האימפריה המוגולית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
האימפריה המוגולית
Flag of the Mughal Empire.svg
הוקמה 1526
התפרקה 1858
ישות קודמת סולטנות דלהי
ישות יורשת האימפריה הבריטית
משטר סולטאני
שפה פרסית, טורקית צ'גטאית, אורדו
יבשת אסיה
עיר בירה לאהור, דלהי, אגרה, קבול, לוקנאו
מטבע רופי, טומאן
האימפריה המוגולית

האימפריה המוגוליתפרסית: دولتِ مغل, מבטאים - "מורוּלית") הייתה אימפריה ששלטה בתת היבשת ההודית מתחילת המאה ה-16 עד לקריסתה הסופית באמצע המאה ה-19. היא נוסדה על ידי באבור כשהביס את איברהים לודי, האחרון בסולטאני דלהי בקרב הראשון של פניפט. האימפריה איבדה שטחים רבים לכיבושי שר שאה בזמן שלטונו של חומאיון, אך תחת שלטון אכבר התרחבה האימפריה באופן משמעותי, והמשיכה לגדול עד תום תקופת שלטונו של אורנגזב. לאחר מותו בשנת 1707, החלה האימפריה בשקיעה מדודה ואיטית בכוחה, אף על פי ששמרה על כל סממני השלטון למשך כ-150 שנים נוספות. בשנת 1739 היא הובסה על ידי צבא פרסי בראשות נדיר שאה. בשנת 1756 צבאו של אחמד שאה בזז את דלהי שוב. התבוסה הסופית הייתה מידי האימפריה הבריטית בעקבות המרד ההודי הגדול של שנת 1857, הגם שאז הייתה האימפריה מושג סמלי למעשה, ללא כוח ממשי.

דת[עריכת קוד מקור | עריכה]

האימפריה המוגולית הייתה מוסלמית, אף על פי שרבים מנתיניה, מפשוטי העם ועד פקידים בכירים, היו הינדים. כשבאבור הראשון יסד את האימפריה, הוא לא הדגיש את השתייכותו הדתית, אלא יותר את מורשתו הטורקית. (השם "מוגול" הופיע ככל הנראה במאה ה-19. הוא נגזר ככל הנראה מ"מונגול" - ענף אחר בעץ המשפחה של באבור). תחת שלטונו של אכבר, ביטל בית המשפט את ה"ג'יזיה", המס על לא-מוסלמים, ואת לוח השנה המוסלמי הירחי לטובת לוח שנה שמשי, שהתאים יותר לחקלאות. שינויים אלו בוטלו מאוחר על ידי אורנגזב, שנודע כמאמין אדוק, אך גם תחת אורנגזב, רבע מנסיכי חצר המלכות היו הינדים.

כלכלה ופוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המוגולים השתמשו בשיטה של מאנסאבדארים לקביעת מסי מקרקעין. הקיסר (שתוארו היה "באדשאה" או "סגן שאה" ביחס לשאה של פרס, הקיסר של כל הקיסרים) העניק זכויות לגבות מסי מקרקעין ל"מאנסאבדר" בתמורה להבטחת חיילים בעת מלחמה. ככל ששטח האדמה שהוענק היה גדול יותר, כך נדרש ה"מאנסאבדר" להבטיח יותר חיילים. ה"מאנסאב" לא עבר בירושה, ובידי הקיסר הייתה הסמכות לבטלו, מה שנתן כוח שליטה רב בידי השלטון המרכזי על המאנסאבדארים.

המוגולים הגדולים (ה"בהאדשים של הינדוסטן")

היווצרות האימפריה ותקופת באבור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת המאה ה-16, צאצאי הפולשים המונגולים, טורקים, פרסים והאפגנים לדרום-מערב אסיה - המוגולים - פלשו להודו תחת הנהגתו של זהיר-אוד-דין באבור. באבור היה נינו של טימור לנק, שפלש להודו ובזז את דלהי ב-1398 והנהיג את האימפריה הטימורית קצרת-הימים שמרכזה היה בסמרקנד (באוזבקיסטן של היום). האימפריה הטימורית אחדה את המונגולים בפרס (אבותיו של באבור) ועמים מערב-אסייתים אחרים. באבור גורש מסמרקנד ובתחילה קבע את מרכז שלטונו בקאבול בשנת 1504; מאוחר יותר הפך לשליט המוגולי הראשון (1526-1530). תוכניתו הייתה להרחיב את שליטתו מזרחה לתוך פונג'ב, לשם ביצע מספר פשיטות. ואז, הזמנה מראש שבט אפגני אופרטוניסטי בפונג'ב הביאה את באבור ממש ללב סולטנות דלהי, שם שלט איברהים לודי (1517-1526).

