יחסי אוסטרליה–הממלכה המאוחדת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי אוסטרליה–הממלכה המאוחדת
אוסטרליהאוסטרליה הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת
Australia United Kingdom Locator.png
אוסטרליה הממלכה המאוחדת
שטחקילומטר רבוע)
7,682,300 241,930
אוכלוסייה
25,499,884 67,886,011
תמ"ג (במיליוני דולרים)
1,248,000 2,925,000
תמ"ג לנפש (בדולרים)
48,941 43,087
משטר
מונרכיה חוקתית מונרכיה חוקתית

יחסי אוסטרליה–הממלכה המאוחדת הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין הקהילייה של אוסטרליה לבין הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גילוי אוסטרליה, התיישבות וקולוניזציה (1770–1851)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנפת היוניון ג'ק ב-1788 במפרץ סידני על ידי המושל ארתור פיליפ (אלג'רנון טאלמייג', 1939)

בשנת 1770 במהלך מסעו הראשון של מפקד הצי המלכותי הבריטי ג'יימס קוק לאוקיינוס השקט אשר עסק במיפוי רצועת החוף המזרחית של אוסטרליה ובנוסף נתן לאזור את שמו - ניו סאות' ויילס אך הדבר המשמעותי ביותר שקרה במסעו של קוק הוא שבריטניה תבעה בעלות על השטח.[1]

הרעיון להקמת מושבת העונשין באוסטרליה היה של שר הפנים הבריטי, הויסקונט תומאס טאוסנד, שנשא בתואר "ברון סידני". כתוצאה מיוזמה זו הפליגו ב-13 במאי 1787 מנמל פורטסמות' 11 ספינות שנשאו כ-800 אסירים, מתוכם קרוב ל-600 גברים וכן כ-600 אנשי צוות ונוסעים לכוון היבשת שנחשבה אז כבלתי מיושבת.

על צי האניות פיקד קפטיין ארתור פיליפ. האוניות הפליגו דרך טנריפה, ריו דה ז'ניירו, חזרה לכף התקווה הטובה ומשם ליבשת אוסטרליה.

האניה הראשונה הגיעה ב-8 בינואר 1788 למפרץ בוטאני ושאר האניות הגיעו בהדרגה עד ל-20 בינואר. המפרץ הוערך כלא מתאים לעגינה ולהתיישבות ולכן צי האניות המשיך לפורט ג'קסון. שמו של המקום שונה למפרץ סידני על שם יוזם המסע. יום ההגעה למפרץ סידני, ה-26 בינואר 1788. מצוין כיום כ"יום אוסטרליה", החג הלאומי.

טסמניה (שנקראה אז ארץ ון דימן, "ואן דימן לנד") יושבה ב-1803 והפכה למושבה נפרדת ב-1825. בריטניה טענה לבעלות על מערב אוסטרליה ב-1829. בין השנים 18361863 הוקמו מושבות בחלקים אחרים באוסטרליה: ניו סאות' ויילס חולקה לאוסטרליה הדרומית (1836), המושבה ויקטוריה ב-1851 וקווינסלנד ב-1859. הטריטוריה הצפונית הוקמה ב-1863 כחלק מדרום אוסטרליה. ויקטוריה ודרום אוסטרליה הוקמו כ"מושבות חופשיות" (כלומר, לא כמושבות עונשין), אם כי ויקטוריה הסכימה לקבל אסירים שהועברו אליה מטסמניה. גם מערב אוסטרליה הוקמה כמושבה חופשית, אך בשל מחסור בכח אדם הסכימה לקבל אסירים לשטחה. ניו זילנד הייתה גם היא חלק מ"ניו סאות' ויילס" עד 1840, ואז הפכה למושבה בפני עצמה. בין 1840 ל-1868 ירדה כמות האסירים שהועברו לאוסטרליה. בסך הכול, כ-160,000 גברים ונשים הועברו לאוסטרליה כאסירים.

