פוקימון אגדות: ארכאוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פוקימון אגדות: ארכאוס
Pokémon Legends: Arceus
כללי
תאריך הוצאה 28 בינואר 2022
סוגה משחק תפקידים
פיתוח GameFreak
הוצאה לאור נינטנדו
ארץ מקור יפן עריכת הנתון בוויקינתונים
שפות יפנית, ספרדית, סינית מפושטת, סינית מסורתית, איטלקית, צרפתית, גרמנית, אנגלית, קוריאנית עריכת הנתון בוויקינתונים
סדרה פוקימון
דרישות תוכנה
מצבי משחק משחק וידאו למשתתף יחיד עריכת הנתון בוויקינתונים
פלטפורמות נינטנדו סוויץ'
המשחק הבא פוקימון שני וארגמן עריכת הנתון בוויקינתונים
legends.pokemon.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

פוקימון אגדות: ארכאוסאנגלית: Pokémon Legends: Arceus) הוא משחק וידאו מסוגת משחקי התפקידים, המהווה פריקוול למשחקים פוקימון יהלום ופנינה (2006), פוקימון פלטינום (2008) ופוקימון יהלום מבריק ופנינה נוצצת (2021). המשחק פותח על ידי Game Freak והופץ על ידי נינטנדו לקונסולת נינטנדו סוויץ'. המשחק הכרז בחגיגות ה-25 לפוקימון יחד עם המשחק "פוקימון יהלום מבריק ופנינה נוצצת".

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פוקימון אגדות: ארכאוס הוא משחק אשר מתרחש בעולם חצי פתוח (השחקן מטייל במפות שונות ויכול לחקור אותן, אך זמן טעינה בין המפות קיים).[1] העלילה מתרחשת במחוז סינו בעבר אשר נקרא מחוז היסוי, הרבה לפני המשחק פוקימון יהלום ופנינה.[1][2][3] הפוקימון המיתי ארכאוס מהווה חלק מרכזי בעלילת המשחק.[3]

במשחק, השחקנים יכולים לתפוס את הפוקימון ללא קרב, למרות זאת ישנם פוקימונים פראיים שאיתם צריכים להילחם לפני התפיסה עם הפוקימונים שנתפסו על ידי השחקן.[1][4] את הפוכדורים באזור הזה מייצרים השחקנים עצמם באמצעות עצים וכאשר הפוקימון נתפס, נראה אד קיטור בוקע מהכדור. שלושת הפוקימונים ההתחלתיים לבחירה באזור זה הם: ראולט (פוקימון עשב ממחוז אלולה), סינדקוויל (פוקימון אש ממחוז ג'וטו) ואושווט (פוקימון מים ממחוז יונובה). פוקימון אגדות: ארכאוס הוא המשחק הראשון בסדרה אשר שלושת ההתחלתיים בה הם מאזורים שונים ביחד.[5][6]

