אודו (מסע בין כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אודו
default
אודו, מתוך "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
תוכנית טלוויזיה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
הופעה ראשונה פרק הפיילוט של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
הופעה אחרונה פרק סיום הסדרה של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
מספר הופעות 172 פרקים ב-"מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
גילום הדמות רנה אוברז'ונואה
מידע
כינויים אודו
גיל כ-100 שנה
גזע משתנים
מין זכר
מקצוע אחראי הביטחון הראשי בתחנת החלל חלל עמוק 9
שיוך המיליציה הצבאית של באג'ור
לפני כן: האיחוד הקרדאסי
אזרחות באג'ור
דמויות קשורות
משפחה משתנה נקבה
חברים קירה נריס
אויבים קווארק

אודואנגלית: Odo) הוא דמות בדיונית ביקום הבדיוני של זיכיון "מסע בין כוכבים" בגילומו של השחקן האמריקאי רנה אוברז'ונואה. אודו, דמות קבועה בסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", הוא חייזר המשתייך לגזע המשתנים בעלי היכולת לשינוי צורה, המשמש כאחראי הביטחון הראשי על תחנת החלל חלל עמוק 9.

ביוגרפיה של הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אודו הוא משתנה, "אחד מ-100" אשר נשלחו על ידי "המייסדים" (המשתייכים לגזע של משתנים מרביע גמא), על מנת לחקור את הגלקסיה. בשנת 2356 אודו נמצא על ידי בג'ורנים, כשהוא נסחף ברצועת הכוכבים "דנוריוס", במשך זמן רב ולא ידוע. באותה העת - אודו עדיין לא למד כיצד לשנות צורה, ועל כן הופיע בצורתו הטבעית - נוזל ג'לטיני סמיך. מדענים בג'ורנים שמו אותו במיכל ועליו הכיתוב "דגימה לא ידועה". המשגיחים הקרדסיים שלהם תירגמו זאת לשפתם - "Odo'Ital", שפירושו המילולי: "לא כלום". גם לאחר שהתברר כי אודו הוא יצור בעל תבונה, המדענים המשיכו לקרוא לו בשם "אודו איטאל" (כמו שם בג'ורני אופייני), אשר קוצרה בסופו של דבר בפשטות לשם "אודו"[1].

אודו הפך להיות לנשוא המחקר של המדען הבג'ורנים ד"ר מורה פול, אשר השתמש בשיטות מחקר מפוקפקות (אך יעילות) שכללו גרימת כאב, על מנת לעודד את אודו לנוע ולשנות את צורתו, גם לאחר שנקבע כי אודו יצור תבונתי. בעוד ד"ר מורה רואה את עצמו כאביו הרוחני של אודו, אודו חש עוינות עזה כלפיו. מערכת היחסים שלהם הייתה קשה, אך בסופו של דבר הם הצליחו להגיע להבנה. אודו מבסס את מראהו כדמוי-אדם על פיו של ד"ר מורה, אך הוא מעולם לא הצליח לשכלל מספיק את יכולתו לשנות צורה כדי לחקות בצורה מדויקת פנים של דמויי-אדם, מה שהופך את דמותו כדמוי-אדם לקירוב בלבד.

כמשנה צורה, אודה יכול לשנות את המראה החיצוני שלו כרצונו, על מנת להסוות את נוכחותו. הוא יכול לשנות את הצורה של חלקי גוף לפי הצורך, כגון הארכת זרועותיו על מנת לתפוס אדם שנמלט, והוא מסוגל להפוך עצמו לנוזל, וכך הוא מאפשר לעצמו לזרום לאזורים בעלי נגישות נמוכה. לאחר 16 שעות בצורה של גוף מוצק, הוא חייב לחזור למצבו הטבעי כנוזל ג'לטיני, על מנת לנוח. בתחילה, לצורך מטרה זו הוא השתמש בדלי, אותו שמה במשרדו, אולם לאחר שקיבל חדר מגורים משלו - הוא השתמש בדלי כעציץ, אותו קיבל כמתנת חנוכת בית מקירה נריס.

כאשר אודו פוגש לבסוף את יתר בני-עמו (המייסדים), מסתבר שגם להם יש פנים "לא גמורות" כפי שיש לאודו, מראה אשר הם בחרו לאמץ לעצמם, למרות שיש ביכולתם לחקות במדויק פנים של דמויי-אדם, על מנת שאודו ירגיש בנוח בנוכחותם; בעוד אודו, אשר גדל והתבגר במנותק מיתר בני-עמו, מעולם לא למד לשלוט ביכולת זו. המייסדים האחרים מתחייסים לגזעים שלא משנים את צורתם כאל "מוצקים" או "מונומורפים" (monoforms), בעוד אודו נוהג להתייחס אליהם כאל "דמויי אדם".

