שינויים

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
הוספת קישור לקואורדינציה
# הענף של התעמלות אסתטית נוצר הודות ל[[פרנסוא דל סרט]] (1811-1871). הוא הכריז שלגוף יש שפה משלו, כך נוצר ביטוי "שירת הגוף". באותה תקופה הייתה תשוקה לימי קדם שבהם ניתנה חשיבות רבה לשלמות הגוף. הוא המציא את העקרונות לאמצעי ביטוי שהשפיעו מאוד על ההתעמלות: עיקרון הקשר בין תנועות הגוף והמצב הרגשי, עיקרון של התמזגות ושיתוף פעולה בין חלקי הגוף הרבים כמו גלים שונים, עיקרון ההתנגדות תוך כדי תנועה, לדוגמה מצב מנוגד בין רגליים וידיים.
# התעמלות ריתמית (מהמילה "קצב") – סוג של פעילות גופנית שהאלמנט החשוב בה הוא ליווי מוזיקלי. היא נוצרה הודות ל[[אמיל ז'אק-דאלקרוז]] (1865-1950) שהיה מורה למוזיקה ושירה מ[[ז'נבה]] והשתמש ב[[ריתמיקה]] כהכנה לנגינה בכלי. לאחר מכן התחיל דאלקרוז להציג את הריתמיקה כאמצעי לחינוך כוח רצון, חיזוק של בריאות גופנית ונפשית והתפתחות [[הרמוניה|הרמונית]] של בני האדם.
# התעמלות בריקוד – נוצרה הודות לג'ורג' דמיני (1850-1917), מורה ופיזיולוג צרפתי שהוכיח את חשיבותם של התרגילים לשחרור ומתיחות השרירים, תנועות הריקוד ותרגילים עם מכשירים כגון אלות, מקלות, זרי פרחים וכו' שליוו את התפתחותם של התכונות הבאות: גמישות, זריזות, [[קואורדינציה]], יציבה טובה, חינניות ושטף תנועה.
# ריקוד חופשי אשר פותח על ידי [[איזדורה דנקן]] (1891- 1927); דנקן התנגדה למערכת העקרונות של ה[[בלט]] הקלאסי ועשתה שימוש בתנועות המערבות ספורט והתעמלות אמנותית. איזדורה דנקן ראתה כאידאל את תנועות הריקוד העתיקות, תנועות של ריצות והליכות פשוטות. היא הייתה הראשונה שסירבה להשתמש ב[[מחוך]] ו[[טריקו]] והופיעה ב[[טוניקה|טוניקות]] ארוכות ויחפה. היא גם השתמשה בריקודיה ב[[צעיף|צעיפים]], שמזכירים לנו את הסרט המודרני.
 

תפריט ניווט