פוקימון אגדות: ארכאוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פוקימון אגדות: ארכאוס
Pokémon Legends: Arceus
לוגו המשחק
לוגו המשחק
כללי
תאריך הוצאה 28 בינואר 2022
סוגה משחק תפקידים
פיתוח GameFreak
הוצאה לאור נינטנדו
ארץ מקור יפן עריכת הנתון בוויקינתונים
שפות יפנית, ספרדית, סינית מפושטת, סינית מסורתית, איטלקית, צרפתית, גרמנית, אנגלית, קוריאנית עריכת הנתון בוויקינתונים
סדרה פוקימון
דרישות תוכנה
מצבי משחק משחק וידאו למשתתף יחיד עריכת הנתון בוויקינתונים
פלטפורמות נינטנדו סוויץ'
המשחק הבא פוקימון שני וארגמן עריכת הנתון בוויקינתונים
legends.pokemon.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

פוקימון אגדות: ארכאוסאנגלית: Pokémon Legends: Arceus) הוא משחק וידאו מסוגת משחקי התפקידים, המהווה פריקוול למשחקים פוקימון יהלום ופנינה (2006), פוקימון פלטינום (2008) ופוקימון יהלום מבריק ופנינה נוצצת (2021). המשחק פותח על ידי Game Freak והופץ על ידי נינטנדו לקונסולת נינטנדו סוויץ'. המשחק הוכרז בחגיגות ה-25 לזיכיון של "פוקימון" יחד עם המשחק "פוקימון יהלום מבריק ופנינה נוצצת".

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"פוקימון אגדות: ארכאוס" הוא משחק אשר מתרחש בעולם חצי פתוח (השחקן מטייל במפות שונות ויכול לחקור אותן, אך זמן טעינה בין המפות קיים וכן כל מפה מוגבלת בגודלה בעזרת גבולות בלתי נראים).[1] העלילה מתרחשת במחוז סינו (Sinnoh) בעבר אשר נקרא מחוז היסוי (Hisui), הרבה לפני המשחקים פוקימון יהלום ופנינה.[1][2][3] הפוקימון המיתי ארכאוס מהווה חלק מרכזי בעלילת המשחק.[3]

לכידת פוקימונים וקרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק, השחקנים יכולים לתפוס את הפוקימון ללא קרב, למרות זאת ישנם פוקימונים פראיים שאיתם צריכים להילחם לפני התפיסה עם הפוקימונים שנתפסו על ידי השחקן.[1][4] בנוסף, במשחק קיימים פוקימונים מסוג "אלפא" שהם פוקימונים גדולים יותר מפוקימונים רגילים וכן בעלי נתונים התקפיים והגנתיים חזקים יותר, אותם השחקן יכול ללכוד. בשונה מהמשחקים הקודמים בסדרה, הפוקימונים שמשוטטים בעולם יכולים לתקוף את השחקן ישירות ולאחר מספר פגיעות, השחקן יכול לאבד את הכרתו ולאבד חפצים שאסף קודם לכן.

Crafting[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת בניה ויצירה (Crafting) קיימת במשחק ואת הפוכדורים במשחק מייצרים השחקנים עצמם באמצעות עצים ומינרלים. כאשר הפוקימון נתפס, נראה אד קיטור בוקע מהכדור. בנוסף לפוכדורים, השחקנים יכולים לייצר לעצמם שיקווים לריפוי, פצצות עשן ושאר חפצים שימושיים בעזרת חומרים שהם מוצאים בזמן שיטוט במפות השונות במשחק. ניתן גם לרכוש חפצים מוכנים מהחנות שממוקמת בכפר "ג'ובילייף" בעלות כספית.

