שפה מעורפלת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שפה מעורפלת (equivocation) הוא כשל לוגי של ערפול, המבוצע כאשר מישהו משתמש באותה מילה במשמעויות שונות בטיעון, דבר ממנו משתמע שלמילה אותה משמעות בכל פעם.

לדוגמה:

"סוקרטס נושא אשפה וקשת"
"אשפה היא זבל"
"לכן, סוקרטס נושא זבל"

הכשל הלוגי בטיעון כאן הוא שימוש במשמעות שונה של המילה "אשפה", פעם במשמעות "אשפת חצים" ופעם במשמעות "זבל". מאחר שהמונח האמצעי בסילוגיזם הזה משתמש למעשה בשני מונחים שונים, שפה מעורפלת היא, על כן, סוג של כשל ארבעה התנאים.

כשל של שפה מעורפלת משמש לעיתים קרובות במילים שלהן תוכן רגשי חזק ומשמעויות רבות. הדובר המשתמש בכשל מבצע "שינוי סמנטי" ומשנה באופן הדרגתי את ההקשר, כדי להשיג את הכשל באמצעות השוואה בין משמעויות שונות של המילה.

לכשל שפה מעורפלת קשר הדוק לכשל אמפיבולה, שבו יש הסתמכות על "שינוי סמנטי".

דוגמאות כזאת שלעיל משמשות לרוב כבדיחות ולא כטיעון רציני. בדיחות כאלה נפוצות בעיקר בקרב מתמטיקאים, שמוכיחים (בין השאר) שלסוס יש אינסוף רגליים ושדף נייר (sheet of paper) הוא כלב עצלן (lazy dog) באמצעות משחקי מילים, דמיון צלילי וכפל משמעות.

ה״הוכחה״ שלסוס יש אינסוף רגליים, לפי כשל השפה המעורפלת:
  1. A horse has two rear legs (לסוס יש 2 רגליים אחוריות).
  2. A horse has fore legs (לסוס יש רגליים קדמיות, זה נשמע גם כמו "לסוס יש 4 רגליים", וביחד עם הטענה הקודמת "לסוס יש 4 רגליים קדמיות").
  3. Total, a horse has six legs (בסה"כ, לסוס יש 6 רגליים).
  4. But that's an odd number of legs for a horse (אבל זה מספר מוזר של רגליים עבור סוס; נשמע כמו "מספר אי זוגי").
  5. But six is an even number (אבל שש הוא מספר זוגי).
  6. We conclude that the horse's number of legs in both even and odd in the same time (מסיקים מכך שמספר הרגליים של סוס הוא זוגי ואי-זוגי בו זמנית).
  7. מצב זה ייתכן (מספר שהוא זוגי ואי-זוגי בו-זמנית) רק אם מספר זה הוא אינסופי. כלומר, לסוס יש אינסוף רגליים. (שורה זו לא נכונה גם מתמטית)
מ.ש.ל.