ערוץ 20

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערוץ 20
Arutz20.png
פרטי הערוץ
מדינה ישראלישראל  ישראל
קטגוריה כללי, חדשות
סוג ערוץ טלוויזיה מסחרי
תאריך השקה 30 ביוני 2014
בעלות כיתעים ריאל אסטייט אינווסטמנטס לימיטד[1]
שפה עברית
משרד ראשי רח' יפו 206, ירושלים
אזור קליטה ישראל
פורמט תמונה 576i (SDTV)
זמינות
HOT אפיק 20
yes אפיק 20
סלקום tv ערוץ 20
פרטנר tv אפיק 20
עידן+ מרבב 2
www.20il.co.il
סמל הערוץ עד אוגוסט 2020

ערוץ 20 (בעבר "ערוץ המורשת") הוא ערוץ טלוויזיה מסחרי ישראלי.

הערוץ הושק ב-30 ביוני 2014, והוא משדר תוכניות חדשות, אקטואליה, בידור, אירוח ותרבות לכל המשפחה. לערוץ 20 עובדים ותקציבו השנתי עומד על עשרות מיליוני שקלים.

הערוץ משודר באופן חפשי באמצעות לוויין התקשורת "עמוס", ניתן לקליטה באמצעות ממיר "עידן+"[2], וזמין לצפייה דרך האינטרנט. הערוץ נכלל בחבילות הבסיס של חברת הכבלים "HOT", חברת הלוויין "yes", "סלקום tv" (באיכות HD) ו"פרטנר TV".

קודם להקמת הערוץ, שימש אפיק 20 לשידורים חיים מאולפני תוכנית המציאות "האח הגדול"[3].

בתאריך 18 בינואר 2021, זכה הערוץ במכרז לשידור באפיק 14[4][5]. זכייתו במכרז על אפיק 14 אושרה רשמית על ידי מועצת הרשות השנייה בסוף יולי 2021.[6][7]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרקע להקמת הערוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוגוסט 1997 אישרה הממשלה את דו"ח ועדת יוסי פלד, שהוקמה להכנת הצעה להרחבת מערך שידורי הטלוויזיה והרדיו לציבור וארגונו מחדש. הדו"ח המליץ לאמץ מדיניות חדשה ליצירת שוק חופשי של תקשורת אלקטרונית, אשר תושתת על העיקרון של "שמיים פתוחים" לכול. הוועדה המליצה על מתן רישיונות לשידורי לוויין ישירים לבית הצרכן (טלוויזיה מלוויינים - yes), הקמת ערוץ מסחרי נוסף (בהמשך ערוץ 10) והקמת חמישה או שישה ערוצים ייעודיים – בשפה הערבית, לדוברי רוסית ואמהרית, למורשת ישראל, ערוץ של מוזיקה ישראלית, ערוץ חדשות ומידע, שימומנו כולם מפרסומת מסחרית[8].

בשנת 1998 פרסם משרד התקשורת, באמצעות המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לוויין, את המכרז למיון מוקדם להקמת חמישה ערוצים ייעודיים שמימונם מפרסומות ומטרתם לפנות לפלחי אוכלוסייה מסוימים ולא לכלל האוכלוסייה כמו בערוצי הברודקאסט[9]. ההחלטה כללה הקמה של ערוץ בערבית (הלא TV), ערוץ החדשות הייעודי (שלבסוף לא הוקם), ערוץ ברוסית (ערוץ 9), ערוץ מוזיקה (ערוץ 24) וערוץ מורשת[10]. אך לאחר פרסום המכרז למיון המוקדם, פרסום מכרז פרטני לערוץ מורשת התעכב במשך מספר שנים[11].