הפוקימונים ההתחלתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלושת הפוקימונים ההתחלתיים לבחירה באזור זה הם: ראולט (פוקימון עשב ממחוז אלולה), סינדקוויל (פוקימון אש ממחוז ג'וטו) ואושווט (פוקימון מים ממחוז יונובה). "פוקימון אגדות: ארכאוס" הוא המשחק הראשון בסדרה אשר שלושת ההתחלתיים בה הם מאזורים שונים ביחד.[5][6] למרות שהשחקן מקבל פוקימון התחלתי אחד, בסוף המשחק השחקן יוכל לקבל את השניים הנותרים מהפרופסור.

הפוקימונים האציליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק, מכוני הפוקימון וכן ליגת הפוקימונים לא קיימים. במקום זאת, השחקן נלחם בחמישה פוקימונים אציליים. כל קרב מול פוקימון אצילי מורכב משני שלבים: על השחקן להתחמק מהתקפותיו של הפוקימון האצילי בזמן שהוא זורק עליו מעין כדורי מזון שהפוקימון האצילי אוהב, לאחר כמה זריקות השחקן יכול לשלוח את אחד הפוקימונים שלו להילחם נגד הפוקימון האצילי. לאחר מספר זריקות וקרבות, הפוקימון האצילי נרגע והקרב מסתיים.

הפוקידע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפוקידע במשחק היא שונה והפעם, לא מספיק שהשחקן ילכוד את הפוקימונים, עליו גם לבצע איתם משימות שונות על מנת למלא את כל דפי המידע עליהם בפוקידע. לדוגמא, על מנת למלא דף של פוקימון מסוים, על השחקן להילחם בעזרתו ולהשתמש במתקפות מסוימות מספר ספציפי של פעמים. למרות זאת, על מנת לפגוש את ארכאוס, על השחקן רק ללכוד את כל הפוקימונים, ללא צורך למלא את הדפים עליהם בפוקידע. מילוי הדפים בפוקידע מעלה את הדירוג של השחקן בצוות גלקסיה, מה שמעניק לו גישה לחפצים טובים יותר וכן גישה למפות נוספות לחקירה במחוז. מערכת הדירוג במשחק מחליפה את איסוף תגי המכון מהמשחקים הקודמים, כאשר כל דירוג נוסף מעניק לשחקן שליטה על פוקימונים חזקים יותר.

משימות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לעלילה הראשית, קיימות משימות משנה (Side Quests) בהן השחקן מסוגל לקחת חלק ולאחר ביצוען לקבל חפצים שונים ופוקימונים מסוימים. זהו המשחק הראשון בסדרה הראשית בו קיימות משימות משנה.

ניווט במפת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהלכי HM אינם קיימים בתקופה זאת, ובמקומם השחקן מקבל לידיו חליל מיוחד איתו הוא מזמן פוקימונים שונים שיעזרו לו להגיע לאזורים שונים במפה. הפוקימונים הם:

 • ווירדיר, עליו השחקן מסוגל לרכב והוא מאפשר להגיע בדהירה לאזורים שונים במפה ולקפוץ גבוה.
 • בסקוליג'ון, שמסייע לשחקן לנווט במים (מחליף את המתקפה Surf מהמשחקים הקודמים).
 • אורסולונה, בעזרתה השחקן מסוגל למצוא חפצים נסתרים הקבורים ברחביי המפה (מחליפה את גלאי החפצים מהמשחקים הקודמים).
 • סניזלר, בעזרתו השחקן מסוגל לטפס על הרים גבוהים במפה.
 • ברייורי, בעזרתו השחקן מסוגל לדאות ברחבי המפה.

ארכאוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר השלמת העלילה הראשית ולכידת כל הפוקימונים במחוז, החליל של השחקן משתנה ומאפשר לו לפתוח שער למימד בו ארכאוס נמצא, להילחם נגדו ולתפוס אותו.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מושגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • טלפון הארק: מכשיר דמוי טלפון חכם שבעזרתו ארכאוס מתקשר עם השחקן במהלך המשחק. בטלפון ישנה מפה של המחוז ובעזרת כוחו השחקן יכול להשתגר מנקודה לנקודה במפה (Fast Travel) וכן מופיעות בו נקודות הציון למטרה הבאה של השחקן.
 • פוקימונים אציליים: חמישה פוקימונים שקיבלו מארכאוס חלק מכוחו וכל אחד מהם שומר על אזור אחר במחוז.
 • צוות גלקסיה: צוות חקירה שהגיע למחוז היסוי ומנסה לחקור אודות הפוקימונים במחוז ולתעד אותם, בכך הם רוצים ליצור את הפוקדע הראשונה אי פעם. השחקן לוקח חלק בשורות הארגון במהלך המשחק.
 • גילדות הפנינה והיהלום: שתי גילדות שחיות במחוז היסוי ותפקידן הוא לשמור על הפוקימונים האציליים. שתי הגילדות סוגדות לאל בשם "סינו הגדול", אך לא מכריעות ביניהן מי שולט על החלל ומי שולט על הזמן ולכן שתי הגילדות ביריבות זו עם זו.
 • גילדת הגינקו: גילדה של סוחרים נודדים המוכרים מוצרים שונים לתושבי מחוז היסוי. וולו משתייך לגילדה הזאת.
 • כנופיית האחיות חסרות המזל: שלוש נשים שהיו בעבר חלק מגילדות הפנינה והיהלום וכן מצוות גלקסיה ועזבו כדי להקים כנופיה משלהן. מטרתן היא לגנוב פוקימונים וחפצים יקריי ערך. משמשות כצוות המרושע במשחק הנוכחי.
 • לוחות (Plates): במשחק ישנן 19 לוחות. כל לוח מעצים סוג מסוים של פוקימונים (לדוגמה, לוח הפיה מחזק פוקימונים מסוג פיה). לפי עלילת המשחק, ארכאוס יצר את הלוחות בעזרת כוחו וחילק אותן בין פוקימונים שונים במחוז.
 • חליל הסלסטיק: חליל מיוחד שדרכו השחקן יכול לזמן פוקימונים מיוחדים בהם הוא יכול להיעזר במטרה להגיע לאזורים שונים במחוז (לדוגמה, לרכוב עליהם או לעוף בעזרתם).
 • חליל האזורה: לאחר שהשחקן השיג את כל 19 הלוחות, חליל הסלסטיק שלו משתנה לחליל האזורה, בעזרתו השחקן יכול לפתוח שער למימד אחר ולהילחם בארכאוס.
 • קרע הזמן חלל: קרע בין ייקומי שנוצר על ידי הפוקימון גיראטינה כדי לזמן את ארכאוס. הקרע מחבר בין תקופת הזמן של מחוז היסוי להווה ודרכו השחקן הגיע לעבר.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת המשחק, הפוקימון האגדי ארכאוס משגר מהעתיד ילד/ה לעבר ונותן להם חפץ בשם טלפון ארק ומצווה עליהם לתפוס את כל הפוקימונים. השחקן מתעורר על חופיו של כפר בשם ג'ובילייף ופוגש בפרופסור לבנטון, פרופסור שעובד עבור צוות גלקסי. הפרופסור מסביר לשחקן שהוא נפל מהקרע בשמיים, המתברר להיות קרע זמן חלל שממוקם מעל הר קורונט במחוז. לאחר שהשחקן עוזר לפרופסור לתפוס שלושה פוקימונים שברחו לו, הם מגיעים יחד עם הפרופסור לכפר ופוגשים את אקארי/ראי, עוזר/ת המחקר של הפרופסור. מאחר שלשחקן אין מקום לשהות בו, מפקדת הצוות סיילין מסכימה לקבל את השחקן לשירות צוות גלקסי ולעזור ביצירת הפוקידע הראשון.

