מחו"ה אלון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
תג הבסיס

מרכז חינוך והשכלה ע"ש יגאל אלון (מחו"ה אלון) הוא בסיס צבאי השייך לחיל החינוך והנוער, ושוכן על הר לבנים שברכס הרי שגור בגבולו הצפוני של הגליל התחתון. עד שנות השמונים שימש הבסיס את חטיבת ביסלמ"ח, טרם מעברו לאזור ירוחם. הבסיס שם לו למטרה להכשיר חיילים מאוכלוסיות ייחודיות תוך מתן כלים לשילובם בשירות מיטבי ומשמעותי בצה"ל וכאזרחים יצרניים ותורמים במדינת ישראל. מפקדת הבסיס היא סא"ל דורית מעוז.

מבנה הבסיס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבסיס מחולק לשלוש מגמות עיקריות:

מגמת עולים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגמת עולים היא מגמה המכשירה טירונים עולים לרמת רובאי 02', תוך שיפור רמת העברית והעמקת הקשר למדינת ישראל, מורשתה ותרבותה.

במגמה מספר פלוגות:

 • פלוגות הראל וכרמל - עולים חדשים בנים. בפלוגת הראל, החיילים הנמצאים בפלוגה הם בעלי רמת עברית נמוכה ואילו בפלוגת כרמל אשר המשפט שלה הוא "לתת בלי לרצות לקחת" נחשבת ברמת העברית גבוהה יותר. זוהי טירונות משולבת לימודי עברית במשך כ12 שבועות. הקורס מיועד לעולים בגילאים 18 ומעלה אשר ממשיכים לשירות באורך שונה כתלות בגיל עלייתם לארץ. החיילים לומדים עברית ובנוסף לומדים שיעורי ציונות - מלחמות ישראל וידע בסיסי מטרם קום המדינה ועד ימים אילו. העולים החדשים מגיעים אחרי הקורס לכלל הבסיסים בצהל אך מרביתם מגיעים לשירות קרבי.

הפלוגות משלבות בתוכן עולים מכלל העולם והצוותים מחולקים לפי רמות העברית, כך יוצא שכל צוות הומוגני במיוחד ועשוי להכיל מגוון רחב של שפות.

 • פלוגת איתמר - הפלוגה דוגלת במשפט "איתמר זה הבית" הפלוגה הייתה בעבר בבסיס אך נסגרה עקב מחסור בחיילים, הפלוגה הייתה פלוגה קטנה, בעל סגל קטן יחסית לסגלי פלוגות העברית. היא מאמינה שדרך המשמעת אפשר להקנות לחיילים התנהלות נכונה ואמיתית, מצד אחד המפקד נוקט באמצעי תגמול לחיילים ומצד שני הוא דואג לחיילים כאילו הם הילדים שלו, אם זה כביסה או מקום מגורים. הפלוגה מקנה רכישת ידע בסיסי ומושגים בנושאי יסוד במדינה, רכישת מיומנויות בסיסיות בתחומי השפה העברית (קרוא וכתוב), רכישת הרגלי למידה ועבודה ופיתוח יכולת התמודדות עצמאית עם בעיות, חיזוק הזיקה לארץ ושמה דגש רב על ההכנה לשירות של החיילים. אוכלוסיית יעד: בני העדה הדרוזית - גיוס אחד בשנה, ובני העדה האתיופית- 2 גיוסים בשנה. שתי האוכלוסיות מגיעות לקורס תחילת השירות. מקביל לגיוסי העולים במגמה. משך הקורס: 3 חודשים, היקף ותדירות: 3 מחזורים בשנה
 • פלוגת להבה - מיועדת לחיילות עולות ברמות העברית השונות. טירונות משולבת לימודי עברית במשך 12 שבועות.
 • פלוגות עמיחי ולביא - קורס נתיב פלוגות שהיו בעבר בבסיס אך עברו להיות בכפר הנוער הודיות ואינם במסגרת הצבא כבעבר- כאשר היו בבסיס היה טירונות משולבת לימודי יהדות וציונות - קורס גיור שהוא קורס רשות בתחילת השירות. משך הקורס 13 שבועות. לחיילים המגיעים לקורס רמת עברית בינונית עד גבוהה מאד. את הקורס מעבירים המפקדים בשיתוף עם המורים מהמכון ללימודי יהדות. במהלך הקורס החיילים לומדים על ציונות, מורשת ותרבות יהודית תוך סיורים, שבתות בקהילה וכדומה כל שבוע הם יוצאים לסיור במקומות מיוחדים בארץ ומלמדים וחוייה זו מעלה אצלם את הזיקה לארץ ואת השאלות שלהם. לאחר סיום הפרק במחוה אלון ממשיכים החיילים לסמינרי המשך בירושלים עד סיום תהליך הגיור. החיילים יכלים לבחור להפסיק את הקורס במספר תחנות במהלך הקורס. חייל שהפסיק את הקורס יכול לחזור בהמשך השירות ולהמשיך את התהליך במקום בו הפסיק. ניתן בנוסף לקחת חלק בקורס בסוף השירות אופי הקורס הזה הוא שונה מבחינת שלב געת בחיילים לקורס בסוף שירותם הם עוברים את הקרוס כחוויות לימודים ולא כחלק מטירונות.

לכל צוות, מלבד קורס נתיב, ישנם שני מפקדים: מש"ק הוראה ומפק"צ (שניהם עברו הכשרה דומה בבה"ד חיל החינוך והנוער שכיום בעיר הבהדים). המפק"צ אחראי על העברת תוכני הרובאי והציונות (תלוי ברמת העברית) אחראי על התש יחד עם המשקית תש, על הרפואה, על מענה לכל בעיה שקיימת לחיילים ואחראי על המשמעת. תפקיד המש"ק להעביר שיעורי עברית המותאמים לרמת הצוות במטרה להעלות את רמת העברית של החיילים. בתום הקורס החיילים\ות עוברים\ות מבחן "אימותים", כמו בלשכת הגיוס, על ידי מאבחנות פסיכוטכניות, ויש באפשרותם להעלות את סימול העברית שלהם, המהווה תנאי קבלה לקורסים שונים.

