דמויות שחקן (מבוכים ודרקונים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: שגיאות כתיב, ויקיזציה, חוסר בקישורים פנימיים ועובדות לא נכונות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: סגנון לא אנציקלופדי, שגיאות תחביריות רבות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

דמויות שחקן הן רכיב מהותי במשחק התפקידים מבוכים ודרקונים. תכונות הדמויות (כולל עוצמות, חולשות ויכולות) נובעות במידה רבה מהגזע ומהסוג של הדמות. בחירת סוג הדמות היא בדרך כלל אחת מהפעולות הראשונות של שחקן היוצר דמות חדשה למשחק. חבורה מאוזנת של דמויות בדרך כלל מצריכה מגוון יכולות של הדמויות השונות.

גזעים במבוכים ודרקונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן פירוט של כמה מהגזעים הבסיסיים של דמויות שחקן במבוכים ודרקונים:

 • בני אנוש: הגזע הנפוץ במרבית עולמות המערכה. סתגלנותם, שאפתנותם וכושר היצירה וההמצאה הרב שלהם הפך אותם לאחד הגזעים החזקים והדינמיים ביותר.
 • גמדים: גזע של דמויי אדם נמוכי קומה, אך חסונים וחזקים. את רוב זמנם הם מבלים מתחת לפני האדמה במכרות ענק (וכתוצאה מכך יכולים לראות בחושך). תחביביהם כוללים אגירת ויצירת זהב, אבני חן ותכשיטים, שתייה ואכילה, הומור וכן תגרות פה ושם. הגמדים טובים מטבעם, אם כי קשוחים וקפדנים, כתוצאה מהחברה השבטית והמעמדית בה הם חיים. בנוסף הגמדים הם נפחים וחרשי נשק מעולים. גמדים רבים מפורסמים בתור לוחמים קשוחים. כלי הנשק האהובים עליהם הם גרזני קרב, פטישי קרב וקרדומים למיניהם.
 • דם דרקון: גזע מיוחד אשר כוח הגזע שלו הוא נשיפת דרקון שיורקת אש, רעל, חשמל, קור או חומצה (תלוי בסוג הדרקון)
 • אלפים: גזע של דמויי אדם עדינים, בעלי אוזניים מחודדות ונטייה לקסם. טובים בחץ וקשת וקשורים לטבע. האלפים מאריכי ימים ובעלי יכולות על-טבעיות כגון זיוונות (סוג של ראייה בחושך) ועוד.
 • אלדרינים: קרובי המשפחה של האלפים, אך בעלי אופי קסום יותר. יכולים לחוש הילות ולקבל חזיונות והרבה כוח פיזי.
 • זדים: אנשים שאבותיהם יצרו עסקה עם השטן וקיבלו קרניים וזנב. הזדים טובים באיומים, בהתגנבויות ובתרמיות. הם עמידים לאש וחזקים נגד יריבים מדממים.
 • ננסים: גזע חכם וקטן קומה, יצירתיים ואוהבים מעשי קונדס וקסם.
 • בני מחצית: גזע המבוסס על ההוביטים מספרי הארץ התיכונה של טולקין, גובהם כחצי גובהו של אדם בוגר (ומכאן שמם).
 • חצאי אלפים: צאצאים מזיווגים של בני אנוש ואלפים. הם מנהיגים מטבעם, כריזמטיים, דיפלומטים ונבונים מאוד.
 • חצאי אורקים: צאצאיהם של בני אנוש ואורקים.
 • דווה: ישויות בנות אלמוות שמתגלגלות שוב ושוב בעולם בני התמותה. נוטות לטוב ולשעבר ישויות אסטרליות שחיו עם אלי הטוב.

סוגי דמויות (מקצועות)[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכל דמות שחקן יש מקצוע. המקצוע, שנקרא לעיתים קרובות גם "סוג דמות", קובע במידה רבה את יכולותיה של הדמות, מהן הפעולות שהיא מסוגלת לבצע, מהן ההכשרות שקיבלה, איזה כישרונות מיוחדים יש לה ומה מידת התמחותה בלחימה בכלי נשק שונים. תכונות אלה עוזרות להרפתקן לשרוד בהרפתקה ולהצליח במשימתו.