אוסטרליה כקולוניה בריטית (1851–1901)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפה הממחישה את ההתיישבות הקולוניאלית באוסטרליה

ב-1851 התגלו מרבצי זהב באוסטרליה. בסוף שנות ה-50 של המאה ה-19 התחילה "בהלת זהב" באוסטרליה, אשר משכה ליבשת מהגרים אירופאיים (בעיקר בריטים, ואירים, אשר איבדו 2% מאוכלוסייתן לטובת אוסטרליה בתקופה זו) כמו גם מצפון אמריקה ומסין. המהגרים החדשים אשר הפכו לרוב האוכלוסייה, דחקו את רגליהם של האסירים לשעבר. הם הביאו עימם תרבות פוליטית דמוקרטית, כולל דרישה למשפט עם חבר מושבעים, שלטון ייצוגי וחופש הביטוי. ב-1854 התרחש "מרד ביצורי יוריקה" (Eureka Stockade), בין כורי הזהב לבין הממשל הקולוניאלי, אשר בישר למעשה את ניצני הלאומיות האוסטרלית. ההתיישבות המהירה פגעה קשות באוכלוסיית האבוריג'ינים. מוערך כי אלה איבדו בין השנים הראשונות שפגשו אירופאים לתחילת המאה ה-20 כ-90% מן האוכלוסייה המקורית. זאת, בראש ובראשונה בשל הידבקות במחלות "אירופאיות", נגדן לא היה להם חיסון טבעי (אבעבועות שחורות, חצבת, אך גם מחלות קלות יחסית לאדם המחוסן כנגדן כמו שפעת ואבעבועות רוח). בנוסף, במקרים רבים נדחקו האבוריג'ינים מאדמותיהם או נרצחו בידי מתיישבים.

בין השנים 18551890 נהפכו שש המושבות בהדרגה לאוטונומיות, והשלטון המקומי דאג לרוב ענייניהן הפנימיים. הממשל הבריטי שמר לעצמו כמה זכויות, בעיקר במדיניות החוץ, הביטחון והספנות הבינלאומית. למרות הכלכלה האגררית נשארה אוסטרליה מדינה אורבנית. הקהילות העיקריות נוצרו סביב סידני ומלבורן. בשנת 1880 הייתה מלבורן אחת הערים הגדולות באימפריה הבריטית. המקום זכה גם לכינוי "גן העדן של הפועלים" ו"מעבדה לרפורמות סוציאליות", עם ההצבעה החשאית הראשונה בעולם, ותחת הממשלה הראשונה של המדינה שהורכבה על ידי מפלגת השמאל.

אוסטרליה ובריטניה במלחמות העולם (1901–1945)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1 בינואר 1901, בתום תהליך שנמשך עשור שנים, התאחדו המושבות למדינה פדרלית אחת כדומיניון של האימפריה הבריטית. על אף שאוסטרליה זכתה בעצמאות, שמר הממשל הבריטי לעצמו כמה תפקידים, עד אשר חוק וסטמינסטר (Statute of Westminster) ביטל מצב זה.

אוסטרליה השתתפה בשתי מלחמות העולם תחת הכתר הבריטי. הכוח הצבאי ההתנדבותי של אוסטרליה אוחד יחד עם הכוח הצבאי של ניו זילנד ונקרא אנזא"ק - ANZAC. במלחמת העולם הראשונה, אחד הקרבות המפורסמים בהם נלחם אנזא"ק הוא קרב גליפולי בטורקיה, אשר החל ב-25 באפריל 1915 (יום שאף אותו מציינים). בנוסף, כוח אנזא"ק היה חלק מהצבא הבריטי שכבש את ארץ ישראל מידי הטורקים. כוחות אנזא"ק גילו אהדה וחביבות לבני היישוב היהודי בארץ ישראל וזכורים עקב כך לטובה בהיסטוריה הציונית. בתחילת מלחמת העולם השנייה שוב התגייס הצבא האוסטרלי לצד בריטניה, במערכה נגד גרמניה הנאצית. לאחר ההשתלטות היפנית על דרום מזרח אסיה החלו היפנים להפציץ את ערי צפון אוסטרליה ונמליה, בעיקר דרווין שבטריטוריה הצפונית. על רקע החשש מיפן, הפנתה אוסטרליה את כוחותיה בעיקר לחזית באסיה, והתבוסה היפנית לצבא ארצות הברית הפכה את אוסטרליה לבת ברית קרובה של האמריקאים.

