קירה נריס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
זהו שם באג'ורי; שם המשפחה הוא קירה.
קירה נריס
KiraNerys001.jpg
קירה נריס, מתוך "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
תוכנית טלוויזיה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
הופעה ראשונה פרק הבכורה של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
הופעה אחרונה פרק סיום הסדרה של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
מספר הופעות 173 פרקים ב-"מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
גילום הדמות נאנה ויזיטור
מידע
גזע באג'ורנית
מין נקבה
שיוך המיליציה הצבאית של באג'ור
אזרחות באג'ורית
דמויות קשורות
משפחה קירה טאבן - אביה
קירה מרו - אימה
קירה ראון - אחיה
קירה פוהל - אחיה
קירה ג'אדה - אחותה
חברים אודו
ג'דזיה דקס
בראייל אנטוס
שקאר אדון
טורה זיאל
אויבים דוקאט
ווין אדאמי

מייג'ור קירה נריס היא דמות בדיונית ביקום הבדיוני של זיכיון "מסע בין כוכבים", המופיעה בסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9".

ליהוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלבים המוקדמים של תכנון "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", יוצרי התוכנית רצו לשלב בה את דמותה של הבאג'ורית רו לארן, שהייתה אורחת קבועה ב-"מסע בין כוכבים: הדור הבא". מישל פורבס, אשר גילמה את סג"ם רו, דחתה את ההצעה, כך שהיה צורך ביצירת דמות באג'ורית חדשה במקומה[1]. בדמותה של קירה נריס, נאנה ויזיטור אמרה כי היא מרגישה "עסוקה לחלוטין בכל רמה של התפקיד"[2].

ביוגרפיה של הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפור רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחת קירה; מימין לשמאל: פוהל, מרו, נריס, ראון וטבאן; מתוך "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"

על פי הנהוג בקרב הבאג'ורנים, שם משפחתה, קירה, מקדים את השם הפרטי, נריס. יש לה שני אחים ואחות (קירה ראון, קירה פוהל, וקירה ג'אדה), ושמות ההורים שלה - קירה טאבן וקירה מרו. המשמעות המילולית של שם משפחתה הוא "אישה חזקה", בסלאבית.

קירה נריס נולדה בשנת 2343, במחוז דקור, על כוכב הלכת באג'ור, בעיצומה של תקופת כיבוש הכוכב על ידי הקרדאסים, שנמשכה למעלה מ-50 שנה. היא גדלה במחנה עבודה. בני משפחתה היו בעלי מעמד של אמנים. בגיל 12, קירה גויסה לתא התנגדות תחת פיקודו של שקאר - חלק מתנועת מחתרת שביצעה פיגועי גרילה נגד קצינים ואזרחים הקרדאסים, במטרה להביא לסיום הכיבוש.

עלילות הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קירה נריס כקרדאסית; מתוך "Second Skin" - פרק עונה 3 של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"

מייג'ור קירה היא הקצינה הבכירה ביותר של המיליציה הצבאית של באג'ור המוצבת לשרת על תחנת החלל חלל עמוק 9, המשמשת כקצינה הראשונה תחת קצין צי הכוכבים שהוצב לפקד על התחנה. בפרקים הראשונים של הסדרה, המתרחשים לאחר נסיגת קרדאסיה מבאג'ור, הקצינה הצעירה בת ה-26 מוצאת עצמה בתפקיד בעל השפעה רבה על בנייתה מחדש של באג'ור, וההשפעות הפוליטיות על האזור, כתוצאה מכך, זאת בעקבות הצבתה לתחנת החלל, וקרבתה אל קומנדר בנג'מין סיסקו - שהבאג'ורנים מאמינים כי הוא שליח אשר נשלח אליהם מנביאיהם.

בתחילה, קירה מתנגדת לנוכחות הפדרציה על חלל עמוק 9, משום שהיא סבורה שלאנשי באג'ור לא צריך להיות כל קשר עם הפדרציה. במשך הזמן היא משנה את דעתה, והופכת לאחת מהתומכות הגדולות בהצטרפותה של באג'ור אל הפדרציה.