לדוגמה: הלוחם מסתמך על שריונו הכבד, שליטתו בחרב והאימונים המפרכים שעבר במחנה הצבא כדי לשרוד במבוך עתיר מפלצות. הקוסם מסתמך על שנים של לימודים ומחקר עמוק כדי להטיל את הלחש הנכון ברגע הנכון ובכך לחלץ את החבורה מצרה. הכוהן מרפא ומסתמך על כוחו של האל שלו.

קדמוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרואיד (Druid): מעין כוהן של כוחות הטבע, המבוסס על האמונה הקלטית. הדרואיד הוא באופן מסורתי מטיל לחשים, ויכולות המקצוע שלו מבוססות במהדורות השונות על שינויי צורה למגוון חיות ושימוש והגנה על כוחות שנובעים מעולם הטבע.

ברברי (Barbarian): לוחם בעל עוצמה וכוח גופני רב, המסוגל להיכנס להתקפי זעם מעוררי אימה. הברברי מבוסס על הברברים הסטריאוטיפים, עמי הערבות (כגון ההונים) ובמידה מסוימת גם על הויקינגים שהטילו את חיתם על אירופה, ובפרט על לוחמי הברסרקר הנורדים. היכולת המרכזית של הברברי היא ה"זעם" (Rage), מצב שהוא יכול להיכנס אליו בתוך קרב ולזכות במגוון יתרונות ומספר חסרונות. יכולות המקצוע שלו במהדורות השונות משפרות את הלוחמה הפיזית של הברברי, מעניקות מגוון תוספים שמייצגים את כוחו הפיזי, ושלל שיפורים לזעם.

אנשי לוחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • לוחם (Fighter): הלוחם הוא איש המיומן במלחמה ובמסעות, ועיקר יכולותיו בלחימה, כוח וחוסן. הלוחם הוא חזק, קשוח, מיומן בהישרדות וכן בתפעול סוגים רבים של כלי נשק. בניגוד לאנשי מלחמה אחרים (כגון אביר הקודש או הסייר) שעוסקים גם בתחומים אחרים, הלוחם מקדיש את כל כולו לאומנות המלחמה ולכן זוכה להגיע לרמת מומחיות נדירה בלחימה. הפרש עם החרב והמגן, הגמד עם הגרזן הדו-ידני והקשת שצולף באויביו עם חצים - כולם סוגים של לוחמים.
 • אביר-קודש (פלאדין, Paladin): לוחם קדוש הנלחם למען מטרה נעלה. בעל יכולות קסומות (כגון ריפוי וגילוי רוע, ובשלב מאוחר גם הטלת לחשי קדושה) אותן הוא מקבל מהשבועה הקדושה שלקח על עצמו או מהאל אותו הוא משרת. אביר-הקודש הוא בעל משמעת עצמית גבוהה וקוד מוסר נוקשה, הוא מביס את אויביו באותות ובמופתים ובאמצעות מתן דוגמה אישית לצבאות ההולכים בעקבותיו. אביר הקודש הוא איש קרבות בדומה ללוחם אך הוא ניחן ביכולת הטלת לחשי קודש. אבירי הקודש מקדישים את חייהם למלחמה ברוע לכן נטייתם חייבת להיות סדר טוב. יכולותיו העיקריות של אביר הקודש הן כמו אנשי קרבות אחרים והוא מקבל מספר נקודות פגיעה גבוה יחסית נוספות בכל דרגה. אביר קודש יכול לשלוט בנשק כבד, ולהטיל לחשים כמו הכוהן, אך בכמות מוגבלת.
 • סייר (Ranger): הסיירים הם אנשי מלחמה וגששים המתגוררים ביערות. הסיירים מומחים בהישרדות בטבע, בהכרת מיני צמחים ובעלי חיים, במעקב, גישוש וציד. סייר שולט בכל כלי הנשק הרגילים והפשוטים. בנוסף, יש לו ידע רב לגבי יצורים החיים ביערות, קל לו למצוא אוכל כאשר הוא במהלך הרפתקה בארצות פרא ומקומות רחוקים. כאשר לסייר יש מספיק ניסיון הוא יכול להטיל לחשים הדומים ללחשי הדרואיד. זריזות עשויה להיות חשובה לסייר משום שסיירים נוטים לעטות שריון קל וזריזות תשפר את דירוג השריון שלהם. סייר יכול להשתמש בשני כלי נשק חד-ידניים (זוג חרבות בדרך כלל) באופן אוטומטי בעודו עוטה שריון קל, אך כאשר הוא מחזיק בשריון בינוני או כבד הוא מאבד זמנית את תכונה זו.

