יהדות פקיסטן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

יהדות פקיסטן היא אחת מהקהילות היהודיות במרכז אסיה ומיקומה הוא באזור פקיסטן של היום.

היהודים הראשונים ישבו באזור פקיסטן של היום לאחר הגירות פנים-אסייתיות מאיראן, אפגניסטן והודו. יהודים ישבו בצמתי דרכים חשובות ובדרכי המסחר להודו אך אין תיעוד טוב כלל של יהודים באזורים אלו עד למאה ה-19.

לפי מספר מקורות ידוע כי בתחילת המאה ה-20 חיו בעיר קאראצ'י כ-2,500 יהודים ועוד כמה עשרות בעיר פשאוור. בשתי הערים היו בתי כנסת. בית הכנסת בפשאוור קיים עד ימינו אך הוא סגור משנת 1968 ולא פעיל כלל. בקאראצ'י, בית הכנסת מגן שלום הוקם בשנת 1893 על ידי שלום סולומון אומרדקר ובנו גרשון סולומון. בית הכנסת שירת את הקהילה הקטנה אך מגוונת של יהודי קאראצ'י שבראשם עמד אברהם ראובן, שבשנת 1936 היה לאחד מחברי מועצת העיר.

בית הכנסת מגן שלום נהרס על ידי ממשלת פקיסטן ב-1988 על מנת לפנות מקום לבניית אזור קניות,לאחר עליית רבים מן הקהילה לישראל נבנה בית כנסת בלוד על בסיס בית הכנסת מגן שלום. רוב בני יהדות קאראצ'י הם צאצאים לעדת "בני ישראל" מהודו השכנה שהחלה להגר בסוף המאה ה-18 לאזור פקיסטן כשעודנו היה חלק מהודו המנדטורית.

רובם עסקו בעבודות פקידות,גידול עדרי בעלי-חיים כגון גמלים ואף מספר מצומצם של אריות,חלקם היו אנשי צבא בשירות הבריטים ואף מספר רופאים,עורכי דין ואפילו שחקנים שעברו לאחר מכן להודו ונעשו לבעלי שם בתעשיית הקולנוע ההודי.

רוב מבני יהדות פקיסטן במיוחד מקרב עדת "בני ישראל (הודו)" שעלו לישראל השתקעו בערים לוד, דימונה ורמלה.

לאחר הקמת מדינת ישראל רוב יהודי פקיסטן עזבו את המדינה המוסלמית החדשה, שזה עתה הוקמה (1947) ולא אהדה את הציונות. רבים מהם עלו לישראל. אחרים היגרו להודו ולבריטניה, וכיום יש, ככל הנראה, רק מספר מועט של יהודים בפקיסטן.

במנהגיהם יהודי פקיסטן הולכים אחר מנהגי עדות המזרח, למרות שמבחינה היסטורית רובם עדה נפרדת.

בית העלמין של יהדות פקיסטן במיוחד מהעיר קראצ'י עודנו קיים, אך נמצא באזור בשליטת כנופיות פושעים מקומית והגישה אליו מאוד קשה ומוגבלת, אף מסוכנת ניתן לומר, בסוף שנת 2010 צוות צלמים אמריקאיים ממוצא פקיסטני מוסלמי הורשו להיכנס לאחר מאמצים רבים מצדם וצילמו כ-10 דקות במצלמת וידאו את בית העלמין שעדיין שמור בצורה מוזנחת אך טובה וניתן לראות בבירור את המצבות שישנם אומרים בין היפות מקרב יהדות העולם (ראה להלן קישורים חיצוניים).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


יהדות אסיה
אוזבקיסטןאזרבייג'ןאינדונזיהאיראןאפגניסטןארמניהבוכרהגאורגיהיהודי ההריםהודוהונג קונגטג'יקיסטןטורקיהיפןכורדיסטןלבנוןמיאנמרסוריהסיןסינגפורעיראקחצי האי ערבפקיסטןקוצ'יןקזחסטןקירגיזסטןקפריסיןרוסיהתימןצפון תימן)
ילדים יהודים עם המורה שלהם בסמרקנד