Age of Empires III

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Age of Empires III
Aoeiii-cover.jpg
שם בעברית אייג' אוף אמפיירס 3 (עידן האימפריות 3)
תאריך הוצאה 2005
סוגה RTS
פיתוח Ensemble Studios
הפצה מיקרוסופט
מצבי משחק שחקן יחיד, מרובה משתתפים
דירוג ESRB: T (Teen)
פלטפורמות Microsoft Windows XP ,Mac OS X

Age of Empires III הוא משחק מחשב מסוגת אסטרטגיה בזמן אמת שיצא לשוק באוקטובר 2005. המשחק הוא המשך לסדרת משחקי האסטרטגיה המצליחה Age of Empires מבית מיקרוסופט.

המשחק בעל גרפיקה תלת ממדית ומתרחש בין השנים 1492 ו-1850, העידן בו יושבה יבשת אמריקה על ידי עמי אירופה.

למשחק יצאו שתי חבילות הרחבה. הראשונה, "Age of Empires III: The WarChiefs", יצאה ב-17 באוקטובר 2006 ומאפשרת לשחק בצד האינדיאנים. חבילת ההרחבה השנייה, "Age of Empires III: The Asian Dynasties", יצאה ב-23 באוקטובר 2007 ומוסיפה למשחק ציוויליזציות אסייתיות.

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק הרגיל (ללא התוספות) יכול השחקן לשחק את אחת מ-8 המעצמות באירופה בעת החדשה:

מדינה מנהיג עיר אם
צרפת נפוליאון בונפרטה פריז
בריטניה המלכה אליזבת לונדון
ספרד המלכה איסבלה סביליה
פורטוגל הנרי הנווט ליסבון
הולנד מוריס מנסאו אמסטרדם
גרמניה פרידריך הגדול ברלין
רוסיה איוואן האיום סט. פטרסבורג
האימפריה העות'מאנית סולימאן המפואר איסטנבול

בגרסת ההרחבה "The WarChiefs" נוספו 3 עמים אינדיאנים:

עם מנהיג עיר אם
האצטקים קואוטמוק טנוצ'טיטלאן
האירוקווי היאוואטה קאונאוואגה
הסו גאל הונקפאפה

בגרסת ההרחבה "The Asian Dynasties" נוספו 3 מדינות אסייתיות:

מדינה מנהיג עיר אם
סין קאנגשי בייג'ינג
יפן טוקוגאווה אדו
הודו אכבר דלהי

לכל אחת מהאומות יש תכונות שונות, וכן חיילים מיוחדים משלה. בנוסף נוכחים במשחק שבטי אינדיאנים - ובגרסת ההרחבה "The Asian Dynasties", מנזרי דתות שונות - שמספקים חיילים וטכנולוגיות מיוחדות למושבה שכורתת איתם ברית באמצעות בניית תחנת מסחר (Trading Post) ליד מקום מושבם.

עידנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק מתנהל במעבר בין עידנים עוקבים של קדמה:

  • עידן הגילוי - העידן ההתחלתי, מקביל לעידן האבן במשחק הראשון ועידן החושך במשחק השני.
  • עידן הקולוניאלי - רוב החיילים הרגליים, וחלק גדול מהפרשים, ניתנים לאימון החל מהעידן הזה, יחד עם שיפורים נוספים.
  • עידן המבצרים - שאר חיל הרגלים וחיל הפרשים, וכן חלק מהארטילריה, ניתנים לאימון החל מעידן זה.
  • העידן התעשייתי - רוב האפשרויות נפתחות בעידן זה.
  • העידן האימפריאלי - בגרסאות ההרחבה, במדינות האריפאיות, ניתן לבצע מהפכה במקום זה.

מעבר בין עידנים נעשה אחרי השגת כמות המשאבים הדרושה. במדינות האירופאיות צריך לבחור בין פוליטיקאים שונים לעידן החדש, אשר בתמורה נותנים משאבים ויחידות שונות. בעמים האינדיאנים צריך לבחור בין אחד מתוך חמישה חברי מועצה, אשר יתמוך במשאבים או יחידות, אבל לא ניתן לבחור את אותו חבר מועצה עבור העידן הבא אחריו. במדינות האסיתיות צריך לבחור בין חמישה מבני פלא (Wonders), אשר בניית כל אחד מהם נותנת יכולות מיוחדות.