למרות שהיא חברה במיליציה הצבאית של באג'ור, קירה מתגלה כבעלת ערך רב עבור צי הכוכבים, ולעיתים תכופות מוצאת את עצמה מפקדת בצורה ישירה על קציני צי הכוכבים המוצבים על חלל עמוק 9. למשל, במהלך השנה הראשונה בה מוצבת הדיפאיינט בתחנה, קירה משמשת כקצינה הראשונה של ספינת החלל, מצב שמשתנה רק כאשר לוטננט-קומנדר וורף מגיע לשרת בתחנה, ונוטל על עצמו את מקום מס' 2 בהיררכית הפיקוד של התחנה (לאחר קפטן סיסקו). כאשר הדומיניון משתלט על חלל עמוק 9 בתחילת המלחמה, קירה נשארת לשרת בתחנה, כקצינת קישור, במסגרת הסכם אי-הלוחמה בין באג'ור לבין הדומיניון. תפקידה מאפשר לה לארגן תא התנגדות, הכולל את רום, קווארק וג'ייק סיסקו. הם מבריחים מידע מודיעיני לצי הכוכבים, על פיו הדומיניון החלון להסיר את צי המוקשים שעל פי חור התולעת - אשר מונע מהדומיניון מלקבל תגבורת מרביע גמא. כמו כן, היא מצליחה לחבל במערך הנשק של התחנה, ובכך לאפשר לצי הכוכבים לכבוש מחדש את התחנה.

ניסיונה של קירה במחתרת הבאג'ורנית זיכו אותה בקידום לדרגה המקבילה ללוטננט-קולונל, שהיא מקבילה גם כן לתקן של קומנדר בצי הכוכבים, וזאת על מנת לסייע להתנגדרות הקרדאסית נגד הדומיניון. קירה, אודו וגארק מוברחים אל תוך קרדאסיה, על מנת ללמד את דמאר טקטיקות של ארגון תנועת מחתרת עם פיקוד מבוזר. תא ההתנגדות שלהם מצליח לחדור אל מספנות של הדומיניון, ולגנוב מהם את הנשק של הברין, אשר ספינות החלל של הפדרציה מצאו עצמן חסרות הגנה ממנו. מעשיהם איפשרו למהנדסים של צי הכוכבים לפתח מערכות הגנה אשר יוכלו להתנגד לנשק זה. בסיומה של המלחמה, קירה מקבלת פיקוד על תחנת חלל עמוק 9, לאחר היעלמותו של קפטן סיסקו. בשנת 2374 היא מקודמת לדרגת קולונל.

בעזרתו של ויק פונטיין, קירה יוצר מערכת יחסים רומנטית עם אודו, שערג לה במשך שנים. הנשארים נשארים יחדיו, עד אשר אודו עוזב על מנת להצטרף אל "הקשר הגדול" - כוכב הבית של בני-עמו, המשתנים.

יקום המראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המנהלת של יקום המראה קירה נריס, מתוך "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יקום המראה

דמותה של קירה נריס נמצאת גם ביקום המראה. בפרק "Crossover" קירה נתקלת בבת-דמותה מ"הצד השני", שהיא המנהלת של "טרוק נור", כאשר אילם גארק-של-הצד-השני הוא הקצין הראשון שלה. קירה מצליחה לשכנע את סיסקו-של-הצד-השני לעמוד בראש מרד הארצנים. המורדים, בשלב מאוחר יותר, מצליחים להשתלט על "טרוק נור" וללכוד את המנהלת, אולם היא מצליחה לברוח, בעזרתו של נוג-של-הצד-השני. המנהלת מצליחה, בסופו של דבר, לשכנע את בראייל-של-הצד-השני לעבור אל היקום "הרגיל", על מנת לגנוב משם את כדור הנבואה של הבאג'ורנים, וקירה מתאהבת בו.

נאנה ויזיטור דחתה את הרעיון כי דמותה של המנהלת היא ביסקסואלית, ואמרה שגילמה אותה על מנת להציג אותה כ"נרקיסיסטית מוחלטת, מצידה. לא היה לכך כל קשר למיניות". יחד עם זאת, בפרקים מאוחרים יותר, המנהלת ממשיכה לחיות כמוקפת בהרמון, הן של גברים והן של נשים, ובסופו של דבר - היא נמצאת במערכת יחסים רומנטית עם גרסת היקום המקביל לאזרי טיגאן.

