פורטל:דת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


סמלי דת שונים

דת היא מערכת של אמונות רוחניות שעיקרן: אמונה בכוח עליון או כוחות עליונים אשר אחראים ליקום, ואשר שוכן בעולם רוחני נסתר או עולם גשמי במקום גאוגרפי ידוע כגון ההקבה. או לחלופין אינו שוכן ב"מקום" כלשהו בדומה לדתות הפילוסופים (אלו מהם שהיו בעלי דת כלשהי). בנוסף, על האדם המאמין באותה דת לנהוג לפי ציוויו\ ציוויים של אותו כוח\ כוחות עליונים, ולעסוק בפולחן הדת, או בדתות מסוימות לנהוג ולעשות מעשים על פי דעתם שיקרבו אותם לאלוה, ולא בהכרח על פי ציווי מפורש של האל.

בדתות רבות קיימים מושגים של שכר ועונש, הכוללים את מושגי תיקון הנשמה, השארות הנפש, הגעה לאחר המוות הגופני לאותו עולם שבו נמצאים האל או האלים, מלאכים או נשמות אחרות של בני מעלה שזכו לכך, גאולה, משיח כלשהו ותחיה פיזית של הגוף.

חלק מן הדתות מבטיחות אף הצלחה פיזית בעולם הזה, אמונה זו קיימת בנצרות הפרוטסטנטית שמאמינה בעקבות הגותו של קלוין, שניתן לראות באדם מצליח, אדם שאלוהים רוצה בו. אמונה זו קיימת גם באסלאם הסובר שאדם עני אשם במצבו והגיע לדלות מתוך חטאיו.

ביהדות ובדתות אחרות, כגון הצדוקים, קיים מושג של עבודה 'לשמה', כלומר לא על מנת לקבל שכר. למרות שאצל הצדוקים לדוגמה זה היה מצב קיצוני בו אין שכר כלל, מאחר שהם לא האמינו בקיומו של 'עולם הבא'. היהדות הפרושית לעומת זאת אומרת שיחד עם זאת שאין לעבוד על מנת לקבל 'שכר', "סוף השכר לבוא", שהרי האדם עשה בסופו של דבר את רצון האל (בחלק מהדתות והיהדות בכללן), אם כן על פי האמונה הדתית הוא יקבל על כך שכר, העניין הוא רק שאין לעבוד עבור השכר, אלא זו עבודת האל, ולא עבודת האדם את עצמו. כך שהשאלה האם ראוי לעבוד על מנת לקבל שכר, היא נוספת על השאלה האם ישנו שכר.

לערך המלא
סייד עלי מוחמד (ערבית: سيد علي ‌محمد) (20 באוקטובר 1819 - 9 ביולי 1850) היה סוחר משיראז, פרס, שבגיל 25 הכריז על עצמו כהתגלמותו החדשה והעצמאית של האל, והמהדי המובטח. לאחר הכרזתו, הוא לקח לעצמו את התואר בַּאבּ (ערבית: باب), שפירושו "שער". שש שנים לאחר מכן, הוא נורה למוות על ידי כיתת יורים בתִבריז.

בין כינוייו: "המקור העיקרי", ו"מקור הבייאן".
הבהאים מאמינים כי הבאב היה מפיצה הראשון של הדת הבהאית. בהאא אללה, הנביא-המייסד של האמונה הבהאית, היה מחסידיו של ה"באב", ולטענתו התגשמות נבואותיו של ה"באב".Baal Ugarit Louvre AO17330.jpg
בעל - אל הגשמים, הסערות, הברקים והרעמים, אל החיים, שמרווה את פני האדמה, מבין האלים המרכזיים במיתולוגיה הכנענית.