בנוסף, מהלכי HM אינם קיימים בתקופה זאת, ובמקומם השחקן מקבל לידיו חליל מיוחד איתו הוא מזמן פוקימונים שונים שיעזרו לו להגיע לאזורים שונים במפה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מושגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • טלפון הארק: טלפון חכם שבעזרתו ארכאוס מתקשר עם השחקן במהלך המשחק. בטלפון ישנה מפה של המחוז ובעזרת כוחו השחקן יכול להשתגר מנקודה לנקודה במפה (Fast Travel) וכן מופיעות בו נקודות הציון למטרה הבאה של השחקן.
 • פוקימונים אציליים: חמישה פוקימונים שקיבלו מארכאוס חלק מכוחו וכל אחד מהם שומר על אזור אחר במחוז.
 • צוות גלקסיה: צוות חקירה שהגיע למחוז היסוי ומנסה לחקור אודות הפוקימונים במחוז ולתעד אותם, בכך הם רוצים ליצור את הפוקדע הראשונה אי פעם. השחקן לוקח חלק בשורות הארגון במהלך המשחק.
 • גילדות הפנינה והיהלום: שתי גילדות שחיות במחוז היסוי ותפקידן הוא לשמור על הפוקימונים האציליים. שתי הגילדות סוגדות לאל בשם "שינו הגדול", אך לא מכריעות ביניהן מי שולט על החלל ומי שולט על הזמן ולכן שתי הגילדות ביריבות זו עם זו.
 • גילדת הגינקו: גילדה של סוחרים נודדים המוכרים מוצרים שונים לתושבי מחוז היסוי.
 • כנופיית האחיות חסרות המזל: שלוש נשים שהיו בעבר חלק מגילדות הפנינה והיהלום ועזבו כדי להקים כנופייה משלהן. מטרתן היא לגנוב פוקימונים וחפצים יקריי ערך.
 • לוחות (Plates): במשחק ישנן 19 לוחות. כל לוח מעצים סוג מסוים של פוקימונים (לדוגמא, לוח הפיה מחזק פוקימונים מסוג פיה). לפי עלילת המשחק, ארכאוס יצר את הלוחות בעזרת כוחו וחילק אותן בין פוקימונים שונים במחוז.
 • חליל הסלסטיק: חליל מיוחד שדרכו השחקן יכול לזמן פוקימונים מיוחדים עליהם הוא יכול לרכוב במטרה להגיע לאזורים שונים במחוז (לדוגמא, לשחות עליהם או לעוף בעזרתם).
 • חליל האזורה: לאחר שהשחקן השיג את כל 19 הלוחות, חליל הסלסטיק שלו משתנה לחליל האזורה, בעזרתו השחקן יכול לפתוח שער למימד אחר ולהילחם בארכאוס.
 • קרע הזמן חלל: קרע בין ייקומי שנוצר על ידי הפוקימון גיראטינה כדי לזמן את ארכאוס. הקרע מחבר בין תקופת הזמן של מחוז היסוי להווה ודרכו השחקן הגיע לעבר.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת המשחק, הפוקימון האגדי ארכאוס משגר מהעתיד ילד/ה לעבר ונותן להם חפץ בשם "טלפון הארק" ומצווה עליהם לתפוס את כל הפוקימונים. השחקן מתעורר על חופיו של כפר בשם "ג'ובילייף" ופוגש בפרופסור לבנטון, פרופסור שעובד עבור "צוות גלקסיה". הפרופסור מסביר לשחקן שהוא נפל מהקרע בשמיים שמתברר להיות קרע זמן חלל שממוקם מעל הר קורנט במחוז. לאחר שהשחקן עוזר לפרופסור לתפוס שלושה פוקימונים שברחו לו, הם מגיעים יחד עם הפרופסור לכפר ופוגשים את אקארי/ראי, עוזר/ת המחקר של הפרופסור. מאחר ולשחקן אין מקום לשהות בו, מפקדת הצוות סיילין מסכימה לקבל את השחקן לשירות צוות גלקסיה ולעזור ביצירת הפוקידע הראשונה.

השחקן מתחיל לתפוס פוקימונים שונים במטרה למלא את הפוקידע ומגלה שברק ירד מקרע הזמן חלל ופגע בפוקימונים האציליים, גרם להם להשתגע ולתקוף בני אדם. השחקן מקבל משימה להרגיע כל פוקימון אצילי במחוז. במהלך המסע, השחקן גם פוגש סוחר נודד בשם וולו ששייך לגילדת סוחרים בשם "קינגו" שבעצמו חוקר על ההיסטוריה של המחוז ומנסה לשם כך ללמוד על הלוחות וכן בכנופייה בשם "האחיות חסרות המזל" שמנסות לעצור אותו מספר פעמים במהלך הרפתקאותיו. במהלך מסעו, השחקן מקבל לידיו חליל בשם "חליל הסלסטיק" דרכו הוא יכול לזמן פוקימונים שונים שיכולים לעזור לו להגיע לאזורים שונים ברחבי המחוז (לדוגמא, לשחות במים או לעוף).

