פיקאצ'ו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איור של פיקאצ'ו

פיקאצ'ויפנית: ピカチュウ) היא דמות הנפשה יפנית (אנימה) מהמפורסמות והמוכרות בעולם, המהווה סמל זיכיון "פוקימון" שבבעלות נינטנדו, בפיתוח חברת המשחקים Game Freak.

כסמל הזיכיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיקאצ'ו הוא דמות בדיונית אשר הופיעה לראשונה במשחקי וידאו בזיכיון פוקימון: בפוקימון אדום וכחול ששוחררו בשנת 1995 לקונסולה הניידת גיים בוי של חברת נינטנדו. לאור ההצלחה המסחררת של המשחקים והמאנגה ביפן וברחבי העולם הוחלט להפוך את המשחק לסדרת אנימה בהפצה עולמית. בעת עיצוב הדמויות הראשיות של הסדרה, נבחר פוקימון ורוד בשם "קלפרי" לשמש כסמל של הסדרה, כפי שהיה נהוג עד כה בחוברות המאנגה, אך בשל הרצון של נינטנדו לשווק את הסדרה לבנים ולבנות כאחד, הוחלט לבחור פוקימון בעל צבע "נייטרלי מבחינה מגדרית" וכך נבחר פיקאצ'ו (שצבעו צהוב).

עם הצלחת הסדרה ברחבי העולם, הוחלט בשנת 1998 לשווק משחק וידאו נוסף בשם פוקימון צהוב המבוססת קלות על קו העלילה של האנימה הטלוויזיונית, בו פיקאצ'ו הוא סמל המשחק וגם הפוקימון שמלווה את הגיבור לאורך כל המשחק. בכך הפך רשמית לסמלה של סדרת המשחקים, הסדרה המצוירת, חוברות הקומיקס, לאחד הסמלים הבולטים של חברת המשחקים נינטנדו, ולסמל הבולט ביותר של המותג פוקימון בכלל.

מאפיינים חזותיים ושינויים לאורך השנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיקאצ'ו הוא פוקימון קטן בצבע צהוב מסוג חשמל וצורתו דומה לעכבר. שמו הוא הלחמה של המילה היפנית לציוץ עכבר והצליל שמשמיעים ניצוצות חשמל ביפנית.

בסדרת הטלוויזיה, אש גיבור הסדרה, נאלץ להתחיל את מסעו עם פיקאצ'ו הסורר כיוון שלא התעורר בזמן ולכן החמיץ את חלוקת הפוקימונים המסורתית. פיקאצ'ו נאמן לבעליו לאורך כל העונות. הוא נישא בדרך כלל על גבו של אש, כיוון שהוא מסרב לשכון בפוקדור. הוא מסרב להתפתח לפוקימון בדרגה גבוהה יותר, "ראיצ'ו".

צורתו של פיקאצ'ו עברה שינויים רבים לאורך השנים מעת יצירתו בשנת 1995. אך בשנת 2002 הושלמה צורתו הסופית והוא מוצג באותו אופן מרגע זה. השינויים בצורתו כללו: שינויים בגודלו, בצורת אוזניו וזנבו, משקלו וצורת פניו.

בשנת 2014 הוחלט גם על מראה ייחודי לפיקאצ'ו ממין נקבה וסוף הזנב המחודד שונה לצורת חצי לב. במשחק "פוקימון אומגה רובי ואלפא ספיר" קיים תת־זן נוסף של פיקאצ'ו שנקרא "פיקאצ'ו קוספליי", שמולבש בתחפושת מיוחדת המעניקות לו התקפות מסוגים שונים.

במשחקים "פוקימון חרב ופוקימון מגן" הוחלט לתת לפיקאצ'ו צורה חדשה, הנקראת צורת גיגנטמקס. צורה זו מגדילה משמעותית את הפוקימון, משנה את המראה שלו, ומשפרת את הסטטים שלו. עם זאת הצורה אינה נמשכת במהלך כל הקרב. הצורה זמינה לרוכשי המשחק "פוקימון: בוא נלך, פיקאצ'ו!".

ב-2019 יצא סרט הלייב-אקשן האמריקאי-יפני "פוקימון: הבלש פיקאצ'ו", בו דמותו מדובבת על ידי ראיין ריינלודס.

הופעות קמע[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פיקאצ'ו בוויקישיתוף