המכרז הראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביולי 2005 פורסם המכרז לערוץ המורשת. קבוצת הירש מדיה, בבעלות איש העסקים שלמה בן-צבי הייתה המתמודדת היחידה והיא זכתה במכרז[12]. בן-צבי כבר הקים בשנת 2003 את "ערוץ התכלת", ערוץ מורשת בתשלום למנויי הטלוויזיה בכבלים בשידור הדיגיטלי ולמנויי חברת הלוויין[13]. מאחר שהערוץ היה בתשלום, ולא שידר פרסומת, המהלך היה אפשרי על פי כללי משרד התקשורת. זמן קצר לפני תחילת השידורים רכש איש העסקים האמריקאי רון לאודר 24% ממניות הערוץ[14]. "ערוץ התכלת" נסגר ב-31 במרץ 2006, בהתאם להסכם שבין הערוץ לבין חברות הכבלים והלוויין, עם קבלת הרישיון לערוץ הברודקאסט בנושא מורשת ישראל[15]. לאחר הזכייה במכרז נכנסה חברת תיא תקשורת כשותפה במחצית מהבעלות[16], אך פרץ סכסוך בין שתי החברות השותפות, הערוץ לא הוקם עקב חוסר כדאיות כלכלית וזכייתה של הקבוצה במרכז להפעלת הערוץ בוטלה בדצמבר 2006[17].

המכרז השני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפברואר 2008 הודיעה מועצת הכבלים והלוויין כי תפרסם שוב מכרז לערוץ מורשת[18]. במרץ 2012 פורסם המכרז השני. על-פי תנאי המכרז, ההון העצמי של בעלי הערוץ צריך לעמוד על 24 מיליון שקל, הזוכה עצמו יעמיד ערבות בגובה 3 מיליון שקל לקיום תנאי הרישיון, שידורי הערוץ ימומנו ממכירת פרסומות וחסויות, וכן ממכירת תוכניות וחלקי תוכניות ושידורי הערוץ צרכים להקיף נושאים הקשורים למורשת ישראל, לדת היהודית, להיסטוריה, לתרבות ולמסורת של העם היהודי בתפוצות ובמדינת ישראל[19]. קבוצה בראשות יצחק מירילשווילי (בנו של איש העסקים מיכאל מירילשוילי) הייתה המתמודדת היחידה במכרז והוא זכתה בו. באוגוסט 2013 קיבלה את הרישיון להפעלת הערוץ[20].

הקמת הערוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערוץ הוא בבעלות חברת "ערוץ יהודי ישראלי בע"מ", שבעל השליטה בה הוא יצחק מירלרשווילי[21], לאחר שאיש התקשורת אבי בר יצא מהשקעותיו בערוץ. מנכ"ל הערוץ הוא אבי שמידט. העורך הראשי הוא יורם כהן.

ב-30 ביוני 2014 החלו שידורי הניסיון של הערוץ עם תוכניות ששודרו במחזוריות במשך מספר שבועות[22].

בתחילת דרכו לא היה לערוץ אישור לשדר חדשות[23] והמועצה לשידורי כבלים ושידורי לוויין דחתה את בקשתו לשדר משחקי כדורסל[24]. ביוני 2015 הטילה הרשות השנייה על הערוץ קנס בסך 100,000 ש"ח על שידור עצרת בחירות, ובאוגוסט אותה שנה הוטל עליו קנס בסך 151,000 ש"ח, עקב שידור מבזקי חדשות[25].

בדצמבר 2016 אישרה המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לוויין לערוץ לשדר חדשות, בהיקף של עד שעה בשעות הפריים-טיים ועד 30 דקות בשאר היום[26]. ברישיון הערוץ נקבע אופיו: "שידורי הערוץ יקיפו מגוון רחב של נושאים, הקשורים למורשת ישראל, לדת היהודית, להיסטוריה, לתרבות ולמסורת של העם היהודי בתפוצות ובמדינת ישראל, בהתחשב בהוויה התרבותית והחברתית של הציבור היהודי על כל מרכיביו, זרמיו וגווניו, במדינת ישראל ובתפוצות"[27].

ב-4 במאי 2017 נבחר ערוץ 20 להיות המפעיל של ערוץ הכנסת בעשור הקרוב[28]. ב-7 בדצמבר פסלה מועצת הכבלים והלוויין את הצעת ערוץ 20 עקב כשלים שנתגלו בה.