תגובות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המגזין "The Journal of the American Academy of Psychoanalysis" מוצא את דמותו של קירה "קשה רגשית"[3]. מצוין כי קירה לא נראתה סוגדת באופן פרטי, עד לפרק "Ties of Blood and Water" משנת 1997.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Reeves-Stevens, Judith & Garfield (1994). The Making of Star Trek: Deep Space Nine. Pocket Books. עמ' 105. ISBN 0-671-87430-6. 
  2. ^ Marc Shapiro, "Mother with a Mission" Star Trek Monthly September 1995. Duplicated at http://nanavision.com/?p=17, accessed 31 August 2007.
  3. ^ (D. V. Forest, 2005 2005, vol. 33, no 1 (11 ref.), pp. 71–82 [12 page(s) (article)). ב-"Star Trek and Sacred Ground: Explorations of Star Trek, Religion, and American Culture" (ed. Jennifer Porter, 1999)
מסע בין כוכבים
מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית וסדרת האנימציה
יוצר הסדרה ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים ויליאם שאטנרלנרד נימוידפורסט קליג'יימס דוהאןג'ורג' טאקיינישל ניקולסוולטר קניגמייג'ל בארט
דמויות ראשיות ג'יימס טיבריוס קירקספוקליאונרד מק'קוימונטגומרי סקוטהיקארו סולוניוטה אוהורהפאבל צ'כוב
דמויות משנה איליהוילארד דקרולריסג'יליאן טיילורקלארק טרלמספר 1דייוויד מרקוסקרול מרקוססאביקסארקסוראקסייבוקחאן נוניאן סינגכריסטופר פייקצ'אנגכריסטין צ'אפלקאנגקארטרייטקולות'זפרם קוקרןקורקיילאסקרוגג'ניס ראנדשומר הנצח
גזעי חייזרים גורןוולקניםקלינגוניםרומולאנים
מושגים אנטרפרייז"אני רופא, לא..."ג'נסיסחולצה אדומהטכנובאבלטרנספורטרטרקייקום המראהמנוע עיוותמשכפלמתרגם אוניברסליפדרציית הכוכבים המאוחדתהצו העליוןצי הכוכביםקוביאשי מארורביע גלקטי • "שגר אותי למעלה, סקוטי"
סרטי הקולנוע מסע בין כוכביםזעמו של חאןהחיפוש אחר ספוקהשיבה הביתההגבול האחרוןהארץ הלא נודעת
פרקים בולטים The MenagerieThe City on the Edge of Forever
מסע בין כוכבים: הדור הבא
יוצר הסדרה ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים פטריק סטיוארטג'ונתן פרייקסלוואר ברטוןמייקל דורןגייטס מק'פאדןמרינה סירטיסברנט ספיינרויל ויטוןדניס קרוסבידיאנה מולדואר
דמויות ראשיות ז'אן-לוק פיקארדויליאם רייקרג'ורדי לה פורג'וורףבוורלי קראשרדיאנה טרוידאטהוסלי קראשרטאשה יארקתרין פולאסקי
דמויות משנה מולי או'בריאןמיילס או'בריאןקייקו או'בריאןאליסה אוגאווהרג'ינלד בארקליב'אתורבות'ביליאה ברהמסגאורוןגאינןרייצ'ל גארטאדוארד ג'ליקומתיו דוהארטידוראסג'ון הארימןואשלוקוטוסלוקסנה טרויישות הקריסטללאלרו לארןלורלורסהמלכת הבורגהנוסעסארקג'וליאנה סונגנוניאן סונגסיטו ג'קסהסילהלילי סלואןספוטטוליאן סוראןק'אהליירזפרם קוקרןקורןקיוקיילאסריצ'רד קסטילוג'ק קראשררואפואלכסנדר רוז'נקוהלנה רוז'נקוניקולאי רוז'נקוסרגיי רוז'נקותומאס רייקרשינזוןB-4
