מודי'ס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הלוגו של תאגיד מודי'ס

תאגיד מודי'ס (Moody's Corporation) היא חברת האחזקות של מודי'ס אנליטיקס ומודי'ס אינווסטורס סרוויס, סוכנות לדירוג אשראי אשר מבצעת מחקר פיננסי בינלאומי ואנליזות על ישויות מסחריות וממשלתיות. כמו כן, החברה מדרגת את שווי האשראי של לווים באמצעות השימוש בסולם דירוג מתוקנן. היא אחת משלוש חברות דירוג האשראי הגדולות ומחזיקה ב-40% מנתח השוק העולמי בתחום זה, ממש כמו יריבתה העיקרית סטנדרד אנד פורס; לחברה השלישית, פיץ', נתח שוק קטן יותר.

מודי'ס הוקמה בשנת 1909 על ידי ג'ון מודי. כיום, המחזיקה המוסדית המובילה בחברה ובעלת המניות היחידה אשר מחזיקה בה מעל 5% מכלל המניות היא החברה שבבעלות וורן באפט ברקשייר האת'וויי, באמצעות אחזקות של כ- 13% ממניות החברה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת John Moody & Company הוקמה בשנת 1900. המוצר הראשון של החברה היה 'מדריך מודי'ס לניירות ערך תעשייתיים ואחרים'. החברה לא שרדה את התרסקות הבורסה של 1907. בשנת 1909, חברה מחודשת, הידועה היום כמודי'ס, הוקמה על ידי ג'ון מודי, ופרסמה אנליזות של השקעות במסילות רכבת,מה שתואר כ"ספר על ניירות ערך של מסילות רכבת, המשתמש בדירוגי אותיות כדי להעריך את הסיכון בהם". שירות המשקיעים של מודי'ס התאגד מאוחר יותר, ב-1 ביולי 1914, ובמהרה ביקר גם אגרות חוב מוניציפליות של ארצות הברית. עד לשנת 1924, הדירוג של מודי'ס כיסה בקירוב 100 אחוז משוק האג"ח של ארצות הברית. בשנות השבעים, הרחיבה מודי'ס את הדירוג שלה גם לחוב מסחרי, וכמו כן החלה בדומה לחברות דירוג אחרות באותה התקופה, לגבות תשלום ממנפיקי אג"ח בתמורה למתן הדירוג, כמו גם גביית תשלום מהמשקיעים. מספר המדינות שמבקרת מודי'ס צמח מ-3 בלבד בשנת 1975, ל-33 בשנת 1990, ועד למעל 100 בשנת 2000. הכרזות שמבצעת מודי'ס על הורדות דירוג אשראי אפשריות או ממשיות של אגרות החוב של מדינה מסוימת עלולות לעורר השפעות פוליטיות וכלכליות משמעותיות, כמו שקרה למשל בקנדה בשנת 1995 ובארצות הברית בשנת 2011.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברות דירוג אשראי כגון מודי'ס היו קורבן לביקורת בתגובה להפסדים גדולים בשוק התחייבויות הנערבות על ניירות ערך מגובי נכסים (ABS CDO), אשר אירעו אף על פי שהוצמדו להם דירוגים מהסוג הגבוהה ביותר על ידי חברות הדירוג. למשל, הפסדים על התחייבויות נערבות על ניירות ערך מגובי נכסים בשווי של 340.7 מיליון דולר, שהנפיקה קבוצת קרדיט סוויס שהגיעו לסכום של 125 מיליון דולר, למרות שדורגו AAA על ידי מודי'ס. באופן דומה, חברות גדולות כמו AIG וליהמן ברדרס היו בעלות דירוג AAA ו- AA עד אשר הגיעו לפשיטת רגל בשנת 2008.

דירוג אשראי[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן דירוג האשראי של מודי'ס יחד עם ההבדלים משיטת הדירוג של סטנדרד אנד פורס (S&P).

דירוג אשראי ארוך טווח[עריכת קוד מקור | עריכה]

דירוג השקעה

  • Aaa: מודי'ס מתייחסת לחובות מסוג Aaa כאיכותיים ביותר, ובעלי הסיכון הנמוך ביותר.
  • (Aa (Aa1, Aa2, Aa3: מודי'ס מתייחסת לחובות מסוג Aa ככאלו בעלי איכות גבוהה ובעלי סיכון אשראי נמוך מאד, אך ככאלו שהסיכון בהם לטווח ארוך הוא במידה מסוימת גדול יותר. (שקול ל AA, AA- ו- AA+ ב- S&P).
  • (A (A1, A2, A3: מודי'ס מתייחסת לחובות מסוג A ככאלו בעלי איכות גבוהה ובעלי סיכון אשראי נמוך מאד, אך ככאלו שהסיכון בהם לטווח ארוך הוא במידה מסוימת גדול יותר. (שקול ל A, A- ו- A+ ב- S&P).
  • Baa1, Baa2, Baa3: מודי'ס מתייחסת לחובות מסוג BAA ככאלו בעלי סיכון אשראי מתון. הם נחשבים בעלי דירוג בינוני וככאלו שבהם חלק מהאלמנטים של היציבות חסרים או שלא ניתן לסמוך עליהם.

דירוג ספקולטיבי (ידוע גם כאג"ח זבל)

  • Ba1, Ba2, Ba3: מודי'ס מתייחסת לחובות מסוג Ba ככאלו בעלי "איכות אשראי מפוקפקת".
  • B1, B2, B3: מודי'ס מתייחסת לחובות מסוג B כספקולטיביים ו"נתונים לסיכון אשראי גבוה", וכאלו ש"ככלל בעלי איכות אשראי נמוכה".
  • Caa1, Caa2, Caa3: מודי'ס מתייחסת לחובות מסוג CAA ככאלו בעלי "יציבות נמוכה ונתונים לסיכון אשראי גבוה מאד", ובעלי "איכות אשראי נמוכה באופן קיצוני. קופות שכאלו עלולות להיות כבר במצב של אי עמידה בחובות...".
  • Ca: מודי'ס מתייחסת לחובות מסוג Ca כ"ספקולטיביים במיוחד" וכאלו "שלרוב אינם מסוגלים עוד לשלם את חובותיהם".
  • C: מודי'ס מתייחסת לחובות מסוג C כ"אגרות החוב בעלות הדירוג הנמוך ביותר שלרוב אינן מסוגלות לשלם את חובותיהן", וש"סיכויי ההתאוששות הפוטנציאליים שלהן הם נמוכים".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מודי'ס בוויקישיתוף