טפח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

טפח היא יחידת מידה קדומה למדידת אורך, אשר אורכה כרוחב ארבע אצבעות של אדם ומשמשת לקביעת מדידה במצוות שונות כמו גודל סוכה, שטח של רשות היחיד ועוד.

כיום ישנה מחלוקת בהלכה מהו אורך הטפח :

ממצאים ארכאולוגיים מתקופת ממלכת יהודה תומכים בסברה כי אורך הטפח עמד על כ-8.85±0.6 ס"מ[1],[2]. מידה זו תואמת את הרוחב הממוצע של ארבע אצבעותיהם של חיילים זכרים בצבא ארצות הברית במאה העשרים – כ-8.67±0.5 ס"מ[3]. החוקרים בחנו מאות כדים ממספר אתרים מתקופת ממלכת יהודה (לרבות חורבת קייאפה, עיר דוד, גבעת התיתורה, תל מגידו, תל לכיש ועוד) ומצאו כי הקוטר הפנימי הממוצע של פתח הכדים בכל אתר תואם מידת טפח זו, בעוד שנמצאה שונות רבה בשאר מידות הכדים שנבדקו (נפח, קוטר וגובה הכדים)[1][2]. בניגוד לכך, במדגם של כדים מן התקופה הרומית בארץ ישראל שאותרו באזור שועפאט, הקוטר הפנימי הממוצע של פתח הכדים היה קטן יותר – כ-7.87±0.8 ס"מ[1] – בדומה לרוחב הממוצע של ארבע אצבעותיהן של חיילות בצבא ארצות הברית במאה העשרים – כ-7.82±0.4 ס"מ[3].

בספרות בעקבות התלמוד משתמשים במידה זו כמטפורה, "מגלה טפח ומכסה טפחיים" הוא ביטוי שפירושו שגם כאשר אדם מגלה משהו הוא מסתיר יותר מכך.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 3 Karasik, Avshalom, Ortal Harush, and Uzy Smilansky. "The Morphology of Iron Age Storage Jars and Its Relation to the Handbreadth Measure (Biblical Tefach)" Bulletin of the American Schools of Oriental Research 384, no. 1 (2020): 000-000.
  2. ^ 1 2 איתי בלומנטל, נמצאו עקבותיה של המידה "טפח" בממצאים ארכיאולוגיים, באתר ynet, 30 בספטמבר 2020
  3. ^ 1 2 White, Robert M. Comparative anthropometry of the hand. No. NATICK/CEMEL-229. Army Natick Research and Development Labs Ma Clothing Equipment and Materials Engineering Lab, 1980.