בשל מעמדו כאדם שבא מבחוץ, אודו נתפס כמשקיף ניטראלי, ללא משוא פנים, המזדהה עם אף אחד, ולפיכך הועסק מדי פעם על ידי באג'ורנים לצורך יישוב סכסוכים. תכונות אלו אף הפכו אותו לקצין ביטחון יקר: במהלך הכיבוש של באג'ור על ידי הקרדאסים, גול דוקאט מגייס אותו על מנת לחקור מקרה רצח של עובד באג'ורני, על תחנת החלל לעיבוד עופרת "טרוק נור". בהמשך, אודו אף מועסק על ידי הקרדאסים במשרה מלאה, וממונה להיות אחראי הביטחון הראשי על התחנה, תפקיד שהוא אף ממשיך בו גם לאחר שהתחנה שוחררה מהכיבוש הקרדסי, עברה לשליטת באג'ור ושינתה שמה ל"חלל עמוק 9", בחסות הפדרציה.

כניסתו של אודו לתפקידו ב-"טרוק נור" הייתה לא חלקה במיוחד, כאשר הוא נדרש לחוקר ניסיון התנקשות בדוקאט. בתחילה, נמצא קשר בין שלושה עובדים באג'ורנים לבין ניסיון ההתנקשות, ואודו, להוט לאכוף את שלטון החוק ולסיים במהירות את החקירה, מיהר להרשיע את השלושה ובכך - איפשר את הוצאתם להורג. זמן קצר לאחר מכן, אודו גילה כי שלושת היו חפים מפשע, וכי הליכי החקירה שלו גרמו לאי-צדק. אודו חש ברגשות אשמה בעקבות אירוע זה, שהפך אותו לעקשן בחתירתו לצדק, אם כי לא בהכרח באכיפתו של החוק כלשונו.

עד לזמן זה, לא היה ידוע לאודו מי הם בני-עמו ומה מוצאו. עבריין שהגיע מרביע גמא עם שרשרת, המכילה מה שנראה לו כמשנה צורה לא-תבונתי[2]. במועד מאוחר יותר[3], ד"ר מורה פול מבקר את אודו על חלל עמוק 9 ונוסע איתו לרביע גמא, על מנת לחקור כוכב לכת, בו צורת חיים הדומה למשתנים. רק בשלב מאוחר יותר - אודו לומד כי בני-עמו הם "המייסדים" - מנהיגי הדומיניון שהכריז מלחמה על הפדרציה.

בשנת 2372, לואקסנה טרוי, גרושה טרייה ובהיריון, מגיעה אל התחנה, ואודו מתחתן איתה על מנת שהגרוש לה לא יקח ממנה את הילד בלידתו, על פי החוק. על אף שבעבר היא רק עיצבנה אותו, אודו למד להעריך את חברתה. לאחר חתונתם, לואקסנה חזרה לכוכב הבית שלה - בטאזד.

אודו הופך למשתנה הראשון אי פעם שפגע בבן מינו[4]. על אף שזה היה בהגנה עצמית, ולא הייתה לו כוונה להרוג, המייסדים מחליטים להעניש את אודו, על שגרם למותו של משתנה אחר, בכך שהם משנים פיזית את צורתו לזה של דמוי-אדם מוצק[5]. במהלך מספר החודשים שלאחר מכן, אודו חי את חייו כ-"מוצק", לרבות מקיים מערכת יחסים רומנטית קצרה, אולם הוא איננו מאושר בצורתו זו. לבסוף, מגיע לרשותו של אודו משתנה-תינוק, שמת בידיו. אך לפני מותו, התינוק משלב את צורתו הג'לטינית אל תוך גופו הפיזי של אודו, ובכך גורם לגופו של אודו לחזור בחזרה לצורתו הנורמלית, ובכך להחזיר לעצמו את כל יכולותיו לשנות צורה.[6].

אודו נשאר נאמן לעם הבג'ורני ולפדרציה במהלך המלחמה עם הדומיניון. בסופה, הוא חוזר אל "הקשר הגדול" - מקום מושבם הטבעי של המייסדים, על מנת לרפא אותם ממחלה קטלנית (נשק ביולוגי שפותח על ידי מדור 31, ואשר בו הדביקו אותם בכוונה, על מנת להכחידם), ועל מנת ללמד אותם כיצד לבטוח שוב בגזעים אחרים.

