מואזין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רמקול מואזין מסוגנן בא-טור, ירושלים

המואזין (מקור המילה מטורקית. בערבית:مؤذن ; תעתיק מדויק: מֻאַדִּ'ן) הוא עובד במסגד שקורא לתפילה (אד'אן) חמש פעמים ביום (צלאה) מאחד המינרטים של המסגד.

המואזין נבחר לתפקידו בזכות אופיו הטוב וקולו. כאשר המואזין קורא לתפילה, הוא פונה לארבע כנפות הארץ ומול כל אחת מהן קורא: "אללה הוא גדול. אני מעיד שאין אל מבלעדי אללה. אני מעיד שמוחמד הוא נביאו של אללה. בואו לתפילה. בואו לגאולה. אללה הוא גדול. אין אל מבלעדי אללה". "אשהדֻ אן לַא אִלַהַ אִלַֹא אללַּה ואן מוחמד רַסוּל אללה" בזמן התפילה עומד המואזין במסגדים מסוימים על דוכן (המכונה "מואזין מחפילי" בטורקית), ממול למינבר במסגד ועונה לדרשת האימאם.


בילאל אבן רבאח היה המואזין הראשון באסלאם.[1]

כיום, במרבית המסגדים המודרניים נעשה שימוש בהקלטה של התפילה, המושמעת במגברי המסגד.

הגבלת המואזין בעת המודרנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההתפתחויות הטכנולוגיות של המאה ה-20 הביאו לכך שבמאה ה-21 נעשה שימוש ברמקולים (מגברים) במסגדים רבים ברחבי העולם שמטרתם העצמת קול המואזין.

הכנסת הרמקולים לשימוש המואזינים הובילה בערים רבות לבעיות הקשורות באיכות הסביבה. עוצמת קריאת המואזין הפכה בלא מעט ערים ומדינות למטרד של ממש הפוגע באיכות חייהם של תושבים.

מקור אחד למטרד הוא עוצמת רמת דציבלים גבוהה, אשר הוכח שפוגעת ומזיקה לבריאות האדם. [דרוש מקור מדעי על הקשר שבין חשיפה לעוצמת דציבלים גבוהה לבריאות האדם]

מקור אחר למטרד נפוץ בעיקר בערים, ובפרט בערים צפופות, והוא ריבוי מואזינים בשטח מגורים מצומצם. מלבד עוצמות ווליום גבוהות, ריבוי המואזינים מביא במקרים רבים להארכה משמעותית בזמן קריאת המואזין, וזאת כתוצאה מקריאה לא אחידה ולא מתוזמנת של המואזינים השונים באותו איזור.

בד בבד עם ההתפתחויות הטכנולוגיות שהובילו להצבת רמקולים במואזינים רבים, חלה עליה במודעות לאיכות הסביבה (בהיבט האקוסטי) ובבריאות התושבים.

כחלק מההתמודדות אל מול הכנסת הרמקולים לשימוש המואזין, נחחקו בערים ובמדינות ברחבי העולם תקנות וחוקים הנועדו להגביל (ובמקרים מסויימים אף לאסור) את השימוש ברמקולים לקיראת המואזין.

כך לדוגמא,

בקהיר (מצרים) נאסר השימוש בכריזה עצמאית ברמקולים מהמואזינים השונים הפזורים בעיר, ובמקומם משודרת קריאה אחת ואחידה מאולפן ממשלתי למקלטים המפוזרים ברחבי העיר במימון ממשלתי.

בטהראן נחקקו תקנות המגבילות את עוצמת המואזין,

בסעודיה נחקקו חוקים הנועדו הן להגביל את עוצמת המואזין והן להפחית את מספר המואזינים במקומות מסויימים.

גם בירדן נחקקו חוקים להסדרה ואחידות של המואזינים בערים השונות.

תקנות וחוקים דומים בווריאציות שונות נחקקו גם בערים מסויימות בסוריה, במרוקו, בראמאללה ועוד.

מקורות חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Curtis, Edward E. (2002). Islam in Black America: identity, liberation, and difference in African-American Islamic thought. SUNY Press. עמ' 119. ISBN 0-7914-5370-7. 


IconeIslam.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אסלאם. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.