השחקן מתחיל לתפוס פוקימונים שונים במטרה למלא את הפוקידע ומגלה שברק ירד מקרע הזמן חלל ופגע בפוקימונים האציליים, גרם להם להשתגע ולתקוף בני אדם. השחקן מקבל משימה להרגיע כל פוקימון אצילי במחוז. במהלך המסע, השחקן גם פוגש סוחר נודד בשם וולו המשתייך לגילדת סוחרים בשם גינקו שבעצמו חוקר על ההיסטוריה של המחוז ומנסה לשם כך ללמוד על הלוחות. בנוסף, במהלך המשחק השחקן נתקל בכנופיה בשם האחיות חסרות המזל שמנסות לעצור אותו מספר פעמים במהלך הרפתקאותיו. במהלך מסעו, השחקן מקבל לידיו חליל בשם חליל הסלסטיק דרכו הוא יכול לזמן פוקימונים שונים שיכולים לעזור לו להגיע לאזורים שונים ברחבי המחוז (לדוגמה, לשחות במים או לעוף).

לאחר שהשחקן מצליח להרגיע את חמשת הפוקימונים האציליים, קרע הזמן חלל בשמיים מתרחב והשמיים נצבעים באדום. צוות גלקסי, שחושד בשחקן מכיוון שהוא בעצמו הגיע למחוז דרך הקרע, מגרשת אותו משורותיה ומהכפר ג'ובילייף. השחקן מבקש סיוע מגילדות הפנינה והיהלום, אך הן מסרבות על מנת לשמור על יחסים טובים עם צוות גלקסי. למרות זאת, וולו מסכים לסייע לשחקן ולוקח אותו למקום סודי במחוז שבו גרה אישה בשם קוגיטה, ממנה הם לומדים על שרשרת אדומה היכולה "לחבר את העולם מחדש" ולשים סוף לקרע. כדי למצוא את החומרים להכנת השרשרת, השחקן נעזר בגילדות הפנינה והיהלום ומבקר בשלושה אגמים מרכזיים במחוז עליהם שומרות שלושת רוחות האגם. לאחר שהשחקן עובר את המבחנים של שלושת הרוחות, הוא מקבל מהן את השרשרת. השחקן חוזר עם השרשרת לכפר ג'ובילייף, אך מגלה שהמפקד קומודו, מפקד צוות גלקסיה עשה דרכו לבד אל מקדש סינו, הממוקם על הר קורונט כדי להתמודד עם הפוקימון שאחראי לקרע. השחקן מגיע להר ונלחם בעצמו נגד קומודו, מפקד צוות גלקסי, שלבסוף מתנצל על שגירש את השחקן ונותן לו רשות להמשיך אל עבר המקדש.

במקדש, השחקן נלחם נגד דיאלגה/פאלקיה (תלוי באיזו גילדה השחקן בחר שתעזור לו קודם), אך כאשר השחקן מנסה להשתמש בשרשרת האדומה, היא נקרעת לרסיסים וקרב מתחיל. בסוף הקרב, השחקן מצליח לתפוס את דיאלגה/פאלקיה והפוקימון האגדי השני מופיע גם הוא, אך כולם בורחים כדי לנוח ולאגור כוחות. בבסיס, פרופסור לבנטון מצליח ליצור פוכדור מיוחד בעזרת הרסיסים של השרשרת האדומה והשחקן בעזרתו מצליח לתפוס את הפוקימון האגדי השני ולהחזיר את המחוז לקדמותו. לאחר ששתי הגילדות חזו במתרחש, הן מיישבות את היריבות ביניהן.

זמן מה לאחר מכן, וולו מבקש את עזרת השחקן בלמצוא את הלוחות שנותרו על מנת להבין יותר את ההיסטוריה של המחוז. על מנת לקבל את שאר הלוחות, על השחקן לתפוס את שאר הפוקימונים האגדיים שמסתובבים במחוז בעזרתם של וולו וקוגיטה. לאחר שהשחקן השיג 18 לוחות, הוא פוגש את וולו במקדש סינו, שם וולו חושף שהוא היה זה שיצר את קרע הזמן חלל בעזרתו של פוקימון אגדי בשם גיראטינה, במטרה למשוך את ארכאוס לכדור הארץ ובעזרתו ליצור עולם חדש. השחקן נלחם נגד וולו וגיראטינה ביחד ולבסוף משיג ממנו את הלוח האחרון. לאחר שהשיג את כל 19 הלוחות, חליל הסלסטיק של השחקן משתנה לחליל האזורה ולאחר שהשחקן תפס את כל הפוקימונים במחוז הוא מנגן בחליל ויוצר מעין מדרגות לייקום אחר, שם ארכאוס מחכה לו. כאשר השחקן נפגש בארכאוס, מתחיל ביניהם קרב ולבסוף השחקן לוכד את ארכאוס והמשחק נגמר.