באבור, מפקד צבאי למוד קרבות, נכנס להודו בשנת 1526 עם צבאו המאומן שמנה 12,000 לוחמים כדי להתעמת עם צבאו המסורבל והמפוצל של הסולטאן, שמנה מעל 100,000 איש. באבור הביס את צבא הסולטאן בפניפט (בערך תשעים ק"מ צפונית לדלהי). הוא השתמש בארטילריה ניידת וטכניקות פרשים מתקדמות, והשיג ניצחון מוחץ. בשנה שלאחר מכן, הוא הביס גם את קונפדרציית רג'פוט בהנהגת ראנה סנג'ה. בשנת 1529 הביס באבור את הכוח המשותף של הצבאות האפגנים וצבא סולטאן בנגל, אך נפטר בשנת 1530, בטרם הספיק לממש את הישגיו הצבאיים. הוא השאיר אחריו את זכרונותיו ("באבור נאמאה"), מספר גנים מרהיבים בקבול, להור ואגרא, וצאצאים שיגשימו את חלומו להקמת אימפריה בהינדוסטאן.

תקופת חומאיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבר חומאיון בדלהי

כשמת באבור, ירש בנו חומאיון (1530-56), חייל גם הוא, משימה קשה. הוא הותקף מכל עבר בטענה האפגנית לכס המלכות ההודי, טענות נגד היותו יורש העצר, והמסע האפגני-רג'פוטי לתוך דלהי בשנת 1540. הוא ברח לפרס, שם בילה כמעט עשר שנים כאורחה המושפל של חצר סאפאוויד. בשנת 1545 הצליח לבסס נקודת אחיזה בקבול, העלה מחדש את טענתו לכתר ההודי, הביס את שיר-קאן סור (שירחן), השליט האפגני החזק ביותר, ותפס מחדש את דלהי בשנת 1555.

תקופת אכבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אכבר

מותו של חומאיון בשנת 1556 השאיר את המשימה של הרחבת האימפריה לבנו בן ה-13 ג'לאל אוד-דין אכבר (שלט 1556 - 1605). לאחר ניצחון צבאי בקרב פניפט השני בשנת 1556, העוצר באירם קאן התחיל במדיניות של התרחבות בשמו של אכבר. כשהגיע אכבר לגיל השלטון, הוא החל לשחרר את עצמו מהשפעותיהם של שרים, פלגי החצר, ואינטריגות ההרמון, והוכיח את יכולתו כמנהיג ואת כוח שיפוטו. כ"מכור לעבודה" שכמעט לעולם לא ישן יותר משלוש שעות בלילה, השגיח בעצמו על מימוש המדיניות הציבורית שלו, שיצרה את עמוד השדרה של האימפריה המוגולית למשך יותר מ-200 שנה. הוא המשיך לכבוש ולספח שטח עצום שנפרש מקבול בצפון-מערב, קשמיר מצפון, בנגל ממזרח, ומעבר לנהר נרמדה במרכז הודו - שטח מקביל בגודלו לטריטוריות המאוריות 1,800 שנה לפני כן.

אכבר ידוע גם במפעלי בנייה ובראשם פטהפור סיקרי ומבצר אגרה.

תקופת ג'הנגיר ושאה ג'האן[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקופת שלטונם של ג'הנגיר (1605-1627) ושאה ג'האן (1628-1658) התאפיינה ביציבות פוליטית, פעילות כלכלית ערה, יצירות אומנות מרהיבות ובניינים מונומנטלים. אחת מנשותיו האחרונות של ג'הנגיר הייתה נסיכה פרסית בשם מהרוניסה, שאת שמה שינה לנור ג'האן (אור העולם), שהפכה לאישה החזקה ביותר בחצר, פרט לקיסר. כתוצאה מכך מצאו מקלט בהודו משוררים, מלומדים ופקידים פרסיים, כולל בני משפחתה, שנמשכו לעושר והזוהר. במקביל, פשה חוסר יעילות ושחיתות, והעלייה במספר הפרסים בראשות השלטון איימה לערער את האיזון העדין וחוסר הפניות של החצר. ג'הנגיר אהב את החגים ההינדים, אך תמך גם בהמרות דת המוניות לאסלאם; הוא רדף את מאמיני הג'ייניזם ואף הוציא להורג את הגורו ארג'ון דאס, הקדוש-מורה החמישי של הסיקים. שחרור 52 נסיכים הינדים משביים בשנת 1620 הוא הבסיס לחשיבות של הדיוואלי אצל הסיקים. מזימתה של נור ג'הן להבטיח את הכתר לנסיך שהיא בחרה הביאה את שאה ג'האן למרוד בשנת 1622. באותה שנה, הפרסים השתלטו על קנדהאר בדרום אפגניסטן - מהלך שהנחית מכה קשה ליוקרה המוגולית.

