מכסחי המיתוסים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מכסחי המיתוסים
Mythbusters.jpg
לוגו התוכנית
סוגה תיעודי
יוצרים פיטר רייס
שחקנים אדם סאווג'
ג'יימי היינמן
קרי ביירון
טורי בליצ'י
גרנט אימהרה
ארץ מקור ארצות הברית
מספר עונות 11
מספר פרקים 231 (נכון ל-7 ביולי 2013)
הפקה
אורך פרק 44 דקות
שידור
רשת שידור ערוץ דיסקברי
תקופת שידור מקורית 23 ינואר 2003 – רץ

מכסחי המיתוסים (באנגלית: Mythbusters) היא תוכנית בידור אמריקאית המשודרת בערוץ דיסקברי. מנחי התוכנית הם אדם סאווג' וג'יימי היינמן, שני מומחים מהוליווד לאפקטים מיוחדים, הבוחנים את מידת נכונותם של מיתוסים ואגדות אורבניות שונות. קריין התוכנית הוא רוברט לי, והיא מצולמת באזור מפרץ סן פרנסיסקו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפיק פיטר ריס מהפקות "Beyond" העלה רעיון לתוכנית בערוץ דיסקברי הבודקת את נכונותם של אגדות אורבניות, מיתוסים ומעשיות. הערוץ הזמין שלושה פרקי פיילוט, וריס ביקש מהיינמן ומסאווג' להנחות את התוכנית. בשנת 2007 פרש ריס מהפקת התוכנית.

אתר הצילומים הראשי של התוכנית הוא בסדנה של היינמן, "תעשיות M5". מיתוסים מסוימים נבדקים באתרי צילום אחרים כמו מדבר מוהאבי, בסיסים נטושים של הצי וחיל האוויר האמריקאי. לעתים הם מרחיקים מעבר לאזור המפרץ, לאיי הבהאמה, לניו ג'רזי או לאלבקרקי. וסדרת פרקים אף צולמה באלסקה.

מבנה הפרקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעונה הראשונה ובעונה השנייה הוצגו ונבדקו בכל פרק שלושה מיתוסים. מהעונה השלישית ואילך נבדקים שני מיתוסים בכל פרק, מלבד חריגים מעטים. השיטות לבחינת המיתוסים מתוכננות בדרך כלל כך שהתוצאות הוויזואליות יהיו מרהיבות ככל האפשר, ובדרך כלל הן כוללות פיצוץ או שרפה. במהלך העונה השנייה שודרו מספר ספיישלים, ביניהם ספיישל הבנייה מחדש של באסטר (בובת מבחן ריסוק), ספיישל "המכסח האולטימטיבי" (שבו נערכו מספר מבחנים על מנת לקבוע מי מבין צמד המנחים הוא המכסח הטוב ביותר), ספיישל קניות (המקומות בהם אדם וג'יימי קונים את הציוד לבחינת המיתוסים) וספיישל קטעים שהוצאו בעריכה.

בכל פרק מטפל הצוות במיתוס הראשי שדורש בדיקה נרחבת, ומלבדו במספר סיפורי משנה, קלים יותר לבדיקה. סקירת בדיקתם של כמה מיתוסים דרשה פרק שלם ("קלע מעבר לגבול", "טיל הקונפדרציה" והבדיקה מחדש של מיתוס "קרן המוות של ארכימדס"). שלושה פרקים מיוחדים היו באורך שעתיים ("ספיישל מלתעות", "מגה-מיתוסים בסרטים" ו"ספיישל הפיראטים").

התוכנית משתמשת בצנזורה קולית במצבים מסוימים שעלולים לפגוע ברגשות הצופים או בבטיחותם, אך במקום צליל ה"ביפ" מושמעים אפקטים קוליים. על שמות של מוצרים או תוויות בקבוקים של כימיקלים מסוכנים מופעלת צנזורה ויזואלית. לעתים מכסה הצוות את שם המוצר ברקע לבן שעליו לוגו מכסחי המיתוסים. בפרק שבו בדק הצוות את מיתוס ה"דיאט קולה ומנטוס" (התפרצות כתוצאה מהתגרענות), אמרו הצוות והקריין את שם המוצר, על אף שהתוויות הוסרו מבקבוקי הקולה.