גזעי חייזרים אל-אוריאניםאנדרואידבאג'ורניםבטאזואידבורגוולקניםפרנגיקיוקרדאסיםקלינגוניםרומולאנים
מושגים אנטרפרייזהולודקוייזורטכנובאבלטרנספורטרטרקייקום המראהמאקימנוע עיוותמשכפלמתרגם אוניברסליפדרציית הכוכבים המאוחדתהצו העליוןצי הכוכביםהקרב בוולף 359רביע גלקטיסוגיות מוסריות במסע בין כוכבים
סרטי הקולנוע דורותהמפגשהמרדנמסיס
פרקים בולטים The Big GoodbyeQ WhoYesterday's EnterpriseThe Best of Both WorldsThe Inner LightAll Good Things...Pen PalsRedemptionThe Outcast
מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9
יוצרי הסדרה ריק ברמןמייקל פילר • על-פי "מסע בין כוכבים" מאת ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים אייברי ברוקסרנה אוברז'ונואהמייקל דורןטרי פארלניקול דה בורסירוק לופטוןקולם מיניארמין שימרמןאלכסנדר סידיקנאנה ויזיטור
דמויות ראשיות בנג'מין סיסקואודווורףדקס (ג'דזיה דקסאזרי דקס) • ג'ייק סיסקומיילס או'בריאןקווארקג'וליאן באשירקירה נריס
דמויות משנה ווין אדאמישקאר אדוןמייקל אדינגטוןמולי או'בריאןקייקו או'בריאןקיראיושי או'בריאןאישקהבראייל אנטוסאקורם לאןבראנטגאורוןג'ארו אסהאילם גארקגרילקהדוקאטדמארקאלוין הדסוןוואיוןטורה זיאלזקאנברן טייןקאסידי ייטסלואיס צימרמןלוקוטוסלי נאליסליטהלייטוןמורןמילהמרטוקמִשְתָנָה נקבהנוגנילהאופקה סולאןג'וזף סיסקוג'ניפר סיסקושרה סיסקולות'ר סלואןמורה פולויק פונטייןלנרה קאהןקורקיורוםויליאם רוסתומאס רייקר
גזעי חייזרים באג'ורניםבריןג'מהדארבורגוורטהטרילמשתניםפרנגיקרדאסיםקלינגוניםרומולאנים
מושגים אמפוק נורדיפאיינטהדומיניוןהולודקחור התולעתחלל עמוק 9טכנובאבלטרוק נורטרנספורטרטרקייקום המראהלאטינוםמאקימדור 31מלחמת הפדרציה-דומיניוןמנוע עיוותמשכפלמתרגם אוניברסליפדרציית הכוכבים המאוחדתהצו העליוןצי הכוכביםהקרב בוולף 359רביע גלקטיסוגיות מוסריות במסע בין כוכבים
פרקים בולטים DuetThe VisitorRejoinedTrials and Tribble-ationsFar Beyond the Stars
סרטי קולנוע What We Left Behind: Looking Back at Deep Space Nine
מסע בין כוכבים: וויאג'ר
יוצרי הסדרה ריק ברמןג'רי טיילורמייקל פילר • על-פי "מסע בין כוכבים" מאת ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים קייט מאלגרורוברט בלטרןרוקסן דוסוןרוברט דאנקן מקנילאית'ן פיליפסרוברט פיקארדוטים רוסג'רי ראייןגארט וונגג'ניפר ליאן
דמויות ראשיות קתרין ג'יינווייצ'קוטיב'לאנה טורסטום פאריסניליקסדוקטורטובוקשבע מתשעהארי קיםקס
דמויות משנה אוון פאריסאיצ'ברג'ינלד בארקליבות'בינעמי וויילדמןסמנתה וויילדמןססקהמיראל פאריסלואיס צימרמן
גזעי חייזרים אוקמפהבורגגזע 8472הולוגרמהוולקניםהירוג'ניםוידיאניםטלקסיאניםפוטוניםקיוקייזוןקלינגונים
מושגים הולוגרמה רפואית לשעת חירוםהולודקוויאג'רטכנובאבלטרנספורטרטרקימאקימנוע עיוותמשכפלמתרגם אוניברסליפדרציית הכוכבים המאוחדתהצו העליוןצי הכוכביםרביע גלקטיסוגיות מוסריות במסע בין כוכבים
פרקים בולטים
מסע בין כוכבים: אנטרפרייז