אנשי דת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • נזיר (Monk): איש דת הלוחם באמנויות לחימה המבוסס על נזירי השאולין של סין. לנזיר מגוון רחב של יכולות, בעיקר כאלו הקשורות לאמנויות לחימה בקרב פנים אל פנים, אך גם יכולות גופניות ורוחניות נוספות, אשר מבטאות את השאיפה שלו לשלמות פיזית ונפשית. נזירים הם בעלי תכונות אנושיות אך כאשר הם מגיעים לדרגה 20 במשחק, הם מקבלים תכונות על-אנושיות והופך לחוצן (יצור בעל תכונות לא אנושיות) כשרונותיו העיקריים של הנזיר הם לחימה ללא שריון או כלי נשק: הנזיר יכול להילחם באופן קטלני גם כשהוא יחף ובבגדים פשוטים, דבר המאפשר לו להסתוות בקרב פשוטי העם. הנזיר אינו מופיע במהדורה 4.
 • כהן (Cleric): איש דת המתמקד בהרפתקאות ובהפצת דבר האל על ידי מעשי ניסים. כהנים משתמשים בלחשי קודש ומקבלים את כוחם מן האלים. כהנים מתמחים בלחשי קודש אשר מתמקדים במיוחד בתורת הריפוי, כמו כן, גם כהנים בדרגה נמוכה יכולים להציל הרפתקנים מסף מוות. בנוסף, כהנים יכולים להשמיד ולגרש אל-מתים. שריון גוף מפריע להטלת לחשי מאגיה, אולם כהנים מטילים לחשי קודש ולא לחשי מאגיה ולכן הם יכול לעטות שריון. נטייתם היא בדומה לנטייה של האלים אותם הם עובדים, אך לעולם לא יותר משלב אחד רחוק יותר. כלומר, אם הם עובדים אל תוהו-רע הם יהיו מטבעם תוהו-רע, נייטרלי-רע או תוהו-נייטרלי. החוכמה מאוד חשובה לכהן משום שהיא קובעת עד כמה חזקים לחשיו של הכוהן מסוגלים להיות, אם יהיה קשה להתנגד אליהם וכמה לחשים יוכלו להטיל. הכהנים שולטים בכל השיריונות (גם כבדים) וגם מגנים. במהדורות הישנות, כהנים של אלי הטוב הונחו להימנע משפיכות דמים ולכן השתמשו בכלי נשק קהים (דוגמת אלות, פטיש קרב וקלע) עקב האיסור להשתמש בכלי נשק חדים כגון חרבות, פגיונות, גרזנים וחץ וקשת, אך כיום כוהנים רבים משתמשים בחרבות ארוכות ופגיונות טקסיים.

