חיים שטיינר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב חיים ישראל שטיינר
אין תמונה חופשית
מקום פעילות ירושלים
השתייכות ציונות דתית
נושאים בהם עוסק תלמוד; הלכה; אמונה; ארץ ישראל; חינוך
תפקידים נוספים ר"מ בישיבת מרכז הרב וחבר ועד רבני מפלגת תקומה
רבותיו הרב צבי יהודה הכהן קוק; הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא והרב שאול ישראלי.

הרב חיים ישראל שטיינר (נולד בשנת ה'תרצ"ז, 1937) הוא ר"מ בישיבת מרכז הרב, וחבר ועד רבני מפלגת תקומה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב שטיינר נולד בירושלים בשנת ה'תרצ"ז. בצעירותו למד בישיבת כפר הרואה, ועם הקמתה של ישיבת נתיב מאיר עבר ללמוד בה. בשנת תשט"ו (1955), לאחר סיום הישיבה התיכונית החל ללמוד בישיבת מרכז הרב, שם למד בעיקר אצל הרב צבי יהודה הכהן קוק והרב אברהם שפירא. החל משנת תשל"ז (1977) למד בכולל האידרא אצל הרב שלמה גורן.

נשוי לרבנית פועה (שכתבה את הספרים "מתוך ההפיכה" ו"ההר הטוב הזה"), בתו של הרב שלמה זלמן מן-ההר. לזוג שמונה ילדים. שניים מגיסיו הם הרב עמיאל שטרנברג והרב חיים מן ההר.

הרב שטיינר הוא חבר בוועד רבני מפלגת תקומה (יחד עם הרב זלמן מלמד והרב דב ליאור).

קריירת הוראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב שטיינר לימד בישיבת ירושלים לצעירים מעת הקמתה בשנת ה'תשכ"ד. בשנת ה'תשכ"ט (1969) עבר לשמש כר"מ בישיבת מרכז הרב. בשנת ה'תשנ"ט (1999) שב ללמד בישיבה לצעירים. הרב שטיינר התבקש על ידי הרב צבי יהודה קוק לעמוד בראש ישיבת מרכז הרב - אך סירב. לאחר פטירת הרב צבי יהודה "נעלם" לתקופה מסוימת, במטרה למנוע לחצים עליו לקבל משרה זו.

במשך השנים שימש כר"מ גם בישיבות ניר שבקריית ארבע, אור עציון ואחרות. היה ממייסדי רשת אולפנות צביה יחד עם הרב איתן אייזמן. כיום הינו ר"מ בישיבת מרכז הרב בירושלים וכן בישיבת עטרת נחמיה בתל אביב. מלמד גם במקומות נוספים.

משנתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב שטיינר דוגל בציות לגדולי הדור בכל שאלה הלכתית, ובפרט בשאלות שהן מורכבות או חמורות מבחינת השלכותיהן, כגון אלו הקשורות לענייני כלל ישראל. הוא רואה ברב אברהם יצחק הכהן קוק ובבנו הרב צבי יהודה קוק כגדולי דור מיוחדים, בכך שבנוסף לגדלותם ההלכתית היו גדולים גם בתפיסה אמונית. את הרב קוק הוא מציין כמי שחולל מהפך בתפיסת העולם ההלכתית, בין השאר בכך שקבע שעם תקומת הציונות המצב אינו עוד בגדר "גלות", אלא "גאולה". לאור זאת, הוא סובר שבשאלות כגון אלה יש לפנות לגדולי הדור הממשיכים - באופן כללי - את גישתם של הראי"ה קוק ובנו הרב צבי יהודה ביחס למדינה, כגון הרב אברהם שפירא, הרב מרדכי אליהו, הרב שלמה גורן והרב אליעזר וולדינברג.

הרב שטיינר מדגיש את הצורך לברר את השאלות הנתונות בוויכוח ציבורי על פי ההלכה. כך הוא עושה בסוגיות כגון: "הסכמי שלום" תמורת שטחים, גבולות הארץ, היחס לבתי המשפט החילוניים, והפגנות נגד חילולי שבת. הוא מתנגד עקרונית ובתוקף למסירת חלקים מארץ ישראל לערבים - אף לא במסגרת של התנתקות.

חיבוריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תשל"א ערך, יחד עם הרב מיכאל הרשקוביץ והרב גדעון פרל, את הספר זכור זאת ליעקב, בהוצאת מדרשיית נועם ומוסד הרב קוק.

לאחר פטירת רבו, הרב צבי יהודה קוק, ערך יחד עם הרב איסר קלונסקי את ספרו של הרב צבי יהודה, אור לנתיבתי, וכן את הקובץ לזכרו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]