לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "תולדות מלחמת העצמאות (ספר)"

 
'''העמדות החוץ ישראליות:'''
 
מפרספקטיבה זו עובר מילשטיין על התקופה שקדמה להקמת המדינה וסוקר את האירועים אשר הובילו להקמתה או פגעו במימוש הרעיון. כדוגמא לכך מציג מילשטיין את הדיונים [[לונדון|בלונדון]] בין הממשל המנדטורי ונציגי [[הסוכנות היהודית]] בארץ ישראל שהיו ממנהיגי היישוב, עבור לעמדת [[מדינות ערב]], וכן את הרקע של ערביי ארץ ישראל ואת המעורבות של מדינות ערב השכנות בתקופה שקדמה להקמת המדינה. בהתאם מציג הסופר את מסקנתו כי הנהגתו של המופתי מסייעת לתהליך הקמת המדינה, שכן הוא גורם שלילי בהתארגות הישוב הערבי.
 
'''התארגנות פנים ישראלית:'''
 
מנקודה זו עובר הסופר לתיאור הכנותיו של [[דוד בן גוריון]] להקמת [[צבא ההגנה לישראל]] בארגון ובחימוש שיתאימו למלחמה הצפויה על הקמת המדינה בה הוא מציג את מהות היחסים עם ארגוני המחתרות [[אצ"ל]] [[לח"י|ולח"י]], בה הוא מציג את פעילות השרותים החשאיים שהיו מרושתים היטב בממשל הבריטי ואצל ערביי ישראל, ובכך הנהלת היישוב מקבלת מראש את רוב המידע שהיה דרוש לה.
כמו כן מתאר מילשטיין את המאבק לעיצוב דמותו של הצבא הישראלי שהתנהל בין דוד בן-גוריון עם ראשי ההגנה ועם ראשי מפלגות. לטענתו ניסה בן גוריון להוביל את הצבא [[מיליציה|ממיליציה]] [[צבא|לצבא סדיר]]. לאור כך העדיף בן גוריון בפיקוד את יוצאי [[הצבא הבריטי]] בעלי הניסיון [[מלחמת העולם השנייה|ממלחמת העולם השנייה]].