תלושי מזון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קיצוב מזון בבריטניה במלחמת העולם השנייה (צילום מ-1943) - חנווני מבטל את תלושי ההקצבה השבועית לתה, סוכר, שומני בישול ובייקון בפנקס הקצבה של עקרת בית בריטית.

מדיניות תלושי מזון (לעיתים גם "בולי מזון" או "פנקס מזון") היא תוכנית ממשלתית המאפשרת למחזיקים בתלושים לרכוש תמורתם מזון, או מצרכים אחרים כפי שהוגדרו על ידי הממשלה. מדיניות זו ננקטת כאמצעי לתמיכה באוכלוסיות חלשות ונזקקות סעד, או בזמן של מחסור במוצרים, כמו למשל בתקופות צנע או מלחמה.

בארצות הברית ניתנת עזרה כספית בתלושי מזון (Food Stamps) לבעלי הכנסה נמוכה או לאלו ללא הכנסה כלל במסגרת תוכנית הסיוע הממשלתית להזנה משלימה .

את תלוש המזון מנייר החליף כרטיס הטבה אלקטרוני המאפשר קניית מזון ומצרכי יסוד ברשתות השיווק ובמרכולים המחוברים לרשת הממשלתית. הכרטיס מוטען בסכומים הנקבעים על ידי רשויות הרווחה בכל מדינה.

חלוקת מזון באמצעות תלושים הייתה נהוגה גם בארץ בתקופת הצנע על מנת לשמור על משאבי המזון המוגבלים ולהבטיח את חלוקתם השוויונית.

במשטרים טוטליטריים נקטו לפעמים במדיניות של קיצוב וחלוקה בצמצום של תלושי מזון ושירותים אחרים כאמצעי לשליטה חברתית־פוליטית מלבד הסיבה הכלכלית, כמו למשל בגרמניה הנאצית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרטיס הקצבת לחם שהיה בשימוש בארמניה, בין השנים 1993-1995

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.