ארץ אבות (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כריכת הספר

ארץ אבותאנגלית: Fatherland) הוא רומן מתח משנת 1992 שנכתב על ידי רוברט האריס. הספר שייך לסוגת ספרי ההיסטוריה החלופית, ועלילתו מתרחשת בגרמניה הנאצית 20 שנה לאחר ניצחון גרמניה במלחמת העולם השנייה. הספר זכה להצלחה רבה, תורגם ל-25 שפות ונמכר ביותר משלושה מיליון עותקים. שנתיים לאחר צאת הספר "ארץ אבות" לאור הוא גם עובד לסרט.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרומן מתחיל בגרמניה הנאצית (הרייך השלישי) באפריל 1964, בשבוע הכנה לקראת יום הולדתו ה-75 של אדולף היטלר. העלילה עוקבת אחר הקצין זאוויר מארץ`, בלש בשירות הקרימינלפוליצי (מחלקת החקירות במשטרה) בעודו חוקר את המוות החשוד של יוזף בוהלר מבכירי המפלגה הנאצית, בנהר ההבל בפרברי ברלין. ככל שמארץ' מתקדם בחקירה הוא מבין שהוא נקלע לשערורייה פוליטית אשר מעורבים בה בכירי המפלגה הנאצית, אשר נרצחים בזה אחר זה בנסיבות חשודות. מיד לאחר גילוי הגופה הראשונה, מורה הגסטפו למשטרה לסגור את החקירה בתואנה שזהו תחום שיפוטו.

מארץ' נפגש עם שרלוט מגווייר, עיתונאית אמריקאית שעובדת עבור הניו יורק טיימס, שנחושה אף היא לחקור את הפרשה. שניהם נוסעים לציריך על מנת לחקור את חשבון הבנק הפרטי של אחד הבכירים הנרצחים, ומגלים את האמת הנוראית מאחרי הרצח של הבכירים. הגסטפו מחסל את הבכירים הנותרים שתכננו את השואה (שהעם הגרמני בכלל לא מודע לקיומו) בוועידת ואנזה ב-1942. זה נעשה כדי להבטיח את הפגישה הקרובה בין היטלר ונשיא ארצות הברית ג'וזף קנדי כדי להבטיח שהפשעים הנאציים לא יתגלו. מגוויר עוזבת לשווייץ עם הראיות בתקווה לפרסם אותם בניו יורק טיימס. בינתיים מארץ' מוסגר על ידי בנו בן העשר ונאסר על ידי הגסטפו.

במרתפי הגסטפו "בפרינץ-אלברכט-שטראסה", עובר מארץ' עינויי תופת אך לא מסגיר את מיקומה של מגווייר. מנכ"ל המשטרה ארתור נבה מביים חילוץ כדי להתחקות אחר מארץ' שייפגש עם מגווייר במקום המפגש ב"וולדשוט טינגן" עיר על הגבול עם שווייץ. מארץ' משער מה קורה ונוסע במקום זאת לאושוויץ, ובכך מוביל את הרשויות לכיוון הלא נכון.

הגסטפו מדביק את מארץ' באתר שהיה פעם מחנה ההשמדה אושוויץ ולא נותר ממנו זכר. מארץ' שבטוח שמגוויר עברה את הגבול בבטחה לשווייץ, מחפש זכר לכך שמחנה ההשמדה באמת היה אמיתי. בעוד טבעת סוכני הגסטפו מתהדקת סביבו, מאתר מארץ' בלוקים בעשבים. מסופק, הוא שולף את אקדח הלוגר ומשאיר את הקוראים להסיק את המסקנות שלהם.

עיבוד טלוויזיוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1994 עובד הספר לסרט טלוויזיה על ידי חברת HBO, הסרט זכה בכמה פרסים, וביניהם פרס האמי הנחשב. למרות שבסיס העלילה נשמר, ישנם הבדלים רבים בין הספר לסרט.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • רוברט האריס, "ארץ אבות" תרגם יוחנן פרידמן, הוצאת זמורה-ביתן, 1998.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]