הר דב

הר דב
جبل رؤوس
הר דב
הר דב
מידע כללי
גובה 1,529 מטר
מדינה ישראלישראל ישראל
מיקום הר חרמון, גבול ישראל-לבנון
רכס הרים מול הלבנון
מסלול ההעפלה הקל כביש 999
קואורדינטות 33°19′05″N 35°42′46″E / 33.31806°N 35.71278°E / 33.31806; 35.71278

Shabaa-farms2.png
מפת אזור חוות שבעא והר דב. החוות הנטושות מסומנות באדום
הר דב מתנשא מגובה כמה עשרות מטרים באזור נחל שניר והכפר ע'ג'ר לגובה רם של למעלה מאלף מטר
רמת הגולן והר דב מעמק החולה. בקדמת התמונה נראה תל אנפה

הר דב (כתף שׂיאוֹן או הר הבתרים) הוא שלוחה של הר החרמון בצדו המערבי, המגיעה לגובה 1,529 מטר מעל פני הים. ההר קרוי בערבית ג'בל רוס (جبل رؤوس "הר ראשים"), ובעברית הוא נקרא על-שם סרן דב רודברג, שנפל בקרב עם מחבלים בהר באוגוסט 1970. ההר חולש על אזור נרחב בדרום לבנון ומאז נסיגת צה"ל מדרום לבנון מהווה זירה לעימותים בין ישראל לחזבאללה, הטוענת ששטח זה הקרוי "חוות שבעא" הוא שטח לבנוני, אף שישראל כבשה את השטח במלחמת ששת הימים מידי סוריה יחד עם רמת הגולן.

פני ההר מכוסים סלעים קרסטים בעלי צורות מגוונות.[1] בין הר דב לבין הר החרמון זורם נחל שיאון.

מעמדו הדתי של ההר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – הר הבתרים

במפנה הדרומי של ההר, בדרום כֶּתֶף שיאון, נמצא הר הבתרים, בגובה 1,296 מעל פני הים. על ההר נמצא אתר מקודש ליהודים ולמוסלמים, שנקרא בערבית "משהד א-טיר אל-איבראהימי" (مشهد الطير الإبراهيمي) שפירושו "האתר הקדוש של ציפורי אברהם" או "מקאם איברהים אל-ח'ליל" (مقام إبراهيم الخليل) שפירושו "האתר הקדוש של אברהם ידיד האל". לפי מסורות אחדות במקום זה התרחשה ברית בין הבתרים, ולפיכך נהגו יהודים לעלות לרגל אל ההר בשבוע של פרשת לך לך ולקרוא את הקטע בפרשה המתאר את ברית בין הבתרים, תיאור המופיע בפרק ט"ו בחומש בראשית. בתיאור ברית בין הבתרים בספר בראשית מתבקש אברהם להקריב, בין היתר, תור וגוזל (פרק ט"ו, פסוקים ט'-י'), אותם, בשונה מיתר הקרבנות, הוא אינו מבתר. הביטוי "ציפורי אברהם" באחד משמות המקום בערבית מתייחס כנראה לפסוק 260 בסורת אל-בקרה, הסורה השנייה בקוראן. בפסוק זה מבקש האל מאברהם להקריב ארבעה סוגי עופות ולהניח את בתריהם על הר. האל מחיה את העופות כאות לאברהם שתחיית המתים אפשרית ברצון האל. סביר שהקטע בקוראן הושפע מתיאור ברית בין הבתרים בספר בראשית .

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישראל כבשה את השטח במלחמת ששת הימים מידי סוריה, וסיפחה אותו למדינת ישראל בשנת 1981 כחלק מחוק החלת החוק הישראלי על רמת הגולן. ב-3 בדצמבר 1969, ב"מבצע פלצור", פשט כוח מחטיבת גולני על ג'בל רוס והרג כחמישים מחבלים.[2][3] לאחר מכן שמר צה"ל על נוכחות קבועה בהר ואף בנה בו מוצבים מבוצרים.[4] הידועים שבהם מוצבי נחל שיאון, גלדיולה, דליה והדס.[5] ב־3 באוגוסט 1970 נפצע אנושות סרן דב רודברג, מפגיעת פצצת מרגמה שירו מחבלים לעבר מוצב צה"ל שבהר. הוא נפטר לאחר שישה ימים, ולאחר מותו הוחלט לקרוא את שם ההר על שמו - הר דב.