נוכלים ופורעי חוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • נוכל (Rogue): נוכלים הם פורעי חוק בסגנון איניגו מונטויה וג'ק ספארו. הנוכל משתמש בזריזותו הרבה כדי לגנוב, לפרוץ מנעולים, להטמין ולפרק מלכודות. הנוכל מומחה בהשגת מידע ובהתחזות לאדם אחר. נוכלים הם מרובי מיומנויות, כך הם יכולים להתמקד במיומנויות רבות יותר יחסית למקצועות אחרים ביכולות הקרב. נוכל יכול לדקור את האויב בגבו באופן פתאומי או לתת מכה קטלנית ב"עקב אכילס" ולגרום נזק רב הרבה יותר. נוכלים הם דמויות יעילות מאוד, ותורמות רבות לקבוצתם במיומנויות ותחומי השליטה הנרחבים שלהם. יתר על כן, לנוכלים יש יכולת מיוחדת בכך שהם מרגישים את הסכנה. נוכלים לא יכולים להטיל לחשים אך הם יכולים להשתמש במגילות ובחפצים קסומים אחרים ביעילות רבה. זריזות חשובה מאוד לנוכל, משום שהיא משפיעה על המיומנות. למרות כל הטוב הזה, לנוכל יש כמה חסרונות: הם אינם מסוגלים לנשוא עליהם שריון כבד או כלי נשק מאסיביים (העלולים להאט אותם בהתגנבויות למיניהם, או להשמיע רעש ולחשוף את מיקומם), הם לא מיומנים בקרב פנים מול פנים במיוחד, אלא בעיקר בהתקפות פתע, ויצר התרמית בהם חזק, הם יעדיפו לקחת סיכון ולבחור בדרך האסורה. ישנם סוגים שונים של נוכלים, כגון: נוכל סייף, נוכל בריון ונוכל מעניק מוות. כמו כן, יש נוכלים שידועים יותר בתחבולותיהם וביכולת האסרטגיה שלהם, ויש כאלה שסגנונם יותר אלים, והתכונה העיקרית שלהם היא כוח, בניגוד לנוכלים הקלאסיים שאצלם התכונה העיקרית היא זריזות. במהדורות הראשונות נקרא הנוכל בשם "גנב" (Thief).

קוסמים ומכשפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קוסם (Wizard): דמות המסוגלת להטיל לחשי מאגיה ושעיקר כוחה הוא שליטתה ברזי הקסם ותורת הנסתר. הקוסם מקבל את כוחותיו מהתעמקות בספרי-כישוף, ועליו לשנן לחשים כדי שיוכל להטילם. לחשיהם של קוסמים אומנם חזקים עד מאוד, אך הקוסם עצמו חלש מאוד בקרבות ופגיע. מלבד בקיאותם הרבה ברזי הקסם, קוסם נוטים להיות בעלי ידע נרחב באופן כללי. במהדורות מסוימות נקרא הקוסם בשם "אשף".
 • מכשף (Warlock): אדם או בן כל גזע אחר, אשר כרת ברית עם בעל כוחות עוצמתי במיוחד - שד ממישור אחר, יצור חוצני מהמעמקים או בן פיה חזק. הברית עם בעל הכוחות מעניקה למכשף כוחות קסם, המושפעים מאופי הפטרון אתו נכרתה הברית. רוב המכשפים זוכים לכוחות קסם אפלים יותר משאר מטילי הלחשים, ולרוב הם מקבלים מתנות מהפטרון שלהם כאשר הם עולים בדרגות - ספר לחשים מיוחד, יציר סוד חזק יותר או כלי נשק שניתן לזמן מכל מקום. התכונה הראשית שלהם היא כריזמה, האחראית על כוחות הקסם שלהם. זריזות וחוסן גם הן חשובות למכשף, מאחר שהן עוזרות לו לשמור על דירוג שריון גבוה ומשפרות את ההתקפות שלו בכלי נשק. מכשף שולט בכלי נשק פשוטים ובשריון קל, אך לא במגנים. המכשף לא מופיע במהדורה 4.
 • כושף (Sorcerer): כוחו של הכושף נולד בתוכו והוא חלק ממנו, כאשר כושף משתמש בקסמים הוא מפתח אותם. הכושפים מפתחים את הכוח הבסיסי שלהם כאשר הם מגיעים לבגרות, תחילה לחשיהם אינם בצורה הטובה ביותר, קורים באופן מקרי ומזדמן, ואינם נשלטים. לפעמים כושפים צעירים משמשים שוליה למאג אחר ומתלווים אליו וכך לומדים למצות את כוח הקסם שלהם. כוח לחשי מסוג זה נפוץ בדרך כלל אצל בני אדם ואלפים למחצה אך הם יכולים לצוץ באופן פתאומי אצל כל הגזעים. לכושפים מאוד חשובה התכונה כריזמה שכן בעזרתם נקבעת עוצמת הלחשים וכמה לחשים יכול הכושף להטיל ביום והקושי להתנגד אל לחשים אילו. בנוסף, מומלצים לו ערכי חוסן וזריזות גבוהים על מנת להגביר את דירוג השריון ואת נקודות הפגיעה. כושפים שולטים בכלי נשק פשוטים ולא יכול להשתמש בשריונות ומגנים.
 • טרובדור/פייטן (Bard): הטרובדור נודד על פני הארץ, אוסף אמרות חוכמה, ספרי מעשיות ויוצר קסם באמצעות נגינתו. בעזרת יכולת ההופעה שלו הוא מתקיים. הטרובדורים משמשים כדיפלומטים, שליחים, גששים ומרגלים. טרובדור מטיל לחשים מתוך נשמתו וכישרונו ולא מלמידה מספרים, הוא אינו מסוגל להטיל מספר רב של לחשים כמו קוסם, אך בניגוד לקוסם הוא אינו צריך להכין אותם מראש. עקב התמצאותו של הטרובדור במעשיות, סיפורים ודברים אחרים הוא בעל ידע רב, וכך הוא יכול לשמש עזר לקבוצה מסוימת כאשר היא נתקלת בדברים חדשים. טרובדור יכול להשתמש בכל כלי הנשק הפשוטים, ובנוסף בקשת ארוכה, קשת מורכבת ארוכה, חרב ארוכה ועוד. טרובדור יכול לעטות שיריונות קלים ובינוניים ולהחזיק במגנים.

רקעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהדורה החמישית, נוסף רכיב נוסף ביצירת הדמות - הרקע (יש להבדיל בין סיפור הרקע של הדמות לבין ה'רקע' במשמעות המכנית של חוקי המשחק). רקע מייצג את העבר של הדמות (מה היא עשתה בעבר, לפני שהצטרפה לחבורת הרפתקנים). הרקעים הבסיסיים שמוצגים בספר החוקים לשחקן:

 • ימאי - שייט, ספן, נווט, בעל עבודה בספינה.
 • בדרן - מבדר אנשים בעזרת שיר או ריקוד
 • רמאי - מרמה ומומחה בגנבות.
 • רם מעלה - מסתובב עם אצילים ובעלי דרגה גבוהה במיוחד משרתם של משפחת אצולה
 • נווד - מסתובב וחוקר את העולם, לומד היטב על הטבע ועל סביבתו
 • מלומד - רוב הנעורים שלו היה שקוע בספר: לומד ולומד ולומד על גבי שעות, משקיע את רוב חייו בלימודים
 • חייל - משרת בצבא. מתחיל את שירותו בתור חייל פשוט, אך בעת עליית הדרגות, דרגתו הצבאית עולה ומשתפרת, עד שנהיה קצין בכיר ביותר, ואף ראש המטה הכללי של הצבא
 • אמן גילדה - אמן מכל סוג שהוא שנמצא בין קבוצת אומנים[הגילדה שלו] והם פועלים יחדיו. במבוכים ודרקונים קיימים 20 סוגי אמנים.
 • מתבודד - מרוחק מהחברה מכל סיבה שהיא.

ריבוי מקצועות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעולמות מערכה מסוימים דמות שהתחילה במקצוע מסוים יכולה להחליט לעלות רמה במקצוע שונה, למשל בן אנוש נוכל ברמה 2 יכול להיות במקום זאת נוכל ברמה 1 ומכשף ברמה 1.

מקצועות יוקרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקצועות יוקרה הם מקצועות אשר נועדו לשפר את מיומנויות הדמות מעבר למה שהייתה מקבלת רק ממקצועות רגילים. ניתן לקחת מקצוע יוקרה (או אפילו מספר מקצועות יוקרה) בנוסף למקצוע/ות הבסיס (כלומר, מקצועות שאינם מקצועות יוקרה). למעשה, דמות אינה יכולה להיות רק בעלת מקצוע יוקרה וללא מקצוע בסיס, כיוון שישנן דרישות מקדימות לכל מקצוע יוקרה (כגון רמה מסוימת במיומנות, או רכישת כישרון ספציפי), וכדי לעמוד בדרישות אלו הדמות חייבת לצבור לפחות מספר רמות במקצוע בסיס.