במהלך עבודתו כאחראי הביטחון הראשי, אודו מעורב במספר רב של מאבקי כוחות ומשחקי מוחות עם קווארק הפרנגי, בעל בר מקומי, הנוהג לעבור על החוק, לרמות ולגנוב. לעיתים תכופות, אודו מעביר את זמנו בהתבוננות בקווארק, הן בצורתו כדמוי-אדם והן במגוון צורות אחרות. עם השנים השניים למדו לכבד ולהעריך האחד את השני. בפרק סיום הסדרה - "What You Leave Behind" - אודו מסרב להודות בחברות שהוא פיתח עם קווארק, ומפנה אליו את גבו בזלזול, כתמיד. אולם קווארק, בתגובה, אומר: "האיש הזה אוהב אותי. ראית את זה? זה כתוב לו על הגב".

בעזרתו של ויק פונטיין, אודו מפתח מערכת יחסים רומנטית עם קירה נריס, חברתו אשר ערג לה במשך שנים, בזמן שהיא לא שמה לכך לב. הם נשארים יחד כזוג, עד אשר אודו עוזב את התחנה, על מנת לחזור אל "הקשר הגדול".

יקום המראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יקום המראה

ביקום המראה, אודו הוא המשגיח על מתחם הכרייה ב-"טרוק נור". הוא משעבד קשוח כלפי העבדים הארצנים, ואינו סובל סטיות מהכללים הנוקשים שלו. מעט ידוע עליו, יחסית, שכן אף אחד ביקום המראה איננו מודע לקיומו של חור התולעת, או מי הם בני-עמו של אודו. במהלך תאונה כרייה, אודו מבצע פינוי של העובדים הארצנים מהמתחם. ג'וליאן באשיר (מהיקום האחר), מנצל את ההזדמנות כדי לברוח, נוטל לידיו אקדח לייזר והורג את אודו, שמתנפץ לרסיסים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הפרק "Heart of Stone"
  2. ^ הפרק "Vortex"
  3. ^ הפרק "The Alternate"
  4. ^ הפרק "The Adversary"
  5. ^ הפרק "Broken Link"
  6. ^ הפרק "The Begotten"
מסע בין כוכבים
מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית וסדרת האנימציה
יוצר הסדרה ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים ויליאם שאטנרלנרד נימוידפורסט קליג'יימס דוהאןג'ורג' טאקיינישל ניקולסוולטר קניגמייג'ל בארט
דמויות ראשיות ג'יימס טיבריוס קירקספוקליאונרד מק'קוימונטגומרי סקוטהיקארו סולוניוטה אוהורהפאבל צ'כוב
דמויות משנה איליהוילארד דקרולריסג'יליאן טיילורקלארק טרלמספר 1דייוויד מרקוסקרול מרקוססאביקסארקסוראקסייבוקחאן נוניאן סינגכריסטופר פייקצ'אנגכריסטין צ'אפלקאנגקארטרייטקולות'זפרם קוקרןקורקיילאסקרוגג'ניס ראנדשומר הנצח
גזעי חייזרים גורןוולקניםקלינגוניםרומולאנים
מושגים אנטרפרייז"אני רופא, לא..."ג'נסיסחולצה אדומהטכנובאבלטרנספורטרטרקייקום המראהמנוע עיוותמשכפלמתרגם אוניברסליפדרציית הכוכבים המאוחדתהצו העליוןצי הכוכביםקוביאשי מארורביע גלקטי • "שגר אותי למעלה, סקוטי"
סרטי הקולנוע מסע בין כוכביםזעמו של חאןהחיפוש אחר ספוקהשיבה הביתההגבול האחרוןהארץ הלא נודעת
פרקים בולטים The MenagerieThe City on the Edge of Forever
מסע בין כוכבים: הדור הבא
יוצר הסדרה ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים פטריק סטיוארטג'ונתן פרייקסלוואר ברטוןמייקל דורןגייטס מק'פאדןמרינה סירטיסברנט ספיינרויל ויטוןדניס קרוסבידיאנה מולדואר
דמויות ראשיות ז'אן-לוק פיקארדויליאם רייקרג'ורדי לה פורג'וורףבוורלי קראשרדיאנה טרוידאטהוסלי קראשרטאשה יארקתרין פולאסקי
