כרם בן שמן

כרם בן שמן
שלט בכניסה לכרם בן שמן
שלט בכניסה לכרם בן שמן
מדינה ישראלישראל ישראל
מחוז המרכז
מועצה אזורית חבל מודיעין
גובה ממוצע[1] ‎80 מטר
תאריך ייסוד 1923
סוג יישוב יישוב כפרי אחר
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2021[1]
  - אוכלוסייה 87 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎6.1% בשנה

כֶּרֶם בֶּן שֶׁמֶן, הידוע גם כ"מושב בֶּן שֶׁמֶן", הוא יישוב כפרי סמוך לכפר הנוער בן שמן שממזרח ללוד, בתחום המועצה האזורית חבל מודיעין. מקור שמו מהפסוק הפותח את משל הכרם בספר ישעיהו (ה', א) "כרם היה לידידי בקרן בן שמן".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב"מושבת בצלאל" שהוקמה בשנת 1910 מערבית לכפר הערבי ח'דיתה, אדמות "בית עריף," נחלה חקלאית מהתקופה הממלוכית והעת'מאנית.[2] המושבה נוסדה ביוזמת בוריס שץ, מייסד בצלאל, ובסיועה של קרן קיימת לישראל. תושבי הכפר הראשונים היו צורפים אמנים ממוצא תימני שביקשו לשלב אומנות וחקלאות. הניסיון נכשל והמקום ננטש ונסגר בשנת 1914. יחד עם זאת, בקצה הכפר נמצאים עדיין שרידי הבתים ושרידי בית המלאכה, שכונה "בית בצלאל" כי היה בסגנון בית בצלאל בירושלים, ושימש אחר כך כבית הספר של המושב.

בשנת 1920 נוסד במקום מושב בן שמן. המושב התקיים 28 שנה כמושב עובדים עד שנת 1948. לאחר תקופת מצור ארוכה במלחמת השחרור, התושבים פונו מן המקום, והמושב התפרק, יושביו התפזרו במקומות שונים בארץ ושמרו על קשר בין המשפחות שנים רבות. עם חלוקת אדמות חוות בן שמן, שננטשה במהלך מלחמת העולם הראשונה. בין מושב כרם בן שמן לבין חוות ניסיונות הוקם ב-1927 כפר הנוער, על ידי ד"ר זיגפריד להמן. במאורעות תרפ"ט, 1929, סבלו המתיישבים מהשכנים הערבים והמושב הוקף בחומת מגן מבטון. בשנת 1931, נמנו בבן שמן ובכפר הנוער 353 יהודים ששכנו ב-30 בתים. בשנת 1940 ערכו הבריטים חיפוש במושב, מצאו והחרימו נשק של ההגנה (ראה משפט בן שמן).

שמות המשפחות המייסדות שהקימו את המושב הישן - השלט מוצב בכפר הנוער מול החצר הפנימית מאז שנת 2000 שבה שונה שם המקום ל"כרם בן-שמן".

במלחמת העצמאות היה היישוב במצור ומפעם לפעם קיבלו הנצורים הספקה ותחמושת באווירון שנחת במקום, הטייס צבי זיבל קיבל את עיטור הגבורה על נחיתתו בבן שמן. במהלך המלחמה פונה המושב, והתושבים חזרו אליו בהדרגה החל משנת 1950. בשנת 1952 הוקם מדרום לו, על חלק מקרקעותיו, המושב החדש בן שמן, והיישוב הוותיק כונה "בן שמן שיכונים". מאוחר יותר שינה את שמו ל"כרם בן שמן".

בשנת 1963 אוחדו שטחי כפר הנוער בן שמן עם שטחי כרם בן שמן, אך חולקו שוב בשנת 1991.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כרם בן שמן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה בעיריות, במועצות המקומיות והאזוריות ובכל יישוב בעל 2,000 תושבים לפחות - לפי טבלה חודשית של למ"ס עבור סוף אוקטובר 2022 (אומדן); בכל יתר היישובים - לפי טבלה שנתית של למ"ס עבור סוף 2021.
  2. ^ רועי מרום, גִ'נְדַאס בשערה של לוד: אבן פינה לחקר העורף הכפרי של העיר 1948-1459, לוד-דיוספוליס 7, 2021, עמ' 30


Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא יישובים בישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.