מקצועות יוקרה הופיעו במהדורות 3 ו-5 של מבוכים ודרקונים.

דוגמה טובה למקצוע יוקרה היא ה-Animal Lord ממהדורה 3 של מבוכים ודרקונים: דרואיד או סייר שאוסף סביבו "עדר" של חיות מלוות.

נטייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנטייה (Alignment) היא אפיון כללי להתנהגות המוסרית של הדמות: טובה או רעה, שומרת סדר או פורעת חוק. במשחק המקורי היו רק 3 נטיות: סדר, תוהו ונייטרליות, כאשר נטיות אלה היו קשורות לאלמנטים של טוב ורע (כלומר, שומרי סדר נוטים להיות טובים). במבוכים ודרקונים מורחב נוצרו שני סוגי נטיות ובכל אחת 3 אפשרויות, וכך מתאפשרים 9 צירופים שונים של נטיות.

הנטייה בנוגע לאתיקה ולחברה:

 • סדר - אנשים שמאמינים בחוק וסדר. מאמינים בחשיבותו של החוק ונוטים לציית לו בכל מקרה, גם אם לדעתם הוא אינו צודק. הם מקיימים הבטחות ושומרים שבועות, גם אם דבר זה יביא לתוצאות רעות. הם מאמינים שעבודה קשה וחיים מאורגנים הם המפתח להצלחה ושובע.
 • תוהו - בעלי נטייה זו נוטים לזלזל בחוק ולפעול כראות עיניהם. למרות הנטייה של רוב האנשים לחשוב שתוהו משמעו רוע, זה אינו בהכרח נכון - לדמויות אלו ישנה היכולת הנפשית להתנגד פיזית לשלטון בלתי צודק, אשר אינו מאפשר התנגדות מילולית. מצד שני, הנטייה של דמויות אלו "לקחת את החוק לידיים" עלולה בהחלט לגרום להם לבצע מעשים שנמצאים מחוץ לגדר החוק מסיבה מוצדקת. נטייה זו כוללת גם אנשים שאוהבים חופש רב ושונאים להיות כבולים למסגרת.
 • נייטרלי - אנשים שנמצאים בין סדר לתוהו. הם לא מקדשים את החוק אך לא בזים לכל סמכות וסדר. כל עוד החוק הוא סביר, הם בדרך כלל יצייתו לו, אך כאשר החוק אינו הוגן או לא מוסרי, הם לא יצייתו לו. הם מאמינים בכוחם ובתבונתם ולא במקרה ובמזל.

הנטייה בנוגע למוסר:

 • טוב - אנשים המחויבים לטובת הכלל, בעלי סטנדרט מוסרי גבוה. הם ישרים, נדיבים, אלטרואיסטים ובעלי לב טוב. כמעט תמיד הם יעדיפו את טובת הכלל לפני טובתם האישית.
 • רוע - אלו אנשים שאכפת להם רק מעצמם, ואין להם שום ערך למוסר, פוגעים באחרים בשביל לשרת את האינטרסים או הרצונות שלהם. חלקם חסרי מוסר לחלוטין והם לא בוחלים ברצח, שקר, מרמה וגזל. הקיצוניים שביניהם לא רק אדישים כלפי זולתם ומזלזלים בטובת-הכלל, אלא אפילו נהנים מפגיעה בסובבים אותם, גם אם פגיעה זו לא תביא להם-עצמם שום רווח. לרוב, הדבר היחידי שמרסן אותם הוא האינטרס הקר והפחד מעונש.
 • נייטרלי - אלה אנשים ממוצעים, שאכפת להם גם מהחבורה וגם מעצמם. הם לא אוהבים לפגוע סתם באחרים אך גם לא ייצאו מגדרם לעזור למישהו בצרה, אם הדבר מסוכן מידי או תובע מאמץ רב.

