The Visitor

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
The Visitor
פרק מ"מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
ג'ייק סיסקו הזקן (השחקן טוני טוד), מתוך הפרק "The Visitor"
ג'ייק סיסקו הזקן (השחקן טוני טוד), מתוך הפרק "The Visitor"
מספר פרק 3
מספר עונה 4
קוד הפקה 476
תאריך שידור מקורי 9 באוקטובר 1995
אורך 45 דקות
שפה אנגלית
תסריט מייקל טיילור
בימוי דייוויד ליווינגסטון
כוכבים אורחים טוני טוד
גאלין גורג
ארון איזנברג
רייצ'ל רובינסון
דף הפרק ב-IMDb

The Visitor (בעברית: המבקר) הוא הפרק השלישי מהעונה הרביעית של סדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", הפרק ה-75 מתוך 176 פרקי הסדרה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלילה גשום, בביתו שעל פני כדור הארץ, זוכה ג'ייק סיסקו הקשיש (טוני טוד) לביקורה של מלאני (רייצ'ל רובינסון) - סופרת צעירה ושאפתנית בראשית דרכה המקצועית. מלאני סקרנית לדעת מדוע ג'ייק פרש מכתיבה עוד בטרם מלאו לו 40, לאחר שפרסם שני ספרים בלבד - שניהם מצליחים מאוד. ג'ייק, שיודע שהוא גוסס ושזמנו קצר, מחליט לספר לה את סיפור חייו, המתגלה לצופים כפלאשבקים במהלך הפרק.

כ-80 שנה קודם לכן, כאשר ג'ייק היה 18, הוא נסע עם אביו קפטן בנג'מין סיסקו על ספינת החלל דיפאיינט להתבונן ב"היפוך" של חור התולעת של באג'ור, אירוע שמתרחש אחת ל-50 שנה. ההיפוך גורם לתקלה במנוע הוורפ של הדיפאיינט, אשר סיסקו ובנו מתקנים. עם זאת, בעוד מברכים זה את זה על הצלחתה, מתח חשמלי נפרק מהמנוע בצורת פליטה של אנרגיה, הפוגעת בסיסקו וגורמת לו להיעלם. ג'ייק, ויתר צוות חלל עמוק 9 סבורים כי סיסקו מת, עורכים לו טקס זיכרון ומתאבלים על מותו. אולם כעבור מספר חודשים, בהיותו שוכב במיטתו באמצע הלילה, ג'ייק מבחין באביו, לרגע קט, מופיע בחדר השינה שלו. כשנה לאחר האירוע, קפטן סיסקו מופיע בפתאומיות שוב, אולם הפעם למשך פרק זמן רב יותר מאשר בפעם הקודמת. הצוות חוקר את המקרה, ומגיע למסקנה כי חתימת הזמן של סיסקו היא מחוץ לפאזה, וכי אין באפשרותם לתקן זאת במשך פרק זמן קצר כל כך. בטרם סיסקו נעלם שוב, הוא מפציר בבנו להמשיך ולחיות חיים מלאים, ולא לדאוג לאביו.

ג'ייק מכבד את בקשתו של אביו, חוזר לכדור הארץ להיות סופר, ואף מתמסד בנישואים. יחד עם זאת, כאשר אביו מופיע שוב, כעבור שנים, בביתו של ג'ייק, הוא מחליט לנסות ולהציל את אביו, ומוותר על הקריירה שלו ועל מערכת היחסים שלו עם אשתו (אשר עוזבת אותו), על מנת ללמוד את הסיבה להיעלמותו של אביו. כ-50 שנה לאחר האירוע, בעזרתם של ג'דזיה דקס, ג'וליאן באשיר וקפטן בצי הכוכבים נוג, ג'ייק מנסה לשחזר את האירועים שקרו עם הדיפאיינט ו"היפוך" חור התולעת. בעוד סיסקו מופיע בהצלחה, כפי המצופה, לפתע גם הוא וגם ג'ייק נעלמים, בעודם אוחזים זה את זה, לנגד עיניהם של דקס ובאשיר. ג'ייק מוצא את עצמו עם אביו בתוך ריק לבן. סיסקו שמח לראות את בנו, אולם מפציר בו לוותר על ניסיונות ההצלה שלו, ולהמשיך לחיות את חייו. ג'ייק חוזר למציאות הנורמלית ללא אביו, ונשבע להמשיך ולחפש אחר דרך להציל אותו.

בלילה שבו מבקרת מלאני את ג'ייק, הוא יודע כי אביו יופיע שוב, והוא מזריק לעצמו רעל קטלני, מתוך אמונה כי הוא משמש כחבל אלסטי, אשר מחזיק את אביו מחוץ לפאזה; כאשר ימות בזמן שאביו מופיע - מצב בו ה"קשר" ביניהם הוא במצבו החזק ביותר - ה"חבל" ייקרע וסיסקו יחזור אל הדיפאיינט, רגע לפני אירוע ליבת מנוע הוורפ. לאחר שמלאני עוזבת, ג'ייק ממתין לאביו. סיסקו מופיע כצפוי, וג'ייק מסביר לו הכל, ואומר לו כי מותו ייתן לשניהם "הזדמנות שנייה", ומזכיר לו להתחמק מפליטת האנרגיה. ג'ייק מת בזרועותיו של סיסקו, ומיד לאחר מכן סיסקו מוצא את עצמו על הדיפאיינט, נזכר בעצתו של ג'ייק בנו, ודוחף את עצמו ואת ג'ייק מהדרך של זרם האנרגיה, שלא פוגע בהם, ובכך - מוחק את כל ציר הזמן העתידי שתואר במהלך הפרק.

הפרק מסתיים כאשר סיסקו, על רצפת הדיפאיינט מחבק את ג'ייק, ששואל אותו "האם אתה בסדר?". סיסקו, בקול שבור, אומר פעמיים: "I am now" - משפט בעל משמעות כפולה, שניתן לתרגמו לעברית הן ל"עכשיו כן" והן ל"אני עכשיו" (כלומר: אני נמצא בהווה).

שחקנים ודמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משמעות עלילתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שרוב האירועים המתוארים בפרק נמחקים כאשר ציר הזמן מתאפס, יש בו מספר רמזים למה שעתיד לבוא (ואכן קורה): ג'ייק אכן מתחיל לכתוב והופך להיות סופר; היחסים בין הפדרציה לבין הקלינגונים ממשיכים להתדרדר.

מועמדויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1996 היה מועמד לזכייה בפרס הוגו, בקטגוריית "העיבוד הדרמטי הטוב ביותר".

דירוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסקירה של מגזין ורייאטי של 57 הפרקים הטובים ביותר בזיכיון (מתוך כ-900 פרקים נכון ל-2023) דורג הפרק במקום הראשון.[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Adam B. Vary, Joe Otters on, The Top 57 Episodes of ‘Star Trek,’ Ranked From Great to Perfect, September 7, 2023, Variety