גמד (טולקין)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גמד
Dwarf by BrokenMachine86.jpg
גמד לוחם מהארץ התיכונה
יוצרים ג'ון רונלד רעואל טולקין
נתונים
כינוי גמדאי/גמדאים
מנהיג הגזע שבעת אבות הגמדים
כוחות חוסן גופני ואריכות ימים

גמדים (במקור: Dwarves[1]) הוא גזע מעולם הפנטזיה של ג'.ר.ר. טולקין המבוסס על גמדים במיתולוגיה הגרמאנית ובפולקלור האירופאי.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

Dwarf.jpg

הגמדים נוצרו על ידי הוולא אאולה או מאהאל בלשון הגמדים. הגמדים מתחלקים לשבע משפחות, שמוצאה של כל אחת מהן הוא מאחד משבעת אבות הגמדים שנוצרו על ידי אאולה (הוא יצר גם שש אמות גמדים). השושלת המפורסמת ביותר (והיחידה שידועים עליה פרטים כלשהם) היא בית דורין שידועים גם בכינוי "ארוכי הזקן". לגמדים ישנה שפה מיוחדת וסודית, הנקראת בפיהם קהוזדול (Khuzdul). מטבעם הגמדים הם למדנים ושקדנים. אוהבים אבנים יקרות ומתכות יקרות, תכונה זו הועצמה כאשר סאורון נתן לגמדים את טבעות הכוח, אחת לכל בית, כשהאחרונה שבהם נלקחה מת'רור, סביו של תורין צנת-אלון המוזכר בספר "ההוביט". בין הגמדים והאלפים שוררת מריבה בת שנים רבות, שהחלה כאשר שדדו הגמדים תכשיט נדיר ויקר מאוד ממלך האלפים, וכתוצאה מכך מתו הרבה אלפים, ולבסוף כל הגמדים שהיו שם.

ממלכות הגמדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משכנותיהם המרכזיים של הגמדים מאז העידן הראשון של הארץ התיכונה היו הממלכות נוגרוד ובלגוסט שבהרים הכחולים, אבל מוריה או קהזד-דום בלשון הגמדים אשר התקיימה גם בעידן השני ובחלק מהעידן השלישי, נחשבה לגדולה, המפוארת והמשכן הראשי לעם הגמדים. אבל גמדים חיו במקומות רבים אחרים. כך נודעו משכנות הגמדים בגבעות הברזל ובהר הבודד, שאליו נמלטו גמדים רבים מחורבן מוריה.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגמדים בארץ התיכונה נראים כיצורים מזוקנים ונמוכים אך יותר מוצקים וחסונים מהוביטים. הם בדרך כלל חובשים מצנפות וברדסים בכל מיני צבעים ומצוידים בשריון פלדה. הם אינם זקוקים להרבה שינה ויכולים להיות ערים שעות מרובות.

הגמדים והיהודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראיון שהעניק טולקין ל-BBC ב-1971 הוא סיפר שהגמדים בהוביט מבוססים על הדמות של היהודים בגולה. דבר זה מתבטא במספר מובנים ואף בסטריאוטיפים אנטישמיים שרווחו באותה עת באירופה:[2] לפי טולקין עצמו אין בעניין אנטישמיות, אלא דמותם נכתבה על מנת להקביל לעם היהודי הגולה, אותו ראה וכיבד.[3]

  • הגמדים, למרות טמיעתם בין הגזעים השונים והשימוש בשפה המקומית שמרו על שפתם ה"קהוזדול" וגם בדברם בשפה המקומית יש להם מבטא זר. שפתם אף מבוססת על השפות השמיות.
  • הגמדים גורשו מארצם על ידי דרקון שחמס את אוצרותיהם, ניתן לראות בכך מקבילה לשריפת בית המקדש והגליית כלי המקדש העשויים ממתכות יקרות.
  • הגמדים, בדומה ליהודים, כמהו לשוב לארצם, ולא ויתרו על תקוותם לכל אורך הגלות, ואף העבירו את התקווה לדורות הבאים.
  • הגמדים הם יוצאי דופן במראיהם המזוקן (מראה אופייני של יהודי בגולה) ביחס לעמים שבקרבם התיישבו, קומתם נמוכה, אפם גדול, והם עוסקים ושומרים על הזהב.
  • גם בשר הטבעות ניתן למצוא מקבילה, והיא, הברית המפתיעה בין גימלי הגמד, ולגולס העלף, ומודגש לאורך הספר שהגמדים ועלפים תמיד שנאו אחד את השני. היו שהשוו בין המלחמה במורדור בספר למלחמת העולם השנייה, כשבשני המקרים מרבית העמים התאחדו להילחם כנגד 'הרוע', וזה כלל ברית מפתיעה בין היהודים לנוצרים.[4]
  • מוריה הוא קומפלקס הררי מפואר אותו בנו הגמדים בעת הקדומה, וייתכן ששמו נועד להקביל להר המוריה שבירושלים.

תפיסה זו השתרשה גם בספרים עתידיים שהעתיקו מטולקין את מרבית הגזעים הקסומים שהוא פיתח, וכך אפשר למצוא את הגובלינים בעלי הדפוסים האנטישמיים אף בכתבים של סופרים מודרניים כמו ג'יי קיי רולינג ("הארי פוטר").

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גמד בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בשונה מצורת הרבים התקנית באנגלית: Dwarfs, מתוך המבוא לספר ההוביט.
  2. ^ [1]
  3. ^ the secret jews of the hobbit
  4. ^ חלק מהמידע בשש הנקודות האחרונות לקוח מהמאמר the secret jews of the hobbit