בין 1636 ו-1646 שלח שאה ג'האן צבאות מוגולים לכבוש את דקאן ואת הצפון-מערב מעבר למעבר ח'ייבר. אף על פי שהצבא המוגולי הראה את כוחו, מערכות אלו דלדלו את אוצר האימפריה. המדינה, שהפכה למכונת מלחמה משומנת, הכפילה פי ארבעה את מספר האצילים, וכך גם גדלו הדרישות למסים מהאיכרים. האיחוד הפוליטי והשמירה על החוק והסדר הציבורי בשטחים נרחבים עודדו את היווצרותם של מרכזי מסחר ואומנות כמו לאהור, דלהי, אגרה ואחמדאבד, המקושרות על ידי דרכים ביבשה ובמים למקומות מרוחקים ולנמלים שונים. הטאג' מאהל נבנה באגרא בתקופת שלטונו של שאה ג'הן כקבר לאשתו האהובה מומטז מח'ל (אחייניתה של נור ג'האן). המבנה מסמל את ההשגים האומנותיים של המוגולים כמו גם את בזבזנותם גם בעת שהמשאבים הלכו והצטמקו. מעמדם הכלכלי של האיכרים והאומנים לא השתפר בשל כישלונו של המנגנון השלטוני ליצור שינוי בר קיימא במבנה החברתי. לא היה תמריץ לגובי המסים, שדאגתם העיקרית הייתה הרווח האישי והמשפחתי שלהם, ליצור מקורות הכנסה המנותקים מזמינדרים [דרושה הבהרה] הינדים דומיננטיים ומנהיגי כפרים, שהאינטרס האישי שלהם כמו גם הדומיננטיות המקומית שלהם מנעה מהם מלהעביר את מלוא החוב שלהם לאוצר האימפריה. בתלות המתמשכת והגדולה מאי-פעם שלהם במסים על האדמה, טיפחו המוגולים, עקב חוסר ראיה למרחוק, את אותם כוחות שבדיעבד הביאו לפירוק האימפריה.

תקופת אורנגזב[עריכת קוד מקור | עריכה]

גבולות האימפריה במאה ה-17: המוגולים שלטו על כל תת-היבשת פרט לקצה הדרומי שלה.

אחרון המוגולים הגדולים היה אורנגזב (שלט מ-1658 עד 1707), שתפס את כס המלוכה על ידי כך שהרג את כל אחיו וכלא את אביו. במהלך חמישים שנות שלטונו התרחבה האימפריה לגבולותיה הפיזיים המקסימליים אך גם חוותה את הסימפטומים הברורים של דעיכתה. הבירוקרטיה גדלה לאין שיעור ופשטה בה השחיתות, וגם הצבא הענק השתרך בטקטיקות ובכלי נשק ישנים. אורנגזב לא היה זה שיחזיר את האימפריה לגדולתה. הוא אומנם הטיל מורא, אך לא הייתה לו הכריזמה הדרושה כדי למשוך קצינים מעולים, והוא נדחף להרחיב את שלטון המוגולים על דרום אסיה ולהעלות את כוחה של האורתודוקסיה האסלאמית על ידי גישה ראקציונרית לאותם מוסלמים שנחשדו בכך שהם מתפשרים על אמונתם.

אורנגזב היה מעורב במספר מלחמות חסות — נגד הפתאנים באפגניסטן, הסולטאנים של ביג'פור וגולקונדה בדקאן, המרתים במהרשתרה והאהומים באסאם. מרידות איכרים ומרידות של שליטים מקומיים הפכו לדבר שבשגרה, כמו גם נטייתם של שליטים מקומיים לחזק את שליטתם על חשבון האימפריה הנחלשת. הקשר המתהדק של ממשלתו עם האסלאם תקע טריז בין השליט ונתיניו ההינדים. אורנגזב אסר בניית מקדשים חדשים, הרס כמה מהקיימים, והטיל מחדש את הג'יזיה. פוריטני באופיו, הוא אסר השמעת מוזיקה בארמון, אסר על קיום טקסים, ורדף אחר הסיקים בפונג'ב. צעדים אלו גרמו לניכור כה רב עד שכבר לפני מותו החלו מאבקי כוח ברורים.

שקיעת האימפריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתחרים על הכתר המוגולי לחמו זה בזה, ושלטונם קצר המועד של יורשיו של אורנגזב היו רצופי סכסוכים. האימפריה המוגולית עברה תהפוכות כאשר שליטים מקומיים פרשו ממנה והקימו ממלכות עצמאיות. המוגולים נאלצו לכרות ברית שלום עם המורדים המרתים, והצבאות הפרסים והאפגנים פלשו לדלהי, כשהם בוזזים ממנה אוצרות רבים, ביניהם כס המלוכה דמוי הטווס, בשנת 1739.

מוגולים כהודים מוסלמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח מוגול משמש לעתים כדי להתייחס למוסלמים בהודו על ידי אנשים מחוץ להודו. שימוש זה אינו מקובל בהודו עצמה.

משמעויות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בז'רגון העיתונאי, המלה מוגול משמשת כדי לציין איש עסקים מצליח שבנה לעצמו במו ידיו אימפריה עסקית (לרוב מונופוליסטית) בתעשייה אחת או יותר. השימוש במלה הוא איזכור ברור לעושר ולרוחב של האימפריה שנבנתה על ידי המלכים המוגולים של הודו. רופרט מרדוק, למשל, הוא מוגול-חדשות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]