יוצרי הסדרה בראנון בראגהריק ברמן • על-פי "מסע בין כוכבים" מאת ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים סקוט באקולהג'ון בילינגסליג'ולין בליילוקדומיניק קיטינגאנתוני מונטגומרילינדה פארקקונור טריניר
דמויות ראשיות ג'ונתן ארצ'רפלוקסט'פולמלקולם רידטרוויס מייוות'רהושי סאטוצ'ארלס טאקר
דמויות משנה ג'אנרגראליקדגרהדוליםדניאלססובאלאריק סונגסוראקפורתוסמקסוול פורסטת'יילק שרן
גזעי חייזרים אנאריםאנדוריאניםבוני הספירותדנוביולניםוולקניםטלרייטיםזינדי (בעלי-כנף, זוחלים, חרקים, ימיים, פרימטים, שוכני-עציםמועצת הזינדי) • סוליבאניםקלינגונים
מושגים אנטרפרייזהמרחב הדלפימלחמת הזמן הקרהמנוע עיוותפדרציית הכוכבים המאוחדתצי הכוכבים
מסע בין כוכבים: דיסקברי
יוצרי הסדרה בריאן פולראלכס קורצמן • על-פי "מסע בין כוכבים" מאת ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים סוניקווה מרטין-גריןדאג ג'ונסשזאד לטיףאנתוני ראפמרי וויסמןג'ייסון אייזקס
דמויות ראשיות מייקל ברנהאםסארואש טיילרפול סטמטססילביה טיליגבריאל לורקהיו קולברכריסטופר פייק
גזעי חייזרים וולקניםקלינגונים
מושגים יקום המראה
מסע בין כוכבים: מסעות קצרים
יוצרי הסדרה בריאן פולראלכס קורצמן • על-פי "מסע בין כוכבים" מאת ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים דאג ג'ונסמארי וייסמןריין וילסוןאלדיס הודג'
דמויות ראשיות סארוסילביה טיליהארי מאד
גזעי חייזרים קלפיםקסאהיאןבא'אול
מושגים ו'דרייש
מסע בין כוכבים: פיקארד
יוצרי הסדרה אלכס קורצמןעקיבא גולדסמןמייקל שייבון • על-פי "מסע בין כוכבים" מאת ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים פטריק סטיוארטסנטיאגו קבררהמישל הארדאוון אווגורהאליסון פילהארי טרדווייאיזה בריונס
דמויות ראשיות ז'אן לוק פיקארד • כריסטובל "כריס" ריוס • הארי מוזיקר • אלנור • אגנס ג'וראטי • נארק • דאהג'
דמויות משנה ויליאם רייקרדיאנה טרוישבע מתשעדאטה
גזעי חייזרים בורגרומולאנים
מושגים
מסע בין כוכבים: סיפונים תחתונים
יוצרי הסדרה אלכס קורצמןמייק מקמהן • על-פי "מסע בין כוכבים" מאת ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים נואל וולסטואוני ניוסםג'ק קוויידיוג'ין קורדרו
דמויות ראשיות סגן משנה טנדי • סגן משנה בקט מארינר • סגן משנה בראד בוימלר • סגן משנה רות'פורד
דמויות משניות קפטן קרול פרימן • קומנדר ג'ק ראנסום • סגן שאקסס • ד"ר ט'אנה
גזעי חייזרים באג'ורניםקייטיאנים
מושגים
סרטי האתחול מחדש (ציר זמן קלווין)
שחקנים ראשיים כריס פייןזאכרי קווינטוקארל אורבןסיימון פגג'ון צ'וזואי סלדנהאנטון ילצ'ין
דמויות ראשיות ג'יימס טיבריוס קירקספוקליאונרד מק'קוימונטגומרי סקוטהיקארו סולוניוטה אוהורהפאבל צ'כוב
דמויות משנה אמנדה גרייסוןאלכסנדר מרקוסקרול מרקוסכריסטופר פייקנירוסארקחאן נוניאן סינגג'ורג' סמואל קירק
סרטי הקולנוע סטארטרקהאויב בתוכנוסטארטרק: אל האינסוף
עתידי
מפיק על אלכס קורצמן
סדרות מסע בין כוכבים: פרודיג'ימסע בין כוכבים: מדור 31מסע בין כוכבים: אקדמיית צי הכוכבים
סרטים סטארטרק 4