אילם גארק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אילם גארק
Elim Garak
אילם גארק
אילם גארק
אילם גארק
תוכנית טלוויזיה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
הופעה ראשונה עונה 1 של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
הופעה אחרונה פרק הסיום של הסדרה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
מספר הופעות 37 פרקים של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
גילום הדמות אנדרו רובינסון
מידע
גזע קרדאסי
מין זכר
מקצוע חייט ובעלים של חנות בגדים
גנן
מרגל
מתנקש
מורד
שיוך "מסדר אובסידיאן" הקרדאסי
המרד הקרדאסי בדומיניון
אזרחות קרדאסית
מקום מגורים חלל עמוק 9 עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה אנברן טיין
מילה
חברים ג'וליאן באשיר
אויבים דוקאט
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אילם גראק הוא דמות בדיונית ביקום הבדיוני של זיכיון "מסע בין כוכבים", המופיע בסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9". בסדרה, גארק הוא קרדאסי אשר חי בגלות על תחנת החלל חלל עמוק 9, שם פתח חנות לבגדים ועוסק בחייטות. דמותו מגולמת על ידי השחקן האמריקאי אנדרו רובינסון.

תפקיד בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גראק מופיע לראשונה בפרק השלישי של העונה הראשונה של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9" (מיד לאחר פרק הבכורה הכפול "Emissary"). הוא מציג את עצמו בפני ד"ר באשיר, רופא התחנה הצעיר והתמים, כ-"גארק", חייט אשר הוגלה מקרדאסיה. בשל היותו הקרדאסי היחידי שנותר בתחנה, לאחר תום הכיבוש הקרדאסי של כוכב הלכת באג'ור ונסיגת הכוחות הקרדאסיים, הוא כונה עד לאותו רגע, על ידי צוות התחנה, בכינוי "המרגל".

בתחילה, גראק מכחיש כל מעורבות שלו עם סוכנות הריגול הקרדאסית המכונה "מסדר אובסידיאן". רק מאוחר יותר, ככל שהסדרה מתקדמת, מתגלים קשריו וכישוריו מחייו הקודמים, ככל שהוא (או העלילה) מוצא לנכון. ככל שהידידות של גארק עם באשיר מתפתחת, מתגלה כי בעבר הוא היה אחד מהסוכנים הבכירים ביותר של "מסדר אובסידיאן", אך הסיבות בגינן הוגלה מקרדאסיה לא פורטו (ככל הנראה - הבגידה שלו בראש מסדר אובסידיאן אנברן טיין, שמאוחר יותר מתגלה כי הוא אביו הביולוגי של גארק, הנוטר לו טינה). הסודיות המסתורית המתמדת של גראק מעניקה לדמותו הן מימד של עניין, והן מימד של חשיבות בסדרה - מאוחר יותר הוא משתמש בקשריו על קרדאסיה, ובהכשרה שקיבל כסוכן מסדר אובסידיאן, על מנת לסייע לפדרציית הכוכבים המאוחדת במלחמתה נגד הדומיניון.

אף שאיננו אחת מן הדמויות הראשיות הקבועות של הסדרה, גארק מופיע ב-33 מתוך 176 הפרקים של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", לרבות פרק סיום הסדרה. דמותו מופיעה בכל אחת משבע עונות הסדרה.

תיאור הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר הופיעה דמותה לראשונה, גארק יועד להשתתף בפרק אחד בלבד, ולא היה כוונה לפתח את דמותו. רובינסון ציין כי הוא גילם את הדמות בפרק הזה משום שהוא היה צריך כסף בשביל לשלם את חשבונותיו באותו החודש[1]. המפיקים התרשמו מביצועיו של רובינסון כגראק, והחליטו לפתח את הדמות לאחר רובינסון הסכים לחזור ולגלם דמות זה בפרקים עתידיים. ההחלטה לשלב את גארק אל תוך הסדרה הפכה את דמותו לחשובה, מורכבת, יוצאת דופן ובעלת תהודה רבה.

הופעתו הראשונה של רובינסון כגארק זכתה לפרשנות כי גראק הוא הומוסקסואל או ביסקסואל. רובינסון הכחיש כי התכוון לגלם את גארק כהומוסקסואל, ולייתר דיוק, אף רמז כי הוא פאנסקסואל[2]. כתוצאה מכך, רובינסון הסיר מאפיינים מסוימים בגילום הדמות. ככל שהסדרה המשיכה, גארק הופך מדמות מסתורית ופשוטה, לדמות מורכבת וסודית. רובינסון ציין כי המורכבות של גארק לא נבעה מהשקרים אלו, אלא מסירובו לפרט על עצמו.