מאורעות מלחמת העולם השנייה הביאו את ממשלות אוסטרליה לקדם מדיניות של יישוב היבשת, אך תחת מדיניות אוסטרליה הלבנה הועדפו מהגרים אירופאים, בעיקר מבריטניה ואירלנד, ארצות האם של מרבית האוסטרלים, אך גם מיוון ואיטליה.

היסטוריה מודרנית של היחסים (1945–2000)[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד שנת 1949 חלקו הממלכה המאוחדת ואוסטרליה אותם חוקי התאזרחות ולאום. הקשר החוקי-משפטי שבין אוסטרליה לממלכה המאוחדת נגמר רשמית כשחוקק חוק אוסטרליה בשנת 1986. החוק ביטל את האפשרויות שנותרו לממלכה המאוחדת לחוקק חוקים הנוגעים לאוסטרליה, להיות מעורבת בפעילותה של ממשלת אוסטרליה ושמערכת בתי המשפט בבריטניה תשמש כערכאת ערעור על החלטות בתי המשפט באוסטרליה.

היחסים הכלכליים בין שתי המדינות צומצמו במידת מה לאחר הצטרפות הממלכה המאוחדת לקהילה הכלכלית האירופית בשנת 1973. עם זאת, נשארה הממלכה המאוחדת המשקיעה הזרה השנייה בגודלה באוסטרליה לכל אורך המאה. אוסטרליה מצידה הייתה המשקיעה הזרה השביעית בגודלה בממלכה המאוחדת עד סוף המאה ה-20 ובתחילת המאה ה-21.

היחסים במילניום השלישי (2000-הווה)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2006, טוני בלייר ראש ממשלת הממלכה המאוחדת היה ראש הממשלה הבריטי הראשון לנאום בפני הפרלמנט האוסטרלי.

בשנת 2012 חתמו הממלכה המאוחדת וקנדה על מזכר הבנות, בו נכתבה כוונה להרחיבו גם לניו זילנד ולאוסטרליה. מטרת מזכר ההבנות בין שתי המדינות היא הרחבה של היחסים הדיפלומטיים בין ארבע המדינות והרחבת שיתוף הפעולה הבילטרלי בינן לבין עצמן ושיתוף הפעולה המולטילטרלי של כל ארבע המדינות הללו גם יחד.

לאחר שהממלכה המאוחדת הצביעה בעד יציאה מן האיחוד האירופי ב-2016 במהלך שנקרא ברקזיט, הציע ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול לראש ממשלת בריטניה תרזה מיי הקמת אזור סחר חופשי של הממלכה המאוחדת ואוסטרליה. ראש הממשלה האוסטרלי הציע גם לצרף את ניו זילנד לאיחוד עם הטבות הגירה וסחר. בין שלוש המדינות וקנדה מוצע איחוד דומה לאיחוד האירופי שזכה לשם CANZUK (קנדה - Canada, אוסטרליה - Australia, ניו זילנד - New Zealand, הממלכה המאוחדת - United Kingdom).

הגירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלי ההגירה מהאי הבריטי לאוסטרליה מילאו תפקיד מפתח בהתפתחותה של אוסטרליה, ועיקר תושבי אוסטרליה הם ממוצא בריטי או אירי. על פי מפקד האוכלוסין באוסטרליה בשנת 2011, כ-1.1 מיליון אוסטרלים נולדו בבריטניה, אף על פי שהתוכנית לעידוד הגירה מבריטניה לאוסטרליה הסתיימה בשנת 1972.

ראש ממשלת אוסטרליה לשעבר ג'וליה גילארד נולדה בויילס. המנהיג לשעבר של המפלגה הליברלית של אוסטרליה וראש הממשלה לשעבר טוני אבוט נולד גם כן בבריטניה, אם כי להורים ממוצא אוסטרלי.

