הבחירות לנשיאות ארצות הברית 1800

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שגיאות פרמטריות בתבנית:בחירות בארצות הברית

פרמטרים [ מערכת בחירות הבאה, מערכת בחירות קודמת, כתובית_מפה ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

פרמטרים ריקים [ 1 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

1796 Star-Spangled Banner flag.svg 1804
הבחירות לנשיאות ארצות הברית 1800

  US Navy 031029-N-6236G-001 A painting of President John Adams (1735-1826), 2nd president of the United States, by Asher B. Durand (1767-1845)-crop.jpg Thomas Jefferson by Rembrandt Peale, 1800.jpg
מועמד ג'ון אדמס תומאס ג'פרסון
מפלגה המפלגה הפדרליסטית (נשיא לפני הבחירות) המפלגה הדמוקרטית-רפובליקנית (סגן נשיא לפני הבחירות)
מדינת מוצא מסצ'וסטס וירג'יניה
סגן תומאס פינקני ארון בר
אלקטורים 65 73
בוחרים 25,952 41,330
אחוז מכלל הבוחרים 38.6% 61.4%
ElectoralCollege1800.svg
{{{כיתוב_מפה}}}

בבחירות לנשיאות ארצות הברית של שנת 1800, הנקראות לעתים גם "מהפכת 1800", סגן נשיא ארצות הברית תומאס ג'פרסון ניצח את הנשיא היוצא ג'ון אדמס. הבחירות גרמו למהפך שביסס את שלטון המפלגה הדמוקרטית-רפובליקנית והוביל לקריסתה של המפלגה הפדרליסטית.

בחירות אלה חשפו אחד מהפגמים בחוקה האמריקנית המקורית. חבר האלקטורים היה יכול להצביע רק לנשיא; לאלקטור ישנה זכות להצביע לשני אנשים, וסגן הנשיא היה האדם שקיבל את מספר הקולות השני בגודלו (כלומר מי שהפסיד בבחירות). עד אותה שנה הבחירות היו אישיות ולא מפלגתיות ולראיה בקדנציה הקודמת ג'פרסון היה סגנו של אדמס למרות שלא היו באותה מפלגה. בבחירות אלו לראשונה היה תאום מפלגתי לגבי אופן ההצבעה. הדמוקרטים-רפובליקנים תיכננו שאחד מהאלקטורים לא יתן את הצבעתו השנייה לארון בר, דבר שהיה מוביל לכך שג'פרסון יקבל קול אחד יותר מבר ויזכה בבחירות כנשיא, ולסגן נשיא יתמנה בר ולא אדמס מהמפלגה היריבה. אך עקב חוסר תאום לא היה אלקטור שלא נתן את קולו לבר, ונוצר שוויון בין ג'פרסון (מועמד הדמוקרטים-רפובליקנים לנשיאות) לבין בר (מועמד הדמוקרטים-רפובליקנים לסגנות). בר לא הסיר את מועמדותו לטובת חבר מפלגתו ג'פרסון והבחירות הגיעו להכרעת בית הנבחרים היוצא, שנשלט על ידי המפלגה הפדרליסטית. פדרליסטים רבים הצביעו לבר, והתוצאה הייתה שבוע של קיפאון. הפדרליסט אלכסנדר המילטון, שלא חיבב את שני המועמדים אך העדיף את ג'פרסון על פני בר, היה אחד מאלה שהתנגדו נמרצות לבר. בר נשאר בניו יורק במהלך ההצבעה בשל חתונת בתו, ולא עשה דבר כדי להטות את ההצבעה לצידו. פעולותיו של המילטון היו חוליה במערכת היחסים העכורה שלו עם בר, שהסתיימה בדו-קרב של שניהם ב-1804. בגלל היעדר המאמץ מצד בר, ופעולה נמרצת מצד תומכי ג'פרסון והמילטון, ג'פרסון ניצח ומונה לנשיאות.

הבחירות של שנת 1800 חשפו בעיה חוקתית חמורה, אשר תוקנה עם חקיקת התיקון ה-12 לחוקת ארצות הברית בשנת 1804, אשר קבע כי על האלקטורים להבחין בין בחירתם לנשיא ולסגן הנשיא, והסדר זה נשמר עד היום.

