הבחירות לנשיאות ארצות הברית 1932

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‹ 1928 ארצות הבריתארצות הברית 1936 ›
הבחירות לנשיאות ארצות הברית 1932
8 בנובמבר 1932

בסה"כ היו 531 קולות אלקטורלים בחבר האלקטורים
היו דרושים 266 קולות אלקטורלים כדי לנצח
  FDR in 1933.jpg HerbertHoover.jpg
מועמד פרנקלין דלאנו רוזוולט הרברט הובר
מפלגה המפלגה הדמוקרטית המפלגה הרפובליקנית
מדינת מוצא ניו יורק קליפורניה
סגן ג'ון גארנר צ'ארלס קרטיס
אלקטורים 472 59
מספר הקולות 22,821,277 15,761,254
אחוזים 57.4% 39.7%
ElectoralCollege1932.svg
חלוקת האלקטורים לפי מדינה
הזוכה: פרנקלין דלאנו רוזוולט

הבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנת 1932 התרחשו בזמן שהשפעותיהם של נפילת הבורסה בוול סטריט והשפל הגדול הורגשו במלוא עוזם בכל המדינה. הפופולריות של הנשיא הרברט הובר צנחה בגלל שהציבור האמין שהוא לא מסוגל לבלום את הקריסה הכלכלית, או לאכוף את חוק היובש. פרנקלין דלאנו רוזוולט השתמש בכישלונו של הובר בטיפול במצב בתור מצע משלו, והבטיח רפורמה בשם הניו דיל. רוזוולט קיבל 57% מהקולות לעומת 39% להובר, ובחירות אלו סימנו את קריסתה של "המערכת המפלגתית הרביעית" (העידן הפרוגרסיבי) והתחיל את "המערכת המפלגתית החמישית" שנשלטה בידי "קואליציית הניו דיל".

אלו היו הבחירות הראשונות ב-56 שנים בהן מועמד דמוקרטי זכה ברוב האבסלוטי של הקולות.

מועמדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מועמדים רפובליקניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת שנת 1932, המפלגה הרפובליקנית עדיין קיוותה ששיא השפל כבר עבר. בכל מקרה, הנשיא הובר שלט במפלגה. סנאטור אלמוני לשעבר בשם ג'וזף אירווין פרנס רץ נגד הובר בבחירות המקדימות, אך רוב הזמן, הובר היה ללא מתחרים. ניצחונו בבחירות המקדימות קרה בגלל שני אירועים: ראשית, הובר התמודד במרילנד וניצח את פרנס במדינה שלו, ושנית, מעט מאוד צירים של הוועדה הלאומית נבחרו בבחירות המקדימות.

התומכים של הובר בוועדה הלאומית לא הרשו לצירים להקשיב להצהרות נגד הובר. כך נבחר הובר בסיבוב הראשון.

מועמד לנשיאות סיבוב ראשון
הרברט הובר 1126.5
ג'ון בליין 13
קלווין קולידג' 4.5
ג'וזף פרנס 4
ג'יימס וודסוורט 1

גם הרפובליקנים החקלאיים, וגם הרפובליקניים תומכי הכסף היציב (שקיוו לבחור בקולידג') הצביעו נגד בחירתו מחדש של סגן נשיא ארצות הברית, צ'ארלס קרטיס. קרטיס עדיין נבחר שוב כמועמד המפלגה לתפקיד סגן הנשיא.

מועמדים דמוקרטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המועמד הדמוקרטי המוביל במירוץ לתפקיד מועמד הנשיא היה פרנקלין דלאנו רוזוולט (FDR). כשהוועידה נפתחה בשיקגו, נראה היה שלרוזוולט היו יותר צירים מלכל יריביו ביחד. אך בגלל שאז המועמד הדמוקרטי היה צריך לקבל שני שלישים מהצירים כדי להיבחר, יריביו של רוזוולט קיוו שהוא לא יצליח להיבחר ושהם יצליחו להשיג כוח בסיבובים הבאים.