בשנת 1979 הוקמה על הר דב היאחזות נח"ל שיאון. ההיאחזות ננטשה ב-1986 ומבניה פורקו, מאחר שהוחלט שאין היתכנות כלכלית להקמת יישוב אזרחי במקום[6]. בשנת 1984 גרעין של שבעה חברי קיבוץ גונן, בראשות דויד רוטנברג, ניסה להקים במקום קיבוץ[7] אך הניסיון לא צלח[8].

ההר חולש על אזור נרחב בדרום לבנון ומאז נסיגת צה"ל מדרום לבנון מהווה סלע מחלוקת בין ישראל לחזבאללה. ישראל טוענת כי מדובר בשטח שהיה סורי עד מלחמת ששת הימים אז עבר לידי ישראל יחד עם רמת הגולן והר החרמון, ואין לו כל קשר ללבנון. גם המזכיר הכללי של האו"ם קבע בדו"ח על נסיגת ישראל מלבנון מ-22 במאי 2000,[9] כי לפי המפות שבידי האו"ם הר דב היה בשטח סוריה עד מלחמת ששת הימים, ולפיכך נסיגת ישראל מלבנון אינה קשורה אליו. לעומת זאת, חזבאללה טוען שהשטח, הידוע גם כחוות שבעא, הוא חלק מלבנון, ועל ישראל לפנות אותו, מכיוון שהיה בשטחה בתקופת המנדט הצרפתי.

בעקבות מלחמת לבנון השנייה קיבלה מועצת הביטחון של האו"ם את החלטה 1701 שקוראת, בין היתר, לבחינה מחודשת של סוגיית חוות שבעא, ובכלל זה הר דב. בדו"ח מזכ"ל האו"ם למועצת הביטחון מיום 30 באוקטובר 2007 נמסר על התקדמות בבדיקת העניין,[10] אך אין החלטה סופית, כך שהמצב בשטח נשאר בעינו, והוא כעת בשליטת ישראל.

מאז נסיגת צה"ל מלבנון בשנת 2000 ועד מלחמת לבנון השנייה ב-2006 היוותה סוגיית השליטה בשטח עילה לאנשי חזבאללה לתקוף מפעם לפעם את מוצבי צה"ל שבהר ואת היישובים הסמוכים, ולבצע ניסיונות חדירה וחטיפת חיילים. התקרית החמורה ביותר התרחשה ב-7 באוקטובר 2000, ובה תקפו פעילי חזבאללה סיור של צה"ל וחטפו שני לוחמים מחיל ההנדסה הקרבית בני אברהם ועדי אביטן ואת הנהג עומר סואעד, תוך התעלמות של אנשי או"ם מכוח UNIFIL המוצב באזור. בדיעבד הסתבר שהחיילים נהרגו בהתקפה (המחבלים הכינו מטען לרק"ם, אך שלושת החיילים נסעו בבט"שית), וחזבאללה חטף את גופותיהם. באוגוסט 2002 בוצע ירי טילים נגד טנקים ופצצות מרגמה של חזבאללה לעבר מוצב צה"ל בהר דב ממנו נפצע באורח אנוש סמ"ר אופיר מישאל, אשר נפטר מפצעיו לאחר יומיים. מן הירי נפצעו שני חיילים נוספים באורח קל עד בינוני. ביוני 2005, בעקבות חדירת חולית פעילי חזבאללה להר, ארב לה כוח מיחידת מגלן, בפיקוד איתמר בן חיים. הכוח הרג את מפקד החוליה ופצע פעיל נוסף.[11] בתגובה ירו פעילי חזבאללה אש מרגמות על מוצבי צה"ל, ממנה נהרג לוחם מחטיבת גולני, רב"ט עוזי פרץ, וחיל האוויר תקף מטרות בלבנון.[12] ב-28 בינואר 2015, חזבאללה פרס מארב נ"ט סמוך להר ופגע בשני כלי רכב כתגובה לתקיפה אווירית בסוריה שממנה נהרג ג'יהאד מוע'ניה וגנרל איראני. כתוצאה מכך נהרגו שני חיילים ונפצעו שבעה.