דמויות משנה מולי או'בריאןמיילס או'בריאןקייקו או'בריאןאליסה אוגאווהרג'ינלד בארקליב'אתורבות'ביליאה ברהמסגאורוןגאינןרייצ'ל גארטאדוארד ג'ליקומתיו דוהארטידוראסג'ון הארימןואשלוקוטוסלוקסנה טרויישות הקריסטללאלרו לארןלורלורסהמלכת הבורגהנוסעסארקג'וליאנה סונגנוניאן סונגסיטו ג'קסהסילהלילי סלואןספוטטוליאן סוראןק'אהליירזפרם קוקרןקורןקיוקיילאסריצ'רד קסטילוג'ק קראשררואפואלכסנדר רוז'נקוהלנה רוז'נקוניקולאי רוז'נקוסרגיי רוז'נקותומאס רייקרשינזוןB-4
גזעי חייזרים אל-אוריאניםאנדרואידבאג'ורניםבטאזואידבורגוולקניםפרנגיקיוקרדאסיםקלינגוניםרומולאנים
מושגים אנטרפרייזהולודקוייזורטכנובאבלטרנספורטרטרקייקום המראהמאקימנוע עיוותמשכפלמתרגם אוניברסליפדרציית הכוכבים המאוחדתהצו העליוןצי הכוכביםהקרב בוולף 359רביע גלקטיסוגיות מוסריות במסע בין כוכבים
סרטי הקולנוע דורותהמפגשהמרדנמסיס
פרקים בולטים The Big GoodbyeQ WhoYesterday's EnterpriseThe Best of Both WorldsThe Inner LightAll Good Things...Pen PalsRedemptionThe Outcast
מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9
יוצרי הסדרה ריק ברמןמייקל פילר • על-פי "מסע בין כוכבים" מאת ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים אייברי ברוקסרנה אוברז'ונואהמייקל דורןטרי פארלניקול דה בורסירוק לופטוןקולם מיניארמין שימרמןאלכסנדר סידיקנאנה ויזיטור
דמויות ראשיות בנג'מין סיסקואודווורףדקס (ג'דזיה דקסאזרי דקס) • ג'ייק סיסקומיילס או'בריאןקווארקג'וליאן באשירקירה נריס
דמויות משנה ווין אדאמישקאר אדוןמייקל אדינגטוןמולי או'בריאןקייקו או'בריאןקיראיושי או'בריאןאישקהבראייל אנטוסאקורם לאןבראנטגאורוןג'ארו אסהאילם גארקגרילקהדוקאטדמארקאלוין הדסוןוואיוןטורה זיאלזקאנברן טייןקאסידי ייטסלואיס צימרמןלוקוטוסלי נאליסליטהלייטוןמורןמילהמרטוקמִשְתָנָה נקבהנוגנילהאופקה סולאןג'וזף סיסקוג'ניפר סיסקושרה סיסקולות'ר סלואןמורה פולויק פונטייןלנרה קאהןקורקיורוםויליאם רוסתומאס רייקר
גזעי חייזרים באג'ורניםבריןג'מהדארבורגוורטהטרילמשתניםפרנגיקרדאסיםקלינגוניםרומולאנים
מושגים אמפוק נורדיפאיינטהדומיניוןהולודקחור התולעתחלל עמוק 9טכנובאבלטרוק נורטרנספורטרטרקייקום המראהלאטינוםמאקימדור 31מלחמת הפדרציה-דומיניוןמנוע עיוותמשכפלמתרגם אוניברסליפדרציית הכוכבים המאוחדתהצו העליוןצי הכוכביםהקרב בוולף 359רביע גלקטיסוגיות מוסריות במסע בין כוכבים
פרקים בולטים DuetThe VisitorRejoinedTrials and Tribble-ationsFar Beyond the Stars
סרטי קולנוע What We Left Behind: Looking Back at Deep Space Nine
מסע בין כוכבים: וויאג'ר
יוצרי הסדרה ריק ברמןג'רי טיילורמייקל פילר • על-פי "מסע בין כוכבים" מאת ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים קייט מאלגרורוברט בלטרןרוקסן דוסוןרוברט דאנקן מקנילאית'ן פיליפסרוברט פיקארדוטים רוסג'רי ראייןגארט וונגג'ניפר ליאן
דמויות ראשיות קתרין ג'יינווייצ'קוטיב'לאנה טורסטום פאריסניליקסדוקטורטובוקשבע מתשעהארי קיםקס
דמויות משנה אוון פאריסאיצ'ברג'ינלד בארקליבות'בינעמי וויילדמןסמנתה וויילדמןססקהמיראל פאריסלואיס צימרמן
גזעי חייזרים אוקמפהבורגגזע 8472הולוגרמהוולקניםהירוג'ניםוידיאניםטלקסיאניםפוטוניםקיוקייזוןקלינגונים