בבריטניה ישנה אוכלוסייה של 100 אלף אוסטרלים, בייחוד בלונדון.[2]

בשנים האחרונות גוברת התמיכה ברעיון חופש התנועה בין בריטניה, קנדה, אוסטרליה וניו זילנד לאזרחים המסוגלים לחיות ולעבוד בכל אחת מארבע המדינות - בדומה להסדר הנסיעות בין אוסטרליה לניו זילנד.[3][4]

צבא[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלים צבאיים משתי המדינות בשיתוף פעולה בחקר טיסה 370 של מלזיה איירליינס

לשתי המדינות היסטוריה רחבה מאוד של שיתוף פעולה צבאי. אוסטרליה והממלכה המאוחדת חברות בבריתות משותפות כגון חמש העיניים בה חברות יחד עם קנדה, ארצות הברית, ניו זילנד וישראל כמדינה משקיפה וכוח ההגנה המחומש בו הן חברות יחד עם סינגפור, מלזיה וניו זילנד. שתי המדינות משתפות פעולה במסגרת הצבאית גם במסגרת כוח המשימה המשולב 151 שפועל במימי מפרץ עדן שממזרח לסומליה. כוח המשימה המשולב 151 פועל על מנת למגר ולענות לפעולות פיראטיות שנעשות במימיה הטריטוריאליים של סומליה ומסביב להם. שני הצבאות פעלו יחדיו גם בחקר טיסה 370 של מלזיה איירליינס שהתרסקה באמצע האוקיינוס ההודי ללא סיבה נראית לעין.

מערכת עיטורי הכבוד של הממלכה המאוחדת פעלה גם באוסטרליה עד שנת 1975, כך זכו לקבל ארבעה חיילים אוסטרלים את צלב ויקטוריה אף על פי שהממלכה המאוחדת עצמה כלל לא השתתפה במלחמה. אוסטרליה ייצרה ב-1991 צלב ויקטוריה משלה, שונה קצת בעיצובו ועשוי מאותו גוש המתכת כמו מקבילו מהממלכה המאוחדת.

ספורט[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנשי לונדון חוגגים את ניצחונה של אנגליה בטורניר "The Ashes" שנערך ב-2005

אוסטרליה מצטיינת בתחומי ספורט רבים, אך בעיקר כאלה שמוצאם מהממלכה המאוחדת. שתי המדינות נהנות מיריבות ספורטיבית ארוכה והיסטורית. בין שתי המדינות יריבות ארוכה בקריקט ושתיהן אף מקיימות טורניר משותף לנבחרות של שתיהן בלבד הנקרא "The Ashes", התסיסה הגדולה ביותר בטורניר קרתה בלונדון, בשנת 2005 כאשר נבחרת אנגליה ניצחה את נבחרת אוסטרליה בפעם הראשונה לאחר שליטה אוסטרלית של 18 שנים בטורניר.

בעיני רבים, המשחק הטוב ביותר של הנבחרת האנגלית ברוגבי היה המשחק בו היא הביסה את נבחרת אוסטרליה בגמר גביע העולם ברוגבי לשנת 2003. המשחק היה צמוד לאורך זמן רב עד שלאחר תוספת זמן הוא הוכרע לטובת אנגליה. זו הייתה זכייתה הראשונה של אנגליה בתואר, לאחר שאוסטרליה זכתה בו ב-1991 וב-1999.

שתי המדינות בדרך כלל מובילות את טבלת המדליות במשחקי חבר העמים הבריטי. בשנת 2014 קיבלה אנגליה 174 מדליות וסיימה ראשונה בטבלה כאשר אוסטרליה מיד אחריה עם 137 מדליות. בשנת 2018 היוצרות התהפכו כאשר אוסטרליה זכתה ב-198 מדליות ואילו אנגליה הגיעה שנייה עם 136 מדליות בלבד.

שחקן הגולף פיטר תומסון ממלבורן, אוסטרליה, הוא שחקן הגולף השני בהצלחתו בכל הזמנים בטורניר אליפות הממלכה המאוחדת הפתוחה בגולף.

שתי המדינות חולקות יריבות גם בטורניר המשחקים האולימפיים. במהלך החצי השני של המאה העשרים, אוסטרליה הצליחה יותר במשחקים האולימפיים כאשר גרפה בכל האולימפיאדות שהיו מלבד שלושה (בין 1956 ל-2012) יותר מדליות מן הממלכה המאוחדת. נקודת השפל מבחינת הממלכה המאוחדת הייתה אולימפיאדת אטלנטה שנערכה ב-1996 שם סיימה אוסטרליה במקום השביעי מבחינת מספר המדליות ואילו הממלכה המאוחדת זכתה ב-15 מדליות מהן מדליית זהב אחת בלבד, מה שמיקם אותה במקום 36.[5][6][7]

