אודו (מסע בין כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אודו
אודו, מתוך "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
אודו, מתוך "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
אודו, מתוך "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
תוכנית טלוויזיה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
הופעה ראשונה פרק הפיילוט של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
הופעה אחרונה פרק סיום הסדרה של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
מספר הופעות 172 פרקים ב-"מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
גילום הדמות רנה אוברז'ונואה
מידע
כינויים אודו
גיל כ-100 שנה
גזע משתנים
מין זכר
מקצוע אחראי הביטחון הראשי בתחנת החלל חלל עמוק 9
שיוך המיליציה הצבאית של באג'ור
לפני כן: האיחוד הקרדאסי
אזרחות באג'ור
דמויות קשורות
משפחה משתנה נקבה
חברים קירה נריס
אויבים קווארק

אודואנגלית: Odo) הוא דמות בדיונית ביקום הבדיוני של זיכיון "מסע בין כוכבים" בגילומו של השחקן האמריקאי רנה אוברז'ונואה. אודו, דמות קבועה בסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", הוא חייזר המשתייך לגזע המשתנים בעלי היכולת לשינוי צורה, המשמש כאחראי הביטחון הראשי על תחנת החלל חלל עמוק 9.

ביוגרפיה של הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אודו הוא משתנה, אחד מ-100 אשר נשלחו על ידי "המייסדים" (המשתייכים לגזע של משתנים מרביע גמא) לרחבי הגלקסיה, על מנת לחקור אותה. בשנת 2356 אודו נמצא על ידי באג'ורנים, כשהוא נסחף ברצועת הכוכבים "דנוריוס", במשך זמן רב ולא ידוע. באותה העת - אודו עדיין לא למד כיצד לשנות צורה, ועל כן הופיע בצורתו הטבעית - נוזל ג'לטיני סמיך. מדענים בג'ורנים שמו אותו במיכל ועליו הכיתוב "דגימה לא ידועה". המשגיחים הקרדסיים שלהם תרגמו זאת לשפתם - "Odo'Ital", שפירושו המילולי: "לא כלום". גם לאחר שהתברר כי אודו הוא יצור בעל תבונה, המדענים המשיכו לקרוא לו בשם "אודו איטאל" (כמו שם בג'ורני אופייני), אשר קוצרה בסופו של דבר בפשטות לשם "אודו"[1].

אודו הפך לנושא המחקר של המדען הבאג'ורני ד"ר מורה פול, אשר השתמש בשיטות מחקר מפוקפקות (אך יעילות) שכללו גרימת כאב, על מנת לעודד את אודו לנוע ולשנות את צורתו, גם לאחר שנמצא כי אודו הוא יצור תבונתי. בעוד שד"ר מורה רואה את עצמו כאביו הרוחני של אודו, אודו חש עוינות עזה כלפיו. מערכת היחסים שלהם הייתה קשה, אך בסופו של דבר הם הצליחו להגיע להבנה. אודו מבסס את מראהו כדמוי־אדם על פיו של ד"ר מורה, אך הוא מעולם לא הצליח לשכלל מספיק את יכולתו לשנות צורה כדי לחקות בצורה מדויקת פנים של דמויי־אדם, מה שהופך את דמותו כדמוי־אדם לקירוב בלבד.

כמשנה צורה, אודה יכול לשנות את המראה החיצוני שלו כרצונו, על מנת להסוות את נוכחותו. הוא יכול לשנות את הצורה של חלקי גוף לפי הצורך, כגון הארכת זרועותיו על מנת לתפוס אדם שנמלט, והוא מסוגל להפוך עצמו לנוזל, וכך הוא מאפשר לעצמו לזרום לאזורים בעלי נגישות נמוכה. לאחר 16 שעות בצורה של גוף מוצק, הוא חייב לחזור למצבו הטבעי כנוזל ג'לטיני, על מנת לנוח. בתחילה, לצורך מטרה זו הוא השתמש בדלי, אותו שמה במשרדו, אולם לאחר שקיבל חדר מגורים משלו - הוא השתמש בדלי כעציץ, אותו קיבל כמתנת חנוכת בית מקירה נריס.

כאשר אודו פוגש לבסוף את יתר בני-עמו (המייסדים), מסתבר שגם להם יש פנים "לא גמורות" כפי שיש לאודו, מראה אשר הם בחרו לאמץ לעצמם, אך על פי שיש ביכולתם לחקות במדויק פנים של דמויי-אדם, על מנת שאודו ירגיש בנוח בנוכחותם; בעוד אודו, אשר גדל והתבגר במנותק מיתר בני-עמו, מעולם לא למד לשלוט ביכולת זו. המייסדים האחרים מתייחסים לגזעים שלא משנים את צורתם כאל "מוצקים" או "מונומורפים" (monoforms), בעוד אודו נוהג להתייחס אליהם כאל "דמויי אדם".

בשל מעמדו כאדם שבא מבחוץ, אודו נתפס כמשקיף נייטרלי, ללא משוא פנים, המזדהה עם אף אחד, ולפיכך הועסק מדי פעם על ידי באג'ורנים לצורך יישוב סכסוכים. תכונות אלו אף הפכו אותו לקצין ביטחון יקר: במהלך הכיבוש של באג'ור על ידי הקרדאסים, גול דוקאט מגייס אותו על מנת לחקור מקרה רצח של עובד באג'ורני, על תחנת החלל לעיבוד עופרת "טרוק נור". בהמשך, אודו אף מועסק על ידי הקרדאסים במשרה מלאה, וממונה להיות אחראי הביטחון הראשי על התחנה, תפקיד שהוא אף ממשיך בו גם לאחר שהתחנה שוחררה מהכיבוש הקרדסי, עברה לשליטת באג'ור ושינתה שמה ל"חלל עמוק 9", בחסות הפדרציה.