הדבר החשוב בנוגע לגראק הוא שהוא חי בסאבטקסט. המהות של גארק היא במה שאתה לא שומע, במה שהוא לא אומר.

ביוגרפיה של הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ככל שהסדרה מתפתחת, עברו של גארק מתגלה, הן לקהל הצופים, והן לשאר הדמויות בסדרה.

לגארק יש מערכת יחסים ארוכה ועוינת עם מושל באג'ור, גול דוקאט. בפרק "Civil Defense" מצהיר דוקאט כי זו הייתה טעות מצד אביו לסמוך על גארק, ומאוד יותר, בפרק "For the Cause", מתגלה כי גארק הביא לכך שאביו של דוקאט עונה ונרצח.

מאוחר יותר, גארק נפל מגדולתו והוגלה מקרדאסיה. הוא נמלט אל תחנת החלל טרוק נור, בעת שנסוגו ממנה כוחות צבא קרדאסיה, לטובת הפדרציה. הסיבה לגלות של גארק מעולם לא נאמרת בצורה מפורשת. בפרק "The Wire" גארק, הסובל מהזיות, מספר לבאשיר שלושה סיפורים שונים, הסותרים זה את זה, אודות הסיבה לגלותו. בסיפור הראשון - הוא הרג כמה אסירים באג'ורנים שנמלטו מן השבי, בימים האחרונים של הכיבוש. לרוע המזל, בין ההרוגים הייתה בתו של פקיד צבאי קרדאסי בכיר בעל כוח; בסיפור השני - הוא חס על הילדים הבאג'ורנים, ומאפשר להם להימלט; לבסוף - שהוא הופלל כי אפשר לילדים להימלט. בפרק "Improbable Cause", המנטור שלו לשעבר, אנברן טיין, מאשים אותו כי בגד בקרדאסיה, אך לא מספק פרטים מעבר לכך. בפרק "The Way of the Warrior", דוקאט, בציניות, מזכיר לגארק לכוון את הרובה שלו אל עבר קלינגונים ולא קרדאסים.

דמותו של גארק זוכה להרחבה, כאשר מסתבר כי עבר התעללות בילדותו. גארק, אשר אביו, אנברן טיין, היה ראש מסדר אובסידיאן, נראה כמי שסובל מצורה חריפה של קלסטרופוביה, כמבוגר. נרמז כי הקלסטרופוביה שלו כי תוצאה של עונשים שאביו נהג להטיל עליו - באמצעות נעילה בתוך ארון, לעיתים למשך מספר רב של שעות ברציפות - על כך שלא מילא אחר כל חובותיו. גארק מצליח להתגבר על כך, בסופו של דבר, בעזרתה של אזרי דקס, לאחר שזו מוצבת, לאחרונה, על תחנת החלל חלל עמוק 9, כפסיכולוגית של התחנה.

במאמץ לרצות את אביו, גארק הולך בעקבות צעדיו של האב ומצטרף למסדר אובסידיאן; בשלב מסוים הוא היה מוצב ברומולוס (שם היה מעורב, ככל הנראה, במותם של כמה פקידים רומולאנים), עד אשר הקרדאסים הציבו אותו על כוכב הלכת הכבוש באג'ור. בתפקידו כסוכן של מסדר אובסידיאן, נרמז כי גארק היה אחד מהסוכנים המיומנים ביותר בתולדות הארגון, עם כישרון מסוים לתשאולים. כמו כן, גארק הפגין את יכולותיו בקרב פנים אל פנים, תיכנות ותיקון מחשבים, טיסה ופיצוח קודים. קפטן סיסקו עשה שימוש בכישרונות אלו, בכך שגייס את גארק, מעת לעת, לעבוד עבור הפדרציה במיוחד במהלך המלחמה בדומיניון.

בעונה 3 של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", במהלך ניסיון משותף של הטאל-שיאר ומסדר אובסידיאן, סוכנויות הריגול של הרומולאנים והקרדאסים (בהתאמה), להחריב את עולם הבית של המייסדים, ניתנת לגארק האפשרות לחזור לכוכב הבית שלו, ולהוכיח את עצמו בפני טיין כסוכן אמין של מסדר אובסידיאן. לפיכך, מוטלת על גארק המשימה לחקור, תוך שימוש בעינויים, את אחראי הביטחון הראשי של חלל עמוק 9 אודו, אשר בני-עמו הם שהקימו את הדומיניון[3]. מאוחר יותר, כאשר גארק טס עם וורף אל רביע גמא, על מנת למצוא ניצולים מההתקפה על המייסדים, אשר נכשלה, טיין, על ערש דווי, מגלה לו סוף סוף כי הוא גאה שהוא בנו.