הצוות בונה מתקנים מכניים מסובכים כדי לבצע את הניסויים. לעתים מורכבות המכונות עולה בהרבה על פשטות המיתוס. כך לדוגמה בנה הצוות סרט נע לייצור והפלה של טוסטים מגובה של עשרה מטרים, כדי לבדוק האם טוסט נופל תמיד על צדו המרוח בחמאה.

המבחנים נערכים בשני שלבים. ראשית מנסה הצוות לבדוק האם תיאור המיתוס יכול להוביל לתוצאה המתוארת ("העתק"). אם אין הם מצליחים, הם משנים פרמטרים שונים בניסוי, עד השגת התוצאה המתוארת במיתוס. כשחלק מהפרטים במיתוס אינם ברורים, מתחרים אנשי הצוות זה בזה ומדגימים רעיונות שונים לבדיקת המיתוס. הרעיונות נבדקים זה מול זה בתחרות. על אף שהיינמן ציין בבירור שהוא שונא תחרויות כאלה, הוא נענה לאתגר ובדרך כלל מנצח.

סטטוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיום בחינת המיתוס קובע הצוות את הסטטוס שלו. קיימים שלושה סטטוסים:

 • מאושר - הצוות הצליח לשחזר בצורה מלאה את נסיבות המיתוס ותוצאותיו. לעתים הצוות בוחן מיתוסים שידוע שכבר קרו.
 • אפשרי - ניתן היה לשחזר את תוצאות המיתוס אך ורק על ידי הוספת פרמטרים נוספים שלא הוזכרו במיתוס או על ידי הרחבת הפרמטרים בגבול הסביר. משתמשים בדירוג זה כאשר המיתוס אפשרי אבל לא סביר, או כאשר נמצאו ראיות לנכונות המיתוס אך הצוות לא הצליח בשחזורו, או כשאין תיעוד של אמיתות המיתוס, אבל מכסחי המיתוסים הצליחו לשחזרו. דירוג זה התווסף בתחילת העונה השנייה.
 • מכוסח - הצוות לא הצליח לשחזר לא את נסיבות המיתוס ולא את תוצאותיו.

ישנם מקרים שבהם אין הצוות מצליח לקבוע סטטוס למיתוס, והוא מעניק יותר מסטטוס אחד. כך לדוגמה, ניתנו כל שלושת הסטטוסים למיתוס "קליעים נורים למעלה", שלפיו קליע הנורה בזווית ישרה למעלה עלול, בחזרתו ארצה, להרוג את היורה:

 • "מאושר" - משום שיש עדויות רפואיות לכך שמקרים אלו התרחשו
 • "אפשרי" - כי סביר יותר שהיורה יירה את הקליע בזווית חדה מעט ולא ישרה (כך שהקליע ישמור על מסלולו ויהיה קטלני בסיום מסלולו)
 • "מכוסח" - כי הקליע הנופל מטה יגיע במהירות שאינה קטלנית.

במיתוס "מונית-סילון" (שבו התהפכה מונית על נוסעיה, בעת שנסעה מאחורי מטוס סילון פועל) ניסה הצוות לשחזר את האירוע בשדה תעופה פעיל, בעזרת מנועים של מטוס סילון, אך נאלץ להסתפק במנועי סילון קטנים יותר שמשמשים בדרך כלל ליצירת אפקט של רוח בסרטים. המיתוס הוגדר כ"אפשרי" לאחר "שכנוע" שבו הוגבה צידה של המונית והיא קורבה למנועים. המונית התנדנדה באלימות וחלק מרכיביה הועפו ממקומם בשל הדף האוויר. בשלב זה הופסק הניסוי, מחשש שחלקי המונית יפגעו במטוסים הנוסעים על המסלול. תוכנית הטלוויזיה הבריטית "טופ גיר" שחזרה את המקרה בעזרת מנוע CF6 של בואינג 747. הדף האוויר אכן הפך את המכונית. מתברר שאירוע כזה אכן קרה בשדה התעופה בריו דה ז'ניירו והוא תועד במהדורות החדשות.

ניסויי הצוות זוכים לביקורות מהצופים, באתר המעריצים של התוכנית. מיתוסים שלדעת הצופים לא נבחנו נכון, נבחנים מחדש ומרוכזים בפרק "ביקור חוזר". נכון ל-28 ביולי 2007 הוקדשו שישה פרקים ל"ביקורים חוזרים". רק לחלק קטן מהמיתוסים שונה הסטטוס.