במדד המותגים של גלובס לשנת 2017 דורג הערוץ במקום השלישי בקטגוריית ערוצי הטלוויזיה[29].

ביולי 2017 פתחה מועצת הכבלים והלוויין בהליך הפרה נגד הערוץ, בעקבות שידור ריאיון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, כאשר לערוץ טרם היה אישור מלא לשדר חדשות. ב-19 בדצמבר 2017 כתב מנכ"ל ערוץ 20 שכי פרנץ ליו"ר מועצת הכבלים והלוויין שאנשי הערוץ נערכים להחזרת רישיון השידור והפסקת השידורים שלו, בטענה שמועצת הכבלים מצרה את רגלי הערוץ ופוגעת ביכולתו לשדר וכי "כל בר דעת מבין שישנה מגמה מכוונת ושיטתית"[30] למחרת פרש הערוץ מהוועדה הישראלית למדרוג בנימוק שהיא חוטאת למטרתה לקיים מדידה אמינה ואובייקטיבית[31].

עובדי הערוץ החלו להפגין בקריאה להצילם. ב-26 בדצמבר החלה הנהלת הערוץ לחלק לעובדים מכתבי שימוע לפני פיטורים[32]. במהלך ינואר 2018 החלו דיוני חקיקה במטרה להציל את הערוץ, שהפכו לדיונים בדבר הסדרה כוללת של שוק השידורים בישראל. בפברואר 2018 עבר תיקון חקיקה, המכונה גם "חוק ערוץ 20", אך חל גם על ערוצים נוספים. לפי התיקון יכולים גם ערוצים ייעודיים לשדר חדשות[33].

במרץ 2018 בוצעה שורה של מינויים בערוץ 20, שכללו את מינויו של בועז גולן, מייסד ועורך האתר 0404, לתפקיד עורך חדשות ראשי, ואת מינויו של יוני שגיא לתפקיד ניהול המחלקה המסחרית ומחלקת הדיגיטל[34], באותו תקופה הוקמה חטיבת החדשות של ערוץ 20. ב-25 במרץ 2018 החל הערוץ לשדר את מהדורת חדשות 20 - מהדורת החדשות המרכזית שלו, בשעה 20:00 בהגשת דנה סומברג[35]. המהדורה הראשונה זכתה לרייטינג של 3.2% והייתה למהדורה השלישית הנצפית באותו ערב בטלוויזיה[36]. עם זאת, בערוץ נשמעו קולות ביקורת על שיטת המדידה על רקע אי המדידה בדיגיטל[37].

בשנים 2018–2019 קיים הערוץ שיתוף פעולה עם תחנת הרדיו גלי ישראל, במסגרתו הפיק הערוץ מהדורות חדשות שעתיות ושידר במהלך שעות הבוקר והצהריים שידור חי מאולפני תחנת הרדיו[38][39].

ביולי 2021 התחיל הערוץ להוציא מגזין מודפס חודשי בשם "מגזין 20".[40]

נטייה פוליטית לימין[עריכת קוד מקור | עריכה]

שידורי האקטואליה בערוץ משקפים את עמדות הימין בישראל ותומכים בבנימין נתניהו[41]. עם השדרנים הבולטים המייצגים קו זה נמנים בועז גולן, שמעון ריקלין, אראל סג"ל, ינון מגל ואלירן טל, אריאל עידן. בהתייחסויותיו לקרן החדשה לישראל מרבה הערוץ להשתמש בכינוי "הקרן לישראל חדשה", תרגום של שמה באנגלית "New Israel Fund", המקובל בחלק מהימין[42].