המפות במשחק על פי רוב מבוססות על מקומות אמיתיים באמריקה - ובגרסת ההרחבה "The Asian Dynasties", גם במזרח הרחוק. שלא כמו במשחק הקודם, השחקן לא יכול לשנות את בעלי בריתו במהלך המשחק, אך בידי השחקן ליצור לפני המשחק מערכת בריתות בין 2, 3 או 4 מדינות כשמתחלקים לצוותים. השחקן יכול לבקש משאבים מבני בריתו או להציע התקפה משותפת, ואף להציע לבעל בריתו לייצר צבא.

קמפיין[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלבד המשחק הרגיל ישנה גם אפשרות לנהל קמפיין, סדרה של משימות הקשורות זו לזו ומגוללות סיפור עלילתי. העלילה במשחק הרגיל ובגרסת ההרחבה "The WarChiefs" מספרת את סיפורה של משפחת בלאק, ובגרסת ההרחבה "The Asian Dynasties" מספרת שלושה סיפורים שונים.

דם, קרח ופלדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמפיין של הגרסה הבסיסית, שמתנהל בשלוש מערכות.

המערכה הראשונה דם מתחילה על אדמת מלטה, מבצרם של אבירי סט. ג'ון, בתקופת המצור הגדול על מלטה. אחד ממפקדי המסדר הוא אבי המשפחה מורגן בלאק (Morgan Black), אביר ממוצא סקוטי, אשר נלחם בפיקודו של המפקד אליין מגנאן (Alain Magnan) נגד כוחותיו של סהין "הבז" (Sahin the Falcon). אחרי שמורגן ואליין מונעים מתקפה עות'מאנית, הם יוצאים להשמיד את הטורקים במערות במזרח האי. פיצוץ של מחסן נשק מגלה מערה בה נמצאים כתבים חקוקים באבן, שהשאירה אגודה סודית בשם "המעגל של אוסוס" (Circle of Ossus), אשר מחפשת את הסוד לחיי נצח. במערה כתוב על אגם הירח, מקום באמריקה הידוע לאצטקים. אליין שולח את מורגן לעולם החדש כדי לעצור את סהין ולמצוא את האגם. אחרי מסע באוקיינוס האטלנטי - הכולל התקלות בשודדי ים המונהגים על ידי אליזבת ראמסי (Elizabeth Ramsey) - מגיע מורגן לעולם החדש, שם מתברר (לשחקן, אם כי מורגן לא מודע לכך) כי סהין לא מחפש את האגם אלא לעצור את המעגל. מורגן ואנשיו הורסים את המבצר העות'מאני, ועוזרים לאצטקים להדוף פלישה ספרדית. בתמורה מורגן מגלה מפה אצטקית בה מסומן האגם בפלורידה. הספרדים, בפיקודו של מגלה ארצות בשם דלגדו (Delgado), תופסים את סהין שמנסה - ללא הצלחה - להזהיר את דלגדו מהמעגל של אוסוס. מורגן שולח הודעה לאליין על מקומו של האגם, ומנסה להגיע לשם בעצמו, אך סופת הוריקן הורסת את ספינותיו ומשאירה אותו תקוע בקובה, שם הוא פוגש באליזבת שוב, ואחרי שהוכיח את יכולותיו - והבטיח לה את זהב צי האוצר של ספרד - היא לוקחת אותו ואת אנשיו לפלורידה. בפלורידה הם פוגשים את אליין, שמבקש ממורגן לשדוד את צי האוצר עבור המסדר, בעוד הוא יעקוף את הספרדים בדרך לאגם. אחרי שמורגן ואליזבת בוזזים את צי האוצר והורגים את דלגדו, מוצא מורגן את סהין. סהין מזהיר אותו שהמעגל קרוב להגיע לאגם, וכי הם מאמינים שהוא מעיין הנעורים. אליין מודיע כי אנשיו שולטים באגם, ומבקש ממורגן להרוג את סהין ואת אנשי האינקה שנשבו על ידי הספרדים. סהין ואליזבת מסבירים למורגן כי אליין הוא חלק מהמעגל של אוסוס, וכי הוא ניצל את מורגן. מורגן מגיע לאגם, שם סהין מראה לו את "שומרי העצמות" (boneguard) - חיילי העילית של המעגל. מורגן מבין כי אליין רימה אותו, והורס את המעיין שבמרכז האגם. סהין חוזר לטורקיה, ואליזבת, אחרי שצי האוצר הספרדי טבע באגם, חוזרת לקריביים.