מיתוסים המערבים בני אדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעתים המיתוס מסוכן מכדי שבני אדם יבדקו אותו. בבדיקתם משתמשים בבובת מבחני הריסוק "באסטר" (Buster - מכסח) או בהעתקים של גוף האדם, העשויים מג'ל בליסטי. הג'ל הבליסטי מחקה את הרקמה האנושית ויש לו את אותה מוליכות חשמלית. ברשויות הפדרליות בארצות הברית משתמשים בחומר זה לבדיקת כלי נשק ובליסטיקה של קליעים.

באסטר הוא בובת מבחני ריסוק (המשמשת בתעשיית הרכב) שנועדה לדמות אדם בוגר במשקל של בערך 90 קילוגרם. לבאסטר נגרם נזק חוזר ונשנה לאורך הסדרה והוא תוקן כל פעם מחדש, עד כי פרק שלם הוקדש לבנייתו מחדש. לאחר מכן הוא נקרא בהתאם "באסטר 2.0". באסטר זכה לשלד אלומיניום חדש עם מפרקים המאפשרים חופש תנועה רב יותר, עצמות מעץ ועור עמיד באש. לבאסטר נלוות כמה בובות שותפות, שהוצגו בפרק "תנוחת הריסוק הקטלנית", אך הן אינן מדויקות בחיקוי גוף האדם כמו באסטר.

אם המיתוס אינו מסוכן מדי, ינסה הצוות את המיתוס על בשרו. כך למשל במיתוס "תנוחת הריסוק הקטלנית" נפל הצוות מגובה של שני מטרים, תוך שהוא יישוב במושבים המאפיינים את מחלקת התיירים במטוסי נוסעים. הם שרדו את הנפילה אך סבלו מפגיעות משניות.

הצוות מסרב לבדוק מיתוסים הכוללים תפישות על-טבעיות כגון רוחות רפאים, חוצנים וכדומה, כיוון שאין דרך לבדוק את המיתוסים בשיטות מדעיות. בפרק "כוח הפירמידה" בדק הצוות אם המצרים הקדמונים בנו את קברי הפרעונים במכוון בצורת פירמידה, משום שהאמינו שבצורה זו טמונים כוחות שימור מסתוריים. הצוות נמנע גם ממיתוסים שאי אפשר לבדוק אותם בצורה בטוחה או שמזיקים לחיות ובני אדם, למשל ניסיון לייבש פודל רטוב בתנור מיקרוגל.

חומרים וציוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מכוניות - נרכשות במצב מושבת במגרשי גרוטאות. רק לעתים נדירות נרכשות במצב פועל. קדילאק שתרם מעריץ זכתה לשם החיבה "Earl the Caddy" ושימשה את הצוות בעונה הראשונה והשנייה, עד לספיישל הבנייה מחדש של באסטר. הבובה החדשה נבדקה על ידי הפלת המכונית (והבובה בתוכה) מעגורן, והמכונית נהרסה לחלוטין.
 • נשק - במיתוסים המערבים כלי נשק משתמש הצוות בכלי נשק מגוונים, החל מאקדח 9 מ"מ ועד לרובה צלפים בקליבר 0.5 (פרט למיתוסים המציינים נשק מסוים).
 • חומרי נפץ - מטעני נפץ משמשים במגוון מיתוסים. לרוב מדובר באבקת שריפה אך לעתים משתמשים גם בחומרי נפץ פלסטיים ובניטרוצלולוזה.
 • מצלמות חשיפה מהירה - מצלמות מיוחדות שמצלמות וידאו בקצב של עד אלף פריימים בשנייה. כך ניתן לצפות באירועים שנמשכים שבריר שנייה בפרקי זמן ארוכים יותר.
 • גוויות חזיר - הצוות משתמש לעתים בגוויות של חזירים שמתו מוות טבעי. הגוויות משמשות להדמיה של אדם במצבים שונים. במיתוס "המכונית המסריחה" אטם הצוות שתי גוויות כאלה בתוך מכונית במשך חודשיים. הסירחון בהעמסת הגופות אל המכונית היה ניכר, אך כשנפתחה המכונית, היינמן כמעט התעלף מאדי האמוניה שהיו כלואים בה.
 • מערכות שליטה מרחוק - הצוות מתקין אותן במכוניות כדי לשלוט במכונית במקרים שבהם "לא רצוי" שיהיה נהג במכונית. כך ניתן להשיג שליטה על ההגה, על הבלמים, על תיבת ההילוכים, על בלם היד ועוד.
 • פוליקרבונט - חומר פלסטי המשמש להגנת הצוות במיתוסים בעלי תוצאות "מפוצצות". לעתים הוא מיושם קרוב לצוות כמסך הגנה, ולעתים כתא העוטף את הניסוי. היינמן טען שמדובר בחומר חסין קליעים, אך בדיקה העלתה שהוא "עמיד" לכדורים, כלומר יעצור רק קליעים מסוימים, מטווחים מסוימים.
 • שחרור מהיר - מנגנון המשמש לעתים קרובות בתעשיית האפקטים המיוחדים. הצוות משתמש בו במקרים המערבים נפילות.
 • מדי-תאוצה - במספר מקרים השתמשו במודדי תאוצה. לעתים מדובר במונה ממוחשב בתוך גולגלתו של באסטר, אך לעתים משתמשים במדבקות מיוחדות המיועדות להישבר כאשר הן עוברות תאוצה מסוימת (25 ,50, 100 ג'י וכן הלאה).

הצוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדם סאווג'[עריכת קוד מקור | עריכה]

סאווג' נולד ב-15 ביולי 1967 בניו יורק. בגיל 5 בנה לעצמו צעצועים, וכילד לבמאי טלוויזיה ואנימטור דובב דמויות שאביו צייר לסדרה רחוב סומסום. סאווג' עבד כאנימטור, כגרפיקאי, כמעצב במה ופנים, כנגר, כרתך, כצבע וכפסל. הוא משתמש במגוון חומרים. מאז 1999, סאווג' מתרכז בתעשיית האפקטים המיוחדים ותרם את כישוריו לכמאה פרסומות טלוויזיה ו-12 סרטים באורך מלא. הוא עיצב אביזרים וסטים לקוקה קולה, להרשי וללקסוס. סאווג' עבד בצוות המחקר של כמה חברות צעצועים ושיחק בכמה פרסומות וסרטים. בנוסף להנחיית "מכסחי המיתוסים" הוא מלמד בניית דגמים מתקדמת.

סאווג' נחשב למצחיק מבין המנחים, וציטוטים מצחיקים שלו חוזרים לאורך הסדרה. בנוסף לכך אדם ידוע כאחד שפוגע בעצמו הרבה ואף בספיישל קטעים שלא שודרו היה קטע שבו מראים את ה"פשלות" של אדם.

ג'יימי היינמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

היינמן נולד ב-1956 באינדיאנה שבארצות הברית. הוא מומחה להישרדות בטבע, רב חובל, צוללן, בלשן, בוקר, בעל חנות חיות לשעבר, מכונאי ושף. היינמן ידוע בהופעתו המיוחדת והקבועה: מכנסיים ארוכים שחורים, חולצה לבנה, שפם עבות, משקפיים וכובע בארט. הוא בעל תואר ברוסית ובספרות. היינמן ניהל חברת השכרות למטרות שיט וצלילה לפני שעבר לתעשיית האפקטים המיוחדים. הוא עבד במספר חברות הפקה עד שהקים את "M5 תעשיות", שבשירותיה נעזרות חברות ההפקה הגדולות ביותר בארצות הברית. בשיא פעילותו הסב היינמן את החברה לייצור אבות טיפוס לצעצועים. הוא זכה במספר פרסים בתחום התעשייה ואף השתתף פעם בתוכנית "רובוטי קרב". ידוע במשפט שאמר באחד מבדיקות המיתוסים "תגעגע, לעזאזל איתך" (quack, damm you) שאמר לברווז.

צוות הבנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צוות הבנייה (מכונה לפעמים "הצוות הצעיר") הצטרף לסאווג' ולהיינמן בעונה השנייה, ותפקידו לבנות את מערכות הניסוי. לעתים הצוות בוחן מיתוסים באופן עצמאי.

שניים מחברי צוות הבנייה – סקוטי וכריסטין עזבו בשל סיבות אישיות.

שידורים ברחבי העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית משודרת בכמה מדינות, בעיקר בערוץ דיסקברי. במהדורת ה-BBC לתוכנית בבריטניה משמש רופוס האונד כקריין, בעוד שבגרסת ערוץ דיסקברי לתוכנית משמשים כקריינים רובין בנקס או דייזי ביאומונט. בישראל משודרת התוכנית בyes בערוץ דיסקברי. עד לאחרונה שודרה התוכנית בקריינות האמריקנית בערוץ "אגו".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]