מואזין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רמקול מואזין מסוגנן בא-טור, ירושלים

המואזין (מקור המילה מטורקית. בערבית:مؤذن ; תעתיק מדויק: מֻאַדִ'ן) הוא עובד במסגד שקורא לתפילה (אד'אן) חמש פעמים ביום (צלאה) מאחד המינרטים של המסגד.

המואזין נבחר לתפקידו בזכות אופיו הטוב וקולו. כאשר המואזין קורא לתפילה, הוא פונה לארבע כנפות הארץ ומול כל אחת מהן קורא: "אללה הוא גדול. אני מעיד שאין אל מבלעדי אללה. אני מעיד שמוחמד הוא נביאו של אללה. בואו לתפילה. בואו לגאולה. אללה הוא גדול. אין אל מבלעדי אללה". "אשהדו אן לה אלהה אילה ומוחמד רסול אללה" בזמן התפילה עומד המואזין במסגדים מסוימים על דוכן (המכונה "מואזין מחפילי" בטורקית), ממול למינבר במסגד ועונה לדרשת האימאם.


בילאל אבן רבאח היה המואזין הראשון באסלאם.[1]

כיום, במרבית המסגדים המודרניים נעשה שימוש בהקלטה של התפילה, המושמעת במגברי המסגד.

מאבק במואזין[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשעה 6:45 באחד מבקרי 2013, התעוררו תושבי רמת אביב לקול מואזין שהופעל על ידי פעילי מפלגת עוצמה לישראל. המטרה, הייתה "להציב לשים על סדר היום הציבורי את המצוקה ממנה סובלים חצי מיליון מתושבי מדינת ישראל, כאשר קולות המואזין מטרידה את שנתם הרציפה במהלך הלילה ולפנות בוקר"[2].


תושבי רחוב רציף העלייה השנייה נאבקים נגד המואזין של מסגר אל־בחר ביפו, בטענה כי הוא חזק מדי.[3]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ‎‎‎Curtis, Edward E.‎‎ (31 במאי 2002). ‎‎‎‎‎‎‎‎‎Islam in Black America: identity, liberation, and difference in African-American Islamic thought‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎. SUNY Press‎‎‎‎‎‎. עמ' 119‎‎‎‎. ‎‎ISBN 0-7914-5370-7‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎.‎ 
  2. ^ צפו: "עוצמה לישראל" מעירים את צפון תל אביב בקולות מואזין, באתר כיפה ‏, 18 בינואר 2013
  3. ^ http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4597705,00.html


IconeIslam.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אסלאם. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.