לדלג לתוכן

ניסיון החטיפה בע'ג'ר (2005)

ניסיון החטיפה בע'ג'ר
מערכה: סכסוך ישראל-חזבאללה מהנסיגה מרצועת הביטחון עד מלחמת לבנון השנייה
תאריכים 21 בנובמבר 2005
קרב לפני חטיפת חיילי צה"ל בהר דב (2000)
קרב אחרי חטיפת חיילי צה"ל בגבול לבנון (2006)
מקום ע'ג'ר, בגבול ישראל-לבנון, אצבע הגליל
קואורדינטות
33°16′28″N 35°37′25″E / 33.274433°N 35.623626°E / 33.274433; 35.623626
הצדדים הלוחמים

ישראלישראל ישראל

חזבאללהחזבאללה חזבאללה

מפקדים

תא"ל גל הירש, מפקד עוצבת הגליל
סאל יניב אללוף, מפקד הגדוד גדוד 202 של הצנחנים
סגן אלעד יעקבסון, מפקד פלוגה בגדוד 202 של הצנחנים

כוחות

4 לוחמים וכח עזר

אבדות

אין

5 הרוגים

לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ניסיון החטיפה בע'ג'ר התרחש בשנת 2005 בכפר ע'ג'ר הנמצא על גבול ישראל-לבנון על ידי מחבלי חזבאללה, במטרה לחטוף חיילים ישראלים. חזבאללה נכשל בניסיון זה, לאחר שמארב ישראלי הרג ארבעה מלוחמיו והביא לנסיגתו המיידית של שאר הכוח. אירוע זה לווה בתקריות אש שונות בגבול הצפון, שנמשכו שעות.

זמן קצר לאחר נסיגת צה"ל מלבנון – באוקטובר 2000 – חטפו אנשי החזבאללה שלושה חיילים בקו התפר שבין הר חרמון להר דב, ובנוסף רכשו את החטוף אלחנן טננבוים מידי העבריינים שחטפו אותו. בשנת 2004 שוחררו מאות אסירים לבנונים ופלסטינים ועוד אסירים ממדינות שונות, תמורת קצין המילואים וגופות שלושת חיילי צה"ל שנחטפו, והדבר נחשב לניצחון מזהיר לנסראללה שהצליח להוציא לחופש מאות אסירים שנתפסו על מעשי טרור, רצח ופשעים שונים. הצלחה זו העניקה השראה לניסיונות נוספים, בזירה הלבנונית והפלסטינית, לחטוף חיילי צה"ל כקלפי מיקוח. מנהיגי החזבאללה המשיכו לאיים שיחטפו ישראלים במטרה להחליפם באסירים ביטחוניים פלסטינים ובמספר אסירים לבנונים שנותרו בישראל, והמפורסם ביניהם הוא סמיר קונטאר, דרוזי לבנוני שרצח את משפחת הרן בסוף שנות ה-70 ומאז הוחזק שנים רבות בכלא הישראלי.

ב-4 באפריל 2005 חטפו פעילי החזבאללה שני ערבים ישראלים – מיקי מחמד ונואף מרהג' – מחלקו הלבנוני של הכפר ע'ג'ר. לאחר ארבעה ימי חקירות ועינויים, הם הוחזרו לכפר לאחר ששוביהם הבינו שהם לא יוכלו להעביר ידיעות ביטחוניות.

יום הקרב וניסיון החטיפה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-21 בנובמבר 2005 בשעות אחר הצהריים המוקדמות, פתח חזבאללה בירי מנשק קל וכן בירי פצצות מרגמה וקטיושות על מוצבי הר דב, הכפר ע'ג'ר ויישובי הסביבה, ופצע 11 ישראלים. תושבי קריית שמונה, מטולה, נהריה ויישובי העמק והגזרה המערבית התבקשו להיכנס לחדרי הביטחון עד לשעת ערב מאוחרת, לראשונה מאז נסוג צה"ל מלבנון. המשטרה סגרה לתנועה את כביש הצפון. הסיקור התקשורתי שניתן לאירוע היה חלקי בשל ההתעסקות בהקמתה של מפלגת קדימה שנוסדה באותו היום.

בשעות הערב חידש החזבאללה את הירי לעבר מוצבי הר דב. באותו זמן התמקם מארב של צנחנים מגדוד 202, עליו פיקד סגן-אלוף יניב אלאלוף, ליד מחסום בכפר ע'ג'ר[1]. הכוח ביצע, ביוזמת המ"פ אלעד יעקבסון, הונאה טקטית והחליף את מיקומו הרגיל של המארב[2]. החיילים במארב זיהו ארבעה לוחמי חזבאללה נעים בצורה מסודרת עם טיל נ"ט מוכן לשיגור, כאשר מאחוריהם ממתינים אופנועי שטח וטרקטורונים. הצנחן דוד מרקוביץ' מן המארב פגע בהם בירי מדויק, והרג את כולם[3] (לאחר מספר חודשים, קיבל מרקוביץ' צל"ש אלוף על פעולתו זו[4]). מפקד האוגדה, תא"ל גל הירש אמר לאחר התקרית כי - "זה לא היה נס, אני לא מקבל את זה. זאת התוצאה של ערכי לחימה גבוהים"[5]. הפגיעה בארבעה אלו הביאה לנסיגתו של כל כוח החזבאללה. במקביל ניסו שני אנשי חזבאללה לחדור למוצב גלדיולה שבהר דב, אך בחילופי אש עם כוח מחטיבת הצנחנים נהרג לפחות אחד מהם.

גם לאחר כישלון ניסיונות החטיפה, המשיך החזבאללה בירי מרגמות, ירי נ"ט ורקטות לשטח ישראל, עד השעה תשע בערב. במהלך הירי נפגעו חמישה טנקים מגדוד 75 ויצאו מכלל פעולה אך לא נרשמו אבדות בנפש (סגן מפקד הפלוגה דורון לביא קיבל צל"ש אלוף על תפקודו). הצבא הסתפק בתגובה מצומצמת שכללה תקיפת שני מוצבי חזבאללה על ידי טילי תמוז מדויקים, מתוך שאיפה להחזיר את השקט לגבול הצפון[6]. אירועים אלה נקראים בצה"ל "אירועי הר וגיא".

בתאריך 23 בנובמבר 2005 ריחף אדם וקסלר, טייס ניסוי של חברת עפקו מאתר הרחיפה שבצוק מנרה בגליל העליון, ונחת סמוך לכפר מיס אל-ג'בל בשטח לבנון לאחר שלא העריך נכון את עוצמת הרוח. התפתחה תקרית גבול מינורית שכללה חילופי אש בין צה"ל ואנשי חזבאללה, שניסו להגיע אליו, ובסיומה חזר וקסלר לישראל בהליכה דרך שער בגדר המערכת שנפתח על ידי הכוח הישראלי.

ב-12 ביולי 2006 נעשה ניסיון חטיפה נוסף של חיילי צה"ל על ידי לוחמי חזבאללה. הניסיון הזה צלח, והביא בעקבותיו את מלחמת לבנון השנייה.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]