נבואה המזימה את עצמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עיינו גם בפורטל

P psychology2.png

פורטל פסיכולוגיה הוא שער לכל הנושאים הקשורים בפסיכולוגיה. ניתן למצוא בו קישורים אל תחומי המשנה של הענף, מושגי יסוד בתחום, תאורטיקנים וגישות בפסיכולוגיה ועוד.


נבואה המזימה את עצמה היא מושג מתחום הפסיכולוגיה החברתית המתאר מקרה אמונה המביאה להתנהגות השוללת אותה באמצעות תהליך חברתי. בכך, היא מהווה את ההפך מנבואה המגשימה את עצמה.

תהליך ההזמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעל האמונה מתנהג בהתאם לאמונה שלו, הסביבה החברתית מגיבה בהתאם להתנהגות בעל האמונה אשר גורמת להזמת האמונה[1].

לדוגמה: מורה עשוי לחזות שתלמיד מסוים יצטיין במהלך שנת הלימודים, ולכן המורה ידחוק בו יתר על המידה. התלמיד כתוצאה מהלחץ, הציפיות ושלל גורמים נוספים לא יצליח לעמוד בתחזיות אלא יכשל. תוצאה שלא הייתה מתרחשת לולי האמונה הייתה קיימת אצל המורה.

תימוכין אמפיריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

החוקרים בושמן באומיסטר וסטאק (1999) מצאו כי אנשים שנחשפו למדיה המעודדת פעולות לפורקן כעסים (קטרזיס), כגון אימון בשק איגרוף, ולאחר מכן התנסו בפעולה שכזו הפגינו פעילות אלימה יותר מקבוצת הביקורת.[1]

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרגדית אדיפוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות הנבואה כי בנו של המלך אדיפוס ירצח את אביו ויתחתן עם אימו, שלח המלך את עבדו שיהרוג את אדיפוס באמונה שכך ימנע את התגשמות הנבואה. הלה חס על חיי הנער ושלח אותו לדרכו. כתוצאה מהתנהגות זו של האב (שפעל בהתאם לאמונתו) אדיפוס לא הכיר את אמו כלל, כך שהוא באמת נשא אותה לאישה.

יונה הנביא[עריכת קוד מקור | עריכה]

יונה התנגד לציווי ה' ללכת להחזיר בתשובה את אנשי העיר נינווה, על כן ניסה לברוח מהארץ באמונה שכך לא יצטרך לקיים את הנבואה. אך דווקא מנוסתו מהארץ בהתאם לאמונתו גילגלה אותו לרצף השתלשלות אשר בסופו של דבר גרמה לו להחזיר את אנשי העיר נינווה בתשובה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Human brain NIH.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא פסיכולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.