לדלג לתוכן

ספר רזיאל המלאך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רזיאל המלאך
ספר רזיאל המלאך, אמשטרדם תס"א
ספר רזיאל המלאך, אמשטרדם תס"א
מידע כללי
מאת אדם, רזיאל עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור עברית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה קבלה, גרימואר
הוצאה
מקום הוצאה אמסטרדם עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה 1701 עריכת הנתון בוויקינתונים
סדרה
ספר קודם ספר הרזים עריכת הנתון בוויקינתונים
הספר הבא ספר התמונה עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 990019936140205171
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ספר רזיאל המלאך הוא ספר קבלה קדום המתבסס על יסודות מיסטיים ומאגיים. קיים מן המאה ה-13 לכל המאוחר, ונדפס לראשונה בשנת תס"א באמסטרדם.

קדמות הספר

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי ספר הזוהר,[1] לאדם הראשון נמסר ספר סודות על ידי "רזיאל" המלאך, ולפי הנאמר בהקדמת ספר "רזיאל המלאך" מדובר באותו ספר. חלקים מהספר ודאי נכתבו בתקופה מאוחרת, שכן מוזכרים בו תנאים ומושגים אחרים מאוחרים. ספר בשם "רזיאל" הוזכר כבר בימי הביניים, על ידי האבן עזרא (המאה ה-12),[2] ובעקבותיו, בספר תולדות יצחק[2] מרבי יצחק קארו (תחילת המאה ה-16). למרות הנאמר בהקדמת הספר, על פי דעתם של רוב חכמי ישראל[דרוש מקור] הוא נכתב על ידי רבי אלעזר מוורמייזא, בשם "סודי רזייא" בסביבות סוף המאה ה-12. שמו "רזיאל המלאך" ניתן לו על ידי המדפיס האמסטרדמי. על פי דעה זו, כנוטריקון לשמו של המחבר: "רזי אלעזר".
לדעת רבי יעקב עמדין[3] נכתב הספר על ידי הרב אברהם אבולעפיה (המאה ה-13) המכונה בשם 'רזיאל' (כיוון ש'אברהם' בגימטריה 'רזיאל'). רבי נחמן מברסלב, קובע גם הוא כי מקור הספר איננו אדם הראשון: ”ספר רזיאל אינו מאדם הראשון, ולא זהו הספר שנתן המלאך לאדם הראשון”.[4] גם הרבי מליובאוויטש, הזכיר כי הספר נכתב "לפני מאות שנים" ולא אלפים. אף על פי כן, הוא התייחס אליו כאל סגולה[דרוש מקור] להחזיק בבית.

הספר הוא מאסף של ספרים וקטעי ספרים[5] תוך השמטה של תכנים שאינם הולמים את היהדות, הוא מכיל גם ברייתות מענייני מעשה מרכבה. החוקר מרדכי מרגליות[6] חילק את הספר לשישה חלקים (דפוס אמסטרדם תס"א):

 1. ספר המלבוש (דפים ב-ז)
 2. ספר "סודי רזיא" של רבי אלעזר מוורמייזא (דפים ז-כד)
 3. פירוש שם המפורש (דפים כד-לג)
 4. ליקוט מספר הרזים (דפים לד-לה)
 5. ספר מעשה בראשית וספר שיעור קומה (דפים לה-מ)
 6. קמיעות והשבעות (דפים מ- עד הסוף)

בספר ישנם רעיונות חריגים רבים, שאף גובלים בדברי מינות ועבודה זרה, כגון השבעת ה' על ידי מעשים מסוימים,[7] הקרבת קרבנות ותפילה אל מלאכים,[8] וכן צורות צלב המופיעות בו (בפרט צלב אנדראס הקדוש),[9] יש שהסיקו מכך כי אין בספר כל קדושה. אך יש שסברו שהספר במקורו לא כלל דברים אלו, וכי הם סופחו אליו בהמשך.[10]

הספר עשיר בקבלה מעשית, ובסופו רשומים מספר קמעות. יש שכתבו שהשתרבבו לספר הרבה טעויות, ואין לסמוך על הקמעות שבו.[11] הספר הוא מהמוקדמים במקורות היהודיים המציירים צורת כוכב משושה (הקסגרמה, המכונה מגן דוד). צורה זו מופיעה רבות בספר בשילוב מונחים קבליים.

יש המחזיקים את הספר בביתם כסגולה מפני סכנות שונות, כמו מניעת שרפה,[12] אך יש המפקפקים בסגולה, כגון רבי נחמן מברסלב.[4] סגולה נוספת המיוחסת לספר, היא הנחתו תחת ראש החולה או היולדת, על מנת להגן עליהם.[13]

בשנת 2023 יצאה סדרת האימה מלאך משחית בכאן 11, הסדרה עוסקת בשד רצחני הזורע הרס בקהילת "ברודי" במאה שערים. הספר רזיאל המלאך מופיע בסדרה כגורם להתגלגלות הסיפור.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ספר רזיאל המלאך בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ ספר הזוהר, חלק א', דף נ"ה, עמוד ב'; זוהר חדש, תיקונים, חלק ב',דף ס"ב, עמוד א'.
 2. ^ 1 2 שמות, פרק י"ד, פסוק י"ט.
 3. ^ ספר תורת הקנאות, מ"ט.
 4. ^ 1 2 חיי מוהר"ן תעח
 5. ^ הרב יעקב משה הלל, שו"ת וישב הים, חלק א', סימן י"ג.
 6. ^ ספר הרזים הוצאת מרדכי מרגליות מבוא עמוד 44
 7. ^ חיד"א, מעגל טוב
 8. ^ דף ג'
 9. ^ הרב מאיר איזנשטט, שו"ת פנים מאירות, חלק א', סימן מ"ה.
 10. ^ הרב מאיר איזנשטט, שו"ת פנים מאירות, חלק א', סימן מ"ה; הרב חנוך הניך טייטלבוים, שו"ת מפענח נעלמים, סימן ג'; הרב יעקב הלל, שו"ת וישב הים, חלק א', סימן י"ג; רפאל המלאך דף נ"ח, עמוד א'.
 11. ^ רבי חיים ויטאל, עץ חיים, שער רוח הקודש, שער ז', ובשולחן ערוך האר"י.
 12. ^ כך לפי שער הספר.
 13. ^ שו"ת דברי מלכיאל, חלק ה', סימן קס"ו.