עיד אל-פיטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עיד אל פיטר
משפחה מוסלמית מסינגפור בעיד אל-פיטר
משפחה מוסלמית מסינגפור בעיד אל-פיטר
שמות נוספים עיד אל פיטר, חג שבירת הצום, הסעודה המתוקה, החג הקטן
סוג חג מוסלמי דתי
סיבה סיום חודש צום רמדאן
חוגגים מוסלמיים
חגיגות תפילות במסגדים, ארוחות משפחתיות, מתנות לילדים ולנשים וזיקוקי דינור
מאכלים seviyan, bean pie עריכת הנתון בוויקינתונים
מתקשר עם חודש רמדאן, לילת אל-קאדר
מועד
תאריך התחלה היום הראשון עד השלישי בחודש שוואל
תאריך סיום היום השלישי בחודש שוואל
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

באסלאם, עיד אל-פיטרערבית: عيد الفطر, בתעתיק מדויק: "עיד אלפטר" - "חג שבירת הצום", מכונה גם العيد الصغير, "החג הקטן") הוא החג המציין את סיומו של חודש רמדאן (חודש הצום המוסלמי), והוא מצוין במהלך שלושת הימים הראשונים של חודש שוואל, החודש העשירי בלוח המוסלמי.

מועדו המדויק של עיד אל-פיטר, כמו גם המועד המדויק של תחילת חודש רמדאן, נקבע בכל קהילה מוסלמית בנפרד, על-פי עדויות על ראיית מולד הירח. אם במוצאי היום ה-29 של רמדאן נראה מולד הירח, מכריזים על תחילת החג. אם טרם נראה המולד, דוחים את החג ביום אחד. מאחר שלא כל הקהילות הכריזו על תחילת צום רמדאן באותו היום, ולא בכולן שוררת הסכמה לגבי אורכו של חודש רמדאן בשנה הנדונה, ייתכנו הבדלים של יום או יומיים במועד החג בין מדינות או קהילות מוסלמיות שונות. צום הרמדאן עשוי להימשך 29 או 30 יום, ולפיכך היום הראשון של עיד אל-פיטר חל ביום ה-30 או ביום ה-31 לאחר ההכרזה על ראשית הצום בקהילה מוסלמית מסוימת. לדוגמה, בשנת 2022 חל החג בתקופה של 01.05.2022 עד 03.05.2022 (או מ־02.05.2022 עד 04.05.2022).[1]

עיד אל-פיטר הוא אחד משני החגים העיקריים באסלאם. הוא מכונה "החג הקטן" כיוון שהוא קצר ביום אחד מהחג העיקרי האחר - עיד אל-אדחא (عيد الأضحى). הוא נחוג בכל הקהילות המוסלמיות, בקרב סונים ושיעים. הדרוזים אינם חוגגים אותו, משום שאינם מציינים את חודש רמדאן, אף כי הם חוגגים את עיד אל-אדחא.

אחת המסורות מייחסת לחג את המועד שבו הסתיימה כתיבת הקוראן. בנוסף לכך, עיד אל-פיטר הוא חג של מחילה, שלום, קהילתיות ואחווה. לכן במהלך החג המוסלמים מרבים לבקר את חבריהם וקרוביהם, וזוהי הזדמנות ליישוב מריבות ומחלוקות.

בעיד אל-פיטר מקובל לקום מוקדם בבוקר וללבוש בגדים חגיגיים, רצוי חדשים. לאחר מכן מתפללים המוסלמים תפילות מיוחדות לרגל החג, אשר נערכות בקהל גדול. אחרי התפילה מתחילות החגיגות עצמן. מנהג נוסף של החג כולל נתינת מתנות לנשים ולילדים.

בעיד אל-פיטר חובה על כל מוסלמי שיש בידו המינימום המספיק למחיה לתת בשמו ובשם בני משפחתו צדקה מיוחדת (הקרויה זכאת אל-פיטר زكاة الفطر). מטרת צדקה זו היא לטהר את המוסלמי מטעויות שעשה במהלך הצום כגון דברי שטות שאמר (لغو) או ניבול פה (رفث), וכן לעזור לעניים ולמסכנים לחגוג את החג. את הצדקה הזאת מקיימים בדרך כלל בנתינת מזון כגון אורז, קמח או כסף. ניתן לתת זאת משקיעת השמש של היום האחרון בחודש הרמדאן ועד תפילת החג.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]