בשתי העונות האחרונות של הסדרה גארק משנה את נאמנותו כלפי הפדרציה באופן מוחלט, בעיקר משום שיריבו הפוליטי הוותיק, גול דוקאט, השתלט על קרדאסיה וכרת ברית עם הדומיניון[4]. בעונות המאוחרות אלה, גארק משתמש בידע שלו כדי לעזור לפדרציה במלחמתה נגד דומיניון וקרדאסיה. גארק מפתח טראומה פסיכולוגית קשה, בשל הידיעה כי הוא תורם למותם של קרדאסים, בני-עמו[5]. בימיה האחרונים של המלחמה, גארק משמש כאיש הקשר של הפדרציה עם דמאר, מנהיג המרד הקרדאסי נגד הדומיניון, ביחד עם מייג'ור קירה נריס. בתגובה למרד, הדומיניון הורגים 800 מיליון קרדאסים. לאחר שהמלחמה תמה, הגלות של גארק מסתיימת והוא חוזר הביתה, לקרדאסיה[6].

אישיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גארק (מימין) ובאשיר, בהרפתקאת "ג'יימס בונד" על ההולודק; מתוך "Our Man Bashir".

גארק הוא אופטימי ומנומס, תכונות שהוא משתמש בהן על מנת לטשטש את החשד כי הוא, למעשה, מרגל. למרות הדימוי שלו, הוא ידוע כרמאי, גם לאלה שהוא מחשיב כ"חבריו", כגון ד"ר באשיר. גארק הוא טיפוס סודי ומסתורי, אשר נוהג להמציא סיפורים מפורטים על עצמו, על מנת שלא לחשוף את הסיבה האמיתית לגלותו. בכמה הזדמנויות, גארק מספר סיפורים על חבר קרדאסי בשם "אילם", שמתגלים מאוחר יותר כפיקטיביים. אילם הוא, למעשה, גארק עצמו - שמו המלא הוא: אילם גארק. טיין, אביו, אמר עליו פעם: "גארק מעולם לא סיפר את האמת, כאשר שקר היה טוב". בשלב מסוים, באשיר מספר לו את המשל אודות הילד שצעק זאב. בעוד באשיר טען כי הלקח המוסרי הוא - "אף אחד לא מאמין לשקרן כשהוא דובר האמת", גארק עמד על כך שהמוסר האמיתי הוא - "אסור לספר את אותו השקר פעמיים"[7].

פעמים רבות גארק ניצב בפני מצב בו יש לו קונפליקטים פנימיים בין המוסר שלו לבין חובותיו כלפי הפיקוד המרכזי הקרדאסי. למרות שקיימות ראיות מוצקות לכך שגארק היה פעיל במסדר אובסידיאן, גארק מכחיש בהזדמנויות אין-ספור כי אי פעם היה מעורב עם ארגון זה, בטענה שהוא לא יותר מאשר "גארק, הרגיל והפשוט", חייט בעל חנות על הטיילת של חלל עמוק 9, וכי שורש הקשיים שלו עם הממשלה הקרדאסית נובעים מחשד להעלמת מס. הוא חוזר על סיפור זה בתדירות גבוהה, גם באוזני אנשים שידוע לו כי הם יודעים את האמת על העבר שלו.

יקום המראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – יקום המראה

ביקום המראה, גארק הוא "גול"[8] אכזרי וסדיסטי בצבא הקרדאסי. הוא משמש כקצין הראשון של המנהלת של "טרוק נור" קירה נריס, אך חותר תחת סמכותה וזומם להרוג אותה. וורף מהיקום המקביל, עוצר ב"ברית" הקלינגונית-קרדאסית, מאשים באופן אישי את גארק בנפילתה של "טרוק נור" לידי העבדים-המורדים הארצנים, זאת על אף שגארק מאשים בכך את המנהלת, ומנסה לתמרן את וורף כי ינקום בה.

מדווח כי רובינסון לא אהב לגלם גרסה זו של גארק, מאחר שהיא חסרה את כל העומק והמורכבות שיש לדמות המקורית, בעוד הדמות החדשה היא חנפנית ובוגדנית בלבד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Tailor Made: Liz Sourbut talks to Andrew Robinson". נבדק ב-2008-04-17.
  2. ^ Star Trek: DS9, season 3: "The Die is Cast"
  3. ^ Star Trek: DS9, season 5: "By Inferno's Light".
  4. ^ Star Trek: DS9, Season 7: "Afterimage"
  5. ^ Star Trek, DS9, season 7: "What You Leave Behind"
  6. ^ "Scene from the Star Trek: Deep Space Nine episode "Improbable Cause"". נבדק ב-2012-09-16.
  7. ^ "גול" היא דרגה קרדאסית, המקבילה לקפטן