פעמים אחדות פרסם הערוץ התנצלות על הודעות לאומניות של כתביו בעת פעילותם בערוץ:

 • בעקבות ירי רקטות לצפון ישראל אמר הכתב קובי פינקלר בשידור חי: "אחת נופלת במגרש כדורגל ביישוב ערבי גדול ולצערנו הרב לא הביאה להמוני הרוגים שם".[43] פינקלר פוטר בעקבות דבריו אלה.
 • הידיעה על מותו הפתאומי של חבר הכנסת סעיד אלחרומי, שפרסם הכתב יהונתן יפרח בדף פייסבוק של הערוץ, התחילה במילים: "באבוד רשעים רנה: חבר הכנסת סעיד אלחרומי, תומך הטרור מסיעת רע"ם".[44]

תוכניות ומנחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביולי 2014 התרחבו שידורי הניסיון של הערוץ, ושודרו תוכניות כמו "להתעורר בכיף", "מסע לילי", "טעמים" עם אילנית לוי ותום פרנץ, "המשפיעים" ו"אולפן הילדים". נוספה גם רצועת שידורים חיים מדי ערב עם "שרון גל בשבע" (בהמשך בהנחיית אברי גלעד), "הפטריוטים" בהנחיית אראל סג"ל, "התוכנית הכלכלית" ו"20 בלילה". במקביל החלו להופיע בערוץ גם פרסומות.

כיום משדר הערוץ תוכניות בשם "זמן כנסת" בהנחיית יערה זרד, "המהדורה המוקדמת" בהנחיית ליטל שמש, ריקלין ושות'" בהנחיית שמעון ריקלין, מהדורת חדשות מרכזית בשם "הסיפור המרכזי" בהנחיית אראל סג"ל ואורח מתחלף לצידו, "הפטריוטים" בהנחיית ינון מגל, "האולפן הפתוח" בהנחיית בועז גולן.

כתבי ועורכי הערוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות מקור בהווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות אקטואליה וחדשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לערוץ מספר תוכניות אקטואליה וחדשות המשודרות לאורך היום:

תוכניות מגזין ואירוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות אירוח וריאלטי:

ועוד נוספות

תוכניות מורשת ויהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שאלת הרב הראשי
 • מגזין העולם היהודי

תוכניות מקור בעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות אקטואליה וחדשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • לפני כולם
 • כולם ב-20
 • 20 בלילה

ועוד נוספות

תוכניות אירוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • נקודה טובה
 • עדן ועודד
 • חכמים בלילה

ועוד נוספות

תוכניות מורשת ויהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הרמב"ם היומי
 • פרשת השבוע
 • יהודי עולמי

ועוד נוספות

תוכניות ילדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הכיתה של ישראל
 • שלומי וסתם
 • מעשה שהיה

ועוד נוספות

תוכניות דוקו ומציאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ועוד נוספות

פולמוס סביב פעילות הערוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 2015 עורר הערוץ סערה, כאשר בדף הפייסבוק שלו נכתב על נשיא המדינה, ראובן ריבלין: "נוכחותו של הנשיא ריבלין היום בכנס יחד עם הארגון הנאלח ״שוברים שתיקה״ היא חציה של קו אדום ובזיון למוסד הנשיאות. זכותו של ריבלין כאדם פרטי לעשות כל העולה על רוחו, אך כנשיא המדינה אסור לו לירוק בפרצופם של חיילי צה״ל. זה מביש. זה עצוב""[45]. בעקבות הפוסט טענו עיתונאים, פוליטיקאים ואנשי שמאל שהערוץ מסית נגד הנשיא[46]. בתגובה, טענו אנשי הערוץ שמדובר בביקורת לגיטימית וכן שכלי תקשורת מרכזיים סיקרו את הסערה באופן שקרי, כחלק מניסיון השתקה מתמשך של הערוץ מסיבות כלכליות ואידאולוגיות. הם ציינו את גלי צה"ל שטען שערוץ 20 יצא בקמפיין בשם "רובי הוא לא הנשיא שלי", וערוץ 10 שציטט טוקבקים מעמוד הפייסבוק של הערוץ תוך שהוא נותן רושם שמדובר בדעתו של הערוץ עצמו[47].

ב-11 בנובמבר 2018 שידור הערוץ ראיון אוהד עם יצחק גבאי, שהורשע בהצתת בית הספר הדו-לשוני בירושלים וריצה שלוש שנות מאסר. הראיון ספג גינויים, גם מאנשי ימין, ובעקבותיהם הערוץ עצמו והמראיין בועז גולן הסתייגו מתוכן הראיון[48]. בעקבות הראיון פתחה הרשות השנייה בהליך הפרה נגד הערוץ[49].

