קסנופון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קסנופון

קסנופון בן גרילוסיוונית: Ξενοφών, בלטינית: Xenophon‏) (לערך 428 לפנה"ס - 354 לפנה"ס) היה היסטוריון, מצביא ופילוסוף אתונאי.

קסנופון נולד למשפחה מהמעמד הגבוה, קיבל חינוך מצוין, בין היתר נמנה עם חוג תלמידיו של סוקרטס. כנגד המלצת סוקרטס הוא הצטרף למלחמות הפלופונוס אל צבא שכירים של כורש בן דרייווש השני ("הצעיר"). כורש ניסה להדיח את אחיו ארטקסרכסס השני (ארתחששתא השני) מכס המלכות. בשנת 401 לפנה"ס כורש נהרג בקרב קונקסה בבל והכוח הצבאי, כ-10 אלף איש פנה למערב תחת פיקודו של קסנופון. קסנופון תיאר את סיפור המסע בחיבורו "Kyrou Anabasis (מילולי:לפנים הארץ) , "עלייתו של כורש."

עם חזרתו לאתונה, שנת 399 לפנה"ס, הוא הוגלה בגלל פעילות מדינית שנגדה את הדמוקרטיה. בשנת 396 לפנה"ס, הוא התגייס לצבאו של המלך אגסילאוס, שנשלח בידי ספרטה לשחרר ערים יווניות באסיה הקטנה מהשלטון הפרסי. יחד עם המלך שב ליוון והשתתף בקרב קורונאה, שנת 394 לפנה"ס. כך הפך אגסילאוס לפטרונו. בזכותו זכה קסנפון לאחוזה בסקילוס. בשנת 386 לפנה"ס האישומים נגדו בוטלו באופן רשמי על סמך מסמכי "שלום המלך" (שלום אנטלקידס). הוא העדיף שלא לחזור ושני בניו התחנכו בספרטה. בשנת 371 לפנה"ס, בעקבות קרב לאוקטרה נכבשה פלופונסוס וקסנופון עזב לקורינתוס.

יצירותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ענייני יוון (Hellenika), "הלניקה" - המשך לחיבור "מלחמת פלפונסוס" של תוקידידס, שמת בטרם הספיק להשלים את חיבורו. התמקד בשנים 362-411 לפנה"ס של המלחמה, כיבוש אתונה, שלטון "שלושים הטירנים", שיקום הדמוקרטיה (404 לפנה"ס) ותקופת ההגמונה של ספרטה עד קרב לאוקטרה.

אנבסיס (קסנופון) - מתאר את מסעם של עשרת אלפים שכירי חרב יוונים, רובם הופליטים ופלטסטים באסיה הקטנה במהלך מרד כורש הצעיר באחיו ארתחששתא השני מלך פרס. תחילה הוא פרסם את החיבור בשם בדוי: תמיסטוגנס מסירקוסאי. היצירה בשלמותה פורסמה אחרי המסע תחת שמו המקורי.

מדינת הספרטים, בזמן שהותו בספרטה כתב קסנופון ספר על מדיניות ספרטה.

כמו כן חיבר כמה ספרי הדרכה צבאיים וספרי הגות, בעיקר על מורו סוקרטס.

תרגומי כתביו לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשימה של יצירותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

עבודות היסטוריות וביוגראפיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. אנבסיס
 2. אגסילאוס (קסנופון)
 3. הלניקה
 4. חינוכו של כורש

עבודות ודיאלוגים סוקרטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. זכרונות
 2. המשתה
 3. ההגנה של סוקרטס
 4. על ניהול משק הבית
 5. Hiero

מסות קצרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. Hipparchicus
 2. Cynegeticus
 3. Ways and Means
 4. מדינת הספרטנים
 5. On Horsemanship

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מדינת הספרטנים. תרגמה מיוונית והוסיפה מבוא ופירוש דבורה גילולה. ירושלים, הוצאת מאגנס, האוניברסיטה העברית, תשע"א, עמודים 24-27.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.