אדמה (אלבום)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אדמה
אדמה אלבום.jpg
אלבום אולפן מאת עפרה חזה
יצא לאור אפריל 1985
הוקלט 1985
סוגה זמר עברי
שפה עברית
אורך 33:07
חברת תקליטים הד ארצי
הפקה בצלאל אלוני
כרונולוגיית עפרה חזה
Yemenite Songs
(1984)
אדמה
(1985)
שירי מולדת ב'
(1985)
סינגלים מ-אדמה
 1. "רוח צפונית רוח דרומית"
  תאריך יציאה: מאי 1983
 2. "גורל אחד"
  תאריך יציאה: אוקטובר 1984
 3. "מישהו הולך תמיד איתי"
  תאריך יציאה: פברואר 1985
 4. "אדמה"
  תאריך יציאה: אפריל 1985
 5. "רחמים" / עוד מחכה לאחד"
  תאריך יציאה: יולי 1985

אדמה הוא שם אלבומה הישראלי של עפרה חזה משנת 1985.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר ארבע שנים בהן נבחרה חזה לזמרת השנה, במיוחד לאחר השתתפותה באירוויזיון ואלבומי הזהב הקודמים הקליטה עפרה בשנה זו את האלבום אדמה שנקרא על שם שיר באלבום. המטרה הראשונית של האלבום הייתה לעשות אלבום משירי נעמי שמר, זאת לאחר שחזה פנתה לשמר בבקשה לכתוב לה שיר לאלבום חדש. שמר הציעה לחזה אלבום שלם משיריה, שירים חדשים. שמר וחזה החלו לעבוד על האלבום והשיר "התחדשות" של שמר הוקלט, אך הפרויקט לא יצא לבסוף לפועל. לבסוף הוקלט האלבום עם השיר "התחדשות", ששמר כתבה, לצד שירים שכתבו והלחינו אהוד מנור, משה וילנסקי, יעקב אורלנד ויוצרים נוספים. זהו האלבום הראשון של עפרה חזה שאיננו מכיל אף שיר מאת בצלאל אלוני, מנהלה האישי של חזה וכותב השירים העיקרי שלה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהאלבום בלטו השירים "אדמה", "מישהו הולך תמיד איתי" ו-"גורל אחד" (שיר זה הופיע בהצגת הילדים שהעלתה שנה קודם לכן - "מלכת הקסמים"). האלבום הגיע למעמד של אלבום זהב ובהמשך למעמד של אלבום פלטינה.[1]

בעת עריכת האלבום בית חם החלה חשיבה על אלבום שירי משוררים המדגישים את הפטריוטיות הישראלית זאת מכיוון שנתקלה עפרה ברשימת שירי האלבום המיועדים ל"בית חם" את השיר "גורל אחד". חזה סברה כי לשיר מגיע אלבום משל עצמו עם שירי מולדת חדשים ופטריוטים. לאחר שרעיון של אלבום משירי נעמי שמר נגנז והשיר "התחדשות" נותר מהכוונה המקורית, החלה את הקלטת האלבום עם השיר "התחדשות" ו"גורל אחד". השיר "רוח צפונית, רוח דרומית" יצא כבר בשנת 1983 לרדיו ואף צעד במצעדי הפזמונים ולא נכלל באלבומיה הקודמים. ברוח שירי המשוררים של "התחדשות" ו"גורל אחד" הוקלט ועובד מחדש השיר.

במהלך עשיית האלבום ביקר אהוד מנור בביתו של המלחין סשה ארגוב ושמע אותו מנגן מנגינה שמצאה חן בעיניו והקליט אותה. את ההקלטה השמיע מנור לחזה והחליט לכתוב למנגינה מילים שמבוססים על חייה של חזה. הוא קרא לשיר "עוד מחכה לאחד". חזה נקשרה למילים ולמנגינה והחליטה להקליט אותו כשארגוב עצמו מלווה אותה בפסנתר. בשנת 1999, עם תחילת העבודה על אלבום האוסף "מנגינת הלב", שבדיעבד הפך לאלבום לזכרה, התעקשה עפרה להכניס לאלבום האסוף את השיר על אף שאיננו זכה להכרה ולהצלחה. השיר הוקלט מאז על ידי מספר אמנים נוספים, ובהם הזמרת אביגייל רוז. כמו כן, גם השיר "מישהו הולך תמיד איתי" הפך לאחד השירים המוכרים של חזה וכן היה שיר זה אחד השירים איתם זכתה חגית יאסו בתוכנית הטלוויזיה "כוכב נולד".

השיר "רחמים" נכתב בשנות ה-50 עבור "תיאטרון המטאטא" ובוצע על ידי הזמרת כוכבה הררי. משה וילנסקי, מלחין השיר, נתן לעפרה את השיר לאחר שמצא אותו בקלסר השירים של נתן אלתרמן ושכח שהשיר בוצע בעבר והלחין אותו מחדש. לאחר שהקליטה את השיר עם הלחן המחודש ועטיפת האלבום הודפסה, התברר שוילנסקי התבלבל בקלסרים והשיר הוא של יחיאל מוהר. בעקבות הטעות נדחתה הוצאת האלבום בכמה ימים ומדבקות עם שמו של מוהר הודבקו על התקליטים.

במקביל להוצאת התקליט, יצאה מהדורה מוגבלת של התקליט בצבע אדום. בשנת 1994 יצאה לשוק לראשונה מהדורת הדיסק לצד קלסיקות נוספות מבית "הד ארצי".

סדר השירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. "גורל אחד" (צפנת ירון-לוי — שם טוב לוי) [3:27]
 2. "אדמה" (אהוד מנור — יאיר קלינגר) [4:19]
 3. "מישהו הולך תמיד איתי" (רמי קידר — אפי נצר) [3:45]
 4. "רוח צפונית, רוח דרומית" (אהוד מנור — נורית הירש) [2:32]
 5. "התחדשות" (נעמי שמר) [3:40]
 6. "עוד מחכה לאחד" (אהוד מנור — סשה ארגוב) [3:36]
 7. "לעצמי בלבד" (יעקב אורלנד — משה וילנסקי) [2:47]
 8. "רחמים" (יחיאל מר — משה וילנסקי) [3:32]
 9. "ציפורי" (פנחס שדה — עודד לרר) [4:18]
 10. "שיר ערש לאדוה" (רון גפן) [3:11]
 • עיבודים: שירים: 1, 5–8 - שם טוב לוי, שירים: 2, 3, 4, 9, 10 - אריק רודיך.
 • בתקליט: שירים 1–5 - צד א', שירים 6–10 - צד ב'.

קרדיטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הוקלט באולפני "רולי", 1985 (פרט ל-"התחדשות" - הוקלט באולפני "טריטון").
 • טכנאי הקלטה ומיקס: יואב גרא.
 • ניהול הפקה: דורית לנץ.
 • סדר-צילום: סטודיה.
 • צילומים: מיכל היימן-ברק.
 • עיצוב עטיפה: שרי ארנון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]