דמויות משמעותיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ראי: דמות העוזר של הפרופסור (במידה והשחקן בוחר לשחק עם דמות נשית) וחבר בחוליית המחקר בצוות גלקסי. מזכיר במראהו את לוקאס, גיבור המשחקים "יהלום ופנינה".
 • אקארי: דמות העוזרת של הפרופסור (במידה והשחקן בוחר לשחק עם דמות גברית) וחברה בחוליית המחקר בצוות גלקסי. מזכירה במראהה את דון, גיבורת המשחקים "יהלום ופנינה".
 • פרופסור לבנטון: הפרופסור שעובד בחוליית המחקר של צוות גלקסי ומטרתו היא ליצור את הפוקידע הראשונה אי פעם. הפרופסור המחוזי במשחק הנוכחי.
 • המפקד קומודו: ראש צוות גלקסי. מזכיר במראהו את פרופסור רואן מהמשחקים "יהלום ופנינה".
 • קפטן סיילין: המנהיגה של חוליית המחקר של צוות גלקסי וזאת שמגדילה את הדירוג של השחקן בצוות לאור עבודתו על הפוקידע. מזכירה במראהה את סיירוס, מנהיג צוות גלקטיק מהמשחקים "יהלום ופנינה".
 • אדאמן: מנהיג גילדת היהלום. במהלך המשחק נמצא ביריבות עם אירידה, מנהיגת גילדת הפנינה. מסייע לשחקן בנקודות שונות במהלך העלילה.
 • אירידה: מנהיגת גילדת הפנינה. במהלך המשחק נמצאת ביריבות עם אדאמן, מנהיג גילדת היהלום. מסייעת לשחקן בנקודות שונות במהלך העלילה.
 • וולו: סוחר שחי עם גילדת הגינקו, גילדת סוחרים שמוכרת מוצרים שונים לתושבי המחוז. במהלך המשחק מופיע בנקודות שונות ומסייע לשחקן במטרתו, אולם מתברר שהוא האנטגוניסט המרכזי במשחק והוא זה שיצר את קרע הזמן - חלל ביחד עם הפוקימון גיראטינה במטרה ללכוד את הפוקימון ארכאוס. מזכיר במראהו את סינתיה, אלופת ליגת סינו במשחקים "יהלום ופנינה". וולו הוא הבוס האחרון במשחק.
 • קוגיטה: אישה החיה בחלק נסתר במחוז ומסייעת לוולו ולשחקן למצוא את הלוחות. במהלך המשחק, נרמז שקוגיטה חיה כבר אלפי שנים. מזכירה במראהה את סינתיה, אלופת ליגת סינו במשחקים "יהלום ופנינה", בכך נרמז שיש בינה לבין וולו קשר משפחתי.

פיתוח והפצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"פוקימון אגדות: ארכאוס" פותח על ידי GameFreak.[7] זהו הפרויקט הראשון שלהם המתרחש בעולם פתוח. המשחק הוכרז לראשונה ב-26 בפברואר 2021 יחד עם המשחקים "פוקימון יהלום מבריק" ו"פוקימון פנינה נוצצת" לכבוד חגיגות 25 שנה לפוקימון. לפי אחד המפתחים, המשחק מהווה "פרימייק" (שילוב של פריקוול ורימייק) למשחקי "פוקימון יהלום" ו"פוקימון פנינה".[8] המשחק הופץ ברחבי העולם ב-28 בינואר 2022.[9][10]