כאמור, אפשר ליצור מ-2 סוגי נטיות אלה 9 שילובים, כולל שילובים מוזרים במיוחד. יש מקצועות שמחייבות נטייה מסוימת (למשל אביר הקודש מחויב לנטייה של סדר-טוב). הנה תשעת הצירופים השונים האפשריים, ודמויות שונות מהתרבות הפופולרית (ספרים, סרטים וסדרות, קומיקס, אנימה ומאנגה) הנכללות בצירופים אלו:

 • תוהו טוב- רובין הוד, החץ הירוק, איצ'יגו קורוסאקי, אינויאשה, בילבו באגינס, אדם המאמין שהשלטון מושחת והחוקים חסרי תקנה, או שמעולם לא נתן את דעתו לקיומם של חוקים. הוא מצפצף עליהם בלי חשבון אך עושה זאת לטובת הכלל. אדם זה יוקיר לא רק את החופש האישי שלו, אלא ינסה לשחרר גם אחרים.
 • נייטרלי טוב- ג'ון שלג, זורו, סון גוקו, ספיידרמן, הארי פוטר, לוק סקייווקר, אדם בעל מצפון טוב שרוצה לעזור לזולת, אך לא מקדש את החוק ומוכן לכופף את החוקים על מנת להילחם באי-צדק, אם כי שאיפתו היא לתקן את החוק ולא לחיות מחוצה לו.
 • סדר טוב- דיק טרייסי, רובוקופ, אינדיאנה ג'ונס, נד סטארק, סופרמן, שעובד לפי חוקי מסדר קודש או לפי קוד אישי נוקשה, ומקדיש את חיו למלחמה ברוע ולא יפגע באנשים/יצורים חסרי אונים. אדם זה יעשה ככל שביכולתו לעשות כדי לעזור, במסגרת חוקית ונאותה.
 • תוהו נייטרלי- ג'ק ספארו, דיוק ניוקם, קאטוומן, קונאן הברברי. "נפש חופשייה", אדם המכבד מאוד את החופש האישי שלו ועושה כעולה בדעתו. בניגוד לתוהו טוב, אדם שנטייתו תוהו נייטרלי לא יתאמץ לשחרר גם אחרים.
 • נייטרלי- טיריון לאניסטר, לארה קרופט, וג'יטה, מנדנגוס פלצ'ר, ספון, ישנם שני סוגים של נייטרליות - אדם מהסוג הראשון, אולי יעדיף סביבה טובה על פני רעה, אך רק כי הדבר יותר נעים לו. אדם נייטרלי מהסוג הראשון לא מוצא צורך לקדם שום פילוסופיה ברבים, פשוט מכיוון שהוא לא מחויב מספיק אל שום אחת מהן. אדם מהסוג השני, לעומת זאת, רואה בטוב, רוע, סדר ותוהו נטיות קיצוניות הפוגעות באיזון הטבעי של הדברים - דעות קדומות ומסוכנות.
 • סדר נייטרלי - השופט דרד, המפקח ז'אבר, סטאניס באראתיאון, L, אודיסאוס, ג'יימס בונד, אדם שמציית לחוקים לא משנה עם הם טובים או רעים. אדם כזה לרוב יעשה הכול בשביל החוק כיוון שבניגוד לסדר טוב וסדר רע, זה הדבר היחיד בו הוא מאמין
 • תוהו רע- חניבעל לקטר, הג'וקר, מאג'ין בו, ראמזי בולטון. זה שיהרוג וישמיד כל דבר ללא צורך בסיבה טובה, אלא בעיקר בשביל ההנאה שבהרג ובפראות. אדם שכזה ינסה להשחית כל דבר יפה או טוב שבו הוא נתקל.
 • נייטרלי רע- פריזה, לקס לות'ור, סרסיי לאניסטר, סאורון, וולדמורט. אדם זה הוא כנראה התגלמות האנוכיות. הוא יעשה הכל למען רווח אישי, גם ירצח וישדוד, אך לא רק לשם תאוות ההרג, אלא בעיקר כדי להשיג את מטרותיו.
 • סדר רע- דולורס אמברידג', מגנטו, בובה פט, קובירה, דארת' ויידר, זוד. שמחוקק חוקים שגורמים לעם לסבול. אדם שנטייתו סדר רע ישאף תמיד לעוד כוח ועוצמה פוליטיים, וישיג אותם בכל האמצעים שיעמדו לרשותו. אדם זה מוכן לשרת אחרים, ביודעו שיום אחד יגיע תורו לכפות את מרותו על הבאים אחריו. נוטה בדרך כלל להתאים לתיאור של גאון מרושע.