הבחירות הכלליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המועמדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קמפיין[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבחירות היו קרב חוזר מהבחירות ב-1796. הקמפיין היה מריר ואופיין על ידי התקפות מלוכלכות ואישיות על שני הצדדים. הפדרליסטים הפיצו שמועות שהדמוקרטים-רפובליקנים היו רדיקלים שירצחו את יריביהם, ישרפו כנסיות וישמידו את המדינה (בהתבסס על ההעדפה של הדמוקרטים-רפובליקנים את צרפת על פני בריטניה). טיעון זה התבסס על העובדה שהמהפכה הצרפתית עברה לפסים אלימים. מנגד, הדמוקרטים-רפובליקנים האשימו את הפדרליסטים בהשמדה של ערכים רפובליקנים, וגינו את חוקי הזר וההסתה, שבוטלו על ידי בית המשפט העליון. הם גם האשימו את הפדרליסטים באהדה לבריטניה כדי לקדם משטר אריסטוקרטי בארצות הברית.

אדמס הותקף על ידי הדמוקרטים-רפובליקנים וגם על ידי אנשים ממפלגתו שלו שתמכו בהמילטון. הדמוקרטים-רפובליקנים הרגישו שמדיניות החוץ של אדמס הייתה יותר מדי אוהדת כלפי בריטניה, התנגדו למסים החדשים של אדמס ואמרו שחוקי הזר וההסתה הם פגיעה בחוקה ובזכויות המדינות בארצות הברית. הפדרליסטים, לעומת זאת, הרגישו שאדמס מתון מדי; לכן המילטון הוביל מהלך להעמדתו של צ'ארלס קוטסוורט פינקני לנשיאות, בהסתמך על כך שחוסר הניסיון שלו יגרום לו להיות מושפע מהמילטון. מכתב בן 54 עמודים בו המילטון מעביר ביקורת על אדמס הגיע לידיים של רפובליקני, פורסם וגרם למבוכה רבה למפלגה הפדרליסטית.

שינוי שיטת הבחירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברי המפלגות רצו לנצל כל יתרון שימצאו, כולל שינוי שיטת הבחירה במדינתם כדי להבטיח את התוצאה הרצויה. בג'ורג'יה, הדמוקרטים-רפובליקנים החליפו את הבחירות הכלליות בבחירה על ידי הרשות המחוקקת. הפדרליסטים עשו אותו הדבר במסצ'וסטס ובניו המפשייר (אך הזעם בקרב אנשי מסצ'וסטס גרם לירידה בפופולריות של הפדרליסטים שם). פנסילבניה החליטה שבחירת האלקטורים תהיה על ידי הרשות המחוקקת, אך החלטה זו גרמה לפיצול כמעט שווה בקולות. וירג'יניה שינתה את השיטה מחלוקה על פי מחוזות לבחירות כלליות, מה שעזר לדמוקרטים-רפובליקנים.

הצבעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגלל שכל מדינה בחרה ביום הבחירות שלה, ההצבעה נמשכה מאפריל עד אוקטובר. באפריל, בר הצליח להפוך את הרוב הפדרליסטי ולקבל תמיכה דמוקרטית-רפובליקנית ברשות המחוקקת של ניו יורק. הפדרליסטים והדמוקרטים-רפובליקנים היו בתיקו של 65-65 בבית הנבחרים, והמדינה האחרונה שבחרה, דרום קרוליינה, בחרה בשמונה דמוקרטים-רפובליקנים, וכך נתנה את הבחירות לג'פרסון ולבר.

בחירת האלקטורים לפי מדינות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל מדינה נהגו שיטות שונות למינוי האלקטורים:

אופן בחירת האלקטורים המדינות שבהן התקיים
כל מדינה מחולקת למחוזות, ונבחר אלקטור אחד לכל מחוז על ידי בוחרי המחוז קנטקי, מרילנד, צפון קרוליינה
כל אלקטור נבחר בבחירות כלליות במדינה רוד איילנד, וירג'יניה
כל מדינה מחולקת למחוזות, ונבחר אלקטור אחד למחוז;

כל נפה (county) שולחת נציג אלקטורלי בהתאם להצבעת רוב בוחרי הנפה;
הנציגים האלקטורליים של הנפות של כל מחוז בוחרים את האלקטור של המחוז שלהם.

טנסי
האלקטורים ממונים על ידי בית המחוקקים של המדינה מסצ'וסטס, ניו המפשייר, ורמונט, קונטיקט, ניו יורק, פנסילבניה, ניו ג'רזי, דלאוור, דרום קרוליינה, ג'ורג'יה

מספר האלקטורים מכל מדינה היה כדלקמן:

