דופן עקומה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דופן עקומה הוא מושג בהלכות סוכה, שפירושו הוא שמצרפים את סכך הסוכה הפסול אל הדופן הסמוכה לו מתחתיו, ועי"ז מחשיבים את הסכך כאילו הוא המשך הדופן, וזאת על מנת להכשיר את הסוכה. דין זה אינו מפורש בתורה, ובתלמוד אמרו שהוא הלכה למשה מסיני.[1]

מהות הדין[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהתורה החומר ממנו ניתן להשתמש לסיכוך הסוכה הוא אך ורק חומר העומד בשלושת תנאים אלו, א. שהוא מן הצומח ב. שאינו מקבל טומאה ג. רק כשהוא תלוש מן הקרקע. כל חומר אחר הרי הוא פסול לסיכוך. כאשר בכל זאת סיכך בסכך זה, והסכך הפסול נמצא באמצע גג הסוכה בשיעור של ארבעה טפחים או יותר – הסוכה נפסלת, מאחר שלמקום הסיכוך אין דפנות שסמוכות אליו שיוכלו להיחשב כמחיצות הסוכה.

אולם כאשר הסכך הפסול נמצא מן הצד, סמוך לדופן, אין הסוכה נפסלת מחמת חסרון מחיצה, מפני שאומרים בזה 'דופן עקומה' פירוש מפני שרואים את הסכך הפסול כאילו הוא המשכו של הדופן הסמוכה לו, וכאילו הדופן מתעקמת בראשה עד הסכך ונמצא שהדופן סמוכה לסכך הכשר. לדוגמה בית שגגו נהרס, אך בצדדיו סמוך לקירות, ישנה תקרה שפסולה לסיכוך, יכול לסכך באמצע הגג, ועל מה שבצדדים יהיה דין דופן עקומה.

הגבלות לדין[עריכת קוד מקור | עריכה]

דין זה של דופן עקומה שרואים את הסכך הפסול כאילו הוא המשך הדופן, נאמר רק בזמן ששיעור הסכך הפסול הוא עד ארבע אמות, מעבר לזה אי אפשר להכשיר על ידי דין דופן עקומה. וכן נאמר רק בסוכה גדולה, כלומר, שיש בה סכך כשר כשיעור המינימלי של הסוכה, שהוא שבעה טפחים על שבעה טפחים, אך בפחות מכך אי אפשר להכשיר על ידי דופן עקומה.

להלכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי מרבית הפוסקים דין דופן עקומה אינו מכשיר את הסכך הפסול עד כדי שיהיה מותר לאכול ולישון תחתיו, אלא רק מונע מהסוכה להיפסל על ידי הסכך הפסול, וכך נפסק להלכה.[2]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ תלמוד בבלי, מסכת סוכה, דף ו', עמוד ב'
  2. ^ שולחן ערוך, אורח חיים סימן תרלב, א.
First page of the first tractate of the Talmud (Daf Beis of Maseches Brachos).jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא הלכה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.