יקב בנימינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מיכלי התסיסה ביקב בנימינה

יקבי בנימינה הוא יקב ישראלי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקום בו עומד כיום היקב נפתח ב-1925 מפעל "יסמין" לייצור בשמים שיועדו לייצוא, בזמן ששימש כמפעל בשמים המרתף שימש כסליק של ההגנה וכמקום מחבוא אך ב-1937 המפעל פשט רגל. הבניין עמד ריק על מכונו עד שב-1952 הקים יוסף זלצר, עולה מהונגריה, את יקב "אליעז", לזכר בנו אותו שכל במלחמת העצמאות. עיקר התמחותו הייתה יינות מתוקים, יינות שולחניים פשוטים וליקרים. מאחר שבתקופה זו כל כורמי היין היו מחויבים לקואופרטיב "כרמל מזרחי", היה זה דוד בן-גוריון עצמו שהתערב לזכותו של זלצר וחוקק חוק שהותיר לו לקבל כמות קטנה מהענבים לייצור היין. הברנדי המוביל של היקב נקרא "HARD NUT LIQUEUR" על שם בן-גוריון, אשר היה ידוע כאגוז קשה לפיצוח. בשנות השישים היה זה היקב השני בגודלו בישראל, ועד שנת 1992 החליף בעלים רבים אשר ראו בו נקודת מפגש בין חקלאות, תעשייה וציונות. ב-1992 רכשה אותו קבוצת אנשי קולנוע ישראלים בראשות איז'ו שני, ב-1994 רכשו אותו אבי לרנר ודני דימבורט, מפיקי סרטים ישראלים הפועלים בארצות הברית, הם שינו את שמו ל"יקבי בנימינה", שכללו את ציודו של היקב והביאו את היינן עמרם סורסקי. ב-2008 נרכש היקב על ידי משקיעים פרטיים, בעלי רשת "חצי חינם", והשקיעו משאבים רבים ביקב במטרה להפכו למוביל בתחומו.

כיום (2014), היינן הראשי ביקב הוא יפתח פרץ, היקב מייצר 2.6 מיליון בקבוקי יין והוא היקב הרביעי בגודלו במדינה. כרמי היקב פרושים לאורך המדינה: מרמת הגולן, דרך הגליל העליון (כרם בן זמרה, עלמה, עמק קדש) והתחתון (אזור כפר תבור), אזור בנימינה, דרך אזור הרי ירושלים וכרמי יוסף. ליקבי בנימינה כרמים נוספים באזור גדרה, כרמים גדולים מאוד באזור לכיש וכן כרם במצפה רמון.

סדרת היינות שמפיק היקב הם: אבני החושן, רזרב, יוגב, BIN וטבע; בבעלותם סדרת יינות בוטיק בשם "המערה".

סדרת אבני החושן – הסדרה היוקרתית של היקב, אשר כוללת שישה יינות, כל אחד קרוי על שמה של אחת מאבני החושן. בתהליכי הייצור של הסדרה, מקפיד היינן על בציר ומיון ידני של אשכולות הענבים, על תהליך ייצור המתבסס על מקסימום פעולות גרביטציה ומינימום פעולות מכניות ויישון ארוך.

סדרת בנימינה רזרב – סדרת הדגל של היקב, הנושאת את שמו של היקב. מייצגת את הכרם ואיכויותיו. סדרה זו כוללת עשרה יינות זניים, לבנים ואדומים, המגיעים רובם ככולם מכרמים בגליל העליון והתחתון.

סדרת יוגב – השם "יוגב", אשר משמעותו בעברית היא איכר, עובד אדמה, מייצגת את תרומתו של הכורם להצלחת ייצור יינות איכותיים. בסדרה זו מצוינים אף שמותיהם של הכורמים בתווית האחורית של כל יינות הסדרה והם מתיישנים בחביות משומשות על מנת לשמור על תכונות הפרי של היוגב.

סדרת BIN – סדרה זנית, אשר נולדה לאחר שנמצאו במלאי היין של היקב מכלים אשר נשמר בהם יין אדום מספר חודשים לאחר התיישנותם הקצרה בחביות. השהות הארוכה במכלי הנירוסטה דווקא, בזמן ההמתנה למילוי, יצרה יינות פירותיים ורעננים מצד אחד, אך בעלי עומק ועושר טעמים מצד שני.

סדרת טבע – סדרה של יינות זניים, אשר מציעים מגוון רחב של יינות לפי אפיוני אישיות כגון "קברנה סוביניון כריזמטי", "קברנה בלאש מרענן", "שיראז מסקרן" וכדומה אשר מאפשרים לצרכן לבחור את היין המתאים לו ללא היכרות עם תחום היין. זוהי הסדרה הנמכרת ביותר והיא מייצגת את הקשר בין הצרכן ליין.

יקב המערה הוא שלוחת הבוטיק של יקבי בנימינה. הוא מכונה כך משום שהחביות בהן מצוי היין בזמן יישונו מאוחסנות במערה המצויה בהרי הכרמל. היקב משווק 20,000 בקבוקים בשנה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דניאל רוגובמדריך רוגוב ליינות ישראל 2011, תרגום: עמית יריב, טובי, 2011, עמ' 12, 24, 90-80, 233, 460
  • אליעזר זקס, יין ישראלי: מבחר יינות ישראל, תל אביב: קורדינטה, ספטמבר 2011, עמ' 98–99
  • אליעזר זקס וירון גולדפישר, שביל היין: טיול ביקבי ישראל, תל אביב: קורדינטה, 2007, עמ' 116–117, 130–131
  • שלמה פפירבלטעולם היין, אריה ניר, תשס"ב 2002, עמ' 94–95

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]