מדינה מספר האלקטורים מפלגה
מסצ'וסטס 16 פדרליסטית
ניו המפשייר 6 פדרליסטית
ורמונט 4 פדרליסטית
רוד איילנד 4 פדרליסטית
קונטיקט 9 פדרליסטית
ניו יורק 12 רפובליקנית-דמוקרטית
ניו ג'רזי 7 פדרליסטית
פנסילבניה 15 7 - לפדרליסטית, 8 - לרפובליקנית-דמוקרטית
דלאוור 3 פדרליסטית
מרילנד 10 5 - לפדרליסטית, 5 - לרפובליקנית-דמוקרטית
וירג'יניה 21 רפובליקנית-דמוקרטית
קנטקי 4 רפובליקנית-דמוקרטית
צפון קרוליינה 12 4 - לפדרליסטים, 8 - לרפובליקנית-דמוקרטית
טנסי 3 רפובליקנית-דמוקרטית
דרום קרוליינה 8 רפובליקנית-דמוקרטית
ג'ורג'יה 4 רפובליקנית-דמוקרטית
סך הכול 138 65 לפדרליסטים, 73 - לרפובליקנית-דמוקרטית

הצבעת האלקטורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האלקטורים הצביעו כמפורט להלן בטבלה:

המועמד מדינה מפלגה מספר קולות האלקטורים שקיבל
תומאס ג'פרסון וירג'יניה רפובליקנית-דמוקרטית 73
ארון בר ניו יורק רפובליקנית-דמוקרטית 73
ג'ון אדמס מסצ'וסטס פדרליסטית 65
צ'ארלס פינקני דרום קרוליינה פדרליסטית 64
ג'ון ג'יי ניו יורק פדרליסטית 1

כל אחד מהמתמודדים היה צריך 70 קולות על-מנת לנצח בבחירות; ג'פרסון ובר עברו שניהם את המינימום הזה, אך הם קיבלו מספר זהה של קולות, ולכן ההכרעה עברה לבית הנבחרים.

ההכרעה בבית הנבחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי החוקה, במקרה של תיקו בין שני מועמדים או יותר אשר קיבלו את רוב הקולות (בר סירב לוותר על ההתמודדות) ההכרעה עברה לבית הנבחרים. על-מנת שבית הנבחרים יכריע, כל צד היה צריך לגייס רוב של מדינות - קרי, לכל מדינה היה קול אחד, והצבעתה של כל מדינה נקבעה לפי הצבעת רוב נציגיה. הפדרליסטים, אשר אמנם הפסידו בבחירות לנשיאות אך שמרו על נציגות מכובדת בבית הנבחרים, ניסו למנוע את הנשיאות מג'פרסון או לפחות לאלצו לקבל מספר תנאים שלהם בתמורה לנשיאות.

ההצבעות החלו ב-12 בפברואר 1801, ובסיבוב הראשון נקבעה התוצאה הבאה: ג'פרסון - 8, בר - 6, נמנעים - 2, כאשר כל אחד צריך 9 קולות כדי להיבחר. עקב תככי הפדרליסטים, מצב זה חזר על עצמו ב-34 ההצבעות הבאות בששת הימים הבאים. באותו זמן התושבים של כמה מהמדינות תומכות ג'פרסון התחילו לאיים בפרישה מהברית אם הפדרליסטים ימשיכו למנוע מג'פרסון את התפקיד המגיע לו (שכן היה זה סוד גלוי שג'פרסון הוא-הוא המועמד לנשיאות). בנוסף לכך, אלכסנדר המילטון, אויבו של ג'פרסון ואחד ממנהיגי הפדרליסטים החשובים, שוחח עם כמה מנציגי הפדרליסטים בניסיון לשכנעם לתמוך בג'פרסון השנוא עליהם, משום שג'פרסון לדעתו היה "מסוכן הרבה פחות" מבר. משתי הסיבות הללו, מספר מדינות שינו את הצבעתן, ובסיבוב הבחירות ה-36, ב-17 בפברואר 1801 תומאס ג'פרסון ניצח בהצבעה בבית הנבחרים עם התוצאה הבאה: 10 - ג'פרסון, 4 - בר, 2 - נמנעים.

המדינה הצבעתה בסיבובים 1-35 הצבעתה בסיבוב ה-36
מסצ'וסטס בר בר
ניו המפשייר בר בר
ורמונט נמנעים ג'פרסון
רוד איילנד בר בר
קונטיקט בר בר
ניו יורק ג'פרסון ג'פרסון
ניו ג'רזי ג'פרסון ג'פרסון
פנסילבניה ג'פרסון ג'פרסון
דלאוור בר נמנעים
מרילנד נמנעים ג'פרסון
וירג'יניה ג'פרסון ג'פרסון
קנטקי ג'פרסון ג'פרסון
צפון קרוליינה ג'פרסון ג'פרסון
טנסי ג'פרסון ג'פרסון
דרום קרוליינה בר נמנעים
ג'ורג'יה ג'פרסון ג'פרסון

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]