באוקטובר 2017 פרסם אלירן טל בערוץ שאחד עשר רופאים ערבים-ישראלים מעמותת רופאי השיניים הערבים בישראל, ובראשם פח'רי חסן, שהשתתפו בכנס בקולומביה סירבו לשיר את ההמנון הישראלי "התקווה" ותמורת זאת שרו את המנון הרשות הפלסטינית. הרופאים הגיבו כי לא שרו את ההמנון פדאא'י, אלא את המנון עיראק (موطني), שנכתב בידי הפלסטיני איברהים טוקאן והיה מקובל בעבר כהמנון הפלסטיני[50], ובעקבות כך תבעו את הערוץ בסך של 800 אלף ש"ח. הערוץ הגיב שמדובר בטעות בתום לב, משום שההמנונים היו מוצגים זה ליד זה בוויקיפדיה העברית[51]. במסגרת הליך גישור הגיעו הצדדים לפשרה, שבה ישלם הערוץ 90 אלף ש"ח[52].

הדרת הזרמים הרפורמי והקונסרבטיבי משידורי הערוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שהערוץ מוגדר כ"ערוץ מורשת ישראל" ולמרות שתנאי הרישיון של הערוץ קובעים שעל שידורי הערוץ לתת ביטוי לכל מרכיביו, זרמיו וגווניו של העם היהודי בישראל ובתפוצות, מאז תחילת שידוריו נמנע הערוץ מהצגת תכנים רפורמיים וקונסרבטיביים ומשיתוף רבנים רפורמיים וקונסרבטיביים בשידורים.[53][54] ב-8 באוגוסט 2017 הטילה מועצת הכבלים והלוויין על הערוץ עיצום כספי בסך 100,800 ש"ח בגין הייצוג החסר של התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית בשידוריו. כן חויב הערוץ לדווח למועצה מדי חודש על הייצוג וההצגה של הזרמים שאינם אורתודוקסיים בשידוריו.[55][56] הערוץ מעולם לא קיים את חובת הדיווח החודשית והדרת הזרמים מהשידורים נמשכת עד היום. בענין זה, הגישו התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית ביוני 2018 תביעה לפיצוי כנגד הערוץ שעודנה מתנהלת (ת"א 37365-06-18).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מסמך: ערוץ 20, התחייבות בעלי עניין, באתר העין השביעית, 16 במאי 2016
 2. ^ הילה חיימוביץ', מהשבוע: ערוצים חדשים בעידן+, mako, ‏1 במרץ 2017
 3. ^ לי-אור אברבך, ‏במקום "האח הגדול": ערוץ המורשת יקבל את אפיק 20, באתר גלובס, 20 בפברואר 2014
 4. ^ שגיא בן נון‏, ריקלין ומגל עוברים דירה: ערוץ 20 יעבור לשדר מאפיק 14, באתר וואלה!‏, 18 בינואר 2021
 5. ^ מכוונים לקהלים נוספים: ערוץ 20 יעבור לאפיק 14 בשלט, באתר מעריב אונליין, 18 בינואר 2021
 6. ^ כפיר אדר, אושר סופית: ערוץ 20 עובר מקום בשלט, זה האפיק החדש בו ישודר, באתר אייס, 25 ביולי 2021
 7. ^ יש אישור: ערוץ 20 עובר לאפיק 14, מי הסרוג שמצטרף?, באתר כיפה, 25 ביולי 2021
 8. ^ אביבה קרול, ‏הממשלה אישרה את דו"ח פלד לפתיחה הדרגתית של ענף התקשורת המשודרת, באתר גלובס, 11 באוגוסט 1997