מושגים הולוגרמה רפואית לשעת חירוםהולודקוויאג'רטכנובאבלטרנספורטרטרקימאקימנוע עיוותמשכפלמתרגם אוניברסליפדרציית הכוכבים המאוחדתהצו העליוןצי הכוכביםרביע גלקטיסוגיות מוסריות במסע בין כוכבים
פרקים בולטים
מסע בין כוכבים: אנטרפרייז
יוצרי הסדרה בראנון בראגהריק ברמן • על-פי "מסע בין כוכבים" מאת ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים סקוט באקולהג'ון בילינגסליג'ולין בליילוקדומיניק קיטינגאנתוני מונטגומרילינדה פארקקונור טריניר
דמויות ראשיות ג'ונתן ארצ'רפלוקסט'פולמלקולם רידטרוויס מייוות'רהושי סאטוצ'ארלס טאקר
דמויות משנה ג'אנרגראליקדגרהדוליםדניאלססובאלאריק סונגסוראקפורתוסמקסוול פורסטת'יילק שרן
גזעי חייזרים אנאריםאנדוריאניםבוני הספירותדנוביולניםוולקניםטלרייטיםזינדי (בעלי-כנף, זוחלים, חרקים, ימיים, פרימטים, שוכני-עציםמועצת הזינדי) • סוליבאניםקלינגונים
מושגים אנטרפרייזהמרחב הדלפימלחמת הזמן הקרהמנוע עיוותפדרציית הכוכבים המאוחדתצי הכוכבים
מסע בין כוכבים: דיסקברי
יוצרי הסדרה בריאן פולראלכס קורצמן • על-פי "מסע בין כוכבים" מאת ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים סוניקווה מרטין-גריןדאג ג'ונסשזאד לטיףאנתוני ראפמרי וויסמןג'ייסון אייזקס
דמויות ראשיות מייקל ברנהאםסארואש טיילרפול סטמטססילביה טיליגבריאל לורקהיו קולברכריסטופר פייק
גזעי חייזרים וולקניםקלינגונים
מושגים יקום המראה
מסע בין כוכבים: מסעות קצרים
יוצרי הסדרה בריאן פולראלכס קורצמן • על-פי "מסע בין כוכבים" מאת ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים דאג ג'ונסמארי וייסמןריין וילסוןאלדיס הודג'
דמויות ראשיות סארוסילביה טיליהארי מאד
גזעי חייזרים קלפיםקסאהיאןבא'אול
מושגים ו'דרייש
מסע בין כוכבים: פיקארד
יוצרי הסדרה אלכס קורצמןעקיבא גולדסמןמייקל שייבון • על-פי "מסע בין כוכבים" מאת ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים פטריק סטיוארטסנטיאגו קבררהמישל הארדאוון אווגורהאליסון פילהארי טרדווייאיזה בריונס
דמויות ראשיות ז'אן לוק פיקארד • כריסטובל "כריס" ריוס • הארי מוזיקר • אלנור • אגנס ג'וראטי • נארק • דאהג'
דמויות משנה ויליאם רייקרדיאנה טרוישבע מתשעדאטה
גזעי חייזרים בורגרומולאנים
מושגים
מסע בין כוכבים: סיפונים תחתונים
יוצרי הסדרה אלכס קורצמןמייק מקמהן • על-פי "מסע בין כוכבים" מאת ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים נואל וולסטואוני ניוסםג'ק קוויידיוג'ין קורדרו
דמויות ראשיות סגן משנה טנדי • סגן משנה בקט מארינר • סגן משנה בראד בוימלר • סגן משנה רות'פורד
דמויות משניות קפטן קרול פרימן • קומנדר ג'ק ראנסום • סגן שאקסס • ד"ר ט'אנה
גזעי חייזרים באג'ורניםקייטיאנים
מושגים
סרטי האתחול מחדש (ציר זמן קלווין)
שחקנים ראשיים כריס פייןזאכרי קווינטוקארל אורבןסיימון פגג'ון צ'וזואי סלדנהאנטון ילצ'ין
דמויות ראשיות ג'יימס טיבריוס קירקספוקליאונרד מק'קוימונטגומרי סקוטהיקארו סולוניוטה אוהורהפאבל צ'כוב
דמויות משנה אמנדה גרייסוןאלכסנדר מרקוסקרול מרקוסכריסטופר פייקנירוסארקחאן נוניאן סינגג'ורג' סמואל קירק
סרטי הקולנוע סטארטרקהאויב בתוכנוסטארטרק: אל האינסוף
עתידי
מפיק על אלכס קורצמן
סדרות מסע בין כוכבים: סדרת אנימציה בניקלודיאוןמסע בין כוכבים: מדור 31מסע בין כוכבים: אקדמיית צי הכוכבים
סרטים סטארטרק 4