המערכה השנייה קרח מתחילה באמצע המאה ה-18, בקרוליינה. ג'ון בלאק (John Black) הוא נכדו של מורגן, החי עם חברו הטוב קניינקי (Kanyenke) במושבה של דודו, סטיוארט (Stuart Black). שבט הצ'רוקי מתקיף מסיבה לא ברורה, ואחרי שג'ון מגיע להשלים איתם, קבוצה של חיילים בריטים אורבים לו בכפר הצ'רוקי, ובמקביל הורסים את המושבה וחוטפים את דודו. ג'ון מנחש (וכפי שהתברר לשחקן עוד לפני כן, הוא צודק) שמדובר במתקפה של המעגל, וקניינקי חושש לגורל שבטו - ואחותו, נונאהקי (Nonahkee) - בניו אינגלנד. חששו מתאמת, וג'ון נאלץ להרוס בסיס בריטי כדי להגיע לכפר האירוקווי. נונאהקי מספרת לג'ון על המושל הבריטי החדש, וורוויק (Warwick), המחפש אותו. וורוויק עצמו עדיין מנסה להוציא מידע מסטיוארט על מעיין הנעורים. בינתיים, מלחמת שבע השנים פורצת, וג'ון נלחם - יחד עם האירקווי - לצד הצרפתים. אחרי שהם הורסים מבצר בריטי, הם פוגשים את קולונל ג'ורג' וושינגטון, המודיע להם כי וורוויק נחשב מורד, משום שהורה על תקיפת שבטים אינדיאנים ללא אישור הכתר. וושינגטון מציע לג'ון סיוע על מנת שיתפוס את וורוויק עבורו. ג'ון וקניינקי רודפים אחרי וורוויק לימות הגדולות, ונונאהקי באה אחריהם. בבסיסו של וורוויק הם מוצאים את גופתו של סטיוארט, ומחליטים להמשיך לרדוף אחרי וורוויק. ג'ון מספר לקניינקי על רצונו להתחתן עם נונאהקי, וקניינקי משיב שאמנם הוא מעוניין בבעל יותר מיושב עבור אחותו, אבל הוא לא יעמוד ביניהם. ג'ון וקניינקי ממשיכים לבדם מערבה, לכיוון המישורים הגדולים. במישורים הם רוכשים את אמונם של השבטים המקומיים, ואלה בתמורה מבריחים את וורוויק משטחם - מערבה, אל הרי הרוקי, שם ישנו מאחז של המעגל. ג'ון מחליט שלא לחכות לאספקה מוושינגטון, אלא לגנוב אספקה מאנשיו של וורוויק, וכך להרוס את המאחז. אחרי כן מגלים ג'ון וקניינקי כי וורוויק הביא תגבורת גדולה מרוסיה, העלולה להרוס את כל המושבות בצפון אמריקה. ג'ון מורה לקניינקי להרוס את מעברי ההר בעזרת כורים מתנדבים, בזמן שהוא יפוצץ את ההר. בזמן שג'ון מארגן את חומר הנפץ, וורוויק תופס אותו על ההר למעלה, משוכנע כי הוא האוחז בסוד מעיין הנעורים. ג'ון מפעיל את חומר הנפץ, מפיל את כל הצוק - כולל וורוויק והוא עצמו - על החיילים בתחתית, וכן מוצא את מותו, אך משתק את המעגל למשך עשרות שנים. קניינקי חוזר לכפרו, שם מגלה כי נונאהקי הספיקה ללדת בן לג'ון לפני מותו.