 9. ^ ערוץ בשפה האמהרית לא נכלל לבסוף במכרז
 10. ^ אפי לנדאו, ‏משרד התקשורת פרסם מכרז למיון מוקדם להקמת ערוצים יעודיים, באתר גלובס, 1 בדצמבר 1998
 11. ^ אביבה קרול, ‏שובם של הערוצים הייעודיים, באתר גלובס, 31 ביולי 2000
 12. ^ רוני קורן-דינר, שלונסקי: "ערוץ המורשת יהיה הערוץ המסחרי השלישי", באתר TheMarker‏, 5 ביולי 2005
 13. ^ ערוץ המסורת היהודית ייקרא "ערוץ התכלת", באתר הארץ, 17 ביוני 2003
 14. ^ רוני קורן-דינר, בן צבי ולאודר הפסיקו המימון לערוץ תכלת; ייתכנו פיטורים, באתר הארץ, 22 באפריל 2004
 15. ^ סמדר שילוני, ערוץ התכלת נסגר, באתר ynet, 15 בפברואר 2006
 16. ^ אורית בר-גיל, ‏הסכסוך על ערוץ המורשת: הירש טי.וי. טוענת כי תיא תקשורת הפרה את התחייבותה כלפיה, באתר גלובס, 2 בנובמבר 2006
 17. ^ יעל גאוני, ‏זכיית בן-צבי וגניגר בהפעלת ערוץ המורשת צפויה להתבטל בימים הקרובים, באתר גלובס, 19 בדצמבר 2006
 18. ^ יעל גאוני, ‏מועצת הכבלים והלוויין תפרסם שוב מכרזים לערוץ ייעודי בערבית ולערוץ למורשת יהודית, באתר גלובס, בפברואר 2008
 19. ^ רועי ברק, ‏מכרז ערוץ "מורשת" יוצא לדרך, באתר גלובס, 4 במרץ 2012
 20. ^ לי-אור אברבך, ‏ערוץ מורשת החדש קיבל רישיון: יעלה בראשית 2014, באתר גלובס, 15 באוגוסט 2013
 21. ^ איתמר ב"ז, הפטריוטים, באתר העין השביעית, 16 במאי 2016
 22. ^ ערוץ 20, הודעה על קליטה ולוח שידורים, בעמוד הפייסבוק הרשמי, 14 ביוני 2014
 23. ^ לי-אור אברבך, ‏אחרי עזיבת שרון גל: ערוץ 20 בלוח שידורים חדש לבחירות, באתר גלובס, 5 בינואר 2015
 24. ^ לי-אור אברבך, ‏ערוץ 20: תנו לנו לשדר את משחקי הפועל ירושלים, באתר גלובס, 16 בנובמבר 2014
 25. ^ אופיר דור, בפעם השנייה תוך חודשיים ערוץ 20 נקנס על שידור חדשות, באתר כלכליסט, 25 באוגוסט 2015
 26. ^ יונתן כיתאין, עכשיו זה סופי: ערוץ 20 יוכל לשדר חדשות, גלובס, ‏22 בדצמבר 2016
 27. ^ רישיון מיוחד למשדר ערוץ ייעודי למורשת ישראל, סעיף 29.2, באתר המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לווין
 28. ^ רן בוקר, ערוץ 20 יפעיל את ערוץ הכנסת, באתר ynet, 4 במאי 2017
 29. ^ ערוץ 20 - בצמרת מותגי הטלוויזיה, ערוץ 7
 30. ^ מערכת ישראל היום, ערוץ 20 מאיים להפסיק את שידוריו באופן מיידי, nrg, ‏19 בדצמבר 2017
 31. ^ נועה פרייס, לאחר האיום בסגירה: ערוץ 20 פורש גם מוועדת המדרוג, וואלה! ברנז'ה, ‏20 בדצמבר 2017
 32. ^ אלכסנדר כץ, ערוץ 20 מסלים את המאבק: יזמן עובדים לשימוע לפני פיטורים, אייס, ‏26 בדצמבר 2017
 33. ^ אריאל ויטמן, עבר במליאת הכנסת: החוק להקלת הרגולציה בטלוויזיה, ישראל היום, ‏20 בפברואר 2018