לאחר שהשחקן מצליח להרגיע את חמשת הפוקימונים האציליים, קרע הזמן חלל בשמיים מתרחב והשמיים נצבעים באדום. צוות גלקסיה, שחושד בשחקן מכיוון שהוא בעצמו הגיע למחוז דרך הקרע, מגרשת אותו משורותיה ומהכפר ג'ובילייף. השחקן מבקש סיוע מגילדות הפנינה והיהלום, אך הן מסרבות על מנת לשמור על יחסים טובים עם צוות גלקסיה. למרות זאת, וולו מסכים לסייע לשחקן ולוקח אותו למקום סודי במחוז שבו גרה אישה בשם קוגיטה, ממנה הם לומדים על שרשרת אדומה יכולה לחבר את העולם מחדש ולשים סוף לקרע. כדי למצוא את החומרים להכנת השרשרת, השחקן נעזר בגילדות הפנינה והיהלום ומבקר בשלושה אגמים מרכזיים במחוז עליהם שומרות שלושת רוחות האגם. לאחר שהשחקן עובר את המבחנים של שלושת הרוחות, הוא מקבל מהן את השרשרת. השחקן חוזר עם השרשרת לכפר ג'ובילייף, אך מגלה שהמפקד קומודו, מפקד צוות גלקסיה עשה דרכו לבד אל מקדש שינו על הר קורנט כדי להתמודד עם הפוקימון שאחראי לקרע. השחקן מגיע להר ונלחם בעצמו נגד קומודו, שלבסוף מתנצל על שגירש את השחקן ונותן לו רשות להמשיך אל עבר המקדש.

במקדש, השחקן נלחם נגד דיאלגיה/פאלקיה (תלוי באיזו גילדה השחקן בחר שתעזור לו קודם), אך כאשר השחקן מנסה להשתמש בשרשרת האדומה, היא נקרעת לרסיסים ומתחיל קרב. בסוף הקרב, השחקן מצליח לתפוס את דיאלגיה/פאלקיה והפוקימון האגדי השני מופיע גם הוא, אך כולם בורחים כדי לנוח ולאגור כוחות. בבסיס, פרופסור לבנטון מצליח ליצור פוכדור מיוחד בעזרת הרסיסים של השרשרת האדומה והשחקן בעזרתו מצליח לתפוס את הפוקימון האגדי השני ולהחזיר את המחוז לקדמותו. לאחר ששתי הגילדות חזו במתרחש, הן מיישבות את היריבות ביניהן.

זמן מה לאחר מכן, וולו מבקש את עזרת השחקן בלמצוא את הלוחות שנותרו על מנת להבין יותר את ההיסטוריה של המחוז. על מנת לקבל את שאר הלוחות, על השחקן לתפוס את שאר הפוקימונים האגדיים שמסתובבים במחוז בעזרתם של וולו וקוגיטה. לאחר שהשחקן השיג 18 לוחות, הוא פוגש את וולו במקדש שינו, שם וולו חושף שהוא היה זה שיצר את קרע הזמן חלל בעזרתו של פוקימון בשם גיראטינה, במטרה למשוך את ארכאוס לכדור הארץ ובעזרתו ליצור עולם חדש. השחקן נלחם נגד וולו וגיראטינה ביחד ולבסוף משיג ממנו את הלוח האחרון. לאחר שהשיג את כל 19 הלוחות, חליל הסלסטיק של השחקן משתנה לחליל האזורה ולאחר שהשחקן תפס את כל הפוקימונים במחוז הוא מנגן בחליל ויוצר מעין מדרגות לייקום אחר, שם ארכאוס מחכה לו. כאשר השחקן נפגש בארכאוס, מתחיל ביניהם קרב ולבסוף השחקן לוכד את ארכאוס והמשחק נגמר.

פיתוח והפצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פוקימון אגדות: ארכאוס פותח על ידי GameFreak.[7] זהו הפרויקט הראשון שלהם המתרחש בעולם פתוח. המשחק הוכרז לראשונה ב-26 בפברואר 2021 יחד עם המשחק פוקימון יהלום מבריק ופנינה נוצצת לכבוד חגיגות 25 שנה לפוקימון. לפי אחד המפתחים, המשחק מהווה "פרימייק" (שילוב של פריקוול ורימייק) למשחקי יהלום ופנינה.[8] המשחק הופץ ברחבי העולם ב-28 בינואר 2022.[9][10]