אוסטרליה מצטיינת בטורניר הטניס ווימבלדון. שחקן הטניס האוסטרלי טוד וודברידג' זכה 9 פעמים בטורניר הזוגות לגברים בווימבלדון. הטניסאים האוסטרליים ג'ון ניוקומב, רוד לייבר ומרגרט קורט זכו כולם במספר תארים באליפות ווימבלדון. לעומת הטניסאים האוסטרלים, הטניסאים הבריטיים לא מצטיינים באליפות אוסטרליה הפתוחה. למעשה, אף טניסאי בריטי לא זכה באליפות אוסטרליה הפתוחה החל משנת 1934.

תרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנה היסטוריה ארוכה של חילופי תרבות בין המדינות, והאוסטרלים משתמשים לרוב בבריטניה כנקודת ציון בדרכם להצלחה בינלאומית, בין אם מדובר באומנים דוגמת בארי המפריז או באנשי עסקים דוגמת רופרט מרדוק. אופרות סבון אוסטרליות הפכו פופולריות במיוחד בשלהי שנות ה-80 וה-90 כשהסדרה שכנים שכנים שודרה מדי יום וזכתה לנתוני צפייה של 19 מיליון צופים.[8] אף על פי שמספר הצופים ירד עם השנים ל-5 מיליון עד 2007, עדיין מדובר היה בכמעט פי עשרה ממספר הצופים באוסטרליה.[8] קומיקאים אוסטרלים שונים זכו אף הם לשגשג בבריטניה, בהם קלייב ג'יימס, אדם הילס וטים מינצ'ין.

תעשייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיריית לונדון מממנת את פיתוח המשאבים באוסטרליה מאז עידן הקולוניאליזם, וחברות אנגלו-אוסטרליות הפכו לכמה מחברות הכרייה הרב-לאומיות הגדולות ביותר דוגמת ריו טינטו ו-BHP Billiton. כמו כן, תעשיית הנפט האוסטרלית החלה בבתי הזיקוק של Coomonwealth Oil Refineries, שיתוף פעולה בין ממשלת אוסטרליה וחברת הנפט האנגלו-איראנית (כיום BP).

עוד תורמות לקשרי התעשייה בין המדינות הן "לשכת המסחר האוסטרלית-בריטית" האמונה על קשרי התעשייה והמסחר שבין המדינות מצד בריטניה ו"עסקי אוסטרלים בבריטניה" שאמונה על קשרי התעשייה והמסחר שבין המדינות מצד אוסטרליה.

מדע, טכנולוגיה והנדסה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיל משוגר ממרכז הניסויים בטילים וומרה, 1961

שתי הפעולות הפעילו בשיתוף פעולה את מצפה הכוכבים האנגלו-אוסטרלי בניו סאות' ויילס שכלל את הטלסקופ האנגלו-אוסטרלי ואת טלסקופ שמידט הבריטי. המצפה היה קיים בתוך מצפה אחר, גדול יותר, בשם "סיידינג ספרינג". מיזם הג'וינט האנגלו-אוסטרלי הקים בשנת 1946 את מרכז הניסויים בטילים וומרה על יד הכפר וומרה שבאוסטרליה הדרומית. המרכז הוקם לשם ניסויים בטילים מיוחדים של הצבא הבריטי כגון הטיל "בלו סטיל" (פלדה כחולה). בעשור השני של המאה העשרים ואחת שימש האתר לניסויים במל"טים ומזל"טים פרי פיתוחן של הממלכה המאוחדת ושל אוסטרליה.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערים תאומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השוואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם נפוץ אוסטרליה הממלכה המאוחדת
שם רשמי הקהילייה של אוסטרליה הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד
סמל Coat of Arms of Australia.svg Royal Coat of Arms of the United Kingdom.svg
דגל אוסטרליהאוסטרליה הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת
שטח 7,741,228 קמ"ר 243,610 קמ"ר (לא כולל הטריטוריות הבריטיות שמעבר לים)
אוכלוסייה 23,470,145 65,105,246
צפיפות אוכלוסייה 3.03 לק"מ רבוע 267.25 לק"מ רבוע
עיר בירה קנברה לונדון
המטרופולין הגדול ביותר סידני לונדון
משטר מונרכיה חוקתית פדרלית
מערכת רב-מפלגתית
מונרכיה חוקתית פדרלית
מערכת רב-מפלגתית
מונרך ראשון אדוארד השביעי ויליאם הראשון
מונרך נוכחי אליזבת השנייה אליזבת השנייה
ייסוד 1 בינואר 1901 (עצמאות מהממלכה המאוחדת) 527 (ממלכת מרסיה)