בארצות הברית טענו אנשים רבים בזכות איסור הכנסת ספרי הארי פוטר לבתי ספר בגין טיעונים משפטיים שונים, בין היתר על בסיס הטיעון שדת הכישוף ויקה היא דת המוכרת על ידי הממשל, ולפיכך התרת הכנסת הספרים לבתי ספר ציבוריים תגרום להפרת עקרון הפרדת הדת מהמדינה. במשך השנים נעשו ניסיונות שונים ברחבי ארצות הברית להגביל את הגישה או את המכירה של הספרים על בסיס טיעונים בעלי אופי דתי. ביקורת שלילית על הספרים נמתחה גם מצד אחד ממגרשי השדים הרשמיים בדיוקסיה של רומא, האב גבריאל אמורת, אשר טען כי בספרים מצויה נוכחותו של השטן וכי לשווא יש בהם הבחנה (שלשיטתו כלל לא קיימת) בין קסם לבן וטוב לבין קסם שחור ורע. באנגליה, לדוגמה, החליט הדיקן של קתדרלת קנטרברי לאסור על השימוש במקום כאתר צילום לסצנות המתרחשות בבית הספר הוגוורטס, וטען כי אין זה ראוי שכנסייה נוצרית תשמש לקידום דימויים פגניים. מנגד, הדיקן של קתדרלת גלוסטר הסכים לצילומי הסרטים בשטח הקתדרלה שבניהולו, וטען כי מדובר בספרים חיוביים. גם ג'ורג' קארי, מי שכיהן בין 1991 ל-2002 בתפקיד הארכיבישוף מקנטרברי, שיבח את הספרים וטען כי הם עוסקים בצורה רצינית בסוגיות מוסריות מהותיות.


God2-Sistine Chapel.png

דת: איסור הצגת סמלים דתיים בבתי הספר בצרפת

יהדות: אין הולכין בממון אחר הרוב - ביקורת נוסח המקרא - בית המקדש - דרישה וחקירה - הושע הנביא - יהדות קראית - יחסי אישות (הלכה) - מיכה - עבודה זרה - פרקי דרבי אליעזר - צמצום (הלכה) - תקנות הקהילה - תקנות שו"ם

נצרות: היסטוריה של המיסיון הנוצרי - המחלוקת על הטקסים הסיניים - כנסיית הבשורה - מטאו ריצ'י - סטטוס קוו - פרנסיסקו חאווייר

אסלאם: איסור הצגת סמלים דתיים בבתי הספר בצרפת - מהדי - מתואלים

דתות נוספות ומיתולוגיות: לוקי - עלילות בעל וענת - אדד - אל הסער האנטולי - הדד


מונותאיזם: הדתות המונותאיסטיות מאמינות באלוהים אחד, לעומת הדתות הפגניות או הפוליתאיסטיות המאמינות בריבוי אלילים. הביטוי "שלוש הדתות המונותאיסטיות" מתייחס לרוב ליהדות, לנצרות ולאסלאם.


יהדות

נצרות

אסלאם

ירושלים
מקומות קדושים בירושלים, העיר הקדושה לשלוש הדתות:


P judaism.svg

פורטל יהדות

P christ2.png

פורטל נצרות

P islam.svg

פורטל אסלאם

P Jerusalem lion.png

פורטל ירושלים

P Moai.png

המורשת העולמית

דתות המזרח הרחוק: הינדואיזם - בודהיזם - שינטואיזם - טאואיזם
אחרות: באביזם - הדת הבהאית - גנוסיס - ראסטפארי - וודו
מייסדי הדתות וזרמיהם: בודהזים: בודהא - הינדואיזם: הרי קרישנה - זרתוסטרא - טאואיזם: לאו צה


מיתולוגיה יוונית - המיתולוגיה הרומית - המיתולוגיה המצרית-מיתולוגיה נורדית-מיתולוגיה קלטית-מיתולוגיה סלאבית

טיעונים התומכים בדת: טיעונים בעד קיום אלוהים - העיקרון האנתרופי - הטיעון האונטולוגי - הטיעון הטלאולוגי - טיעון מן הנס

טיעונים המתנגדים לדת: טענות נגד קיומו של אלוהים - טיעונים אתאיסטים - קנקן התה של ראסל - פרדוקס הכל-יכול

אחר: הטיעון הקוסמולוגי (גרסה אחת תומכת בדת, השנייה מתנגדת לה) - ההימור של פסקל


Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:

מהו פורטל? - רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים