האח הגדול (תוכנית טלוויזיה ישראלית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
האח הגדול
BigBrotherIsrael.jpg
לוגו התוכנית
סוגה תוכנית מציאות
חברת הפקה קופרמן הפקות
בימוי יורם זק (האח הגדול)
מנחים ארז טל, אסי עזר
משתתפים ראו פירוט בגוף הערך
זוכים שפרה קורנפלד (עונה ראשונה)
דודי מליץ (עונת VIP)
אלירז שדה (עונה שנייה)
ג'קי מנחם (עונה שלישית)
קותי סבג (עונה רביעית)
טהוניה רובל (עונה חמישית)
טל גלבוע (עונה שישית)
פרסים מיליון ש"ח, טאבלט ומערכת תקשורת ביתית
ארץ מקור Flag of the Netherlands.svg הולנד
שפות עברית
מספר עונות 6 עונות רגילות
שתי עונות VIP
מספר פרקים 202
הפקה
אורך פרק 90 - 120 דקות (ברוטו)
שידור
רשת שידור קשת, ערוץ 2
האח הגדול LIVE (ערוץ 26)
תקופת שידור מקורית 1 בספטמבר 2008 – רץ
קישורים חיצוניים
אתר התוכנית (mako)
דף הסדרה ב-IMDb

האח הגדול היא תוכנית מציאות ישראלית, המשודרת בשידורי קשת של ערוץ 2, בהנחייתם של ארז טל ואסי עזר, החל מספטמבר 2008. התוכנית מבוססת על פורמט זהה של תוכנית "האח הגדול" ששודרה לראשונה בטלוויזיה ההולנדית בשנת 1999 ומאז משודרת בקרוב ל-70 מדינות בעולם. ברוב המדינות זכתה התוכנית לשיעורי צפייה גבוהים מן הרגיל. התוכנית פרויקט Y, ששודרה לראשונה בשנת 2003 על ידי yes, הייתה בעלת פורמט דומה. במאי ועורך הסדרה וגם דמות האח הגדול הוא יורם זק .

במקביל לשידור התוכנית בטלוויזיה, באתר האינטרנט של התוכנית ומהאפליקציה MakoTV של הזכיינית קשת (המשדרים מתוך בית האח הגדול במשך 24 שעות ביממה), חברת הכבלים HOT הקדישה לתוכנית ערוץ ייעודי ובו שידור מצלמה רצוף מהבית, במשך 24 שעות ביממה; ומהעונה השנייה גם חברת הלווין yes מקדישה ערוץ ייעודי לתוכנית בדומה לזה של HOT.

מקור שם התוכנית נלקח מהרומן "1984" מאת ג'ורג' אורוול, בו "האח הגדול" הוא ה"רואה כול" השולט ב"אוקיאניה".

כללי בית האח הגדול[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית האח הגדול מאובזר בכ-55 מצלמות, חלקן גלויות וחלקן מוסתרות. כל "דייר" מצויד במיקרופון אישי, אותו עליו לשאת עמו בכל שעות היום ובמקרה ולא יעשה זאת, סכום כסף יירד מהתקציב השבועי לרכישת מזון וסיגריות.

נמנע כל קשר של המשתתפים עם העולם החיצון, ובמקרי חירום רפואיים רופא מטפל במשתתפים בתוך הבית. המשתתפים אינם מחזיקים בטלפון או במכשיר מדיה מכל סוג, אין להם גישה לאינטרנט והם אינם צופים בטלוויזיה. כמו כן אסור למשתתפים להכניס לבית כל חומר קריאה או כלי כתיבה, למעט ספרי קודש. המשתתפים אינם מצוידים בשעונים, מה שמקשה עליהם לדעת מהי השעה. אסור למתמודדים לדבר בלי המיקרופון האישי שלהם, אסור להם לדבר על אסטרטגיות הדחה או לספר לעמיתיהם למי הצביעו. כן אסור למתמודדים לעשן בתוך הבית - אלא במקומות המיועדים לכך.

פורמט[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר הדיירים שנכנסים לבית בתחילת העונה משתנה מעונה לעונה. בעונות 1 ו-2 נכנסו לבית שישה עשר דיירים, בעונות 3 ו-4 נכנסו שבעה עשר דיירים, בעונה 5 נכנסו שמונה עשר דיירים, בעונה 6 נכנסו חמישה עשר דיירים, ובעונת ה-VIP נכנסו שלושה עשר דיירים. כמו כן, בכל עונה (למעט עונת ה-VIP) נכנסים דיירים חדשים באמצע העונה. בעונות 1 ו-3 נוספו ארבעה דיירים (בעונה 3 נכנסו חמישה דיירים לחלק נפרד של הבית ועל הדיירים הוותיקים היה לבחור איזה מן הדיירים לא יצטרף לבית כדייר מן המניין), בעונה 4 נוספו שלושה דיירים, בעונות 2 ו-5 נוספו חמישה דיירים, ובעונה 6 נוספו חמישה דיירים (ארבעה דיירי עבר מעונות קודמות ודיירת אחת שהשתתפה בעונה הנוכחית ויצאה מהבית עקב סיבות רפואיות).

בכל שבוע מקבלים הדיירים סכום התחלתי המשמש אותם לקניית מזון, שתייה, חומרי ניקיון וסיגריות בלבד. בעונות הראשונות בחרו הדיירים את אחוז הסכום שהם מוכנים לסכן. אם זכו במשימה, כספם יוגדל באחוז המשימה, ואם יפסידו הוא יוקטן באותו אחוז. החל מהעונה השנייה בוטלה שיטת האחוזים והדיירים זוכים בתקציב מותרות או תקציב בסיסי. לכל אחד מהתקציבים מוגדר תעריף לכל דייר ולפיו מחושב התקציב הסופי.

בשבת, נכנס כל דייר לחדר האח הגדול ומוסר לו שמות של שני דיירים אותם ירצה להעמיד להדחה. שלושת הדיירים אשר קיבלו את מרב הקולות יכנסו לרשימת ההדחה. במקרה של תיקו במספר הנמוך ביותר יכנסו יותר דיירים לרשימה. במקרה שדייר מחליט להעמיד את עצמו להדחה, הוא יכנס אוטומטית לרשימת ההדחה. הצופים בבית מתבקשים לשלוח מסרון לאותם מועמדים שלדעתם צריכים להישאר, והמועמד שמקבל את מספר המסרונים הנמוך ביותר מודח. הפקת התוכנית יכולה להכריז על כל הדיירים כמועמדים להדחה, והיא אכן עשתה זאת בשבוע הרביעי של העונה הראשונה, בו הועמדו כולם להדחה ושניים עזבו את בית האח הגדול.

חידושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעונה החמישית מנגנון ההדחות השתנה מארבע העונות הקודמות בהן לקהל הצופים ולדיירים לא היה ניתן לדעת מי הדייר שקיבל הכי הרבה מסרונים מהצופים. בהעמדה להדחה הראשונה הודיע "האח הגדול" לדיירים שבעונה זו בכל הדחה יועמדו לפחות ארבעה משתתפים, וכי לאחר יום מההכרזה על מועמדותם להדחה תתבצע ספירת מסרונים ראשונה והדייר שיקבל הכי הרבה מסרונים מהקהל יוכרז כי הוא ניצל מאותה הדחה. כאשר יתר המועמדים להדחה יישארו מועמדים להדחה עד ליום ההדחה. אולם בעונה השישית הדבר הופסק.

החל מהעונה השישית שיטת ההצבעה שונתה ובה המצביעים נדרשו להצביע דרך אפליקציית מאקו, שהחליפה את שיטת ההצבעה הקודמת בה הקהל סימס דרך הטלפונים הניידים. כמו כן, בכל שבוע הקהל בחר דרך אותה אפליקציה את הדייר שהוא מעוניין להעמיד להדחה ואותו דייר היה מועמד אף הוא יחד עם הדיירים שהמתמודדים עצמם העמידו להדחה.

המשימות הסודיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מהעונה השנייה הונהגה בבית שיטת המשימה הסודית. בכל עונה חלק מהדיירים בבית מקבלים בשבוע הראשון משימה סודית שאסור לשאר הדיירים לדעת ממנה. אם יעמדו במשימה, הם יהיו חסינים מההדחה הראשונה, אך אם יכשלו, הם יצטרפו לרשימת ההדחה יחד עם שאר דיירי הבית.

 • בעונה השנייה, מוטי ומעיין חודדה, קיבלו משימה להסתיר מדיירי הבית את העובדה שהם זוג נשוי. כדי שהדיירים לא יחשדו, הכריז האח הגדול על מוטי ואלין כזוג פיקטיבי. במשימה זו השתתפו מוטי, מעיין, אלין, אביב ושרה, אשר עמדו במשימה וזכו בחסינות מההדחה, למעט מעיין שהצטרפה לרשימת ההדחה עקב התנהגות בוטה כלפי אלין.
 • רינת ושירן ממשתתפי העונה השלישית קיבלו משימה להסתיר משאר דיירי הבית את העובדה שהן תאומות זהות, ולגרום להם להאמין שבבית קיימת רק דיירת אחת בשם רינת. לשם כך שתי הדיירות לא יכלו לשהות בבית באותו זמן ובכל פעם שאחת מהן שהתה בבית התאומה הייתה סגורה בחדר מיוחד ללא גישה לשאר הדיירים. במשימה זו השתתפו רינת, שירן, יגאל, ג'קי וליהיא שעמדו במשימה וזכו בחסינות מההדחה.
 • בעונה הרביעית, יוסי ויעל, קיבלו משימה לכפות את אופיים כביכול על דיירי הבית. המשימה של יוסי הייתה להציק לשאר הדיירים עד כדי כך שלא יוכלו לסבול אותו יותר, לעומת זאת המשימה של יעל הייתה להעמיד פני אישה אנטיפתית וביקורתית. שני הדיירים לא עמדו במשימה והצטרפו לרשימת ההדחה יחד עם שאר דיירי הבית.
 • כל משתתפי העונה החמישית למעט רוני וגילי מיילי, קיבלו משימה להתחזות לזוגות ולגרום לאב והבן מיילי לחשוב שזוהי עונת הזוגות של האח הגדול, כשבפועל רוני וגילי הם הזוג היחיד בבית. הדיירים עמדו במשימה, אך חלקם בכל זאת הועמד להדחה יחד עם רוני וגילי כיוון שביום השמיני האח הגדול הטיל על רוני וגילי משימה לגלות איזה זוג מכל זוגות הדיירים הוא זוג פיקטיבי. רוני וגילי בחרו ב4 זוגות בלבד ולא הצליחו לגלות שלמעשה הם הזוג היחיד בבית, וארבעת הזוגות שאותם בחרו הצטרפו לרשימת ההדחה.
 • בעונה החמישית, הייתה עוד משימה סודית. במשימה זו תכננה ההפקה משימה גדולה מאוד לדיירים, וגרמה להם לחשוב שבמהלך כל שהותם בבית, התקיים בית אח גדול שני עם דיירים כמותם, הדיירים חשבו שיש בית אח גדול שני, אבל היה זה בעצם רק תפאורה. לדיירים התבשר שהם יתמודדו נגד בית האח הגדול השני בשלל משימות, ובית אחד ייסגר ובית שני יישאר. למעשה – האנשים שהוצגו בפני הדיירים כדיירי האח הגדול השני, היו רובם שחקנים ומקורבי ההפקה שמתוכם חמשת הדיירים החדשים שנכנסו לבית ביום ה-66.
 • בעונה השישית, שחקן של ההפקה "יאיר פיש", קיבל משימה סודית להתחזות לדייר בבית. הצופים בבית היו צריכים להצביע ולהחליט האם יאיר יכנס לבית בתור מגדל בקר, או בתור עשיר, ההצבעה החליטה שיאיר יכנס הביתה כיאיר קידר, מגדל הבקר. יאיר הצליח במשימה, לדיירי הבית נגלה כי הוא רק שחקן, וזכו בתקציב מותרות.

משדרים הקשורים לתוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • "חוזרים הביתה" הוא פרק איחוד של האח הגדול, המשודר שבוע לאחר סיום העונה והגמר הגדול. כל מתמודדי העונה חוזרים אל בית האח הגדול, ודנים לראשונה כולם יחד על השהות שלהם בבית, הקשיים, הסליחות, וההתפשרויות. המשדרים משודרים מהעונה הראשונה. בעונה השנייה והרביעית, שידרו את אותו משדר, אולם לא כל הדיירים חוזרים הביתה אלה משדרים את הליווי של המתמודדים ואת דרכם מהגמר הביתה. את המפגש עם התקשורת, המעריצים והקהל, ומה קרה איתם יום לאחר התוכנית.
 • "הבית של האח שווה יותר" היא תוכנית ספיישל מאחורי הקלעים המונחת על ידי דניאל חסון, שבו הוא חושף בפניי הצופים בבית, את סודות העיצוב של בית האח, את העיצובים, הרעיונות, מי עומד מאחורי זה, מלווה בסיור מדורך בבית. התוכנית משודרת החל מהעונה הרביעית, וחושפת את הספיישל לפני אירוע הפתיחה.
 • "דברים שנשארים בחדר האח"‏[1] היא תוכנית קצרה, המשודרת החלה מהעונה השישית כל יום חמישי לאחר המהדורה, שבה הצופים צופים בשיחות האישיות והפרטיות של הדיירים עם האח הגדול, התוכנית הניפה רף בינוני באחוזי הרייטינג.

תכונות דיירי הבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמקובל במתכונת תוכניות "האח הגדול", נבחרו לשהות בבית אנשים בעלי רקע ותכונות שונים זה מזה במידה רבה. שונות הדיירים מתבטאת בלאום, זיקה לדת, מוצא עדתי, מעמד חברתי, אזור מגורים, גיל, נטייה מינית ועוד. שונות זו מפיקה מעין מיקרו-קוסמוס לא מייצג של החברה הישראלית, וחלק מהמתחים המאפיינים אותה משתקפים גם בתוכנית. חדר הווידויים בבית האח הגדול ("חדר האח הגדול") משמש את הדיירים כפינה סגורה לפריקת המתח הגואה לפרקים, ולווידויים אישיים בפני האח הגדול - ובפני הצופים. כמו כן, משמש חדר זה להודעות אישיות מאת האח הגדול לדיירים. חדר זה משמש גם לשיחות עם פסיכולוג, המלווה את הדיירים מחוץ לגבולות השידור.

עונה 1 (2008)[עריכת קוד מקור | עריכה]

שפרה קורנפלד, הזוכה בגמר "האח הגדול" בעונה הראשונה, עם המנחים אסי עזר (מימין) וארז טל (משמאל)

שודרה בין ה-1 בספטמבר 2008 ועד ל-16 בדצמבר 2008 (סה"כ 107 ימים). גרמה להד תקשורתי ותרבותי נרחב.

דיירי הבית היו אמורים לשהות בבית האח הגדול במשך 100 ימים, אך ההפקה החליטה להאריך את שהותם בשבוע נוסף. לבית היו אמורים להיכנס 15 משתתפים, אך ברגע האחרון הוחלט להכניס מתמודד נוסף, יוסי בובליל, שהוא אביה של המתמודדת עינב בובליל. לאחר 56 יום, שבמהלכם הודחו או עזבו מחצית המתמודדים, נוספו לבית ארבעה דיירים חדשים.

התוכנית זכתה להד תקשורתי רב. כתבות עליה הופיעו בעיתונים יומיים ארציים, מקומיים ואף בעיתונים בינלאומיים, במגזינים, בטלוויזיה (בערוצים שונים), ברדיו ובתקשורת המקוונת. בערוץ ביפ (שבבעלות קשת, המשדרת את התוכנית) הועלתה התוכנית "האחות הקטנה", שעניינה סקירה וניתוח של קורות היממה הקודמת. הפורום המוקדש לתוכנית באתר "תפוז" הפך תוך זמן קצר לאחד מעשרת הפורומים הפעילים ביותר באתר. ערוץ 20 בכבלים ששידר 24 שעות מהבית, הפך לערוץ השני הפופולרי ביותר בקרב לקוחות HOT, כשהוא מפגר רק אחרי ערוץ 2 ומשתווה בקירוב לערוץ 10.‏[2] מודל מיניאטורי של הבית, בו מוצבות בובות שחלקן מזכירות את דיירי הבית, הוצב במתחם מיני ישראל. וכן מפעל הפיס השיק כרטיס גירוד תחת מותג התוכנית.

בעקבות התוכנית נכנס לשיח הציבורי הביטוי "פרידמנים" (כינוי לחנונים, שפורש כמתייחס לאשכנזים, שהשתמשה בו המתמודדת עינב בובליל). כך, למשל, כתב הפרשן בן כספית על מבצע עופרת יצוקה:

המלחמה בטרור עולה קומה, ובאותה הזדמנות מפילה את הקומה על משפחת הטרור שרוחצת בניקיון כפיה למטה. הדמוקרטיה, שעד לא מזמן הייתה מתחננת, סוף סוף מתגוננת. או, במילותיו של בכיר בצה"ל, אתמול: חמאס חשבו שיש להם עסק עם פרידמנים. ובכן, אנחנו בובלילים.

– בן כספית, 96 שעות, "מעריב", 2 בינואר 2009

לאחר סיום העונה הראשונה, במהלך 2009, שודרה הסדרה הדוקומנטרית-מוקומנטרית "הבובלילים". שמונת פרקי הסדרה עקבו אחר חיי משפחת בובליל לאחר יציאתם של יוסי ועינב מבית "האח הגדול", תוך התמקדות בהכנות לחתונתה של עינב עם אלי בנישתי. הסדרה שודרה תחילה בערוץ ביפ של HOT ולאחר מכן גם בערוץ 2, במסגרת שידורי קשת.

דיירי הבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בוריס שניידרובסקי (המודח הראשון ביום ה-9)
 • מיקי לוין (המודחת השנייה ביום ה-16)
 • ערן זילברמן (המודח השלישי ביום ה-23)
 • נעמה פרידמן (בחרה לפרוש והפכה למודחת הרביעית ביום ה-26)
 • ג'ני טוקרב (המודחת החמישית ביום ה-28)
 • קרן חסיס (המודחת השישית ביום ה-37)
 • אשר סימוני (המודח השביעי ביום ה-44)
 • שי שטרית (המודח השמיני ביום ה-51)
 • ונסה אלוש (המודחת התשיעית ביום ה-65)
 • צבר גדיש (המודח העשירי ביום ה-72)
 • חגית רונן מימון‏‏‏[3] (המודחת האחת עשרה ביום ה-79)
 • רנין בולוס (המודחת השתים עשרה ביום ה-86)
 • אינה ברוורמן[3] (המודחת השלוש עשרה ביום ה-93)
 • יוני וינקל[4] (המודח הארבעה עשר ביום ה-93)
 • שחר בן דוד[4] (המודח החמישה עשר ביום ה-100)

הדיירים שהעפילו לתוכנית הגמר שהתקיימה ביום ה-107, 16 בדצמבר 2008:

 • לאון שניידרובסקי (מקום 5 בגמר)
 • עינב בובליל (מקום 4 בגמר)
 • איתי זיו (מקום 3 בגמר)
 • יוסי בובליל (מקום 2 בגמר)
 • שפרה קורנפלד - זוכת התוכנית; זכתה במיליון שקלים.

התרחשויות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בהדחה הראשונה הודח בוריס שניידרובסקי, אך הוא הוחזר לבית בגלל טעות ברשימת המועמדים להדחה. לאחר שבוע הוא הודח שוב.
 • בשבוע ה-7 הופסק השידור החי פעמיים. במקרה הראשון הופסק השידור למשך כמעט שעה, במהלך ויכוח קולני שפרץ בין שי לוונסה. חלק מהוויכוח שודר במסגרת המשדר המרכזי בערוץ 2.
 • המקרה השני שבו הופסק השידור למשך שעות ארוכות, היה כדי להודיע לשי על מותה של דודתו. השידור חזר לאחר ששי יצא מהבית כדי לנסוע להלוויה, ובמהלך השידור בערוץ 2 דווח כי הפסקת השידור נועדה למנוע מקרובי משפחה לגלות על מותה של הדודה באמצעות הצפייה הישירה בווילה. שי קיבל אישור לחזור אל הבית אם לא יודח, אך לאחר סגירת ההצבעות הסתבר כי הוא מודח, הוא לא נכח בטקס ההדחה.
 • בפעם השלישית הופסק השידור לאחר שאחת המתמודדות (עינב בובליל) איבדה את הכרתה וההפקה נאלצה לפנות אותה מבית האח הגדול לטיפול רפואי.
 • במהלך העונה הועמדו להדחה עינב בובליל ואשר סימוני במקומם של שפרה קורנפלד וצבר גדיש בעקבות תיאום הצבעה שנתפסה בעדשת המצלמות בבית, בתיעוד שומעים את בובליל וסימוני לוחשים אחד לשני את ראשי התיבות ש"צ שפירושן שפרה-צבר (בסופו של דבר לא הודחו סימוני ובובליל בסבב זה). מאוחר יותר, כחצי שנה אחרי סיום התוכנית, חשפה בובליל שהיא וסימוני החלו לתאם הצבעות, אחרי התקרית, בספר התהילים הפרטי שלה על ידי סימון אותיות בספר בהיותם מעמידים פנים שהם קוראים יחדיו בספר.‏[5]
יוסי בובליל
 • היות שהתוכנית משודרת בשידור חי, לא ניתן לכאורה לצנזר ממנה קטעים, ולכן נראה שהשידור החי מתבצע בעזרת ציוד מיוחד המאפשר השהיה של שידור הווידאו בדקה עד מספר דקות בודדות (לא בשימוש בזמן המשדר המרכזי). יחד עם זאת, קיימים אירועים המטילים קביעה זאת בספק: באחד הפרקים תיאר המתמודד יוסי בובליל אירוע מפוקפק בעל אופי מיני לו היה שותף לדבריו. הקטע הועלה לאתר שיתוף הסרטונים YouTube ופורסם אף באתר עכבר העיר אונליין.‏[6] חברת "קשת" המפיקה את התוכנית פנתה לאתר ודרשה להוריד את הסרטון בטענה של פגיעה בזכויות יוצרים, וזאת על אף שקיימים בו עוד קטעים רבים מהסדרה שאותם לא ביקשה להוריד. פרט לזאת, "קשת" גם נמנעה מלשדרו במסגרת התוכנית השבועית הערוכה. האירוע זכה לתגובות מעורבות שכן עלה החשש ש"קשת" מגינה באמצעות הצנזורה על בובליל בשל הפופולריות הרבה שלו בקרב צופי התוכנית.‏[7] בתגובה רשמית של "קשת" שהוקראה בסיום התוכנית ששודרה ב-25 בנובמבר,‏[8] נאמר כי תכנים שנמצא כי אינם ראויים לשידור בזמן צפיית שיא אינם משודרים, וניתן לצפות בתוכנית 24 שעות בערוץ 20; כמו כן, נאמר בתגובה, כי מי שמסתייג מדרכיו ומדבריו של מי מהמשתתפים בתוכנית, יכול להביע זאת באמצעות הצבעתו.

כשלוש שנים לאחר סיום התוכנית פנה יוסי בובליל למשטרה, והגיש תלונה על שיבוש תוצאות ההצבעה שבה נקבע ששפרה קורנפלד (ולא הוא) היא הזוכה. "קשת" הגיבה שאין שחר לטענה זו.‏[9]

האח הגדול VIP‏ (2009)[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוגו "האח הגדול VIP"

לאחר העונה הראשונה של התוכנית הופקה עונה שכל המשתתפים בה היו ידוענים - "האח הגדול VIP".‏[10] בגרסה החדשה שינויים רבים מהפורמט המקורי: הדיירים שהו בבית רק 31 ימים, היו רק 13 דיירים, כל הדיירים הם ידוענים או אישי ציבור ישראלים.

התוכנית עלתה ב-1 במרץ 2009.‏[11] ערוץ 20, ששידר את התוכנית 24 שעות ביממה שודר גם ללקוחות yes בניגוד לעונה הקודמת אשר שודרה רק ב-HOT. על אף שבעונה זו נגבה תשלום חד-פעמי של 8.90 ש"ח עבור הצפייה בערוץ (בניגוד לעונה הקודמת בה לא נגבה תשלום), מנויים רבים רכשו אותו‏‏.‏[12]

דיירי הבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדיירים שנכנסו לבית האח הגדול VIP ב-1 במרץ 2009 הם:‏‏‏[13]

הדיירים שהעפילו לתוכנית הגמר שהתקיימה ביום ה-32, 31 במרץ 2009

התרחשויות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מתחילת התוכנית בלט בה מנחם בן. הוא הרבה בהבעת דעותיו הפרובוקטיביות. באוזני הזמר אמיר פיי גוטמן השווה את התחושה שמעוררים בו יחסי מין הומוסקסואליים לזאת שמעוררים יחסים עם עז. הוא הפציר בדוגמנית עדי נוימן שתשב בבגד ים ותאזין לו מקריא פרקי תנ"ך. הוא הטיח עלבונות קשים במשתתפים. את הזמרת מאיה בוסקילה כינה "לא סקסית בעליל", אך הביע חרטה על כך מאוחר יותר, ואת הדוגמן גיא לובלצ'יק כינה "עילג" ו"לא מפותח". מנגד, גם הרעיף מחמאות על יצירות אומנותיות של בני הבית שמצאו חן בעיניו, שלגביהן הירבה להשתמש במילים "קסום" ו"נפלא". מאפיין אחר שלו היה מנהגו לשבת בדד בחצר הבית ולנאום למצלמה בנושאים שונים הקרובים ללבו, בין השאר על הצורך בהקמת ממשלת אחדות או על תמיכתו בהאחדת סימני הניקוד. בן סיים את העונה במקום השלישי, ובפרק הסיום גם משתתפים שנפגעו ממנו אישית הביעו הערכה לאופן שבו שיחק את המשחק.
 • היחסים בבית התעצבו במידה רבה כתגובה להתנהגותו של מנחם בן. מצד אחד, התלכד מחנה שבו בלט אמיר פיי גוטמן, שהתייחס למנחם בעוינות רבה, ואיתו היו גם מאיה בוסקילה, כוכי מרדכי, גיא לובלצ'יק ואחרים, ומצד שני עמדו דודי מליץ, פנינה טורנה ושימי תבורי שסירבו להחרים את בן. לאחר שמשתתפי המחנה הראשון החלו להיות מודחים בידי הצופים, התערערו היחסים דווקא בתוך קבוצתו של בן. פנינה טורנה ובן ניהלו עימותים חריפים. הוא טען שהיא מקנאת במאיה בוסקילה וכינה אותה: "בורה קטנה, גמדה חנפנית, פטפטנית, וקנאית" והיא מצידה השיבה לו באומרה שהוא "זקן מכוער ופתטי". לאחר מכן הרגיז בן את פנינה טורנה בכך שהכניס בננה לחדרם, פרי שהחשיפה אליו עוררה בה מצוקה. בעקבות זאת, גם דודי מליץ, שהיה בידידות קרובה עם פנינה טורנה, התעמת עם בן.
 • גורם מתח מרכזי אחר בתוכנית היה בין דודי מליץ לבין מאיה בוסקילה, שבעברם היו בני זוג. מאיה בוסקילה שמרה טינה למליץ בגלל ראיון שנתן לעיתון זמן קצר קודם לתוכנית ובו חשף עליה פרטים לא מחמיאים. גם אמיר פיי גוטמן, ידידה של בוסקילה, התעמת עם מליץ בתוכנית על הסיבות להגעתם אליה. מליץ טען שזו צביעות לא להודות שמניעיו של פיי גוטמן להיכנס לתוכנית קשורים ל"קריירה המדשדשת" שלו אמיר מאוד נפגע מהדברים ובתגובה לכך לא דיבר עם מליץ כשבוע עד שמליץ התנצל בפניו. באופן כללי רמז מליץ לא פעם שחלק מדיירי הבית נגועים בצביעות.
 • במהלך העונה הוחלט להכניס לבית את הכלב "לאקי" שהופיע בכמה מן הפרסומות של מפעל הפיס, אך הוצא מן הבית לאחר מספר שעות.‏[14]

בתוכנית הגמר נשלחו על ידי הצופים בבית מעל 500,000 קולות. ההכנסות מההצבעות בתוכנית הגמר נתרמו לנוער בסיכון בשיתוף עם הרוח הישראלית.

עונה 2 (2009-2010)[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה השנייה שודרה החל מה-15 בנובמבר 2009 עד ל-4 במרץ 2010 (בסך הכל 110 ימים). בית האח הגדול ששימש את הדיירים בעונה הראשונה נהרס, נבנה ועוצב כולו מחדש, והשתרע על שטח של 1250 מ"ר וכולל גינה ובריכה.‏[15]

דיירי הבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דלית לאומי (המודחת הראשונה ביום ה-10)
 • מעיין בוזגלו-חודדה (הודחה על ידיי האח הגדול ביום ה-15)
 • מוטי חודדה (בחר לפרוש עם מעיין אחרי הדחתה והפך למודח השלישי ביום ה-15)
 • ג'י (ג'ילדה) שמש (המודחת הרביעית ביום ה-22)
 • אביב סביון (המודח החמישי ביום ה-31)
 • בנצי שני (בחר לפרוש והפך למודח השישי ביום ה-36)
 • סתיו וקנין (המודחת השביעית ביום ה-38)
 • יוסף נתן בכר (המודח השמיני ביום ה-49)
 • תמרה חיימוב[16] (המודחת התשיעית. הודחה בהדחה כפולה ביום ה-56)
 • דנה (לודה) רחמימוב[16] (המודחת העשירית. הודחה בהדחה כפולה ביום ה-56)
 • שרה לוין (המודחת האחת עשרה ביום ה-63)
 • תומר לנצמן[17] (המודח השנים עשר ביום ה-70)
 • עדנה קנטי[16](בחרה לפרוש ביום ה-78 עקב בעיות רפואיות והפכה למודחת השלוש עשרה)
 • הילה איפרגן[16] (המודחת הארבע עשרה ביום ה-91)
 • איילה רשף (המודחת החמש עשרה עשרה ביום ה-98)
 • ארז דה דרזנר (המודח השישה עשר ביום ה-105)

הדיירים שהעפילו לתוכנית הגמר שהתקיימה ביום ה-110, 4 במרץ 2010

 • גואל פינטו (מקום 5 בגמר)
 • פותנה ג'אבר (מקום 4 בגמר)
 • אלין לוי (מקום 3 בגמר)
 • סער שיינפיין (מקום 2 בגמר)
 • אלירז שדה - זוכה העונה השנייה; זכה במיליון שקלים.

התרחשויות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלירז שדה, זוכה העונה השנייה
 • בתחילת העונה בלטה מעיין חודדה לאחר שהשתמשה בשפה גסה ואלימות האסורות על פי חוקי התוכנית. ביום ה-8 הועמדה מעיין להדחה על ידי ההפקה עקב הפרת חוקי התוכנית, אך לא הודחה. ביום ה-15 הפקת התוכנית החליטה להדיח את מעיין, לאחר שהמשיכה להפר את החוקים. בעלה מוטי החליט לעזוב את הבית יחד עמה.
 • ב-8 בדצמבר נוספה גדר אשר חילקה את הבית לשני מחנות: מחנה העניים ומחנה העשירים, ומונה ראש-בית, שבין היתר היה חסין מהדחה והחליט החלטות חשובות. בהמשך חולק הבית עוד שלוש פעמים בשבכל פעם השתנתה החלוקה בין הדיירים. ב-31 בדצמבר הוסרה הגדר ובוטלה החלוקה.
 • ביום הארבעים ושלושה לתחילת העונה, ב-27 בדצמבר 2009, נכנסו חמישה דיירים חדשים לבית האח הגדול: הילה, עדנה, תומר, תמרה ודנה.
 • כשבוע לאחר כניסת הדיירים החדשים, בבית האח הגדול נוצרו מתחים וחיכוכים בין המתמודדים, לאחר ריב קשה בין סער ואלירז פוצל הבית לשני מחנות: "מחנה אלירז-גואל" (אלירז, גואל, אלין, הילה ועדנה) ו"מחנה סער-איילה" (סער, איילה, שרה, תומר וארז), כאשר פותנה בחרה להשאר נייטרלית, למרות היותה מתחברת יותר למחנה של אלירז ובחרה לישון בחדר של המחנה של אלירז, לאחר שהחדרים התחלקו לפי המחנות. ביום ה-69, התפייסו הדיירים והמחנות התפרקו.
 • ביום ה-71, ב-24 בינואר 2010, הוכנסה לבית דיירת אמריקנית, בירדי בל, שהוצגה לדיירים (דרך הטלוויזיה בביתם) כמתמודדת מהאח הגדול האמריקני, דבר שלא היה ולא נברא. משהיא נכנסה החל "השבוע שלא היה", שבמסגרתו בין השאר, התבקשו הדיירים לשבור שלושה "שיאי גינס" שאינם קיימים כלל,‏[18] לכאורה בתחרות מול האח הגדול האמריקני. ביום ה-74 נאלצה בירדי לעזוב את הבית. ביום ה-77 הודח אלירז, גילה שהשבוע "לא היה" ומיד חזר אל הבית.
 • לאחר תום העונה, במרץ 2012, התפרסמה כתבה בידיעות אחרונות ובה סופר כי שישה מתמודדים העידו בפני רז שכניק, כתב העיתון, כי קיבלו כדורים פסיכיאטריים על ידי ד"ר אילן רבינוביץ', הפסיכיאטר של בית האח הגדול, וכל זאת בידיעת ההפקה.‏[19] סער שיינפיין, שהגיע למקום השני, תבע את קופרמן הפקות ואת אילן רבינוביץ' בסך 2.5 מיליון ש"ח בגין נזקים שנגרמו לו בעקבות "טיפול פסיכיאטרי רשלני... לצורך עשיית הון". הזכיינית "קשת", הפקת התוכנית ואילן רבינוביץ הכחישו את הטענות וטענו שההפקה מעמידה לרשות הדיירים ליווי רפואי בהסכמתם, וכי הפרסום בעיתון נובע מסכסוך עסקי בין קשת לבין ידיעות אחרונות.‏[20] הסכסוך הסתיים בהליך גישור שבו נקבע ששלושה ממשתתפי התוכנית, סער שיינפיין, ארז דה דרזנר ובנצי שני, יקבלו יחד פיצוי המוערך ב־2-1.5 מיליון שקל.‏[21]

עונה 3 (2010-2011)[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה השלישית, שאמורה הייתה לעלות לשידור ב-4 בדצמבר, נדחתה בעקבות השריפה בכרמל ל-8 בדצמבר 2010 ושודרה עד ל-26 במרץ 2011 (בסך הכל 109 ימים). העונה הזו זכתה לנתוני רייטינג גבוהים יותר מעונות ראשונה ושנייה שקדמו לה והכניסה לזכיינית מעל ל-80 מיליון ש"ח.

העונה השלישית של "האח הגדול" לוּותה בביקורת ציבורית ערה בשל תכנים שהושמעו בתוכנית ובשל התנהגותם של מספר דיירים בבית. שדולת הנשים בישראל גינתה התבטאות של הדייר עמיר גולדברג וכינתה אותו "עלוב נפש" לאחר שגולדברג הציע לדייר יגאל לנקרי להכניס דיירת למקלחת ושם לדפוק את ראשהּ בקיר. הפקת התוכנית הוקיעה את הדברים וגולדברג עצמו הביע חרטה עליהם מספר פעמים.‏[22]

בעקבות התבטאות בעלת אופי מיני בוטה של עורך התוכנית יורם זק כלפי המתמודדת דנה רון, הודיעה חברת הכנסת ציפי חוטובלי (ליכוד) על כוונתה לכנס דיון מיוחד בוועדה לקידום מעמד האישה. "תוכניות הריאליטי לא יכולות להיות שטח הפקר בו ניתנת במה להתנהגות מבזה כלפי נשים המשפילה אותן," אמרה חברת הכנסת חוטובלי. דברים ברוח דומה הביעה גם חברת הכנסת אורית זוארץ (קדימה), חברה אף היא בוועדה.‏[23]

ימים ספורים אחר-כך, בעקבות דברי הערכה שהביעה המתמודדת פרידה הכט כלפי מחבלים מתאבדים, הגיש חבר הכנסת עתניאל שנלר (קדימה) תלונה במשטרה על "הסתה לאלימות או טרור."‏[24]

ב-27 בפברואר 2011 הוגשה בקשה לתובענה ייצוגית מצד שני שומרי מסורת שנפגעו לדבריהם מחילול ספר התנ"ך על ידי הדיירת פרידה הכט, שנהגה להיכנס עמו בקביעות לבית השימוש.‏[25]

הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול גינתה דברים שאמר המתמודד אלעד צפני בשיחה עם הדיירים ג'קי מנחם ולי-עוז כהן. צפני שיתף את השניים ברצונו לצרוך סמים. מנכ"ל הרשות יאיר גלר הגדיר את האמירה של צפני "חמורה" ו"מזיקה."‏[26]

קבוצה של אמהות שכולות ואמהות לחיילים בשירות פעיל הגישה תלונה לחברת קשת כמו-גם אל הפקת "האח הגדול" בשל אמירות גזעניות ופוגעניות לאחר שהדיירת נופר מור כינתה את בסיס חיל האוויר בו שירתה במצפה רמון "גועל נפש של מקום" משום ש"היו בו הרבה חיילים אשכנזים מתים." הפקת "האח הגדול" דחתה את הביקורת בשם עיקרון חופש הביטוי.‏[27]

התוכנית ששודרה במוצאי שבת שלאחר הטבח באיתמר עוררה גינויים אצל חלק מהציבור על כך שהמשיכה כרגיל. יהורם גאון גינה בתוכניתו את בקשתו של ארז טל בתחילת התוכנית לשים את מאורעות היום מאחור. ח"כ מיכאל בן ארי דרש ממנכ"ל הרשות השנייה לנקוט בהליכים כנגד מקבלי ההחלטה לשדר כרגיל.‏[28]

דיירי הבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סיון דרור (המודחת הראשונה ביום ה-11)
 • יורם כהן (המודח השני ביום ה-22)
 • יגאל אלנקרי (המודח השלישי ביום ה-32)
 • שירן גיטר (המודחת הרביעית ביום ה-39)
 • רינת גיטר (המודחת החמישית ביום ה-39)
 • ליאם רז (המודחת השישית ביום ה-46)
 • יואב מאור (המודח השביעי ביום ה-60)
 • עתי שולברג (המודח השמיני ביום ה-60)
 • דנה רון (המודחת התשיעית ביום ה-67)
 • רם פרייס סיטון (המודח העשירי ביום ה-74)
 • מרב בטיטו (המודחת האחת עשרה ביום ה-81)
 • תומר זריהן (המודח השנים עשר ביום ה-88)
 • הלה אקראי (המודחת השלוש עשרה ביום ה-88)
 • אלעד צפני (המודח הארבעה עשר ביום ה-95)
 • לי-עוז כהן (המודח החמישה עשר ביום ה-99)
 • פרידה הכט (המודחת השש עשרה ביום ה-102)

הדיירים שהעפילו לתוכנית הגמר שהתקיימה ביום ה-109, 26 במרץ 2011

 • סיון אברהמי (מקום 5 בגמר)
 • עמיר גולדברג (מקום 4 בגמר)
 • נופר מור (מקום 3 בגמר)
 • ליהיא גרינר (מקום 2 בגמר)
 • ג'קי מנחם - זוכה העונה השלישית; זכה במיליון שקלים.

התרחשויות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הדיירות הראשונות שנכנסו לבית היו תאומות זהות, שירן ורינת גיטר. לאחר שנכנסו שלושה דיירים נוספים, הוטלה משימה סודית בה התאומות התחלפו ביניהן לסירוגין בהסתתרות בחדר צדדי, כשהן מציגות את עצמן בפני שאר הדיירים כאילו שתיהן רינת. לאחר שבוע, התבקשו הדיירים לנחש למי מביניהם יש אח תאום בבית, והם נכשלו בניחוש. בהמשך העונה התבקשה אחת התאומות לצבוע את שערה כדי להקל על ההבחנה ביניהן. לבסוף הודחו שתיהן יחד בשבוע אחד שבו התקיימה הדחה כפולה.
 • הדייר אלעד צפני היה גמד, והבית אובזר עבורו באופן מיוחד. בין השאר, הותקן עבורו כפתור בגובה נמוך כדי לפתוח את חדר האח הגדול. במשך העונה הדיירים נשאו אותו פעמים רבות בידיהם כדי לעזור לו לעבור ממקום למקום.
 • הדייר ג'קי מנחם הוטס לבית האח הגדול שבספרד ואילו לישראל הוטסה הדיירת לידיה נובארו מהבית בספרד. במשך השבוע שבו התבצעה ההחלפה, התבקשו דיירי האח הגדול בספרד להופיע בביצוע של שיר האירוויזיון הישראלי אבניבי, ואילו הדיירים הישראלים הופיעו בביצוע שיר האירוויזיון הספרדי בנדידו. דיירי בתי האח הגדול באיטליה, ארגנטינה ויוון התבקשו לשפוט איזו משתי ההופעות הייתה טובה יותר, והביצוע הספרדי ניצח.
 • הדייר יורם כהן היה יהודי דתי, ולצורך הסכמתו לכניסה לבית, הוא קיבל אישור מיוחד לא לשאת עליו את המיקרופון בימי שבת. במהלך העונה נפגע יורם מזה שהדיירת פרידה הכט הייתה מכניסה את ספר התנ"ך לשירותים, והוא ניסה למנוע ממנה להמשיך במנהגה.
 • לאחר 49 יום, שבמהלכם הודחו שישה מהמתמודדים, הוכנסו לבית חמישה דיירים חדשים. במשך השבוע הראשון הם שהו בנפרד מהדיירים הוותיקים, שלהם ניתנה הזכות לבחור בסוף השבוע דייר חדש אחד שיודח מהבית.
 • הדיירת ליהיא גרינר שנכנסה לבית כמאורסת הודיעה בהמשך שהיא מבטלת את האירוסין. בנוסף, היא נכנסה למערכת יחסים עם אחד הדיירים האחרים (עתי שולברג), ואלו נצפו מתקלחים ביחד ומנהלים אקטים מיניים לעיניי המצלמות. בתגובה לכך, אבירם, ארוסה לשעבר של ליהיא היה אחד מחמשת הדיירים החדשים שנכנסו לבית באמצע העונה, אך הוא נבחר על ידי הדיירים החדשים כדייר שיודח מהבית לאחר השבוע שבו שהו הדיירים החדשים בנפרד מהוותיקים. עם זאת, במהלך השבוע התקיימה פגישה בינו לבין ליהיא וכן פגישה בינו לבין עתי. לאחר שיצא אבירם מהבית, הופקה תוכנית אינטרנט "קח אותי אבירם" בה אבירם חיפש אהבה חדשה.
 • אחד מהדיירים החדשים שהוכנסו לבית, רם פרייס סיטון, יצא מהארון בשידור חי, מספר ימים לאחר כניסתו לבית. בהמשך, נכנס לבית אסי עזר, אחד ממגישי התוכנית שגם הוא הומוסקסואל, וניהל דיון עם רם על משמעות היציאה מהארון.
 • באחת מבדיקות הסאונד נשמע העורך הראשי המדבב את קולו של האח הגדול, יורם זק, כשהוא פונה באופן מיני בוטה לאחת הדיירות, דנה רון,‏[29] ולאחר מכן יצא לחופשה של שלושה ימים. כשדנה רון הודחה מהבית בהדחה הבאה, נפוצו שמועות בציבור כאילו הייתה התערבות מכוונת של ההפקה בהדחה. בפרק הבא, התייחסו המגישים לשמועות הללו, הכחישו אותן, והודיעו על הגשת תביעת דיבה כנגד מפיציהן.
 • במסגרת שבוע "מלון האח הגדול" נכנסו לבית האח הגדול, הזמר אייל גולן, הדוגמנית בר רפאלי, מתמודדת העונה השנייה פותנה ג'אבר, היחצ"ן רני רהב והעיתונאית ג'ודי ניר מוזס שלום.
 • בבית "האח הגדול" בעונה זו הוכנס אקווריום עם דג מסוג "פלאוור הורן", שבהמשך כונה שימי על ידי דיירי הבית. הדג, שדובב על ידי יורם זק, "נתן" משימות סודיות לדיירי הבית. במהלך העונה הועלו טענות שהדג מת בגלל חוסר שינה שנבע מהתאורה בבית והוחלף בדג כפיל שהוכן מראש טרם תחילת התוכנית ההפקה הכחישה את הטענות הללו.‏[30][31]

עונה 4 (2012)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתאריך ה-1 בינואר 2012 ששודרה עד 2 באפריל 2012 (בסך הכל 93 ימים) החלה העונה הרביעית של "האח הגדול".

דיירי הבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בטי קפרא (המודחת הראשונה ביום ה-10)
 • זיוה כהן בהנם (המודחת השנייה ביום ה-17)
 • ברי סימון זהר (עזבה ביום ה-17)
 • דודו קפרא (עזב ביום ה-19)
 • אביב זילבר (עזב ביום ה-24)
 • קים רטוש (המודח השלישי ביום ה-31)
 • יוסי סרור (המודח הרביעי ביום ה-38)
 • שי רגב (המודח החמישי ביום ה-45)
 • יעל ברון (המודחת השישית ביום ה-57)
 • לירון זהבי (המודחת השביעית ביום ה-59)
 • עינב ויינר (המודחת השמינית ביום ה-66)
 • איתם ישראלי (המודח התשיעי ביום ה-66)
 • צבי פורטל (המודח העשירי ביום ה-73)
 • סופי קרבצקי (המודחת האחד עשר ביום ה-80)
 • ערן טרטאקובסקי (המודח השנים עשר ביום ה-80)
 • אביבית בר זוהר (המודחת השלוש עשרה ביום ה-87)

הדיירים שהעפילו לתוכנית הגמר שהתקיימה ביום ה-93, 2 באפריל 2012:

 • יאנה יוסף (מקום 5 בגמר)
 • שרי שימחוב (מקום 4 בגמר)
 • סער סקלי (מקום 3 בגמר)
 • תמיר ורדי (מקום 2 בגמר)
 • קותי סבג - זוכה העונה הרביעית; זכה במיליון שקלים.
קותי סבג, זוכה העונה הרביעית

התרחשויות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • המתמודדים בטי ודודו קפרא התחתנו ביום פתיחת העונה, וזמן קצר אחרי חופתם הם נפרדו מאורחי החתונה והוסעו לבית האח הגדול. כדי שדודו ובטי יוכלו לראות את הצ'יקים של החתונה מתמודד היה צריך לוותר על המזוודה שלו והאח הגדול יביא לו בגדים אחרים, המתמודד שהסכים לעשות זאת היה ערן, ובהמשך כדי שדודו ובטי יוכלו לראות את סרט החתונה שלהם מתמודד היה צריך לשנות את השם שלו, המתתמודדת שהסכימה לעשות זאת הייתה שרי, ושמה היה "פנונה" (כינויה של בטי בפי דודו) במשך זמן רב.
 • המתמודד איתם ישראלי הוא לקוי ראייה ולכן הוא הורשה להיכנס לבית לפני פתיחת התוכנית על מנת להכירו. הותר לו גם להכניס את כלב הנחייה שלו וולטר לתוך הבית.
 • המתמודדים יוסי סרור ויעל ברון קיבלו משימה סודית בתחילת העונה. יוסי היה צריך להיות המתמודד הכי "דביק" ויעל המתמודדת הכי "מבאסת", ועליהם לגרום לשאר המתמודדים לנסות להדיח אותם כדי לזכות בחסינות. הם לא הצליחו לעמוד במשימה, וגם הם כמו יתר דיירי הבית, היו מועמדים להדחה הראשונה, אך לא הודחו בסופו של דבר.
 • בלילה החמישי בטי חשה בחילה והאח הגדול הציע לבצע בדיקת היריון. ולאחר יום היא התבשרה שתוצאתה הייתה חיובית.
 • בהדחה הראשונה (ביום ה-10) הדייר דודו קפרא יצא יחד עם אשתו המודחת בטי מהבית על אף שלא הודח בעצמו, אך המנחה אסי עזר הצליח לשכנעו לשוב אל תוך הבית. מספר ימים לאחר מכן הודיע דודו קפרא על החלטתו לפרוש מן התוכנית, אולם אשתו בטי נשלחה לחדר האח הגדול בניסיון אחרון לשכנעו להישאר בתוכנית ודודו נעתר לבקשתה.
 • בהדחה השנייה (ביום ה-17) הודחה זיוה מהבית. בעת יציאתה, הדיירת ברי הצטרפה אליה, על אף שלא הודחה בעצמה על ידי הצופים. ניסיונות השכנוע של אסי עזר כי ברי תחזור אל תוך הבית לא צלחו ובכך היא, למעשה, פרשה מן התוכנית, ובראיון המאוחר של ברי וזיוה הן אמרו שהמהלך תוכנן מראש.
 • ביום ה-19 החליט המתמודד דודו קפרא על פרישתו מהמשחק עקב עזיבתה של אשתו, בטי קפרא.
 • ביום ה-22 נכנס לבית המתמודד אביב זילבר, האקס של המתמודדת אביבית בר זוהר. לאחר 48 שעות בלבד בבית האח הגדול החליט אביב לעזוב את הבית ויצא ביום ה-24 (אביב הוא הדייר השלישי שפרש מהמשחק בעונה זו). עקב עזיבתו ההדחה המתוכננת נדחתה בשבוע. במהלך היומיים שהיה בבית הספיק אביב לעבור פעמיים על חוקי התוכנית, בין היתר בכך שסיפר לדיירת אביבית בר זוהר (חברתו לשעבר) על המתרחש מחוץ לבית ואיים על שאר המשתתפים ש"ישפוך אותם בסכין".
 • במהלך העונה, לראשונה בתוכנית, העמידו את עצמם 3 דיירים להדחה בשבוע. הם הצטרפו לדיירים שפסלו משימה כדי להיות מועמדים.
 • ביום ה-40 יצאו מהבית הדיירים יאנה ותמיר על מנת לצלם קליפ אינטראקטיבי מיוחד. במהלכו הם נחשפו לדיירים שהודחו: דודו וקים.
 • ביום ה-45, שבמהלכו הודח הדייר שי, הוכנסו לבית שלושה דיירים חדשים, לירון, צבי ועינב.
 • ביום ה-52, כחלק ממשימת החצי לכבוד חצי העונה, הודחו בשידור חי הדיירות אביבית בר זוהר ויעל ברון לעיניהם של שאר הדיירים, וכשיצאו מהבית נכנסו מיד לסוויטה צדדית. שם שהו למשך יומיים ללא ידיעת הדיירים, כשבעצם רק אחת מהן הודחה באמת ועזבה במשדר ביום ראשון שלאחר מכן.
 • במסגרת "משימת הכדורגל" השיתופית בין האח הגדול ישראל לאח הגדול ארגנטינה, נכנסה לשבוע הדיירת הארגנטינאית- ויקטוריה לבית האח הגדול בישראל והדיירת הישראלית-סופי נכנסה לשבוע לבית האח הגדול בארגנטינה.
 • במסגרת "משימת הקיבוץ" נערכה ההצבעה בצורה פומבית, כאשר כל דייר יכל לראות מי הצביע לו, אם בכלל.

עונה 5 (2013)[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה החמישית משודרת החל מה-5 במאי 2013 ששודרה עד 27 באוגוסט 2013 (בסך הכל 115 ימים).

דיירי הבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קרין בן גלים (בחרה לפרוש ביום ה-6)
 • דני רייכנטל (המודח הראשון ביום ה-9)
 • רוני מיילי (הודח על ידי האח הגדול ביום ה-15)
 • מירי חן (המודחת השנייה ביום ה-17)
 • בני גולדשטיין (המודח השלישי ביום ה-24)
 • דנה רן (המודחת הרביעית ביום ה-38)
 • פאולינה אלברשטיין (המודחת החמישית ביום ה-44)
 • שלי ורוד (המודחת השישית ביום ה-52)
 • גילי מיילי (הודח על ידי האח הגדול ביום ה-57)
 • ענת צאיג (המודחת השביעית ביום ה-73)
 • מוטי גלזר (המודח השמיני ביום ה-80)
 • דידי לוזון (המודחת התשיעית ביום ה-87)
 • אור דניאל (המודחת העשירית ביום ה-87)
 • יניב אויזרץ (המודח האחד עשר ביום ה-94)
 • אהרון (ביז'ו) צאצאשווילי (המודח השנים עשר ביום ה-94)
 • דורין סגול (המודחת השלוש עשרה ביום ה-101)
 • ירדן עוז (המודחת הארבע עשרה ביום ה-108)
 • אבי לוי (המודח החמישה עשר ביום ה-108)

הדיירים שהעפילו לתוכנית הגמר שהתקיימה ביום ה-115, 27 באוגוסט 2013:

 • איתי וולך (מקום 5 בגמר)
 • דור דמרי (מקום 4 בגמר)
 • לאון שוובסקי (מקום 3 בגמר)
 • לבנה גוגמן (מקום 2 בגמר)
 • טהוניה רובל - זוכת העונה החמישית; זכתה במיליון שקלים.
טהוניה רובל, זוכת העונה החמישית

התרחשויות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • העונה החמישית נפתחה במשימה סודית בה השתתפו 16 דיירים. כל 16 הדיירים חולקו לזוגות (אב ובת, זוג גרוש וכדומה), כאשר רק שני הדיירים רוני מיילי וגילי מיילי, שהם אב ובנו, לא היו מודעים למשימה הסודית והיו זוג הדיירים היחיד שיש ביניהם קרבה משפחתית והיכרות קודמת לתוכנית. עוד במשימה זו "האח הגדול" העמיד פנים שזו "עונת הזוגות", בפני שני הדיירים היחידים שאינם מודעים למשימה הסודית.
 • בשבוע הראשון לתוכנית פרץ ריב סוער בין הדיירת טהוניה רובל לבין הדייר רוני מיילי, לאחר שזה סיפר בדיחה על אתיופים שהיא פירשה כגזענית. במהלך הוויכוח שהתלהט בין השניים הטיח בה מיילי עלבונות חריפים, שהתפרשו על ידי רבים כדברי גזענות כנגד העדה האתיופית אליה השתייכה רובל. דברים אלו הובילו לאזהרה כנגדו מצד ההפקה ולביקורת קשה מצד חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה.
 • ביום ה-6 החליטה הדיירת קרין בן גלים לפרוש מהבית, בתיאום עם ההפקה.
 • ביום ה-15 אולץ הדייר רוני מיילי לעזוב את בית האח הגדול בעקבות התבטאויות שהפקת התוכנית הגדירה כגזעניות וכהומופוביות, שכוונו כנגד הדיירות לבנה גוגמן וטהוניה רובל.
 • ביום ה-19 הפך בית האח הגדול לאי לכבוד משימת "הישאחדות" פרודיה על "הישרדות" וחילקו את הדיירים לשני שבטים באמצעות משימה שבה השבט המנצח הופך לשבט "שופופו" (אדום) והשבט המפסיד הופך לשבט פחות חזק בשם "טאש טאש" (בז'). במשימה שלאחר מכן השבט המפסיד היה הולך למועצת השבט ומצביעים את הקולות למועמדים להדחה. משימה זאת נעצרה כיוון שגילי השתמש באמירה גזענית נגד האנשים השחורים כלפי טהוניה ועקב כך שבט "טאש טאש" (שבו גילי נמצא) היה במועצת השבט. עוד במשימה זו לראשונה בפורמט התוכנית למתמודדים ניתן היה לתאם הדחות ובריתות.
 • ביום ה-57 אולץ הדייר גילי מיילי לעזוב את בית האח הגדול בעקבות אלימות מילולית בוטה שנקט כנגד הדיירים אהרון (ביז'ו) צאצאשווילי, טהוניה רובל וענת צאיג וזאת לאחר שקיבל מספר התראות מצד הפקת בית "האח הגדול" עבור התנהגות בוטה שאיננה מוסרית ואשר עוברת על כללי הבית.
 • ביום ה-58, תכננה ההפקה משימה גדולה מאוד לדיירים, וגרמה להם לחשוב שבמהלך כל שהותם בבית, התקיים בית אח גדול שני עם דיירים כמותם. הדיירים חשבו שיש בית אח גדול שני, אבל הייתה זו בעצם רק תפאורה. לדיירים התבשר שהם יתמודדו נגד בית האח הגדול השני בשלל משימות, ובית אחד ייסגר ובית שני יישאר. למעשה, האנשים שהוצגו בפני הדיירים כדיירי בית האח הגדול השני, היו רובם שחקנים ומקורבי ההפקה, שביניהם נכללו גם חמשת הדיירים החדשים שנכנסו לבית ביום ה-66.
 • בפעם הראשונה, בתולדות האח הגדול ישראל, אחד מהדיירים החדשים (איתי) העפיל לגמר, ולחמישיית הגמר הורשה לעלות במעלה המדרגות ולהביט בקהל מבעד לדלת בית האח הגדול הראשית, שנפתחה למספר שניות.
 • העונה החמישית היא העונה הארוכה ביותר בתולדות התוכנית בישראל - 115 ימים, וגם שודרה לראשונה בעונת הקיץ בניגוד לשאר ששודרו בחורף.
 • העונה הנוכחית של האח הגדול זכתה להכנסות הגדולות ביותר למפיקה "קשת" - מספירה ראשונית הכנסות של כ-70 מיליון שקלים (לא כולל הגמר) ממכירת שיא של נקודות הרייטינג. העונה לא עברה את כמות הרייטינג של העונה הרביעית המחזיקה בשיא הממוצע, כנראה בשל שידוריה בתקופת הקיץ. גמר העונה הנוכחית זכה לרייטינג שיא בהיסטוריית הגמר של התוכנית, בממוצע של 41.6% ו-44.8% ברגעי ההכרזה.‏[32]

עונה 6 (2014)[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה השישית עלתה לשידור ב-14 במאי 2014 ושודרה עד 30 באוגוסט 2014 (109 ימים בסך הכל).