דפי דמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דף הדמות הוא דף מעוצב עם מקומות לכל פרט או מאפיין של הדמות:

פרטים בסיסיים כמו שם, מראה, גובה, גיל ומשקל.

 • טבלת התכונות של הדמות: כוח, חוסן (לשעבר "כושר"), זריזות, חוכמה, תבונה וכריזמה - המייצגות את יכולותיה של הדמות (את כוחה, את זריזותה, את חוכמתה וכו). בדרך כלל התכונות נעות בין 1 ל-20 כאשר תוצאה גבוהה יותר, מובילה למתאם טוב יותר, שמשפיע לטובה על היכולות של הדמות.
 • דרג"ש: דירוג שריון, מייצג את ההגנה של הדמות ומעלה את הסיכוי לחמוק מהתקפות.
 • גלגולי התקפה: מספרים המבטאים את סיכוייה של הדמות להצליח לגבור על הדרג"ש (דירוג שריון) של דמות אחרת.
 • יוזמה: סיכוי של הדמות לפעול מוקדם יותר בקרב. יוזמה נקבעת לפי זריקת קוביית בעלת 20 פאות, ועוד מתאם הזריזות של הדמות ותוספים מיוחדים (הכישרון יוזמה משופרת נותן תוסף 4+ ליוזמה)
 • רשימת נשקי הדמות ותכונותיהם.
 • מקצוע הדמות וטבלת נקודות ניסיון: מעקב אחרי כמה נקודות ניסיון (נק"נ) קיבלה הדמות, ולפי כך, מתי היא תעלה לדרגה הבאה.
 • נקודות פגיעה (נק"פ): זהו למעשה מדד לבריאותה של הדמות ולכמות הנזק שהיא מסוגלת לספוג.
 • רשימת המיומנויות של הדמות.
 • רשימת ציוד שנושאת עליה הדמות ומאזן הכספים שיש ברשותה.
 • גלגולי הצלה: מספרים המבטאים את סיכוייה של הדמות לחמוק מהתקפות מיוחדות וסכנות פתאומיות כגון רעלים, לחשים ומפולות סלעים.
 • רישומי עזר כגון חישוב גלגולי התקפה, רשימת לחשים ורשימת כישרונות ושפות ידועות.
 • בנוסף למידע הטכני, שחקנים רבים מוסיפים ציור של הדמות וכן רשימות עם הרקע שלה, העולם שמננו באה, המנהגים שלה ועוד.

כמו שכל שחקן כולל דף-דמות עם כל הפרטים על הדמות אותה הוא משחק בעולם הדמיוני, גם לכל שאר הדמויות בעולם, דב"שים (ראשי תיבות של "דמויות בלי שחקן" והכוונה היא לדמויות שאין להן שחקנים, אלא הן נשלטות על ידי שליט המבוך) ישנם דפי-דמות משלהם. הקבוצה "שאר הדמויות בעולם" כוללת גם מפלצות, דרקונים ודב"שים (דמויות בלא שחקן) רעים בהם השחקנים נלחמים, אך גם את כל שאר תושבי העולם הדמיוני, כגון בעל-הפונדק הנחמד, האיש בבית ממול ואפילו סתם חיה בטבע. מובן ששליט המבוך אינו יכול בפועל לעקוב אחר כל אלה, לכן הוא מכין דפי-דמות רק עבור הדמויות העיקריות יותר; כמו כן, דפי הדמות האלה הם לרוב פחות מפורטים וכוללים רק את המידע ששליט המבוך חושב שיזדקק לו - בדרך כלל תכונות (כוח, זריזות וכו'), יכולות מיוחדות, גלגולי הצלה וכו'. לרוב, פרטים כגון גיל ומשקל הם פרטים פחות עקרוניים עבור דמויות אלו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]