927 (ממלכת אנגליה)
1 במאי 1707 (הממלכה המאוחדת)

שפות רשמיות אנגלית אנגלית בריטית, וולשית וגאלית סקוטית.[20][21]
תוצר מקומי גולמי 1,248,000 מיליון דולר 2,925,000 מיליון דולר
מדד הפיתוח האנושי 0.939 (גבוה מאוד) 0.922 (גבוה מאוד)
ראשי קרב גרעיניים

פעילים / סך הכל

0 120 / 215[22]
קידומת טלפון בינלאומית +61 +44
אזור זמן +8, +9, +10, +11 0

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ European discovery and the colonisation of Australia - Australia's Culture Portal, web.archive.org, ‏2011-02-16
 2. ^ BBC NEWS | UK | Born Abroad | Australia, news.bbc.co.uk
 3. ^ Press, Australian Associated (3 בנובמבר 2014). "Australians and New Zealanders should be free to live and work in UK, report says". The Guardian (באנגלית). ISSN 0261-3077. בדיקה אחרונה ב-14 באוגוסט 2019. 
 4. ^ CFMO.org - Substance Abuse Counseling & Recovery, www.cfmo.org (באנגלית)
 5. ^ צ'ארלס בנט, 2012 Olympics: Why Britain vs. Australia Is a Better Rivalry Than U.S. vs. China, בלשר ריפורט, 30 ביולי 2012
 6. ^ סימון הארט ומרטין בקפורד, Olympic medal tally spat between Britain and Australia revives spirit of Ashes, הטלגרף, 7 באוגוסט 2008
 7. ^ מייק קולמן, Great Britain has obliterated Australia at the 2016 Rio Olympics, דה קורייר מייל, 20 באוגוסט 2012
 8. ^ 1 2 "Five wins Neighbours soap fight" (באנגלית). 18 במאי 2007. בדיקה אחרונה ב-19 באוגוסט 2019. 
 9. ^ HIGH COMMISSION OF AUSTRALIA IN LONDON, UNITED KINGDOM
 10. ^ HIGH COMMISSION OF THE UNITED KINGDOM IN CANBERRA, AUSTRALIA
 11. ^ CONSULATE OF THE UNITED KINGDOM IN ADELAIDE, AUSTRALIA
 12. ^ CONSULATE OF THE UNITED KINGDOM IN ALICE SPRINGS, AUSTRALIA
 13. ^ CONSULATE OF THE UNITED KINGDOM IN BRISBANE, AUSTRALIA
 14. ^ CONSULATE OF THE UNITED KINGDOM IN CAIRNS, AUSTRALIA
 15. ^ CONSULATE OF THE UNITED KINGDOM IN DARWIN, AUSTRALIA
 16. ^ CONSULATE OF THE UNITED KINGDOM IN HOBART, AUSTRALIA
 17. ^ CONSULATE GENERAL OF THE UNITED KINGDOM IN MELBOURNE, AUSTRALIA
 18. ^ CONSULATE OF THE UNITED KINGDOM IN PERTH, AUSTRALIA
 19. ^ CONSULATE GENERAL OF THE UNITED KINGDOM IN SYDNEY, AUSTRALIA
 20. ^ אנגלית (דה פקטו מכוח תקדים), ולשית בוויילס וגאלית סקוטית בסקוטלנד על פי חוק משנת 2005).
 21. ^ השפה האנגלית היא השפה המדוברת. לוולשית וגאלית סקוטית יש מעמד שווה לאנגלית בוויילס וסקוטלנד בהתאמה.
 22. ^ האנס קריסטיאנסן ומאט קורדה, Status of World Nuclear Forces, פדרציית המדענים האמריקאית, מאי 2019