מגמה השכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת המגמה היא הכשרת חיילים מאוכלוסיות מיוחדות תוך מתן כלים לשילובם בשירות מיטבי בצה"ל ובחברה, העלאת רמת ההשכלה הפורמלית של החיילים ברמות השונות והקניית השכלת ייסוד ולימודי השפה העברית לבני המיעוטים השונים.

בגרות ללוחמים ותומכי לחימה - השלמת בגרות באנגלית מתמטיקה ואזרחות ללוחמים ותומכי לחימה אשר ניגשו לבגרות וצריכים השלמה של עד 4 מקצועות. אוכלוסיית יעד: לוחמים ותומכי לחימה. משך הקורס: 8 שבועות אנגלית ומתמטיקה + 3 שבועות אזרחות. היקף ותדירות: 3 מחזורים בשנה.

קורס תג"ת - השלמת השכלה ל-12 שנות לימוד ברמה של תעודת גמר תיכון המאושרת על ידי משרד החינוך. ע"פ פקודת מטכ"ל כל חייל מחויב בהשלמת 12 שנות לימוד במהלך שירותו הצבאי, לכן זה הנו קורס חובה. בקורסי השלמת שנות לימוד מניעים את החייל להמשך למידה והשלמת בגרויות גם לאחר השירות הצבאי. משך הקורס: 5 חודשים אוכלוסיית יעד: חיילים (לוחמים ותומכי לחימה) בעלי יתרת שירות של 6 חודשים חסרי 12 שנות לימוד. חלק מהחיילים חותמים שרות סדיר נוסף כדי להצליח ולסיים את הקורס במסגרת השרות הצבאי. היקף ותדירות: שני מחזורים בשנה, מרץ ואוגוסט.

שמות קורסי תג"ת השונים הם:

 • אפיק - תג"ת מהלך שירות במחוה אלון, מיועד לחיילים היכולים לשרת בבסיס סגור.
 • שחף - תג"ת תחילת שירות במחוה אלון, בשנת 2011 התקיים קורס ניסיוני לחיילים בתחילת שירותם הצבאי, לא נמשכו קורסים אלו.

במקביל לקורסים הנערכים במחוה אלון ישנם גם קורסי תג"ת פתוחים בצפון במרכז בדרום. לקורסים אלו מגיעים חיילים עם בעיות תנאי שירות שאינן מאפשרות להם ללמוד בבסיס מחוה אלון.

 • תבור-תג"ת צפון, בבית הספר הטכני בחיפה.
 • מעוז- תג"ת מרכז בבה"ד 7, צריפין.
 • עומר - תג"ת דרום בבאר שבע.

כל המסגרות כפופות פיקודית לבסיס מחוה אלון.

כל הקורסים מועברים על ידי מש"קיות ומש"קי הוראה המקצועיים כל אחד במקצוע שאותו הוא מלמד (מתמטיקה, אנגלית, היסטוריה, הבנת הנקרא וכו') וכן על ידי מורים אזרחיים. הליווי המקצועי נעשה על ידי קצינות הוראה.

מגמת הכנה לשירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פלוגת סער - חמישה שבועות טירונות לחיילים בעלי קושי אישיותי\נפשי אשר עומד בבסיס קשיי ההסתגלות של חיילים אלו למערכת הצבאית. הטירונות עוזרת לחיילים בהתמודדות עם המערכת הצבאית ומאפשרת להם מסגרת תומכת ומכוונת, המעודדת אותם לשירות משמעותי בצבא.
 • קורס אמיר - קורס המיועד לבני העדה האתיופית ומועבר בין היתר על ידי מורים ממכון פוירשטיין בירושלים. הקורס נועד לשלב את בני העדה האתיופית בתפקידים איכותיים ומשמעותיים בצבא.

הקורס מפתח ומחזק מיומנויות חשיבה ואסטרטגיות למידה (העשרה, ניהול זמן, למידה לקראת מבחן, פיתוח יכולות הדרכה, התמודדות עם קשיים המלווים את השירות הצבאי ועוד). הקורס מוקדש, עם תחילתו, לתכני טירונות, מטווחים, שדאות והכרת צה"ל. בנוסף עוברים חיילי הקורס תוכני ציונות, מורשת והיסטוריה המועברים על ידי סגל המפקדות.

 • קורס עוצמה - קורס הקיים במקביל לקורס אמיר, המיועד לבנים בני העדה האתיופית, בעלי מוטיבציה נמוכה לשירות צבאי.
 • פלוגת ארז - עולים חדשים בעלי רמת עברית גבוהה המיועדים ליחידות השדה. זוהי טירונות הכנה המועברת על ידי מפקדים קרביים ולא על ידי מש"קיות הוראה. אורך הטירונות כ3-4 שבועות.
 • פלוגת אלון- עולים חדשים- בני העדה האתיופית - בעלי רמת עברית גבוהה המיועדים ליחידות השדה. זוהי טירונות הכנה המועברת על ידי מפקדים קרביים ולא על ידי מש"קיות הוראה. אורך הטירונות כ3-4 שבועות.
 • תצפית- יחידת ההסברה הצפונית של חיל החינוך. ביחידה זו מועברות סדרות חינוך קצרות של 3-5 ימים לחיילים מהצבא כולו. הסדרות מתמקדות בסיורים באזור הצפון בכלל ובצפת בפרט.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]