בשלושת הסיבובים הראשונים, רוזוולט זכה ביותר מרוב הקולות, אך עדיין לא השיג שני שלישים מהקולות. לפני הסיבוב הרביעי, מנהלי הקמפיין של רוזוולט חתמו על עסקה עם ג'ון גארנר, דובר בית הנבחרים. גארנר הסכים לפרוש מהמירוץ ולהעביר את כל הצירים שלו לרוזוולט, ובתמורה, רוזוולט יתמוך במינויו לתפקיד סגן הנשיא. הסכם זה נתן לרוזוולט את הניצחון.

בחירות כלליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הובר נואם

אחרי שטס במטוס אל הוועדה הדמוקרטית, רוזוולט קיבל את המועמדות. באותו נאום הוא התחייב להילחם בשפל הגדול עם ניו דיל (חלוקה מחדש). רוזוולט נסע בכל המדינה, כשקהלים גדולים מקבלים אותו.

בבחירות, הובר הואשם באי מניעת השפל. במשך שנתיים, הובר נאם נאומים בהם הבטיח ששיא השפל, אך הכלכלה התדרדרה אף יותר. מכיוון שגם ותיקי מלחמת העולם הראשונה לא תמכו בו, סיכוייו של הובר היו אפסיים. ניסיונותיו של הובר לנאום בציבור היו קטסטרופליים - רוב הזמן זרקו עליו פירות וירקות רקובים. בנאומיו, הובר תקף את רוזוולט ואמר שהוא קיצוני ומסוכן, שרק יחמיר את השפל באמצעות העלאת מיסים והעלאת החוב הפדרלי כדי לממן תוכניות רווחה יקרות. הביקורת של הובר כלפי הניו דיל רק הפחיתה את התמיכה בו, ונאמר שאפילו לוכד כלבים יכל להיבחר מול הובר.

הבחירות נערכו ב-8 בנובמבר. מיין ערכה בחירות בספטמבר.

בבחירות אלו, רוזוולט והדמוקרטים הרחיבו את שליטתם, העלו את כוחם בבית הנבחרים וקיבלו שליטה בסנאט. 12 שנות שלטון רפובליקני הסתיימו, והתחילו 20 שנות שלטון דמוקרטי. עד 1932, מאז ניצחונו של אברהם לינקולן, הרפובליקנים שלטו בבית הלבן במשך 56 שנים מתוך 72. אחרי 1932, הדמוקרטים שלטו בבית הלבן במשך 28 שנים מתוך 36, עד שהבחירות של 1968 התחיל בסיס תמיכה חדש בשביל הרפובליקניים (שהגיע לשיא ב-1980). רוזוולט קיבל כמעט 8 מיליון קולות יותר ממה שסמית' קיבל ב-1928. הובר איבד 26% מהקולות שלו. בנוסף, רוב המפלגות הקטנות קיבלו תמיכה חזקה: המפלגה הסוציאליסטית העלתה את כוחה ב-230%, המפלגה הקומוניסטית של ארצות הברית העלתה את כוחה ב-112% מפלגת האיסור העלתה את כוחה ב-305%, ומפלגת העבודה הסוציאליסטית העלתה את כוחה ב-57%.

הובר הפסיד בהפרש של 17.76%, ההפרש הגדול ביותר בתבוסתו של נשיא מכהן. הוא זכה רק ב-6 מדינות.

תוצאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המועמד לנשיאות מפלגה מדינה כמות האלקטורים השותף מדינת השותף כמות האלקטורים של השותף
פרנקלין דלאנו רוזוולט דמוקרטית ניו יורק 472 ג'ון גרנר טקסס 472
הרברט הובר רפובליקנית קליפורניה 59 צ'ארלס קרטיס קנזס 59
נורמן תומאס הסוציאליסטית ניו יורק 0 ג'יימס מורר פנסילבניה 0
ויליאם פוסטר הקומוניסטית אילינוי 0 ג'יימס פורד אלבמה 0
ויליאם אפשו האיסור ג'ורג'יה 0 פרנק רייגן אילינוי 0
ויליאם הרבי החופש ארקנסו 0 פרנק המאנווי וושינגטון 0
וורן ריינולדס העבודה הסוציאליסטית ניו יורק 0 JW איקן מסצ'וסטס 0

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]