 34. ^ אלכסנדר כץ, בדרך למהדורת ערוץ 20: בועז גולן ישמש עורך חדשות ראשי, אייס, ‏11 במרץ 2018
 35. ^ רפאל לוי, ערוץ 20 משיק מהדורת חדשות, ערוץ 7, ‏21 במרץ 2018
 36. ^ מהדורת ערוץ 20 עקפה את התאגיד, באתר ערוץ 7, 26 במרץ 2018
 37. ^ אלכסנדר כץ, החגיגות על הרייטינג, הביקורת על המדידה והפרישה שלא התבצעה, אייס, ‏26 במרץ 2018
 38. ^ אלכסנדר כץ, מהדורות חדשות ושידורים בבוקר: שת"פ בין ערוץ 20 לגלי ישראל, אייס, ‏16 באוקטובר 2018
 39. ^ ליעם גולן, שת״פ חדש בעולם התקשורת: ערוץ 20 מתחיל בשידורי אקטואליה בשעות הבוקר, 0404, ‏16 באוקטובר 2018
 40. ^ מערכת ice, ערוץ 20 מוציא ירחון מודפס, באתר אייס, 8 ביולי 2021
 41. ^ עוזי בנזימן, מפלטו של החובבן, באתר העין השביעית, 18 באפריל 2018
  הדס מגן, ‏מה עובר על ערוץ 20 ולמה הימין לא צופה בחדשות הימין, באתר גלובס, 23 באוגוסט 2018
 42. ^ דוד שי, הז'ידים החדשים - בערוץ 20 העיוות הוא הנורמה, באתר העין השביעית, 2 באוקטובר 2018
 43. ^ רן בוקר, הכתב הצבאי אמר "נפלה רקטה ביישוב ערבי, לצערנו אין המוני הרוגים" - ופוטר מערוץ 20, באתר ynet, 20 במאי 2021
 44. ^ רן בוקר, הידיעה המבזה של ערוץ 20 על מות חבר הכנסת אלחרומי - וההתנצלות, באתר ynet, 25 באוגוסט 2021
 45. ^ מנכ"ל ערוץ 20: "הניסוח לגבי ריבלין לא היה מוצלח", באתר של "רשת 13", 15 בדצמבר 2015 (במקור, מאתר "nana10")
 46. ^ "ערוץ 20 איבד את הבושה", mako
 47. ^ הפטריוטים מגיבים לצבועים, ערוץ 7; כך התגייסה התקשורת כדי לסתום לערוץ 20 את הפה, מעריב אונליין Maariv Online
 48. ^ שגיא בן נון‏, "מביש ומחליא": עמית סגל ואראל סג"ל נגד ערוץ 20, באתר וואלה!‏, 11 בנובמבר 2018
 49. ^ ענת ביין-לובוביץ', ‏הליך הפרה נגד ערוץ 20 בגין הריאיון עם מצית ביה"ס הדו-לשוני, באתר גלובס, 13 בנובמבר 2018
 50. ^ The song that inspired the Arab world
 51. ^ ראו גרסה מאז של הערך "המנון הרשות הפלסטינית"
 52. ^ נתי טוקרערוץ 20 ישלם פיצוי לרופאים ערבים בשל דיווח שגוי כי שרו את ההמנון הפלסטיני, באתר TheMarker‏, 16 ביולי 2019
 53. ^ איך ערוץ 20 מסרב לתכנים רפורמיים ומסורתיים, הארץ
 54. ^ אברבך, לי-אור (29 בפברואר 2016). ""ההסתה נגד הרפורמים בערוץ 20 - התרת דם"". Globes. בדיקה אחרונה ב-29 באוגוסט 2021. 
 55. ^ אביב גוטר, ערוץ 20 נקנס ב-100 אלף שקל בשל הדרת רפורמים וקונסרבטיבים, כלכליסט, ‏2017-08-08
 56. ^ מעריב אונליין, ‏ערוץ 20 נקנס ב-100 אלף שקלים: "היעדר ייצוג לכל זרמי היהדות", באתר מעריב אונליין, 8 באוגוסט 2017