מורג'יאה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אל מורג'יאהערבית: المرجئة) היא אסכולה אסלאמית מוקדמת. אנשי האסכולה זו נקראים מורג'יאים (ערבית: المرجئون). המורג'יאה התהוותה כאסכולה תאולוגית המתעמתת עם האסכולה של הח'וארג' בשאלות הנוגעות למחלוקות לגבי החטא וההגדרות הנוגעות לשאלה מיהו מוסלמי אמיתי.

אחת הטענות שמעלה אסכולה זו היא שרק אלוהים יכול לשפוט מיהו מוסלמי אמיתי ומי אינו, ואף אחד אחר לא יכול לקבוע אם מישהו הוא כופר. לפיכך, כל המוסלמים צריכים לראות בכל אחיהם המוסלמים אנשים מאמינים, ולהכיר בכך שאללה ישפוט את כולם בבוא העת.

תאולוגיה זו קידמה את הסובלנות ביחס לבית אומיה וכן כלפי אלו אשר המירו דתם לאסלאם, ונראה היה כי אמונתם אינה חזקה וצייתנותם לחוקי האסלאם לא הייתה מלאה. דעתם של המורג'יאים גברה בסופו של דבר על זו של הח'וארג' ומגמה זו שירתה את היווצרות היסודות הראשונים של הסונה המסורתית באסלאם.

עמדת המורג'יאים הייתה שונה מהסונה כשהכריזו שאף מוסלמי לא ימצא את עצמו באש הגיהנום, לא משנה מה היו חטאיו. עמדה זו הייתה מנוגדת לאמונה הסונית המסורתית שלפיה חלק מהמוסלמים ימצאו עצמם באופן זמני באש הגיהנום. לפיכך מוגדרים המורג'יאים "אהל אל בִדְעה" (אנשי החדשנות) על ידי מוסלמים סונים מהאסכולה המטורידית או האשערית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]