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר הקדימון הופץ, מעריצים החלו להשוות בין "פוקימון אגדות: ארכאוס" לבין The Legend of Zelda: Breath of the Wild, משחק דומה שמתרחש בעולם פתוח עם גרסת ציור דומה בקדימון.[11][12]

המשחק עצמו קיבל ציון של 85 באתר Metacritic.[13]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של פוקימון אגדות: ארכאוס (באנגלית, בצרפתית, בגרמנית, באיטלקית, בספרדית, בהולנדית, בפורטוגזית, ברוסית ובשפות מרובות)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 3 "Pokémon Legends: Arceus | Official Website". pokemon.com (באנגלית אמריקאית). The Pokémon Company. ארכיון מ-26 בפברואר 2021. נבדק ב-26 בפברואר 2021. {{cite web}}: (עזרה)
 2. ^ Skrebels, Joe (26 בפברואר 2021). "Open-World Pokemon Spin-Off, Pokemon Legends: Arceus Announced for 2022". IGN (באנגלית). ארכיון מ-2 במרץ 2021. נבדק ב-26 בפברואר 2021. {{cite news}}: (עזרה)
 3. ^ 1 2 Lee, Julia (26 בפברואר 2021). "Pokémon Legends: Arceus is an open-world game set in old Sinnoh". Polygon (באנגלית). ארכיון מ-26 בפברואר 2021. נבדק ב-26 בפברואר 2021. {{cite news}}: (עזרה)
 4. ^ Wood, Rhys (26 בפברואר 2021). "Nintendo reveals Pokémon Legends: Arceus, a 'new approach' for the game series". TechRadar (באנגלית). ארכיון מ-2 במרץ 2021. נבדק ב-26 בפברואר 2021. {{cite news}}: (עזרה)
 5. ^ "Pokémon Legends: Arceus Starters Are Rowlet, Cyndaquil, & Oshawott". ScreenRant (באנגלית אמריקאית). 2021-02-26. נבדק ב-2022-01-23.
 6. ^ "Every Pokémon Confirmed For Pokémon Legends: Arceus". ScreenRant. 26 בפברואר 2021. ארכיון מ-16 במרץ 2021. נבדק ב-1 במרץ 2021. {{cite news}}: (עזרה)
 7. ^ "Game Freak | Works". gamefreak.co.jp. Game Freak. pp. 1–3. ארכיון מ-9 במרץ 2021. נבדק ב-9 במרץ 2021. {{cite web}}: (עזרה)
 8. ^ "First came Sinnoh remakes. Then came Sinnoh pre-makes". Twitter (באנגלית). Pokémon. 26 בפברואר 2021. ארכיון מ-26 בפברואר 2021. נבדק ב-26 בפברואר 2021. {{cite web}}: (עזרה)
 9. ^ Webster, Andrew (26 בפברואר 2021). "Pokémon Legends: Arceus is an open-world RPG coming to the Switch". The Verge (באנגלית). ארכיון מ-26 בפברואר 2021. נבדק ב-26 בפברואר 2021. {{cite news}}: (עזרה)
 10. ^ Craddock, Ryan (26 במאי 2021). "Pokémon Brilliant Diamond & Shining Pearl And Legends: Arceus Get Confirmed Release Dates". Nintendo Life. נבדק ב-26 במאי 2021. {{cite web}}: (עזרה)
 11. ^ Diaz, Ana (26 בפברואר 2021). "The new open-world Pokémon has Breath of the Wild vibes". Polygon (באנגלית). ארכיון מ-27 בפברואר 2021. נבדק ב-1 במרץ 2021. {{cite news}}: (עזרה)
 12. ^ Elker, Jhaan (26 בפברואר 2021). "Perspective | 'Pokémon Legends Arceus' is the game mainline Pokémon fans have been begging for". Washington Post. ארכיון מ-16 במרץ 2021. נבדק ב-1 במרץ 2021. {{cite news}}: (עזרה)
 13. ^ פוקימון אגדות: ארכאוס, באתר Metacritic