דיירי הבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אלעד (נסיך) מזרחי (המודח הראשון ביום ה-18)
 • אורטל בן דיין (המודחת השנייה ביום ה-25)
 • קארין זלאיט (המודחת השלישית ביום ה-32)
 • דורון מירן (המודח הרביעי ביום ה-39)
 • אנה בול (המודחת החמישית ביום ה-46)
 • בני גולדשטיין (המודח השישי ביום ה-53)
 • מנחם בן (המודח השביעי ביום ה-67)
 • צחי אשכנזי (המודח השמיני ביום ה-74)
 • אורטל גושן (המודחת התשיעית ביום ה-78)
 • מיקיאגי (המודח העשירי ביום ה-88)
 • עינב בובליל (המודחת האחת עשרה ביום ה-95)
 • אליאב אוזן (המודח השנים עשר ביום ה-95)
 • אחי נתן (המודח השלושה עשר ביום ה-102)
 • מרטין סולל (המודחת הארבע עשרה ביום ה-102)

הדיירים שהעפילו לתוכנית הגמר שהתקיימה ביום ה-109, 30 באוגוסט 2014:

 • נופר מור (מקום 5 בגמר)
 • דנית גרינברג (מקום 4 בגמר)
 • לינור שפר (מקום 3 בגמר)
 • אלדד גל-עד (מקום 2 בגמר)
 • טל גלבוע - זוכת העונה השישית; זכתה במיליון שקלים.

התרחשויות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • כמו בכל עונה יש משימה סודית, עונה זו נפתחה כאשר "יאיר"' שחקן שהתחזה לדייר, נכנס לבית. לאור הצבעת הצופים נכנס יאיר כ"יאיר קידר", מגדל הבקר. יאיר יצא מהבית בהדחה הראשונה בתום משימתו האחרונה. ביום ה-9 הדיירים גילו ש"יאיר קידר" לא היה דייר אמיתי ושהוא היה שחקן מטעם ההפקה ושמו האמיתי הוא יאיר פיש.
 • הדיירת אורטל גושן, נאלצה לעזוב את הבית כבר ביום ה-5, עקב גילוי תאים סרטניים בבלוטת התריס. מפיקי האח הגדול הבטיחו לה מקום בעונה הבאה.‏[33] אולם לבסוף חזרה במחצית השנייה של העונה עם כניסת הדיירים החדשים והודחה בהדחה התשיעית.
 • בימים ה-19 וה-20 נקשר האח הגדול בכמה מקרים שעוררו מהומה: הדייר דורון מירן חשף את איבר מינו בשידור חי,‏[34] הדיירת אורטל בן דיין עמדה כשהיא ללא חזייה במטרה להיכנס ראשונה למקלחת.‏[35]
 • במסגרת משימת "הכוכב הגדול" (פרודיה על התוכנית הכוכב הבא) שהתרחשה בבית, נכנסו לבית אסתי גינזבורג, מוקי, רני רהב. בנוסף לכל שלושת הדיירים, צחי, דורון ומיקיאגי זכו לבצע שיר בהופעה חיה, מחוץ לבית האח הגדול, במסגרת משימת התקציב.
 • במסגרת כניסת הדיירים החדשים נערכה מסיבה בחצר הבית עם מתמודדי העונות הקודמות ומפורסמים נוספים, במטרה להקשות על הדיירים לגלות מי יכנסו לבית.
 • ביום ה-46 נכנסו חמישה דיירים שכבר השתתפו בעונות קודמות של התוכנית, בהם: עינב בובליל (עונה ראשונה), מנחם בן (עונת ה-VIP), נופר מור (עונה שלישית), בני גולדשטיין (עונה חמישית) ואורטל גושן שהשתתפה בתחילת העונה ונאלצה לפרוש עקב סיבות רפואיות.
 • ביום ה-56 נשמעה אזעקה בבית, בגלל מבצע צוק איתן. האח הגדול נאלץ לבשר לדיירים את החדשות על המתרחש מחוץ לבית, למרות ההתנתקות המוחלטת של הדיירים מהעולם החיצון.
 • ביום ה-60 הייתה אמורה להתקיים ההדחה השביעית של הבית, בעקבות קיצור זמני התוכנית עקב משדר מרכזי של מבצע צוק איתן, ההדחה בוטלה והועברה ליום שבת היום ה-67.
 • החל מההדחה השביעית התקיימו ההדחות ללא קהל באולפן עקב המצב הביטחוני.
 • ביום ה-72 עקב המצב הביטחוני בארץ, זוג מהדרום שביטל את חתונתו שהייתה אמורה להתקיים באותו השבוע, הוזמן לקיים את חתונתם בבית האח. את החתונה אירגנו דיירי הבית, כחלק ממשימת התקציב השבועית.
 • במסגרת משימת "גן עדן וגיהנום" שהתקיימה בבית, קיבלו כל דיירי הבית פיתוים רבים, לינור שנענתה לפגוש את אחותה, העבירה לה מסר מבחוץ שאחי ודנית מעמידים אותה להדחה. לינור קיבלה אפשרות לספר לאח, אבל בערב ההעמדה להדחה הסביר לה האח כי השבוע נשללה ממנה האפשרות להעמיד.
 • ביום ה-97 אחי פונה לבית חולים עקב כאבי בטן עזים והשתחרר באותו היום.
 • ביום ה-100, ערב החשיפה של "החמישייה הסודית" בה כול דייר הציג בפניי הדיירים בבית את חמישיית הגמר שלו, ובכך זכו לגלות מי העמיד אותם להדחה. באותו ערב, טל ולינור הסתכסכו ונגמר בזה ששפכו כוס יין אחת על השנייה, שני הדיירות קיבלו אזהרה, כי מקרה כזה לא קרה אף פעם באח הגדול.
 • ביום ה-106, נכנסו לבית מנחי התוכנית, ארז ואסי, לשיחה עם דיירי הבית עם מהלך העונה.
 • הדיירת נופר מור, היא הדיירת היחידה מבין כל העונות שהשתתפה בשני גמרים שונים, והייתה בבית עונה וחצי בסך הכל.
 • גמר העונה הנוכחית של האח הגדול, משדר הגמר הציב ממוצע של 38.7% רייטינג, ו-42.5% ברגעי ההכרזה. ומעל ל-1.7 מיליון צופים צפו בגמר.‏[36]

האח הגדול VIP‏ (2015)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחודש פברואר 2015, פורסם כי ב-10 במאי, 2015 תתחיל עונת VIP. ‏[37]

האחות הקטנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוגו התוכנית

במהלך העונות הראשונות שודרה במקביל לשידורי האח הגדול בערוץ 2 התוכנית האחות הקטנה (או האחות הקטנה VIP במקביל לאח הגדול VIP) בערוץ ביפ בטלוויזיה בכבלים, שהציעה פרשנות סאטירית והומוריסטית לנעשה בבית האח הגדול. בניגוד לתוכניות אחרות מסוגה (דוגמת "חדר הלבשה" למרוץ למיליון ו"מהדורת השבט" להישרדות), האחות הקטנה הופקה על ידי חברת הפקה שונה מחברת ההפקה של האח הגדול (קופרמן הפקות).

התוכנית, שודרה במהלך העונות: הראשונה, ה-VIP והשנייה בהגשתה של אפרת אברמוב, ושודרה שלוש פעמים בשבוע: בשתיים מהן עסקה התוכנית באירועי 48 השעות האחרונות בבית האח הגדול ולאחר מכן שודרה תוכנית לסיכום וניתוח אירועי השבוע החולף בבית האח הגדול. בכל פרק הצטרף אל אברמוב אורח, לרוב קומיקאי.

האחות הקטנה זכתה להתייחסות תקשורתית‏[38]‏‏[39] בזכות עצמה. בשתי העונות הראשונות שלה שימשה ככלי במאבק שהתנהל בין זכייניות ערוץ 2, שידורי קשת (שהיא גם הבעלים של ערוץ ביפ) ורשת, על רקע עלייתה של התוכנית שבוע סוף! ברשת, שנתפסה על ידי שידורי קשת כחיקוי הפורמט של ארץ נהדרת. תוכנית סיכום השבוע של האחות הקטנה, ששודרה בערוץ ביפ בעונתה הראשונה בשישי בערב מול שבוע סוף! בערוץ 2, הצליחה למשוך צופים רבים, בהתחשב בכך ששודרה בערוץ נישה, ונגסה באחוזי הצפייה של "שבוע סוף!".

"האחות הקטנה" לא שבה ללוות את העונה השלישית של "האח הגדול", מאחר ששידורי ערוץ ביפ הסתיימו בסמוך לתחילת העונה.

ערוץ 20, ערוץ 26 והשידור באינטרנט ובאפליקציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה הראשונה נפתחה כאשר ברקע שוררת אי ודאות לגבי ההצלחה העתידית של התוכנית. בעונה זו נחתם הסכם עם הוט לשידור חי של אירועי האח הגדול. בשל אי הוודאות לגבי הצלחת התוכנית, נפתח ערוץ 20 לכלל הצופים ללא תשלום. בעונות הבאות, כאשר מעמד התוכנית היה ברור יותר, הוחלט לגבות תשלום בעבור הצפייה, החלטה שהתבררה כנכונה. כמו כן, בעונות השנייה והשלישית נחתם הסכם גם עם יס, כך שכל לקוחות הטלוויזיה הרב ערוצית בישראל יכלו להירשם לצפייה. השידור באינטרנט המשיך להיות בחינם, בעונת ה-VIP ובעונה השנייה. בעונה השלישית השידור בחינם באינטרנט הוגבל לשעה ביממה, וניתנה אפשרות לפתוח אותו ללא הגבלה תמורת תשלום. לא פורסמו נתונים לגבי ההצלחה הכלכלית של השידור באינטרנט בתשלום. בעונה הרביעית היה ניתן לצפות בשידור החי מהבית גם דרך אפליקציית "האח הגדול Live" שהייתה זמינה באייפון ובמכשירים מבוססי אנדרואיד. החל מהעונה החמישית השידור החי עבר לאפליקציית MakoTV של הזכיינית קשת.

הרייטינג הגבוה של השידור בערוץ 20 שימש אף הוא כלי במאבק בין הזכייניות קשת ורשת. כך, למשל, כניסתם של המנחים לבית בעונה השנייה התבצעה ביום שישי, ביום השידורים של רשת. רשת מחתה על כך ועל העובדה שהצעד פוגע בהכנסותיה.

עקב "תקרית דנה רון" בעונה השלישית הוחלט על ידי הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו והמועצה לשידורי כבלים ולוויין על קוד אתי וכללים שנועדו להגן על הצופים והמשתתפים בתוכנית ובהם: הגנה על כבודם של המשתתפים בתוכנית, מניעת שימוש באלימות או הטרדה מינית בתוכנית, מתן אפשרות למשתתף שלא ליטול חלק במשימות אשר אינו מעוניין ועוד.

חברות hot ו-yes התחייבו בפני המועצה כי אם ישודרו דברים פוגעניים שיש בהם משום ביזוי והשפלה של משתתפי התוכנית או פגיעה מהותית ברגשות הצופים בבית, ידרשו מפיקי הערוץ לשדר התנצלות מיידית שתשודר בערוץ לאלתר או במועד סמוך לכך. כדי לאפשר למפיקי התוכנית לעמוד בהוראות אישור הערוץ ולפקח על התכנים המשודרים, נקבע כי ערוץ "האח הגדול" ישדר את השידור החי לאחר השהייה בת דקה.

בינואר 2012 בעקבות עתירה לבג"ץ של עמותת אוויר נקי והאגודה למלחמה בסרטן ותלונות נוספות שהתקבלו במועצה לשידורי כבלים ולווין על עישון מאסיבי בתוכנית, הוחלט כי במהלך שידור התוכנית בערוץ 20, תשודר בין השעות 19:00 ועד 23:00 כתובית כי "העישון מזיק לבריאות" פעמיים בכל שעה.

החל מהעונה החמישית, משודרת באתר אך ורק המצלמה הראשית ולא ניתן לבחור בין המצלמות כפי שהתאפשר בעונות שקדמו לה, כמו כן ניתן לראות הקלטה של השעות האחרונות ששודרו.

החל מהעונה השישית האח הגדול LIVE עבר לערוץ 26.‏[40] בערוץ החדש נוסף חידוש בצורת פופ-אפים על המסך שבאמצעותם נמסר מידע רב יותר על המתמודדים. כמו כן, השידור מלווה בפרשנות על המתרחש בבית בקבוצת WhatsApp בהשתתפות טהוניה רובל, קותי סבג, הדר לוי, תירס סקסואל, לאון שניידרובסקי, זוהר ישראל, נטע חוטר ועדי שילון.‏[41]

מינוף הפרסום[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב משתתפי תוכניות "האח הגדול" (למעט תוכנית ה-VIP) היו אלמוניים לכאורה טרם כניסתם לבית האח הגדול. במהלך התוכנית זוכים המשתתפים לחשיפה תקשורתית נרחבת. עם סיום ההשתפות חוזרים רבים מהמשתתפים ל"אלמוניותם", אך יש במשתתפים כאלה שמינפו את פרסומם והפכו לידוענים, תוך קבלת עיסוקים אופייניים, כגון דוגמנות, משחק או הגשת תוכנית טלוויזיה. דוגמאות עיקריות:

 • אלירז שדה: זוכה העונה השנייה, ובעקבות זאת הנחה כמה תוכניות טלוויזיה, הגיש תוכניות רדיו והשתתף בסדרות טלוויזיה.
 • ליהיא גרינר: השתתפה בעונה השלישית, ובעקבות זאת הגישה תוכניות טלוויזיה[דרוש מקור] והקליטה פזמונים אחדים.
 • דנה רון: השתתפה בעונה השלישית, ובעקבות זאת החלה בהגשת תוכניות בוקר בערוץ 2 עבור הזכיינית "קשת", וכן הפכה לפרזנטורית.
 • קותי סבג: זוכה העונה הרביעית, ובעקבות זאת הנחה מספר תוכניות טלוויזיה והשתתף באחרות.
 • טהוניה רובל: זוכת העונה החמישית, ובעקבות זאת השתתפה במספר פרסומות ובתוכניות טלוויזיה, הפכה למגישה ולפרזנטורית, וכן קידמה את קריירת הדוגמנות שלה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ האתר הרשמי עם הפרקים בפנים
 2. ^ מירב קריסטל, ערוץ 20 - השני הכי נצפה ב-HOT, 6 בנובמבר 2008, באתר ynet
 3. ^ 3.0 3.1 ‏אחת מארבעת הדיירים החדשים שנכנסו לבית לאחר 56 ימים‏
 4. ^ 4.0 4.1 ‏אחד מארבעת הדיירים החדשים שנכנסו לבית לאחר 56 ימים‏
 5. ^ במהלך תוכנית האירוח "לילה בכיף" (המשודרת בערוץ ביפ)
 6. ^ סהר הראל, האח הגדול: המציאות שלא תראו בריאליטי, 17 בנובמבר 2008, עכבר העיר אונליין
 7. ^ נטע אלכסנדר וסהר הראל, "האח הגדול" מעלים עין, 17 בנובמבר 2008, באתר הארץ
 8. ^ ערן סוויסה, בעקבות הלחץ: קשת תבהיר כי היא מתנערת מדברי בובליל, באתר nrg‏, 24 בנובמבר 2008
 9. ^ אלי לוי, יוסי בובליל התלונן במשטרה: אני זכיתי, לא שפרה, באתר mynet‏, 4 בפברואר 2012
 10. ^ VIP הם ראשי תיבות של Very Important Person (בעברית: אדם חשוב מאוד)
 11. ^ קרן נתנזון, מעתה אמרו: "האח הגדול VIP", באתר ynet‏, 1 בפברואר 2009
 12. ^ ‏לי-אור אברבך, 80 אלף מנויים לערוץ האח הגדול, nrg מעריב, 4 במרץ 2009
 13. ^ ‏ערן בר-און וקרן נתנזון, "האח הגדול VIP": זמרות, דוגמנים ופנינה טורנה, ynet ידיעות אחרונות, 1 במרץ 2009
 14. ^ לי-אור אברבך, הכלב לאקי יצא מבית האח הגדול, באתר nrg‏, 11 במרץ 2009
 15. ^ רן רימון, בית "האח הגדול" נבנה מחדש, גלובס, 7 באוקטובר 2009
 16. ^ 16.0 16.1 16.2 16.3 אחת מחמשת הדיירים שנכנסו לבית האח הגדול ביום ה-43.
 17. ^ אחד מחמשת הדיירים שנכנסו לבית האח הגדול ביום ה-43.
 18. ^ שתיית קוקוס באמצעות 44 קשים, התמסרות בקרפיון והצמדת הראש לקיר זכוכית במשך 113 דקות.
 19. ^ סערת האח הגדול: "חלק מהדיירים מסוממים", באתר ynet‏, 7 במרץ 2012
 20. ^ דוד אברהם, רן תלם: "רז שכניק מפרסם רק ידיעות שליליות נגד קשת", באתר וואלה!, 7 במרץ 2012
 21. ^ "האח הגדול" יפצה את נפגעי התוכנית בכ-2 מיליון שקל, כלכליסט, 7 בפברואר 2013
 22. ^ ערן סויסה, שדולת הנשים: "עמיר גולדברג הוא עלוב נפש", מעריב. 2011-01-09.
 23. ^ אריק בנדר, הכנסת נגד האח הגדול: "מבזה ומשפילה נשים", מעריב. 2011-02-13.
 24. ^ יוסי ניסן, ‏תלונה על הסתה לאלימות וטרור נגד פרידה מ"האח הגדול", באתר גלובס, 16 בפברואר 2011
 25. ^ שמואל מיטלמן, תביעה נגד האחראיות לשידור "האח הגדול", מעריב. 2011-02-27.
 26. ^ ערן סויסה, שורת המחץ, מעריב. 2011-03-03.
 27. ^ מיקי לוין, סיי נו מור: אימהות שכולות נגד נופר מור, באתר nrg‏, 7 במרץ 2011
 28. ^ נמשכת המחאה נגד שידור 'האח הגדול', באתר ערוץ 7, 13 במרץ 2011
 29. ^ ynet, האח הגדול מטריד בגדול, באתר ynet‏, 12 בפברואר 2011
 30. ^ ערן סויסה, לעטוף את הדגים: על שימי הדג מ"האח הגדול", באתר nrg‏, 21 בפברואר 2011
 31. ^ עדי חשמונאי, הדג הגדול: הכוכב האמיתי של האח הגדול, באתר nrg‏, 1 בפברואר 2011
 32. ^ דוד אברהם, רייטינג יומי: גמר "האח הגדול" עם 41.6% - הגבוה מכל העונות, באתר וואלה!, 28 באוגוסט 2013
 33. ^ האח הגדול, היא מלכה: אורטל גושן נפרדת מבית האח הגדול, באתר Mako, ‏21 במאי 2012
 34. ^ מערכת וואלה!, "האח הגדול": דורון מירן חשף איבר מינו בשידור חי, באתר וואלה!, 2 ביוני 2014
 35. ^ מערכת וואלה!, תלונות נגד "האח הגדול": "להדיח את אורטל בן דיין", באתר וואלה!, 2 ביוני 2014
 36. ^ ליל הטבעונים: 38.7% רייטינג לגמר האח הגדול, באתר מאקו, 30 באוגוסט 2014
 37. ^ האח הגדול חוזר, ישראל היום, 9.2.2015
 38. ^ אחות לנו קטנה, גלובס, 12 בנובמבר 2009
 39. ^ על עונתה השלישית של האחות הקטנה כתבת שער, גלריה, הארץ, 13 בנובמבר 2009
 40. ^ ספיר חבקין, ‏עוברים דירה: הבית החדש של האח הגדול, באתר ‏mako‏‏, ‏13 באפריל 2014‏
 41. ^ מערכת תכניות קשת, ‏מ'נשמע: קותי וטהוניה מחכים לכם בוואטס אפ, באתר ‏mako‏‏, ‏12 במאי 2014‏
הקודם:
2008 - הישרדות 10
פרס האקדמיה לטלוויזיה - תוכנית מציאות
2009, 2010, 2011 - האח הגדול
הבא:
2012 - The Voice ישראל