המערכה השלישית פלדה מתחילה במאה ה-19, אחרי מלחמת העצמאות של ארצות הברית. מספרת הסיפור, אמיליה בלאק (Amelia Black), ניהלה את העסק המשפחתי עוד לפני מות אביה - נתניאל בלאק (Nethaniel Black) הפטריוט, בנם של ג'ון ונונאהקי - והיא הופכת אותו לחברה גדולה העוסקת בהתקנת מסילות רכבת עבור הממשלה. על אבטחת אנשי החברה ממונה מייג'ור קופר (Major Cooper) מחיל הפרשים האמריקאי. אחרי שהיא סוללת מסילה לכיוון הגבול המקסיקני - תוך כדי הבסת היריבים העסקיים - נקלעת אמיליה לקרב במקסיקנים, ופוגשת שם אדם בעל מבטא צרפתי בשם פייר בומונט (Pierre Beaunomt). אחרי הקרב מציע לה פייר לכרות זהב מהמכרות שלו בקולורדו בתמורה לחצי, אך היא רוצה לראות את המכרה לפני כן. ממש לפני המכרה עוצר אותה קניינקי, דוד-אביה, ומודיע לה כי בומונט הוא המנהיג של המעגל. הוא מזעיק את מייג'ור קופר והפרשים שלו, ויחד עם סיוע מהשבטים המקומיים הם מחפשים את בומונט במכרות. הם לא מוצאים אותו, אבל מוצאים מפה בה מופיע מיקומו של אגם הירח, שהתייבש והפך לביצה עם הזמן. בומונט יוצא לשם בחיפוש אחרי המעיין, ואמיליה - בחיפוש אחרי בומונט, והזהב הספרדי האבוד. אחרי שהם הורסים את המחנה של בומונט, מבקש קופר לעצור את בומונט, אך בומונט משסה בו זאבים למוות. האגדה של שבט הסמינול המקומי מספרת על חביות מים מהאגם שלקחו שבויים בני האינקה בחזרתם לפרו, אחרי שמורגן הביס את הספרדים. בומונט נוסע לפרו - ואמיליה, מבקשת נקמה וזהב, אחריו - שם גנרל סימון בוליבר מארגן מרד בשלטון הספרדי. אחרי שאמיליה וקניינקי עוזרים לו, הוא מראה להם את הדרך לעמק הפקמיו, בו שוכנים אנשי האינקה, ושולח איתם סיוע. כשהם מגיעים לעמק, הם מגלים את עיר האינקה האחרונה - שהוקמה על ידי השבויים המשוחררים. הכוהן העליון מבקש מאמיליה לעזור לו להגן על העיר מכוחות המעגל, והיא הורסת את המבצר שלהם. בומונט מצליח לחמוק עם חביות של מים ממקדשי האינקה, ואמיליה וקניינקי עוקבים אחריו למרכז המעגל של אוסוס - תיבת העצמות (Ossuary), הנמצא ליד הוואנה. אמיליה וקניינקי מקימים מחנה באי, כורתים ברית עם אנשי הוואנה והורסים את המאחז האחרון של המעגל. בומונט מסתתר בין ההריסות, ומנסה להתנקש באמיליה, אך אמיליה מליחה לגבור עליו ולהרוג אותו. אמיליה אמנם לא מוצאת את המים, אך זוכה בזהב הספרדי.

עיר-האם[עריכת קוד מקור | עריכה]

חידוש בולט במשחק בייחס לז'אנר האסטרטגיה בזמן אמת הוא עיר האם (Homecity) של כל ציוויליזציה. בעיר זו, המנותקת מזירת המשחק באמריקה ובטוחה מהתקפה, ניתן תוך כדי המשחק להמיר נקודות XP שקיבל השחקן על הצלחותיו במשחק לקלפים, המזכים אותו בחיילים, שיפורים כלכליים, משאבים ועוד. לפני תחילת המשחק על השחקן לבחור עד 20 קלפים שבהם יוכל לעשות שימוש במהלך המשחק מתוך מאגר הקלפים הזמין עבור הציווליזציה שעימה הוא משחק. עיר האם שונה עבור כל ציווליזציה ונקראת על שם עיר אמיתית (איסטנבול עבור העות'מאנים, פריז עבור הצרפתים וכו').

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Age of Empires III בוויקישיתוף