כניסתו של אודו לתפקידו ב-"טרוק נור" הייתה לא חלקה במיוחד, כאשר הוא נדרש לחקור ניסיון התנקשות בדוקאט. בתחילה, נמצא קשר בין שלושה עובדים באג'ורנים לבין ניסיון ההתנקשות, ואודו, להוט לאכוף את שלטון החוק ולסיים במהירות את החקירה, מיהר להרשיע את השלושה ובכך - איפשר את הוצאתם להורג. זמן קצר לאחר מכן, אודו גילה כי השלושה היו חפים מפשע, וכי הליכי החקירה שלו גרמו לאי-צדק. אודו חש ברגשות אשמה בעקבות אירוע זה, שהפך אותו לעקשן בחתירתו לצדק, אם כי לא בהכרח באכיפתו של החוק כלשונו.

עד לזמן זה, לא היה ידוע לאודו מי הם בני-עמו ומה מוצאו. עבריין שהגיע מרביע גמא עם שרשרת, המכילה מה שנראה לו כמשנה צורה לא-תבונתי[2]. במועד מאוחר יותר[3], ד"ר מורה פול מבקר את אודו בחלל עמוק 9 וטס איתו לרביע גמא, על מנת לחקור כוכב לכת, בו צורת חיים הדומה למשתנים. רק בשלב מאוחר יותר - אודו לומד כי בני-עמו הם "המייסדים" - מנהיגי הדומיניון שהכריז מלחמה על הפדרציה.

בשנת 2372, לואקסנה טרוי, גרושה טרייה ובהיריון, מגיעה אל התחנה, ואודו מתחתן איתה על מנת שהגרוש לה לא ייקח ממנה את הילד בלידתו, על פי החוק. על אף שבעבר היא רק עיצבנה אותו, אודו למד להעריך את חברתה. לאחר חתונתם, לואקסנה חזרה לכוכב הבית שלה - בטאזד.

אודו הופך למשתנה הראשון אי פעם שפגע בבן מינו[4]. על אף שזה היה בהגנה עצמית, ולא הייתה לו כוונה להרוג, המייסדים מחליטים להעניש את אודו, על שגרם למותו של משתנה אחר, בכך שהם משנים פיזית את צורתו לזה של דמוי-אדם מוצק[5]. במהלך מספר החודשים שלאחר מכן, אודו חי את חייו כ-"מוצק", לרבות מקיים מערכת יחסים רומנטית קצרה, אולם הוא איננו מאושר בצורתו זו. לבסוף, מגיע לרשותו של אודו משתנה-תינוק, שמת בידיו. אך לפני מותו, התינוק משלב את צורתו הג'לטינית אל תוך גופו הפיזי של אודו, ובכך גורם לגופו של אודו לחזור בחזרה לצורתו הנורמלית, ובכך להחזיר לעצמו את כל יכולותיו לשנות צורה[6].

אודו נשאר נאמן לעם הבג'ורני ולפדרציה במהלך המלחמה עם הדומיניון. בסופה, הוא חוזר אל "הקשר הגדול" - מקום מושבם הטבעי של המייסדים, על מנת לרפא אותם ממחלה קטלנית (נשק ביולוגי שפותח על ידי מדור 31, ואשר בו הדביקו אותם בכוונה, על מנת להכחידם), ועל מנת ללמד אותם כיצד לבטוח שוב בגזעים אחרים.

במהלך עבודתו כאחראי הביטחון הראשי, אודו מעורב במספר רב של מאבקי כוחות ומשחקי מוחות עם קווארק הפרנגי, בעל בר מקומי, הנוהג לעבור על החוק, לרמות ולגנוב. לעיתים תכופות, אודו מעביר את זמנו בהתבוננות בקווארק, הן בצורתו כדמוי-אדם והן במגוון צורות אחרות. עם השנים השניים למדו לכבד ולהעריך האחד את השני. בפרק סיום הסדרה - "What You Leave Behind" - אודו מסרב להודות בחברות שהוא פיתח עם קווארק, ומפנה אליו את גבו בזלזול, כתמיד. אולם קווארק, בתגובה, אומר: "האיש הזה אוהב אותי. ראית את זה? זה כתוב לו על הגב".

מערכת יחסים עם קירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – His Way

בעזרתו של ויק פונטיין, אודו מפתח מערכת יחסים רומנטית עם קירה נריס, חברתו אשר ערג לה במשך שנים, בזמן שהיא לא שמה לכך לב. הם נשארים יחד כזוג, עד אשר אודו עוזב את התחנה, על מנת לחזור אל "הקשר הגדול".

יקום המראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – יקום המראה

ביקום המראה, אודו הוא המשגיח על מתחם הכרייה ב-"טרוק נור". הוא משעבד קשוח כלפי העבדים הארצנים, ואינו סובל סטיות מהכללים הנוקשים שלו. מעט ידוע עליו, יחסית, שכן אף אחד ביקום המראה איננו מודע לקיומו של חור התולעת, או מי הם בני-עמו של אודו. במהלך תאונה כרייה, אודו מבצע פינוי של העובדים הארצנים מהמתחם. ג'וליאן באשיר (מהיקום האחר), מנצל את ההזדמנות כדי לברוח, נוטל לידיו אקדח לייזר והורג את אודו, שמתנפץ לרסיסים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הפרק "Heart of Stone"
  2. ^ הפרק "Vortex"
  3. ^ הפרק "The Alternate"
  4. ^ הפרק "The Adversary"
  5. ^ הפרק "Broken Link"
  6. ^ הפרק "The Begotten"