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר הקדימון הופץ, מעריצים החלו להשוות בין פוקימון אגדות: ארכאוס לבין The Legend of Zelda: Breath of the Wild, משחק דומה שמתרחש בעולם פתוח עם גרסת ציור דומה בקדימון.[11][12]

המשחק עצמו קיבל ציון של 85 באתר Metacritic.[13]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של פוקימון אגדות: ארכאוס (באנגלית, בצרפתית, בגרמנית, באיטלקית, בספרדית, בהולנדית, בפורטוגזית וברוסית)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 3 "Pokémon Legends: Arceus | Official Website". pokemon.com (בAmerican English). The Pokémon Company. ארכיון ארכיון מהמקור מ-26 בפברואר 2021. נבדק ב-26 בפברואר 2021. {{cite web}}: (עזרה)
 2. ^ Skrebels, Joe (26 בפברואר 2021). "Open-World Pokemon Spin-Off, Pokemon Legends: Arceus Announced for 2022". IGN (באנגלית). ארכיון ארכיון מהמקור מ-2 במרץ 2021. נבדק ב-26 בפברואר 2021. {{cite news}}: (עזרה)
 3. ^ 1 2 Lee, Julia (26 בפברואר 2021). "Pokémon Legends: Arceus is an open-world game set in old Sinnoh". Polygon (באנגלית). ארכיון ארכיון מהמקור מ-26 בפברואר 2021. נבדק ב-26 בפברואר 2021. {{cite news}}: (עזרה)
 4. ^ Wood, Rhys (26 בפברואר 2021). "Nintendo reveals Pokémon Legends: Arceus, a 'new approach' for the game series". TechRadar (באנגלית). ארכיון ארכיון מהמקור מ-2 במרץ 2021. נבדק ב-26 בפברואר 2021. {{cite news}}: (עזרה)
 5. ^ "Pokémon Legends: Arceus Starters Are Rowlet, Cyndaquil, & Oshawott". ScreenRant (בAmerican English). 2021-02-26. נבדק ב-2022-01-23.
 6. ^ "Every Pokémon Confirmed For Pokémon Legends: Arceus". ScreenRant. 26 בפברואר 2021. ארכיון ארכיון מהמקור מ-16 במרץ 2021. נבדק ב-1 במרץ 2021. {{cite news}}: (עזרה)
 7. ^ "Game Freak | Works". gamefreak.co.jp. Game Freak. pp. 1–3. ארכיון ארכיון מהמקור מ-9 במרץ 2021. נבדק ב-9 במרץ 2021. {{cite web}}: (עזרה)
 8. ^ "First came Sinnoh remakes. Then came Sinnoh pre-makes". Twitter (באנגלית). Pokémon. 26 בפברואר 2021. ארכיון ארכיון מהמקור מ-26 בפברואר 2021. נבדק ב-26 בפברואר 2021. {{cite web}}: (עזרה)
 9. ^ Webster, Andrew (26 בפברואר 2021). "Pokémon Legends: Arceus is an open-world RPG coming to the Switch". The Verge (באנגלית). ארכיון ארכיון מהמקור מ-26 בפברואר 2021. נבדק ב-26 בפברואר 2021. {{cite news}}: (עזרה)
 10. ^ Craddock, Ryan (26 במאי 2021). "Pokémon Brilliant Diamond & Shining Pearl And Legends: Arceus Get Confirmed Release Dates". Nintendo Life. נבדק ב-26 במאי 2021. {{cite web}}: (עזרה)
 11. ^ Diaz, Ana (26 בפברואר 2021). "The new open-world Pokémon has Breath of the Wild vibes". Polygon (באנגלית). ארכיון ארכיון מהמקור מ-27 בפברואר 2021. נבדק ב-1 במרץ 2021. {{cite news}}: (עזרה)
 12. ^ Elker, Jhaan (26 בפברואר 2021). "Perspective | 'Pokémon Legends Arceus' is the game mainline Pokémon fans have been begging for". Washington Post. ארכיון ארכיון מהמקור מ-16 במרץ 2021. נבדק ב-1 במרץ 2021. {{cite news}}: (עזרה)
 13. ^ פוקימון אגדות: ארכאוס, באתר Metacritic