ב-1 בספטמבר 2019 דווח בערוץ הטלוויזיה של החזבאללה כי ישראל ירתה פגזים באזור הר דב ואף הטיל חומר דליק על חורש באזור כדי לחשוף את פני השטח הסמוך להר, צה"ל אכן אישר כי פעל באזור ההר.[13]

ב-27 ביולי 2020 סוכל פיגוע של חוליות מחבלים אשר חצו את הגבול הבינלאומי באזור ההר, חיילים אשר הוצבו במקום פתחו באש כנגד החוליה אשר מיהרה לברוח חזרה לשטח לבנון, מלבד זאת באזור נשמעו קולות נפץ לצד תנועה ערה מאוד של כלי טיס בגזרת הר דב ובתקשורת הלבנונית אף דווח על ירי פגזים באזור חוות שבעא. בעקבות החשש במשך כשעה חסם הצבא את הכבישים במרחב והודיע לתושבי האזור להישאר בבתיהם וגם שדה התעופה בראש פינה נסגר בעקבות האירוע. בתגובה נאלץ ראש הממשלה בנימין נתניהו לקטוע ישיבת סיעת הליכוד בכנסת ויצא להתייעצויות ביטחוניות עם שר הביטחון וראש הממשלה החלופי, בני גנץ.[14]

פסגת הר דב בעת ערפל

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הר דב בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מקור: עמנואל הראובני.
 2. ^ אלישיב שמשי, תדרכי נפשי עוז, מושב בן שמן: מודן הוצאה לאור בע"מ, משרד הביטחון – ההוצאה לאור, 2017, פרק שביעי, עמ' 93-105
 3. ^ ערן נבון, השם שמאחורי ההר, כתבה על הפשיטה על ג'בל רוס הוא הר דב ועל דובי רודברג שהתפרסמה במקור בעיתון ישראל היום, וואלה, ‏ 17.09.2010, "שבעה חודשים לפני הקרב שבו נפל סרן רודברג הוא חילק לחיילים שלו כמויות גדולות של תחמושת, פירות מיובשים לשהייה ארוכה בשטח, טבליות שוקולד ושתי מימיות מים. הכל כדי לנוע קדימה, לפשוט על ג'בל רוס ולהשמיד את קיני המחבלים באחד המבצעים הנועזים שביצעה חטיבת גולני במקום. כוח הטיהור, בראשותו של סרן זלוף, הגיע ליעד, פגע בחמישים מחבלים, חמישה עשר מהם נהרגו כבר ביעד עצמו. בתנאי מזג אוויר קשים למדי ביצעה פלוגה א' של גדוד 51 של גולני את משימתה, שהפכה למיתוס, ותיזכר כאחת הקשות שבוצעה אי פעם על ידי כוח רגלי בצה"ל".
 4. ^ אפרים חירם, "פיחוטקה – הדלקנו את אורות הבוקר", ידיעות ספרים, 2021, עמ' 50-33.
 5. ^ אס, אורי (2004-02-17). "דרום לבנון זוטא: הנוף מרהיב, הפוגות האש ארוכות, אבל הקסדה תמיד ביד". הארץ. נבדק ב-2021-09-26.
 6. ^ מנחם רהט, היאחזות נחל- שיאון "נמחקה מהמפה", מעריב, 23 ביוני 1986
 7. ^ לאה ענבל, דודיק חוזר לאספסת, כותרת ראשית, 4 ביולי 1984
 8. ^ שלמה אברמוביץ', קיבוץ נולד מחדש בהפריית מבחנה, כותרת ראשית, 25 במאי 1988
 9. ^ דוח מס' S/2000/460
 10. ^ דוח מס' S/2007/641, סעיפים 54-58
 11. ^ גל פרל פינקל, חזבאללה במשבר, אבל לא כדאי להוריד ממנו את העיניים, באתר זמן ישראל, 6 באפריל 2020.
 12. ^ עמוס הראל,ניר חסון,אלי אשכנזי,אלוף בן, חייל צה"ל נהרג מהפגזת חיזבאללה בהר דב; מטוסי חיל האוויר תקפו בלבנון, באתר הארץ, 30 ביוני 2005.
 13. ^ ג'קי חורי יניב קובוביץ, דיווחים בלבנון: ישראל ירתה פגזים באזור הר דב; צה"ל אישר כי פעל באזור, באתר הארץ, 1 בספטמבר 2019
 14. ^ יואב זיתון, דניאל סלאמה, אחיה ראב, צה"ל: סוכל פיגוע בהר דב, מחבלים נורו ושבו לשטח לבנון, באתר ynet, 27 ביולי 2020