיפוסקסואל/ית. דמיסקסואליות (demisexual) - למונח זה שני שימושים דומים. חסידי מודל המיניות של ראבג'ר נוטים להשתמש בה, כהתייחסות לאנשים שחווים התנסות שניונית (secondary) של משיכה מינית, אך לא את המשיכה המינית העיקרית (המודל של ראבג'ר מדגיש א-מיניות כחוסר בתשוקה המינית העיקרית, ופחות נוטה להתייחס אליה כאל חוסר משיכה). משתמשים בהגדרה זו גם, בכלליות, על מנת לתאר אנשים שחווים רק משיכה מינית לבן או בת הזוג הרומנטיים.

שכיחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

באמצע המאה בעשרים דירג אלפרד קינסי את רמת מיניותם של אנשים בסולם בין 0 ל-6, בהתאם לנטייה המינית שלהם - מהטרוסקסואלים ועד להומוסקסואלים ולסביות. הוא כלל גם קטגוריה שקרא לה "x" עבור אנשים "חסרי קשרים או תגובות חברתיים-מיניים". הוא סיווג 1.5% מאוכלוסיית הזכרים המבוגרים כ-"x". בספרו השני של קינסי, "התנהגות מינית אצל הנקבה האנושית", הוא דיווח שההתפלגות של האנשים שהוגדרו כ-"x" היא: נקבות לא נשואות - 14-19%, נקבות נשואות - 1-3%, נקבות שהיו נשואות בעבר - 5-8%, זכרים לא נשואים - 3-4%, זכרים נשואים - 0%, זכרים שהיו נשואים בעבר - 1-2%. נתונים אמפיריים שנוספו בנוגע לדמוגרפיה א-מינית הופיעו ב-1994, כאשר מחקר בבריטניה ערך מחקר מקיף שכלל 18,876 מתושבי בריטניה, בהשפעת הדחף לקבל מידע בנוגע למיניות בהתעוררות מגפת האיידס. המחקר כלל שאלה על משיכה מינית, עליה 1.05% מהמשיבים ענו כי "מעולם לא הרגישו משיכה מינית כלפי שום אדם".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא א-מיניות בוויקישיתוף